Въпрос за Зим- Победа?

Линкове към сайтове с полезна информация за марки,
производители, механизми.
Maton
Reactions:
Мнения: 72
Регистриран: 22 яну 2016 21:43

Въпрос за Зим- Победа?

Мнение от Maton » 25 яну 2016 07:00

Добро утро! Това ли е листчето за настройка на избързването или забавянето на този модел?
Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Първи стъпки - за любители на старите часовници.

Мнение от varban » 25 яну 2016 07:16

Да. Казват му градусник. То на този ЗиМ друго няма: колонката на спиралата е закрепена неподвижно в моста. Мърда се много малко и се гледа, какво се случва.

Само че да ти споделя една тайна за часовниците: мръсен часовник не се регулира. Щото му е малка амплитудата (едва-едва му се клати баланса). И обратно - ако един часовник не е пипан, то след измиване и смазване се оправя. Лошото е, че миенето и смазването става с разглобяване. Доброто е, че не е трудно :)

Виж програмния постинг на Невен: viewtopic.php?f=104&t=1770" onclick="window.open(this.href);return false;
Равновесното положение при теб се нагласява бая сложно, щото е с неподвижна колонка, но за амплитудата прочети. И напиши, колко е твоята. В специална тема ;) И то - в друг раздел: viewforum.php?f=104" onclick="window.open(this.href);return false;

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Първи стъпки - за любители на старите часовници.

Мнение от Seikosha » 25 яну 2016 07:44

Абе Връбчо,що травматизираш човека така бе чоджум, нека агаля-агаля да навлезе в нещата, а то така изведнъж - равновесия ,амплитуди....мчи то може и без тях,ако човек не се задълбава толкоз и гледа на живота от към по-веселата страна. За всяко нещо си има време и хора,всичко друго е бошлаф работа. Има конкретен въпрос,дай му конкретен отговор,що се впускаш в разни излишни филми.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Maton
Reactions:
Мнения: 72
Регистриран: 22 яну 2016 21:43

Re: Първи стъпки - за любители на старите часовници.

Мнение от Maton » 25 яну 2016 08:13

Чуствам че ми предстоят приключения :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Първи стъпки - за любители на старите часовници.

Мнение от varban » 25 яну 2016 08:18

Добре :) Ти пък много рано си станал :) А! Сигур не си още лягал ;)
Seikosha написа:Абе Връбчо,що травматизираш човека така бе чоджум, нека агаля-агаля да навлезе в нещата... Има конкретен въпрос,дай му конкретен отговор,що се впускаш в разни излишни филми.
varban написа:Да. Казват му градусник... Мърда се много малко и се гледа, какво се случва.
Преместването на градусника по часовниковата стрелка е на ускоряване на хода, а обратно - на забавяне.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Първи стъпки - за любители на старите часовници.

Мнение от varban » 25 яну 2016 08:29

Maton написа:Чуствам че ми предстоят приключения :)
Така си е ;) Вече сериозно - фината механика си е голямо предизвикателство. А часовникът е квинтесенцията на фината механика.
Достатъчно е прост, за да може да се разбере и усвои от всеки, който има мерак.
И е достатъчно сложен, че да няма край.

Тази машина, ЗиМ 2602, може да се прави по много начини.
Може просто да се накара да върви. Даже почти без разглобяване. Ако цъка де... ама сигурно цъка. Давай така да караме ;)

Maton
Reactions:
Мнения: 72
Регистриран: 22 яну 2016 21:43

Re: Първи стъпки - за любители на старите часовници.

Мнение от Maton » 25 яну 2016 08:31

Ако трябва да съм честен, четох и ровиха в нета до 03:00 ч. :). Голям кеф, снощи по никое време се осмелих да го отворя и разгледам. И какво да видя, победата се оказа зим. Какво откритие !!! Но сега си мисля, че е по-добре да си накупя някакви неработещи и да запазя първият ми закупен .

Maton
Reactions:
Мнения: 72
Регистриран: 22 яну 2016 21:43

Re: Първи стъпки - за любители на старите часовници.

Мнение от Maton » 25 яну 2016 08:34

Да работи, просто изостава с около минута на ден и повлиян от институциите го отворих.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Първи стъпки - за любители на старите часовници.

Мнение от varban » 25 яну 2016 09:48

Изоставане е по-добре от бързане :) Означава, че не лепнат витки на спиралата. И минута на ден е добра погрешност за необслужен механизъм. Заводския допуск на този механизъм е - 25...+45 секунди на денонощие при 20 +/- 5 градуса температура:


Изображение

Така че върви горе-долу прилично за тия години без масълце.

Maton
Reactions:
Мнения: 72
Регистриран: 22 яну 2016 21:43

Re: Първи стъпки - за любители на старите часовници.

Мнение от Maton » 25 яну 2016 10:07

Веригата я сложих аз, но мисля да върна кожената.
Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Въпрос за Зим- Победа?

Мнение от varban » 25 яну 2016 11:16

А така :)

Колкото за верижка или каишка - това е религиозен въпрос :)
Лично аз също по-добре се чувствам с каишки. Нищо, че каишките са разходен материал, поне са по-нежни към хромовото покритие. А за позлатени - само каиш.

Още от началото на болестта си издялках с ловешка ъглошлайфка една верига от ройлех и я боднах на позлатена Ракета:

viewtopic.php?f=56&t=1737#p13459" onclick="window.open(this.href);return false;
Хич не и отива веригата, ама и досега си е такава, щото я снимах и и дадох име. Гледам да не я нося много-много, щото жули ушите, пък ми е жал :)

Maton
Reactions:
Мнения: 72
Регистриран: 22 яну 2016 21:43

Re: Въпрос за Зим- Победа?

Мнение от Maton » 25 яну 2016 12:26

Забелязах, че минутната вече е минала в следващата минута когато секундната е на 0.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Въпрос за Зим- Победа?

Мнение от varban » 25 яну 2016 15:23

Да, така е. Ама бърка ли те?

Ако те бърка, карай по артилерийски: сверявай часовника, като връщаш стрелките винаги малко назад. И артилеристите винаги подвеждат марката към целта от една страна, отдолу нагоре и от дясно на ляво. По този начин се обират луфтовете в безлуфтовите системи. А часовник, още повече ЗиМ, хич не е от безлуфтови такива. Ако не лопа, няма да върви :)

Maton
Reactions:
Мнения: 72
Регистриран: 22 яну 2016 21:43

Re: Въпрос за Зим- Победа?

Мнение от Maton » 25 яну 2016 19:57

Е! Не издържах!
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Въпрос за Зим- Победа?

Мнение от varban » 25 яну 2016 20:21

Ти си почнал с десерта :)

Сега намирай няколко машини, лупи, отвертки и пинсети, малко бензинец и масълце от железарията и почвай машината. Щото най-ценното в един часовник е корпус, стрвлки, цифер и коронка. Джам се сменя (твоят си е баш добър) а машина се прави.

А можеш да постъпиш като мен и да законсервираш тоя, щото ти е първи. И да търсиш Полет 2609. Н.
Според мен той е най-лесен ръчен механизъм за начинаещ: viewtopic.php?f=104&t=5227" onclick="window.open(this.href);return false;
Какво ти трябва, съм коментирал в избора на цел: viewtopic.php?f=104&t=5230" onclick="window.open(this.href);return false;
Последна промяна 1 на varban, променена общо 25 пъти

Отговори

Върни се в “Информационен раздел ----- Information Section”