Някой дали е надписвал циферблат с тампонен печат?

Отговори
Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Някой дали е надписвал циферблат с тампонен печат?

Мнение от miroman » 24 окт 2016 08:05

Здравейте,

Купих си една 30-камъкова Польот Амфибибия. Само че надписът на циферблата почти не се вижда, въпреки, че самият циферблат е със запазен син цвят. Ето снимки на продавача:

Изображение

Та ме зачовърка един въпрос - дали не може някъде да ми напечатат надписа с тампонен печат? Знам, че по други "сувенирни" или "фирмени" часовници това се прави. Естествено там тиражът е голям, но ако си платя изработката на клишето, не виждам проблем да ми ударят и само един удар.

Първият въпрос, който си задавам е - това доколко е "легитимно"? Аз си отговарям, че това е реставриране - циферблатът си е оригинален, просто се възстановява първоначалния му вид, не се прави копие или пък се надписва друга марка.
Вторият въпрос - доколко прецизна е технологията, и дали е възможно новият печат да е ТОЧНО върху стария (който макар и много бледо, но се забелязва). Или трябва по някакъв начин да се свали стария? А дали няма да се повреди основата, ако се сваля?

Осъзнавам, че вероятността някой от вас да е правил такава операция клони към нула, но все пак нали затова сме форум - да питаме :b . Също така информация за "доверена" фирма, която може да го направи, би била много полезна. Естествено, предпочитам да е в Пловдив, за да може лично да го обсъдим. Но евентуално, ако някой силно препоръча фирма и другаде, мога и да изпратя циферблата.

Поздрави, Миро.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Някой дали е надписвал циферблат с тампонен печат?

Мнение от atanweb » 24 окт 2016 08:31

Да, много от нас ще споделят стремежа да го направиш по добре, но както каза за това сме форум за да те подкрепим точно в обратното и по разумно решение да го запазиш така. От кого ще прикриваш следите от време? Себе си не можеш да заблудиш, вероятно и други разбиращи материята. Ако целта ти е неразбиращите, то на тях пък не им пука какво точно има на циферблата. Силно ти препоръчвам да не го правиш. Това е равностоино да сложиш друг някакъв неоригинален циферблат. Предполагам и други съфорумци ще подкрепят мнението ми.
Циферблата е супер, и часовникът в които ще е също ще е супер.
Поздрави!
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Някой дали е надписвал циферблат с тампонен печат?

Мнение от miroman » 24 окт 2016 09:11

Ами всъщност ми се струва, че надписът е заличен не от "времето", а от некадърен опит за почистване на циферблата. Имам друга такава с направо кафяв циферблат (те такива стават, като остареят), но с доста по-видим надпис.
А рано или късно този часовник ще трябва да се продава. Има колеги тук, които правят чудеса с външния вид, когато са за продажба :lol:
По същата причина смятам стъклото, което е с вътрешни микропукнатини (руснаците му викат "мороз"), да го сменя с новоизработено. Е, хубаво беше да е с оригинално, но няма...
Даже ако получа гаранция, че новият надпис ще стане точно върху стария, мисля да го направя. Притеснява ме дали наистина ще стане точно. Не виждам нищо лошо, хората цели циферблати реставрират, и това е единственият начин, когато оригинал е изключително трудно да се намери.

Поздрави.
Изображение

toruck_makto
Reactions:
Мнения: 68
Регистриран: 28 май 2016 17:10
Местоположение: Пловдив

Re: Някой дали е надписвал циферблат с тампонен печат?

Мнение от toruck_makto » 12 ное 2016 23:07

Случайно попаднах на сайта на тази фирма .
Фабрика за дигитален печат 2х2 в Пловдив. Може би те имат решението, като извършват услуга и само за една бройка.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Някой дали е надписвал циферблат с тампонен печат?

Мнение от rosen_er » 13 ное 2016 09:03

miroman написа:
Даже ако получа гаранция, че новият надпис ще стане точно върху стария, мисля да го направя. Притеснява ме дали наистина ще стане точно. Не виждам нищо лошо, хората цели циферблати реставрират, и това е единственият начин, когато оригинал е изключително трудно да се намери.

Поздрави.
То това е трудното май- дали ще стане точно.Трябва точно същият шрифт,в съответния мащаб.......това може би не голяма трудност,но да да "чукне" съвсем точно върху стария надпис......Едно леко изместване и старият надпис (въпреки ,че сега почти не се вижда) ще стои като сянка на новия и ще "вади" очи.Май реставриране на цял циферблат(то зависи и каква точно е реставрацията,де) ще е по-лесно отколкото само така частично.
Подкрепям Сашо да го остави така.Който иска да купи подобен часовник,би предпочел оригинално състояние пред подобна реставрация,според мен.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Някой дали е надписвал циферблат с тампонен печат?

Мнение от Seikosha » 13 ное 2016 15:40

Не виждам линк към сайта на фирмата да го поразгледам и евентуално да се види технологията която използват. Страховете от напасването на старият и новият надпис са излишни,просто трябва старият надпис да се доизтрие, при този тип циферблат, няма да има проблеми. Също и подготовката за шрифта не е никакъв проблем за един специалист по предпечатна подготовка, шрифта е някаква разновидност на arial и може да се намери лесно, дори има един руски сайт от който свалих готови таблици с шрифтове използвани от руснаците в печата от 17в. до наши дни към 700-800 са и няма как да го няма там, макар ,че е излишно,шрифтът е от най разпространените. Много лесно и след отпечатването може да се получи и състаряването му и оеднаквяване с останалата част. Това е също вид реставрация.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

toruck_makto
Reactions:
Мнения: 68
Регистриран: 28 май 2016 17:10
Местоположение: Пловдив

Re: Някой дали е надписвал циферблат с тампонен печат?

Мнение от toruck_makto » 13 ное 2016 17:06

Seikosha написа:Не виждам линк към сайта на фирмата да го поразгледам и евентуално да се види технологията която използват.
http://www.2x2.bg" onclick="window.open(this.href);return false;

Май съм в заблуда. Като ги поразгледах по-обстойно, стигам до извод, че само върху листове печатат, а рекламата, която видях, но не намирам отново, даваше надежда, че и върху неравни и малки повърхности става работата.

Ако сметнете, че не стават за тая цел, ще изчистя линка от мнението.

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”