Новобранска колекция

Има какво да се види
Потребителски аватар
Fenna
Специалист
Reactions:
Мнения: 827
Регистриран: 25 дек 2012 11:28

Новобранска колекция

Мнение от Fenna » 26 дек 2012 20:13

Най-после се престраших да се регна в този форум, макар и да го чета от поне месец с кеф и бързам да се похваля за първите ми часовници събрани на едно - някои от моето село, но повечето купени от битаци и аукциона :
ИзображениеИзображение
Изображение Изображение
Изображение Изображение
Изображение Изображение
Изображение Изображение
Изображение Изображение
Изображение Изображение
Изображение Изображение
Изображение Изображение
Изображение Изображение
Изображение Изображение
Изображение Изображение
Изображение Изображение
Изображение Изображение
Изображение Изображение
Изображение Изображение
Изображение Изображение
Изображение Изображение
Изображение Изображение
Изображение Изображение

Ами това е засега, като очаквам другата седмица да се похваля с 7,8 много запазени и красиви часовници!
Ако някой си познае нещо да си мълчи :D
Снимките са ми голяма мъка, ама кво да правя-то едно кълчене мани мани и все проблясъци се получават :twisted:

още нещо снощи дойде:
Изображение Изображение
Последна промяна 3 на Fenna, променена общо 8 пъти

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Новобранска колекция

Мнение от Pavlin » 26 дек 2012 20:22

Чудесно начало! Някои от тях са в прекрасно състояние!
Аз ти препоръчвам да ги огледаш първо добре, да видиш кой работи и кой не. Да решиш кой ще реставрираш, да потърсиш части и ако ги намериш чак тогава отивай на часовникар. Аз имам някои които са много запазени, но не ги профилактирам защото искам да си останат автентични. Други хора пък държат всичките им часовници да работят.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Новобранска колекция

Мнение от rosen_er » 26 дек 2012 20:24

Полета и Кама много ми харесаха.Добро начало.А сам не знам,може би можеш да ги почистиш външно и да полираш стъклата,но то повечето са в добър вид.
п.п.Докато напиша и 3017 ме изпреварил :D

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: Новобранска колекция

Мнение от kapkan » 26 дек 2012 20:31

Здравей,аз преди носех всички часовници да ги поправят но 3017 ми даде един съвет"с парите за ремонт ще купиш друг часовник" послушах го, и не съжалявам.

Потребителски аватар
Fenna
Специалист
Reactions:
Мнения: 827
Регистриран: 25 дек 2012 11:28

Re: Новобранска колекция

Мнение от Fenna » 26 дек 2012 20:38

Е, супер много се зарадвах :D Благодаря за хубавите думи!
Иначе при мене са от 3 седмици някъде и всички работят напълно еднакво вярно,
освен Восток-а и Победата-те тръгват при разклащане и после спират по някое време.
На Победата даже секундната стрелка се върти, а другите часовите спират...
Някои не мога да го отворя, защото май са на винт или нещо подобно?!
В домашни условия с какво да почистя корпусите и стъклото да полирам?
:oops:

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: Новобранска колекция

Мнение от kapkan » 26 дек 2012 20:44

Фен,признай си от къде си,и ако има колега от форума в твоя регион,ще се черпите по кафе и сладка приказка,се ще научиш нещо :) инак са ти малко часовниците за проба-грешка ;)

Потребителски аватар
Fenna
Специалист
Reactions:
Мнения: 827
Регистриран: 25 дек 2012 11:28

Re: Новобранска колекция

Мнение от Fenna » 26 дек 2012 20:57

пазарджиклия съм :oops:
признавам си :)

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Новобранска колекция

Мнение от Pavlin » 26 дек 2012 20:58

Верно е! За проба-грешка ти трябват по боклучави, които нямат сантиментална стойност за теб.
Първо намери начин да отвиваш капаците на винт, да махаш ремонтоара и машината. После може да почистиш корпуса и полираш стъклото.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Новобранска колекция

Мнение от atanweb » 26 дек 2012 22:49

Браво за началото на тази колекция. Аз съм сигурен, че ще има още хубави попълнения.
Моят съвет също го препредавам от 3017 - не си давай парите за профилактика ако не е много важно за теб или не си решил да носиш някой. Сигурно ти се иска всички да ги носиш и да си ги сменяш, но ако наистина искаш да са в колекция то остави ги така. Ако сега ги профилактираш, ще бъдат промити в специален разтвор(бензин) след това ще бъдат "промазани" с часовникарско масло и те ще работят. Но след още няколко години тази профилактика ще се окаже излишна ако не са ползвани. Дори по лошо, че някой часовникари не работят много чисто и може да ти надраскат циферблата или корпуса, или дори по големи бели. Аз вече страдах от такива "професионални" намеси. Затова запази си парите за нещо по-интересно. Първо разкажи на всичките си приятели да се поразровят и да ти дадът тези навид безполезни вещи. След това обиколи по града (антиквариати) разпитай дали им попадат такива часовници. и най важното - търси добър вид, защото ако корпуса или циферблата са съсипани можеш да ползваш само механизма му ако работи (тоест само за части)

След като отвориш часовник за да го почистиш. Издърпай коронката (врътката за сверяване) в положение сверяване след това ще забележиш на самия механизъм едно микро бутонче в близост до ремонтуара (оста която свръзва врътката за сверяване с механизма и влиза в механизма) там натискаш бутончето, то леко пропада и тогава издърпваш коронката навън. Заедно с коронката излиза и тази ос/ремонтуар-а.
При някой часовници механизма заедно с циферблата ще излезе отзат без да го задържа нищо.
При други модели, стъклото в хванато с гривна която има малък прорез където да вкараш малко неостро ножче с лек напън и завъртане на ножчето гривната заедно със стъклото ще се отхлупи. На тези часовници от там се вади механизма тъй като техният циферблат е по-голям и може да излезе само отгоре на часовника.
След като разделиш корпуса от механизма и прибереш механизма някъде да не го повредиш или нацапаш можеш да почистиш.
Следи от пот/кал или други биологични остатъци можеш да премахнеш с четка за зъби с която лесно се достига до трудните ъгли около лъговете (лъговете са 4-те края на корпуса където се закрепва каишката/верижката).
Стъклото можеш да отделиш с притискане на палеца към него. След като го отделиш можеш да го полираш с предварителн озакупени водни шкурки от строителен магазин (по 40ст. лист А4)
Зависи от дълбочината на драскотините в плексигласа можеш да започнеш с по едра например 1000 за про дълбоки драскотини или 1500 ако не е толкова зле. след като отъркаш стъклото в шкурката то ще се матира но драскотините ще изченат постепенно след две минути.
След това трябва да заличиш драскотините от шкурката с следващия номер, например 2000
след това 2500 и накрая може и 3000 ако намериш такава (рядко ги продават) иначе след това най лесно е стар вълнен плат и паста за зъби (бяла а не цветна) там търкането вече е малко повече например 7-8-10 минути. с кръгови движения. като гледаш пастата да не изсъхва и я поддържаш мокра до самия край. Измиваш стъклото с хладка вода и течен сапун. Ще останеш доволен.

Корпуса ако е хром и има драскотини подчти нищо не може да се направи. Сс вълнения парцал и пастата може да се заличат микро драскоти ни но ефекта остава минимален.

Ако корпуса е стомана преминаваш през същата процедур както при стъклото.

След като си почистил всичко връщаш по обратния ред механизма издухваш хубаво прашинките преди да затвориш всички. Връщането на ремонтуара с коронката става с притискане и леко завъртане ще усетиш щракване в най-прибраното положение. Ако не става от първия път, извади леко ремонтуара леко завърти на 45 градуса и пак пробвай, той има квадратен профил и просто трябва да го уцелиш.

Чакаме резултати.
Поздрави!

п.п. еййй унесох се.. някой нещо да добави :lol:
Изображение

Потребителски аватар
Fenna
Специалист
Reactions:
Мнения: 827
Регистриран: 25 дек 2012 11:28

Re: Новобранска колекция

Мнение от Fenna » 27 дек 2012 00:01

Ееее, не съм очаквал толкова подробно описание, ама едно голямо Благодаря ти казвам и на другите де...
Май само ще си ги почистя аз и ще ми стоят за колекция-няма да ги нося поне за сега.
:D
Утре може да си купя тези неща и да се похваля скоро какви съм ги натворил.
Само не разбрах циферблата как да го почистя като има стрелки отгоре?
Хайде аз почвам да го чета отново поста, че бавно схващам :oops:

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: Новобранска колекция

Мнение от kapkan » 27 дек 2012 00:17

За сега не чисти циферблата,опасно е :) само корпуса и стъклото.
Към 3017 ! Написаното от atanweb мисля,че заслужава отделна тема "първи стъпки"

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Новобранска колекция

Мнение от Pavlin » 27 дек 2012 09:07

Съгласен съм. Ако той пожелае, ще я преместим. Като цяло ни трябва и категория- "Направи си сам"

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Новобранска колекция

Мнение от atanweb » 27 дек 2012 12:42

Ура, за всеки начинаещ, нали и ние бяхме така. Чакаме нова тема/подфорум (направи си сам).
Ще се радвам, да поставя началото, а и ще качвам още съвети и снимки и клипчета ако трябва.
И вие имате много опит голяма част от него споделяте, но има още какво да ни научите.

п.п. Извинявам се, че правя правописни грешки, повечето се дължат на малкия син който все ми е в ръцете и иска и той като татко си да пише.
Изображение

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: Новобранска колекция

Мнение от kapkan » 27 дек 2012 14:45

"направи си сам" не мисля,че подхожда за такава тема,може да си направиш сам инструмент или каса и т.н. идеята ми беше да е в помощ на човек дето за пръв път отваря часовник,страх го е да пипне каквото и да било. Нацвъкахме на Фена темата ...

Потребителски аватар
Fenna
Специалист
Reactions:
Мнения: 827
Регистриран: 25 дек 2012 11:28

Re: Новобранска колекция

Мнение от Fenna » 27 дек 2012 19:42

Да прави сте, аз също ме е стах да отворя часовниците, още повече днес не намерих шкурка за водно стъкло над 1000 и невзех.
Но ходих на село и какво да видя 11 часовника :shock: :shock: :shock:
Сега ще ям,че съм прегладнял и ще ги фотна за бързо, пак са някакви подобни като първите ама има и нови марки макар че да не работят половината :evil:

Отговори

Върни се в “Форумни колекции ----- User collections”