Инструмент за избиване ос на баланс.

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Инструмент за избиване ос на баланс.

Мнение от dreadx » 15 фев 2016 22:43

Започва да ми се заформя една (не особено тъпа) идея около ножовете - да легнат на една дебела планка, в средата на която да има кръгла дупка, където да влезе балансът.

Така обаче ще се поддържат ножовете около периферията на баланса - а е желателно да се поддържат в близост до оста. За целта, може допълнително в дупката по средата на планката да се монтира (или просто да се пусне свободно, като опре на земята) един опорен цилиндър, зарязан надлъжно - така че да се получи нещо като Ф, Х, Y, - в зависимост от това с колко спици е балансът. - т.е. спиците да влизат в изреза.
- значи ни трябват 3 различни цилиндъра.

(-- ъъ-Y-то малко по-трудно ще се изреже. :) - ама пак с дремел напряко и ще се надроби на повече части.

Цилиндърът трябва да е висок точно колкото дебелата планка. (-ако това се води планка, а не някакъв друг вид жЕлезо, че не знам терминологията - то си ми личи де. :)

Ножовете да се защипят здраво за основната планка - с помощта на планки с винтчета - а след това балансът да се избие по нормалния начин, чрез удари по оста.

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Инструмент за избиване ос на баланс.

Мнение от Liani » 17 фев 2016 19:42

Ето какво пише за Bergeon Platax 2677!

The Platax tool allows for the “Safe” removal of a riveted balance staff from the balance wheel without the need for it to be cut out out on a lathe.

С две думи... Че този инструмент дава възможност за отстраняването на занитена ос на баланса, без да е нужен струг.

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Инструмент за избиване ос на баланс.

Мнение от dreadx » 17 фев 2016 19:58

Ето за това ще помоля nevenbekriev да даде идея по въпроса. При всички положения, ако е занитено, какъвто и да е начин с избиване не ми се вижда safe.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Инструмент за избиване ос на баланс.

Мнение от nevenbekriev » 18 фев 2016 08:24

Извинявам се че съм пропуснал тази важна тема.
Прочетох всичко по диагонал и ще пробвам да кажа за всички възникнали въпроси по нещо.
1. Как работи въпросният Platax на Бержон?
Вижте този клип и ще ви стане ясно. Принципът е същия.
https://www.youtube.com/watch?v=GSmGZjb ... ur6GTyWftA" onclick="window.open(this.href);return false;
Идеята е, че "спицата" на баланса се притиска към плоскостта на наковалнята на замбалъка с полсък кух инструмент с отвор. Това до някъде гарантира, че след избиването спицата ще остане плоска, а няма да се изкриви примерно като фуния. До някъде е точно казано. Истината е, че оста от хубав стоманен компенсационен баланс може да се избие смело и спицата няма да се деформира и без такъв инструмент. Обаче месингов баланс от Молния ще се деформира без значение каква магическа играчка сме си купили. Затова нищо не може да замени струга при тази операция. Е, този начин, който Върбан е показал - с шмиргеленето на половината ос -също върши работа. Може даже и с обикновен дремел с малък по размер и дебел диск, правил съм го не веднъж. Но трябва да се внимава много.
2. За свалянето на платото (двойна ролка, roller)
Тази щипка понякога върши работа. Особено когато платото не стои много стегнато на оста. Обаче когато е стегнато, по-скоро голямата ролка се изкривява, но не помръдва от мястото си.
Има един простичък начин, който винаги върши работа - голямата ролка на платото се захваща в цанга на струга или в клуб (pin wice). Балансът се завърта за да се върти оста спрямо платото и при това леко се тегли. При много стегната ролка обаче може оста да превърти спрямо таблата на баланса. Тогава оста се захваща за мястото, където стои спиралата в друга цанга на задното седло или в друг клуб и се върти и тегли директно оста. Понякога обаче оста не превърта в платото, а се чупи. Е, тогава се избива от платото на спокойствие на наковалня с отвор.
3. За шеллака и използването му за лепене на баланс към оста - не става това, не го правете. Ако е въпрос на живот и смърт и оста влиза хлабаво в отвора на таблата или пък спицата е по-дебела от височината на столчето на оста и няма как да се занити, тогава оста може да се запои с тинол - внимателно, да не се вижда, под платото.
Тази плоча, на която се слага анкерът, за да се разтопи шеллака -тя е спомен от времето, когато не е имало електрически поялници и часовникарите са вършили тази операция с помощта на спиртна лампа. И това, че пламъкът минава само през отворите и така загрява анкера е малко смешно. Пламъкът загрява цялата плоча до температура, достатъчна за разтопяването на шеллака, а плочата загрява анкера. Така нещата стават бавно, няма опасност от бързо прегряване, можеш да осмислиш какво се случва в реално време и да спреш преди да е станала беля...

За това, че нищо не става без подходящия инструмент...
Само до някъде е така. Защото повечето мъже обичат да се обзавеждат с всякакви инструменти, с мисълта, че инструментът прави майстора. А на практика е точно обратното - майсторът прави инструмента. Винаги съм твърдял, че майсторът трябва да умее да направи всякакви инструменти които са му нужни за работата, при условие че не може да импровизира и да направи нещото по някакъв простичък начин, особено ако това нещо няма да го прави често... Аз например нямам доста от показаните в темата инструменти, но това никак не ми пречи.

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Инструмент за избиване ос на баланс.

Мнение от ivan_p_uzunov » 18 фев 2016 12:35

Невене привет,разбира се никого не съм искал да обидя а да покажа с какво съм се замогнал ито с много малко пари.та идеята ми е че аз лично съм избил близо 12-15 баланса .Набил съм само 4 и давам неголяма гаранция само за единия .В тая тема съм както се казва -Калва -нали това е като дясната ръка на майстора .Та само съм стопявал шел лака но до по сериозни интервенции не съм стигал.В града нашите часовникари викат -капваш му капка канаколит на палета и си готов.За сега мога да давам акъл еднствено и само за покриви -Макар и там да имам само 25 г. стаж .Винаги се радва да чуя правилно мнение по даден въпрос. Та ще се радваме ако и занапред даваш преценката си по такива субливни въпроси -мисля че говоря от името на повечето начинаещи в тая област.

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Инструмент за избиване ос на баланс.

Мнение от Liani » 18 фев 2016 17:25

Това което казва Невен за остъргване на ос с Дремела си го мислех и написах някъде по-назад. Е, няма прошка, ще се пробва. Ще процедирам така: закачам баланса на един Pin Vice (не знам как се нарича на български), а този pin vice го стягам в менгеме. После внимателно, под лупа, ще се опитам да премахна занитващата част.
До там съм с нещата, няма как да избия после оста без platax, но поне да се оттренира тази маневра докато си намеря нужния инструмент.
Сега трябва да мисля с какъв камък на Дремела да изпиля метала, но там има варианти.
Гадното е, че няма кой да ми ходи по-акъла с една камера, та и клипче да стане. :)

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Инструмент за избиване ос на баланс.

Мнение от ivan_p_uzunov » 18 фев 2016 17:43

А нямаш ли флексово дискче за дремела ? И май е по добре да застопориш дремела а с ръката си стискайки ръчното менгеменце и под лупа да подаваш бавно като че заточваш свредло на шмиргел .Аз поне така бих пробвал .http://www.ebay.de/itm/Uhrmacherdrehban ... Swll1WvLlU" onclick="window.open(this.href);return false; А кажи сега, как да не станеш ибеец?

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Инструмент за избиване ос на баланс.

Мнение от Liani » 18 фев 2016 18:01

Имам го диска, но дали ще е удобно с него, само пробата ще покаже. Мисля да пробвам с удължителя който е към дремела. Иначе, варианта който казваш, също е добър.
С това ибейско решение, дремела заминава в килера. Красота е това стругче, но цената няма да остане тази която е в момента, за съжаление. :)

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Инструмент за избиване ос на баланс.

Мнение от dreadx » 18 фев 2016 20:16

- я, този сваля спиралите като мен (на 8:00-минута) - вие така ли ги вадите?
https://www.youtube.com/watch?v=1cUqbob1iZc" onclick="window.open(this.href);return false;
Само че аз използвам подръчни неща - плоския връх на игла за спринцовка. И въртя само в едната посока.

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Инструмент за избиване ос на баланс.

Мнение от Liani » 18 фев 2016 21:46

Не е ли мъчителен и за двама ви този метод? :)

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Инструмент за избиване ос на баланс.

Мнение от ivan_p_uzunov » 18 фев 2016 22:04

Изображение
Това ми беше един от първите ми опити да правя нещо по часовниците .Гледам по клипчета имат си хората едни цветни готини игли за смазване -решено правя игла .Взимам аз една кука пиля пиля накрая съм готов .Трия я с парцала ,пъхам аз в шишето с маслото изтънения и връх,вадя я и а...Гледам как капката не се стича надолу, а отива бавно към ръката ми движейки се по пиленото стъбло .После ме светнаха за тия клечки с косъмчета от различни четки -евтини и лесни за работа и направа.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Инструмент за избиване ос на баланс.

Мнение от varban » 18 фев 2016 22:14

И аз ползвам игла, ама самоделна :) И за смазване, и за сваляне на спирали :)
Само че е полирана по стеблото, и само лопатката в матова... така де, матова от шкурка 2000 май :)

Преди смазвах с платинородиева игла, ама ми писна да я изправям. Иглата е правена от прецакана термодвойка :)

Прпбвал съм и със стъклена. Става. Ама се чупи :(

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Инструмент за избиване ос на баланс.

Мнение от ivan_p_uzunov » 18 фев 2016 22:23

Пробвай с различни косъмчета от четки .Нямат грешка -цепиш клечката и натикваш единия край на косъмчето и после го овиваш с конец .Безотказна игла става .

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Инструмент за избиване ос на баланс.

Мнение от varban » 18 фев 2016 22:30

Абе пробвал съм и с котешки мустак ;) Да знаеш, че и той става. Без майтап ;)

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Инструмент за избиване ос на баланс.

Мнение от ivan_p_uzunov » 18 фев 2016 22:35

Реших проблема с капката като шлайфах шийката към върха и удължих изтънената част като внимавах да я запазя еднакво дебела .И разбира се накрая с леко сплескан връх .И сега ме е страх да работя с метална игла ,свикнах с тези и ми е много удобно.

Отговори

Върни се в “Часовникарски инструменти. Приложение.”