Конкурс за полиране на часовник

Гласуване в конкурса

Анкетата свършва на 28 мар 2016 17:47

Liani - Casio Edifice EF-109
8
47%
atanweb - Seiko 5606 5060
7
41%
viz69 - DOXA и Q&Q
2
12%
 
Общо гласове: 17

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Конкурс за полиране на часовник

Мнение от Liani » 05 фев 2016 22:45

Здравейте
С позволението на управата на форума, от тази вечер обявявам конкурс за полиране на часовник.
Целта е да има снимки на първоначалното състояние на касата, верижката и снимки на това което сме успели да постигнем с полирането. Стъклото е предимство, ако позволява полиране, но мисля, че не трябва да е на всяка цена. Нека наблегнем на металните части.


Наградата ще бъде чисто нов Dremel 3000
Изображение

Ще се радвам ако се получи един конкурс с повече участници.
Успех на всички които имат желание да участват.

Краен срок на конкурса - 20 март!
Последна промяна 1 на Liani, променена общо 5 пъти

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Конкурс за полиране на часовник

Мнение от Pavlin » 05 фев 2016 23:16

Нестандартно хрумване, поздравления за идеята и щедрата награда!

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Конкурс за полиране на часовник

Мнение от varban » 06 фев 2016 09:40

Добро е хрумването!
Ква полза от идеална машина, ако е в опърпан корпус :)

Само не бързайте със срокове! Да се съберат достатъчно участници.

ПС: Сега го видях срока... ми три седмици... като че ли е добре... ще се види по броя на участниците :)

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Конкурс за полиране на часовник

Мнение от Liani » 06 фев 2016 11:08

Един месец е срока. Мисля, че не е малко времето.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Конкурс за полиране на часовник

Мнение от varban » 06 фев 2016 13:17

Сънен съм бил :) :) :)

ghost_wolf
Reactions:
Мнения: 98
Регистриран: 15 яну 2013 20:14
Местоположение: Стара Загора/София

Re: Конкурс за полиране на часовник

Мнение от ghost_wolf » 06 фев 2016 22:43

Какви са точно условията на конкурса колега?Защото мога да участвам,но ще е само заради участието(имам подобен дремел).Защото полирането като му хванеш тънкостите не е толкова трудно.Въпроса е какви пасти и четки се ползват,ама това се научава и какво точно трябва да се описва като стъпки,защото ако е като конкурса при разглобяването/сервизирането на механизъм ще е доста снимков материал.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Конкурс за полиране на часовник

Мнение от atanweb » 06 фев 2016 22:53

Според мен идеята е участниците да покажат методите си на работа. Различните материали и инструменти които се ползват. Техниката с която се работи. Снимки мисля, че няма да са толкова колкото на конкурса за сервизиране Стъпките не са толкова много (бих се радвал ако някой направи изненада с повече). Като цяло споделяне във форума за да може хора които още не са се престрашили да опитат. Понякога в полирането човек може да се чувства много по сигурен отколкото в други часовникарски дейности.
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Конкурс за полиране на часовник

Мнение от stepona555 » 06 фев 2016 22:59

Аз мисля , че кратки видео клипове ще са полезни , полирането е динамичен процес и една снимка може да е недостатъчна за начинаещите в тая област като мен
Изображение

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Конкурс за полиране на часовник

Мнение от Liani » 06 фев 2016 23:03

ghost_wolf написа:Какви са точно условията на конкурса колега?Защото мога да участвам,но ще е само заради участието(имам подобен дремел).Защото полирането като му хванеш тънкостите не е толкова трудно.Въпроса е какви пасти и четки се ползват,ама това се научава и какво точно трябва да се описва като стъпки,защото ако е като конкурса при разглобяването/сервизирането на механизъм ще е доста снимков материал.
Условията както написах в първия пост са снимки на часовника преди полирането и след това, за да се види колко е бил наранен. Не са задължителни снимки от самото полиране, но няма лошо ако се пуснат и от него. Всяко описание към кадрите ще е от полза за всички които сега започват да полират. Аз също съм от тези. :) Добра идея е да се спомене какви дискове и пасти се ползват.
Нарочно не поставям много условия за да бъде по-лесно. Многото снимки са трудоемки и отказващи човек да се захване.
С този конкурс се надявам да обогатим форума с теми за полиране. Мисля, че доста хора се интересуват от това. Аз когато започнах да човъркам часовници, това бе едно от първите неща които ме привлякоха, но реално няма много написано за полирането, не само тук, а по-принцип.

За темите... Мисля, че най-добре е да се пускат в раздел - Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"
Ако модераторите преценят, че трябва да е на друго място, нека пишат.
Последна промяна 1 на Liani, променена общо 7 пъти

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Конкурс за полиране на часовник

Мнение от Seikosha » 07 фев 2016 08:24

Мисля,че идеята за конкурса е добра и заслужава адмирации,макар ,че тя беше назряла още преди 1-2 год. и не е вярно ,че няма писано за тези манипулации,писали са много от форумчаните,а аз имам сигур 100-150 поста на тази тема. Верно е обаче,че нещата са пръснати и макар,че си има специална тема за това,по една, или друга причина, тя беше игнорирана.
Трябва и да се прецизират наистина нещата,колкото и стремежа да се дава фиктивна свобода е похвален,толкова е и нож с две остриета. Един път се казва,че няма нужда от снимки,а после ,че не е лошо и да има :o Как трябва да се разбира? Ако е само да се покаже първоначалното състояние на касата и после още един фотос на завършеният проект,какъв е смисълът и да се изброят какви шкурки ,кечета и пасти разни са използвани,ми това нищо не значи. Плюс това заданието както е формулирано "Полиране на часовник" ? Часовник не се полира,полират се негови детайли,аз например полирам и някои мостове на механизма. Отделно - полирането е последен стадий ,или етап на една процедура,това значи ли ,че се има предвид едно лъскане с вълненият парцал,или се има предвид цялостно възстановяване и реставрация,защото има и каси,които например не се полират,а се търси и друг ефект. Тука не става въпрос за ограничения ,или прекалено много правила,а за разясняване,какво точно,или около какво да се развият събитията. Не смятам,че е удачно да се правят опити за видеоклипове. Колкото и да изглеждат прости нещата,си искат време и хора които не са професионалисти които да подхванат ежедневната си работа и да турят една камера да заснема една отработена процедура,при нас ще има едно търсене,проби,мотане из материалите и заснемането на един такъв клип в реално време,ще излезе по-дълъг от "Дързост и красота" :) Тука не говорим за отделни клипове,които после да бъдат редактирани и свързани в едно,не всеки ще го може.
В крайна сметка, нека всеки сам да си реши как да презентира,но е хубаво и едно уточняване от страна на инициаторът какъв е обхвата на заданието,а оттам се подразбира и критерият за оценка. Не ,че е толкова важно разбира се,аз например няма да участвам,защото имам докторат по тази тема и не искам да правя нелоялна конкуренция :D Моето скромно мнение е,че трябва етапност ,снимки и обяснение на това какви материали и техники се използват в даден момент и защо се прави така,а не иначе. Правя подсказка,а който иска да се възползва.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Конкурс за полиране на часовник

Мнение от Liani » 07 фев 2016 09:49

Всеки може да направи темата си както намери за добре. За такава свобода писах. Иначе, става въпрос за полиране на каса и верижка, не за механизма. Не мисля, че има чак толкова за снимане и обяснение при едно полиране, но пък може и да греша, все пак и аз за първи път ще полирам.
Идеята за видео е много добра, но и много трудна за изпълнение.
Seikosha, ще се радвам да участваш. Нали трябва да се учим от тези които знаят.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Конкурс за полиране на часовник

Мнение от atanweb » 07 фев 2016 10:04

Мишо, как няма да участваш? :) Ама, това ,че си понапреднал, не значи, че няма сложни часовници за теб. Я хвани някоя осмоъгълна или друга по ръбата каса. Където да се чудиш как да бръкнеш във фаските да полираш* и как да запазиш ръбовете. Liani прави конкурса за поучителни цели и мисля, всички ще се радваме да участваш.

* полиране е процедура която описва крайният ефект от дейността. За да се достигне до качествено полиране понякога е нужно да се започне по отдалеч и по надълбоко. Точно толкова колкото е необходимо и професионализма си личи точно там.
Както например летенето е поредица от действия които довеждат даден обект или личност до самото летене.
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Конкурс за полиране на часовник

Мнение от Seikosha » 07 фев 2016 12:21

Liani написа:.....
Seikosha, ще се радвам да участваш. Нали трябва да се учим от тези които знаят.
Liani,ще ти отговоря малко философско - даоиски - " Ако вървиш по стъпките на някой,значи вече си изостанал" :) Бе ще го бъде твоят конкурс,нямай ядове,дори очаквам Връбчо да забрави да прави фаски по черчеветата с дремела и да се сети,че един часовник,освен да е гол охлюв,има и коруба :lol: Ще се радвам да има ентусиасти.
Тука ще отговоря и на Сашо - Разбира се ,че се майтапя по-горе с моя "докторат" ,знаеш ми арабските номера и склонността към източният мистицизъм в изказа си по някои поводи,малко джумбиш да става и нещата да мърдат,да има движение на материята и на духа,катализа :)
Истината е ,че ме е страх да не се изложа. Когато очакванията са големи ,товарът е много голям,а тука става въпрос за нещо което хората ще четат и гледат и повечето ще го приемат за чиста монета. Доста отговорна работа,ако ме питаш,а все таки всички ние сме си едни хобити, пардон - хобисти :lol: нищо ,че някои от нас,слагат профитата в джеба си и то е защото движещата сила при нас е любопитството,интереса,любовта. При нас има емоции,а отсреща е скучен професионализъм и меркантилност. Е, има изключения разбира се,но знам какво говоря.
Хобито е велико нещо. То е висша психотерапия. Мисля ,че съм го казвал някога,но ще цитирам пак: Лао Дзъ който преди повече от 2500г. казва: " Ако искаш един ден щастие - влюби се,ако искаш три дни щастие - ожени се,ако искаш цял живот щастие - стани рибар" :)
И аз тъй и аз рибар станах. От 2000г. в досието ми пише ,че ми липсват 94% работоспособност, с останалите 6% ръчкам саати и жив живея,както казваш Сашо и летя.

П.С. Да ме извиниш Liani, май ти оспамих темата и с право можеш да поискаш да премахнат поста.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Конкурс за полиране на часовник

Мнение от Liani » 07 фев 2016 12:53

Seikosha написа:П.С. Да ме извиниш Liani, май ти оспамих темата и с право можеш да поискаш да премахнат поста.
Темата е затова, да се пише в нея и изобщо не го приемам за спам. Напротив, не бях описал както трябва нещата със снимките и добре, че направи забележка, та да го оправя. :) Просто не бях обърнал внимание. Конкурса е за всички, както и темата!
Сега съм на вълна полиране и затова реших, че ще е интересно да има подобен конкурс.
Който се интересува е добре дошъл.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Конкурс за полиране на часовник

Мнение от varban » 07 фев 2016 19:43

atanweb написа: Както например летенето е поредица от действия които довеждат даден обект или личност до самото летене.
Това ми хареса!

Отговори

Върни се в “Конкурси, инициативи, срещи и съобщения”