Микроскоп за саат-будали

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Микроскоп за саат-будали

Мнение от varban » 22 яну 2016 11:44

Истинските стереомикроскопи струват бая пари.

Идеален вариант... след МБС-200 и Citoval 2?! Айде нема нужда :) Сигурно има, ама по-добре да си купя самолет и с останалите пари - някой МБС-10 :)

Цитовалите на Цайс Йена и досега мачкат всичко, което съм пипал. Такъв зум никой няма! На всичко отгоре при зумирането не се изменя яркостта. И... абе МБСите и Цайсовете са тема на друга тема - ако на някой му се дават няколко хиляди (че и десетки хиляди) лева, и има реален микроскоп в много добро състояние. Щото аз видях няколко МБС'а. Ми те са за вторични суровини! Отказах се от реанимация, въпреки че съм пипал оптика и не ме е страх.

И така, става дума за нов микроскоп. Назначение - изправяне на спирали, смазване на палети, оценка на състояние на части, и актуалното - настойка на индексни механизми на камертонни часовници и на храпови колелета на 3055.

Пробвах да отрежа всичко, освен това, което е необходимо.

Предметно разстояние. Това е най-важната характеристика на стереомикроскопа. Просто се мери: фокусираш и гледаш, колко въздух има между обектива и обекта. В този въздух може да вкараш инструмент или пръсти :) Биологичните микроскопи отиват на кино - там разстоянията са милиметри. Може да гледаш, не може да чоплиш. И колко трябва да е това разстояние? Работата е проста. Вземате любимата си отвертка и я мерите. Трябва да е по-къса. Иначе ще се наложи да я обрежете :( Колко? Аз имам една въобще 20 милиметра дълга, ама пожертвах врътката отгоре (щото и без това я нямаше :)) Иначе ако се запази врътката... абе работното разстояние трябва да е поне 50...60 милиметра.

Ход на оптическата система. Тука работата е ясна. Под обектива трябва да влезе машина в подставка. Значи - поне 20 милиметра. Повече от 30 не е необходимо, но пък не пречи.

Увеличение. Хич не се ориентирайте по лупите си! Един инструментален микроскоп с обектив 1х и окуляр 6.3х дава общо увеличение 6.3х, ама не може да се сравни с която и да е лупа. Даже ако този микроскоп не е стерео, а е измерителен. А ако сменя обектива с 3х, то увеличението е 19х и то е достатъчно почти за всичко. Е, добре е да е и повече, ама само ако има малките - 10...20х. Щото на голямо увеличение излизат много мръсотий и не мой сглобите и една машина :) Сериозно, аз свикнах да гледам часовниците с лупа. Щото колкото и да го мия, под микроскоп все излизат боклуци. Транзисторките са така - с лупа ги гледам - чисти. Под микроскоп - малииии!

Наклон на окулярите Това е важно! Евтините стереомикроскопи имат прави оптически оси. И за да гледаш през тях, трябва да се надвесиш. Ми не е удобно за работа. И за струг не е. Става само за зяпане. Така че и това е задължително: 45 градуса.
Диоптрична корекция. И това е важно. Ако очите са ви с различна корекция, с едното ще виждате рязко, с другото замъглено. Ама на избрания екземпляр и това няма. Ще се наложи да се слагат наочници с лещи, ако е критично.

Променливо увеличение (зум) - хич не съм го гледал. Знам, че ако е евтино, по-добре да го няма. Така че ако има зум, прескачам на следващия, без да гледам цената.
Сменни обективи и окуляри - ми има ги, ама това са пари. Така че и тях ги отписах.
Осветител - по-добре да го няма. Пак за да не качва цената.


Абе аз вече го поръчах, ето този: http://olx.bg/ad/stereomikroskop-20h-uv ... 4BikC.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Като го получа, ще пиша за впечатленията.

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Микроскоп за саат-будали

Мнение от stepona555 » 22 яну 2016 15:19

Каквото Ви е нужно! Стереомикроскопи за изкуствено оплождане на пчели майки!
Стереомикроскопи за зъботехници и ветеринарни клиники.
Стерео микроскопи за нумизмати, филателисти, еколози, иманяри, стереомикроскоп за реставратори и музеи, за фалшификатори и криминалисти, сервизни бази и авторемонтни работилници, особено за дизелови двигатели.
Много универсален уред :wink:
Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Микроскоп за саат-будали

Мнение от varban » 22 яну 2016 16:09

Де да знам. Само едно е сигурно - с толкова лош още не съм работил :) Дано е достатъчно добър за целта. Притеснява ме, дали ще се виждат зъбите и рубините на транзисторките. За друго - изправяне на спирали, мазане и проверка на камънак и цапфи съм сигурен, че ще стане.

Жалко, че е само с толкова голямо увеличение, разбира се. Щото ако се търси нещо за постоянна работа, без лупи, то трябват съвсем други обективи и окуляри.

Най-добро е обектив с кратност 0.5х и широкополеви окуляр 6.3х Това дава увеличение 3.2х и е идеално за чоплене на ръчни часовници. То обектив с кратност 0.5х е сам по себе си с голямо предметно разстояние, аз съм бачкал с такъв, май 200 милиметра е.

А горната граница е 5х. По-голямо увеличение за общи работи не трябва да се гони.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Микроскоп за саат-будали

Мнение от varban » 22 яну 2016 16:31

Намерих картинка на препоръчваната оптика за настройка на Акутроните:


Изображение

Изображение

BULOVA Microloupe Model 9020

Вай! Ма тя с права тръба, при това - моно, не стерео!

Увеличение 30х, работно разстояние 70 милиметра.

Е, ще видим дали 20х стерео е по-добре от 30х моно :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Микроскоп за саат-будали

Мнение от varban » 23 яну 2016 17:31

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Микроскоп за саат-будали

Мнение от varban » 23 яну 2016 17:41

Ми кво да кажа - каквото и очаквах. Отвратителна работа :)
Но заради това, че съм се кьорил в истински микроскоп, не в играчка като това. Ако досега бях гледал само през лупи, щях да се радвам кут малко дЕте :) Абе става за часовници при ограничен бюджет. Много е по-удобно, отколкото да нося машини в завода. Там не може да се работи спокойно.

Осветител - ще се прави друг. Колелото на транзисторката се вижда, виждат се и блестящи точки на мястото на върховете на зъбите, ама самите зъби - не. Това е заради малката свртлосила на оптическите системи. И не може да е другояче при такива малки обективи. Втори недостатък - малко разстояние между окото и окуляра. Ама това се очакваше - това е играчка, не оръдеен прицел :)
Сега ще пробвам, как е с очила, и после ще го разглобя :)
Последна промяна 1 на varban, променена общо 23 пъти

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Микроскоп за саат-будали

Мнение от varban » 23 яну 2016 17:46

Не става в очила. Но и е еднакво рязко на лявото и дясното око, така че лично на мен не ми и трябвя. Ако двете ви очи са с много различни диопрти, тази играчка не е за вас :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Микроскоп за саат-будали

Мнение от varban » 23 яну 2016 18:21

Изображение

Изображение

Обективите са от един блок, две залепени лещи, с ефективен диаметър 9 милиметра. Не виждам просветление.

Следващите елементи са две призми, по една на канал, които отклоняват лъчите на 45 градуса:

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Микроскоп за саат-будали

Мнение от varban » 23 яну 2016 18:23

Изображение
Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Микроскоп за саат-будали

Мнение от varban » 23 яну 2016 18:27

След това са по още две призми на канал:


Изображение

Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Микроскоп за саат-будали

Мнение от varban » 23 яну 2016 18:31

И тези призми се захлупват с окулярните тубуси:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Микроскоп за саат-будали

Мнение от varban » 23 яну 2016 18:39

Прилича на чарк от бинокъл, нали? Ми то щото тубусите и призмите са от бинокъл :)
Специфични са обективите, окулярите и отклоняващите на 45° призми.

Разглобяването беше за проверка, може ли да завъртя на 180 ° окулярния модул - аз така съм свикнал - истинските микроскопи имат пред наблюдателя въздух и празно място, а не колонка с фокусиращ винт.

Да, ама не може :(

Последния елемент е окуляра:
Изображение

Два оптически блока, този, по-близкия до окото е лепен. И просветлен :) (В тукашните термини - с антирефлекс :))

Оптическите елементи са стъклени, с коригирани аберации. Хроматична не забелязвам, други не бият на очи. Изображението е равномерно рязко по цялото зрително поле.

Обективите са в метални оправи, фиксирани с резбови пръстени. Окулярите са малко по-кофти - има и пластмасови елементи, в които се крепят лещите.
Корпусните детяйли са от черен полиамид, боядисан отвън бяло. Почернянето вътре е кофти - от самия материал. Малко пуска бликове, които пречат повече за снимане през окуляра, отколкото за зяпане. Ама и на зяпането все пак пречат.

Призмите са добре фиксирани на местата си, подлежат на юстиране (не са залепени) Има един-два некултурно завити фискиращи винтове с развалени шлици. Смених ги.

Колонката е метална, зъбната рейка - пластмасова, зъбното колело е изпълнено като един детайл с вала за фокусиране, който е стоманен. Лагеруването е прилично - в метални втулки с месингови гилзи. Две тефлонови шайби поемат осовото усилие. В пластмасовите врътки са замонолитени мсингови резбови втулки.

Абе ще го ползвам, с отвращение lol2
Ако не бях пипал по-хубаво, щях много да се кефя :)

Почвам да сглобявам...

ПС: поровчих се малко в нета. Корпусните детайли ги има в сумалък микрпскопи от подобен клас. Някои са с по-хубави окуляри:
http://www.topgeo.com/stereo-microscope-bms-s-05-l.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Други имат диоптрична корекция на единия окуляр. Трети са със сменни окуляри - имат и 20х и сумарното увеличение е 40х. Ама с един и същи обектив.
Мисля си, че 40х ще е трагедия с тия малки обективи. Няма светосила това чудо. Затова е наложително от бесшнуров да го преправя на шнуров - ще му търся пръстеновидна лампа за безсенчест осветител, около обектива. Или ще пробвам със светодиоди. Ама трябва и разсейвател. Така много блести и болното око почна да сълзи пак.

ППС: Даже този микроскоп е по-щадящ за очите от лупа 3х. А ако го сравнявам с лупа с голямо увеличение, то разликата е огромна. С истински микроскоп може да се работи по цял ден без проблем. Очите фокусират надалече и не се напрягат. То това му е едно от предимствата.
Последна промяна 5 на varban, променена общо 23 пъти

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Микроскоп за саат-будали

Мнение от varban » 23 яну 2016 19:10

Изображение

Не загубих нито една оптическа ос :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Микроскоп за саат-будали

Мнение от varban » 23 яну 2016 22:12

Ето проба на драна бобинка:

Изображение

Изображение

Вижда се драното, ама това няма оправяне. Някой се е опитал да вади баланса без да свали електронния блок. Резултат - драни бобинки и разтегната спирала :(

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Микроскоп за саат-будали

Мнение от varban » 23 яну 2016 22:14

Снимките през микроскопа са с таблета. С по-дългофокусен обектив не става. Интересно, че на таблета и автофокуса му работи :)

Отговори

Върни се в “Часовникарски инструменти. Приложение.”