Страницата на Seikosha/Page Seikosha/

Тук пишем за каквото се сетим
Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Страницата на Seikosha/Page Seikosha/

Мнение от Seikosha » 25 яну 2016 23:40

Ааааа, не е в Сталин. Варна се е казвала Сталин мисля до към края на 1954г. Кака ми е родена под неговото лого. А тиганчето е от 1960г. и си е баш столично, с много красив,направо калиграфски надпис :)

Изображение
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Страницата на Seikosha/Page Seikosha/

Мнение от Seikosha » 04 фев 2016 16:15

Та по повод нещото, което не е на мястото си, се сещам за един стар виц от моето детство за малкият Гарабед. Моят старец ми го е разправял.:lol:
Та, малкият Гарабедчо,бил голям зевзек и все си правел кодош кога му падне и най любел да прецака накак си Крикорчо :D Та,бащата на Крикорчо - Ованес,или бай Ончо,както му викали,бил златар и бижутер,саатчия и фин механик. Дюкяня му бил в известната варненска махала до джамията,населена с тракийски и македонски бежанци( на моя старец махалата) и чат пат гърци ,турци и арменци. Циган не е имало,освен минавайки и викайки на всеослушание: "Риба,риба ,рибеееее" ,кой с кофа ,кой с количка,тихи ,кротки аламанаджии, дето гледат да шитнат улова и да отидат после в близката кръчма "Гъмза" да изпият печалбата :b
Та в тая ретро епоха отива един ден малкият Гарабедчо при бай Ончо,изтъпанчва се пред и под тезгяха,надига се на пръсти и му вика: "Мастор Ончо, я виж тва нещо диамант ли е... злато ли е... " и му подава нещо. Взима го бай ни Ончо "нещото" ,глеа,глеа през увеличителното стъкло кацнало на олисялата му чутура,цъка с език,търка го на някакъв камък,мажи го с нещо,накрая го помирисва дважди,шумно и обилно,погледът му става подозрителен и накрая посяга и отхапва от "нещото" ,очите му се изцъклят и истерично извряква "Вайййй. че туй е ла'йно бе серсемино" :o Пък малкият Гарабедчо кат ,че ли зарадван му отвръща : Ми тъй кажи бе масторе и аз се чудя какво може да търси диамант в гъза ми" lol2
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Страницата на Seikosha/Page Seikosha/

Мнение от Seikosha » 11 фев 2016 22:49

:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o
За първи път ми се случва и то на рожденият ми ден,точно преди три години пристъпих прага на този великолепен форум,за който милея и е като втори дом за мен.
Това някаква цензура ли е? Не виждам нито моите два поста,нито тези на още трима колеги от форума,писали по тъй злощастната тема за Полет де лукса. Странно.
Разбира се,че ще пиша още по нея,особено след последните два поста на колегата Колектор,в темата за часовника,има неща,които не трябва да останат недоизказани,особено що се касае до морал,човешки ценности и достойнство. Ма не знам кога точно ще пиша,щот сега ме чакат едни лозови сармички от 3 ет. и трябва да им обърна внимание и да ги опаткам ,иначе може да получа жълт картон :D
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
the collector
Специалист
Reactions:
Мнения: 1279
Регистриран: 05 фев 2015 02:42
Местоположение: София

Re: Страницата на Seikosha/Page Seikosha/

Мнение от the collector » 11 фев 2016 22:56

Преместиха дебата в друга тема. :lol:
viewtopic.php?f=55&t=5511" onclick="window.open(this.href);return false;
"Бог може да ни изпраща терористи, но мой дълг е да му ги върна обратно."
В. В. Путин

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Страницата на Seikosha/Page Seikosha/

Мнение от Seikosha » 11 фев 2016 23:20

Това е неправилно и търпи критика,почувствах се като да съм влязъл в обществена тоалетна и то с голям зор,зора да го отстраня, тъй да се каже :D и чак тогава да се усетя,че не съм си взел тоалетна хартия. :mrgreen: Най-малкото ,ако да не бях питан,то трябваше да бъда предупреден и да имаше поне два реда за решението свише. Аз не съм отварял тема в раздел "Дискусии" Ако го бях направил,щях да започна може би по друг начин темата,най-малко с някакъв преамбюл, а така копи - пейст постовете ми ,където цитирам имена и изказвам чисто лични пристрастия, не са за раздел с голяма посещаемост. Тука е друго нещо, като блог ми е и е по-скоро неофициално. Не са много хубави тези работи,"хубав" подарък получих за ЧРД.
Последна промяна 3 на Seikosha, променена общо 12 пъти
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
the collector
Специалист
Reactions:
Мнения: 1279
Регистриран: 05 фев 2015 02:42
Местоположение: София

Re: Страницата на Seikosha/Page Seikosha/

Мнение от the collector » 11 фев 2016 23:25

Честити ти три години! :b
"Бог може да ни изпраща терористи, но мой дълг е да му ги върна обратно."
В. В. Путин

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Страницата на Seikosha/Page Seikosha/

Мнение от Seikosha » 11 фев 2016 23:31

Благодаря! Дай боже всекиму. Догонвай :)
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
the collector
Специалист
Reactions:
Мнения: 1279
Регистриран: 05 фев 2015 02:42
Местоположение: София

Re: Страницата на Seikosha/Page Seikosha/

Мнение от the collector » 11 фев 2016 23:42

Покрай твоето споменаване на рожден ден във форума забелязах, че моята една година е била преди шест дни и съм пропуснал този факт. :redface
"Бог може да ни изпраща терористи, но мой дълг е да му ги върна обратно."
В. В. Путин

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Страницата на Seikosha/Page Seikosha/

Мнение от Seikosha » 12 фев 2016 00:02

Ми значи честито една година и шест дни :b :D
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
the collector
Специалист
Reactions:
Мнения: 1279
Регистриран: 05 фев 2015 02:42
Местоположение: София

Re: Страницата на Seikosha/Page Seikosha/

Мнение от the collector » 12 фев 2016 00:11

Благодаря! :muslim: :lol:
"Бог може да ни изпраща терористи, но мой дълг е да му ги върна обратно."
В. В. Путин

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Страницата на Seikosha/Page Seikosha/

Мнение от dreadx » 12 фев 2016 01:42

p.s. Като спомена Seikosha - Ч.Р.Д. на всички и още много щастливи години в този форум!

И за мен е като втори дом, а може би и за другите - едно общо усещане, което изгражда и съответната атмосфера.

Не искаме да ни я развалят разни нередности - затова и не можем да бъдем безразлични.

Ето и поредния предълъг коментар по повдигнатите въпроси (който може би ще бъде преместен в другата тема) - а дали някой ще намери време и търпение да го прочете - не знам. Просто изпитах нужда да го напиша:

1. Колаксъзов наистина е като онлайн-магазин. Като хилядите прекупвачи, които поръчват от Aliexpress най-различни стоки и ги пускат в продавалника. (- въпреки, че ме учудва този народ, как продължава да си мисли, че воденето на телефонни разговори и разходките до офис на ЕКОНТ може да се нарича "професия", то някои хора направиха пари от това и нещата все още някак си вървят. (- вървят, но експоненциално надолу - май вече всички разбраха, че Космодискът при китайците струва 5 лв., а не 105 лв. - колкото го предлага тук една известна фирма, когато има примоция.)

Колаксъзов не е нещо повече от човека, който ви подава сиренето в магазина. Само че си е намерил друга пазарна ниша. Нишата обаче е колекционерска и предполага да е наясно с нещата - ако не за друго, то поне за да не повдигаме въпроса.

За мен обявите му не представляват интерес, защото аз си купувам часовници не точно с цел да ги нося. Но някои хора си купуват часовници с перфектен външен вид, за да ги приберат в колекцията си. Ако бях в другата крайност и си бях купил този часовник, без да знам за циферблата - впоследствие доста бих се разочаровал.

Изобщо не му следя обявите, но видях, че го коментирате и побързах да намеря въпросната обява. Това още преди да съм прочел какво сте писали и какво коментирате по часовника.

Отворих обявата, напълно непредубедено. Прочетох текста - я да видя сега и снимките.. о ужас!

/* - трудно е за простак като мен, пред изискани хора да сподели отвращението си, без да споменава, че при вида на циферблата е щял да си изповръща червата.
-- ъъ - да кажем, че бях шокиран. */

Сега като си мисля, ще да е било 70% заради подвеждащото описание и 90% заради откровената грозотия, наречена циферблат. (процентите може да надхвърлят 100, поради наслагването на различните причини, заради които човек може да си изпо.. да е шокиран.

2. Може би с времето съм разгледал толкова много часовници, че ми правят впечатление тези неща (само нямаше от къде да знам, че е точно украински). Нов купувач ще влезе тук и ще приеме на доверие, че всичко е ок (ако тук не е ок, то къде?).

Понеже, както вече се спомена, има хора, които купуват часовници за части - тогава не е проблем, ако нещо не им е оригинално. Те разбират от часовници и знаят кое каква работа може да им свърши. Преценяват и купуват. Може да преценят и да си купят и ментета - тяхна си работа.

Имаше предположение, че проблемът е защото часовникът е скъп - и това не е. Просто такъв "чисто нов" часовник е насочен към определена група купувачи - за които може да не е ясна автентичността на циферблата. А не е редно купувачите да бъдат подлъгани. И в Google излизат тези обяви, и външни хора ги четат.

3. Споменаването на "лична колекция" в обявата опитва да пробута внушението, че е не само ценен, ами все едно е нещо по-ценен от останалите.

Тук незапознатият купувач, който си купува "колекционен" часовник би следвало да очаква, че всичко му е ок и оригинално. А и щом е от "личната колекция" - и то на човек, през който минават много часовници - то внушението е, че е много ценен - на продавача едва ли не му е било жал да се раздели с него.

4. Наистина има и други обяви, на които би следвало да се отправи забележка. Мен лично ме обижда как някой е изровил една торба часовници за по 3 лв. от битака - и на принципа "прее** другарче" се опитва да избие рибата, като е пуснал всеки един от тях за по 30-40 лв.

И защо тук? - може би защото сме се събрали "само ценители и колекционери" - другаде никой няма да ги "оцени", еле пък в това състояние. И продавачът ще може да им вземе най-много по 5 лв.

5. Аз ако тръгна да продавам нещо, ще гледам да е на добра цена и да отиде в ръцете на някой, дето ще си го харесва и ще му се радва. Но няма да се опитвам да пробутам на някой колега от форума разни боклуци на цената, на която може да си купи минтови неща.
(Демек все едно той да ми плати - за да си купя аз минтови часовници, вместо него).

Тук гледната точка на търгашите е малко по-различна, но са относително малко хората с такива обяви - просто взех вече да не им ги чета, а те ще направят още 10-15 намаления и към края на годината часовникът ще си стигне реалната цена.

(- а ако искат бързо да стигне реалната цена, може да го пуснат на търг от 1 лв.)

6. Да се върнем на 2 - има хора, които не са разгледали камари от часовници като нас. Приисква им се да си купят един стар руски, механичен - в добро състояние, да се фукат с него. Или просто от любов към братския съветски народ..

И като не разбират, решават, че в часовникарския форум няма начин часовникът да не е ок. - ИЛИ - ако нещо не е ок - (да кажем, че и продавачът не знае) - то при толкова хора, разбиращи от часовници, смятат, че веднага ще се намери някой да направи забележка.

И е редно при несъответствие да се прави забележка. Тук не бива да се намесват нашите форумни взаимоотношения:
- било, за да не го засегнем - наш'то момче.
- или защото сме прекалено тактични - нали е сложил снимки, така че който иска да си преценява..
- или за да не се бъркаме - ще развалим алъш-вериша. Пък и ние продаваме (не бихме искали да ни посочват забележките и в нашите обяви, нали?)

Все някакъв предлог ще се намери, да се толерира обява със завоалирана некоректност.
Също и да се защитава продавача, когато друг реши да свърши тази важна работа вместо нас - да посочи некоректност в обявата.

7. (а) Много хора може да видят обява с несъответствие и по различни причини да не реагират. (b) Но е достатъчно само един да си направи труда да обърне внимание - и несъответствието може да бъде поправено. Защо, си мислите, че целта на забележката винаги е провокация и интрига?

- друг е въпросът, че всичките неразбории на национално ниво лежат на (a). - Те държавата продадоха за жълти стотинки - да, милиарди откраднаха, а пък ние за една дребна далаверка сме се закахърили..

Какъв е единственият начин да се изкоренят всичките тези проблеми? - никой не е всемогъщ и не може да ги премахне със скромните си човешки възможности. Начинът е всеки да даде своя принос - където, когато и както има възможност.

По възможност - трябва да се използва всяка възможност!

(- защо това няма да се случи - всичко да стане на 100% ок - е предмет на една друга тема.)
/* В един перфектен свят, нямаше да ни се случва нищо, от което да трупаме опит - нещото, заради което сме тук, на този свят.*/

8. the collector от самото начало - от първия негов пост, който съм прочел - ми е направил впечатление, на много отговорен човек и с много силно развито чувство за справедливост. За него не е нормално да седи безучастен.
Всяко действие има положително и отрицателно последствие. Ще развали на един далаверката, НО ще спести на друг разочарованието.

9. Нашата ценностна система е склонна да даде приоритет на този, който евентуално ще се разочарова от покупката, а не на този, който ще се разочарова, че не си е прибрал 159-те лв. (за ментака, който знае че предлага).

Не казвам, че ние сме по-добрите. Доброто и злото са относителни понятия. Ние го оценяваме така, друг ще го оцени по друг начин. Просто ние ще направим всичко възможно да оправим нещата каквито според нас трябва да са - а отсрещната страна също ще положи усилия да ги обърка. (това "оправим" и "обърка" - също са относителни понятия - например аз споделям възгледите на колегата, как трябва да оправим нещата.)
- но един продавач ще каже, че с подобни коментари само му объркваме нещата. От там и извечната борба между доброто и злото - в която понякога едното, друг път второто надделява.

Но можем ли да оставим само второто да се вихри на воля? - дори и когато не ни касае пряко?

Винаги, когато нищо не би ни струвало, но си намерим някоя от 1000-те възможни причини да не противодействаме на нещо, според нас нередно - то значи автоматично му съдействаме.
(- нямам предвид, когато би ни коствало големи усилия и нямаме тази възможност.)

Но написването на коментар към обява не коства на никого нищо - а защо всички го видяха и само the collector реши да обърне внимание?

Аз лично не бих се сърдил, ако се случи да пусна некоректна обява и някой ми посочи това.

10. Защо има политика да не се толерира продаването на ментета в часовникарските форуми?

Не е някаква докачливост от вида: - "Ние толкова много разбираме от часовници - а ти ни предлагаш "УНИКАЛЕН" китайски стиййм-пънк джобен таралясник за 80 лв? - да не мислиш, че не знаем, че си го купил за 20!

-- Не е и за да предпазим потребителите от неизгодни сделки - всеки от този форум може с един поглед да прецени такъв часовник колко струва и никой няма да се излъже, да го купи на четворната цена.

Но форумът не е поле за изява на поредния прекупвач, който е открил AliЕxpress. Нито е редно такъв прекупвач да се възползва от авторитета на форума. Има други неутрални места, където може да си предлага стоката. В часовникарски форум се предполага часовниците да са истински.

Виждал съм в аукциона: - ще се изтепат за такъв часовник, все хора които нищо не разбират от часовници. Трябваше да обясня на един около 10 пъти - за да разбере, че часовникът не е от началото на миналия век, а е произведен тази година.

- Брей, не можа да ми повярва веднага, ама после вика: - Добре, че ми каза, мислех че е някакъв стар и много запазен часовник. Баси как щях да се чувствам прецакан, ако го бях купил!

11. Да, така го беше представил продавачът, че всяко изречение в обявата беше с цел да подвежда относно възрастта и произхода на часовника. На мен ми се видя много нагъл и му писах - питах го дали няма да даде повече подробности за часовника.
- ебаси какво увъртане падна: имал го от колега, който го донесъл от Англия, бил го купил от една разпродажба на имущество от стара английска къща.. Не можел да ми каже нищо, защото и нищо повече не знаел. Този часовник бил с едни други часовници, в уникално в добро състояние..!
(- ето виждаме, че подвеждащото съдържание на обявата е било най-целенасочено)

Естествено и възможността за оставяне на коментари под въпросния аукцион беше изключена - защо не обичате коментарите бе, хора? ;)

Аз лично бая се заяждах и с един друг продавач от аукциона. Същият, който наскоро беше питал тук дали някой няма да му предложи 3-4 руски позлатени автоматика - защото имал 50 лв. за харчене.
Ами иска да ги вземе изгодно момчето, че после да ги продаде още по-изгодно. (- ама всички се засегнахте, че не сте му баща и майка - да му ги подарите и да си докара някой лев за ваша сметка.)
Като иска от това да прави бизнес, то нека да се опита - но да ги купува на цените на които се намират в момента. На нас пък не ни е зор да си развъждаме прекупвачи.

- А се заяждах с него, защото ги пуска в аукциона и си наддава сам. - Колко лошо съм бил постъпил аз, че му написах забележка в коментарите под аукциона. Трябвало било да му пиша на ЛС, ако съм имал някакви въпроси за уточняване - така ми каза.

И защо? - за да не попреча някой да се хване на въдицата? - ами че това, което прави е против политиката на аукциона.

Администраторите на аукциона, дори да се разчекнат, не могат да хванат всеки некоректен продавач. А и не разбират от всичко. Но не биха искали за аукциона да се носи подобна слава и са против некоретните търговски практики.

12. Възможността за оставяне на коментари под аукциона дава едно допълнително предимство дори и за по-ненаблюдателните купувачи - сами да си извадят изводи на какво да обърнат повече внимание. Също и в OLX-а: -- много купувачи искат да има коментари, за да имат по-голяма сигурност от какъв човек купуват. Развалиха OLX-а като махнаха рейтингите и това не е само мое мнение.

Не бива да се гледа едностранчиво на тези неща от позицията на не-съвсем-коректен продавач. Това, че и ние сме си купували боклуци, и са ни лъгали, не означава, че е в реда на нещата - да го "предаваме нататък".

Различните места за търговия не са толкова сигурни относно качеството и вида на предлаганите стоки, добронамереността на търговците и т.н. Възможността да се отстраняват проблеми е изцяло в ръцете на купувачите.
Без значение какво се случва, по принцип търговските сайтове са насочени към поощряване на коректната търговия.

Часовникът е вещ, която купуват всякакви хора без да разбират. Не може някой да се възползва от доверието, че стоката се предлага в среда от разбирачи. А това че ние се водим такива, ни задължава да отбелязваме когато видим някоя нередност.

Същото е както на вас ви се иска, като си харесате нещо от сайт за онлайн търговия - отдолу да прочетете отзиви от хора, които вече са си го купили - става/не става; за тези пари става, ама има такива забележки.. и т.н. За да можете да прецените дали на ВАС ще ви свърши работа. Ако купувачът прочете: неоригинален циферблат - ще може да си помисли кое за него е важно и да направи информиран избор.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Seikosha/Page Seikosha/

Мнение от varban » 12 фев 2016 08:03

Прочетох го, даже на места два пъти :)

Абе всички сте прави.

И купувачите трябва да се толерират и да им се помага да не купят ментета, и това е вярно :)

Ама има и още един аспект, и той е - продавачи от типа на Стефко :)
Ми аз от Алфа съм взел половин кофа :) Сигурно средната цена на часовниците ми от него върви към кутия цигари :) Е такива продавачи трябва да се вардят :) Щото ако не бяха неговите (като явление, не точно и само неговите) машинки, друг път щях да се понауча малко от малко да чопля :)

Колкото за коментарите в отдел продажби - може да ги има, може и да ги няма :) Аз се смея с глас отвреме-навреме на коментарите във форума на Герман. Там пък всичко е разрешено :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Seikosha/Page Seikosha/

Мнение от varban » 12 фев 2016 08:05

the collector написа:Честити ти три години! :b
Еее, как съм изпуснал!

ЧЕСТИТ РОЖДЕН ДЕН, СЕЙКОША-САМА! :b :b :b :b :b :b

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Страницата на Seikosha/Page Seikosha/

Мнение от Pavlin » 13 фев 2016 19:09

Seikosha написа:Това е неправилно и търпи критика... Най-малкото ,ако да не бях питан,то трябваше да бъда предупреден и да имаше поне два реда за решението свише...
Извинявай Мишо, че упражнявайки администраторските си преценки не те предупредих! :)

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Страницата на Seikosha/Page Seikosha/

Мнение от Seikosha » 15 фев 2016 22:09

Вчера посрещнах приятели, форумни чеда,на които много се зарадвах и макар малко импровизирано,все пак някак се събрахме в бърлогата,че те и двамата са извънгабаритни,особено Връбчо,трябваше да извивам глава нагоре и да го гледам все едно Бурдж Халифа. :D Разменихме си подаръци и като един кулинар ,най-се зарадвах на едно шише с истински еспански зехтин от Тошко. n_thumbsup Хапнахме ,пийнахме и познайте за какво си говорихме през цялото време. Да - познахте. :)
Наистина трябва колкото се може и когато има начин ,да се срещаме на живо,това е определено друг вид контакт,много по-истински и откровен,особено с скрепен с чашка руска водка и еспанско вино. Благодаря им! Зарадваха стареца.

Мъкааааа,мъка,особено катерене на 5 етажа без асансьор.


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Отговори

Върни се в “Всичко останало ----- Off Topic Discussions”