Победа- Зим / Pobeda- Zim

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Победа- Зим / Pobeda- Zim

Мнение от atanweb » 06 авг 2016 23:12

Страхотен субдиал. Все в него гледам.
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Победа- Зим / Pobeda- Zim

Мнение от rosen_er » 07 авг 2016 08:01

Тази Победа не е в хромирана каса.Преди доста време Боре (clockwiser) показа окомплектован такъв ,но без каса.
clockwiser написа:Е те такова животно нема! Не съм виждал такъв, рових и по каталозите. Някой да има идея от кога е това нещо. Механизмът е 1мчз 2-54, но няма гаранция, че е негов.
Стрелките са ми странни.
Експортният надпис нещо не ми се връзва със стара кировска победа. По-скоро на късен ЗИМ бие, но пък изработката е доста фина за ЗИМ...
Доста рядко има победи с 3-(6)-9-12...
Най-вероятно е карантия, останала от иманяри-златари (да пукнат дано!).

Изображение
Оказа се ,че е нещо много рядко и след време направи размяна с един от известните руски колекционери.Та позабравил съм развитието и коментарите по този часовник,но ми се върти в главата,че май беше в златна каса.
Ще потърся коментарите в watch.ru.
Механизмите на вашите часовници са от два различни завода,но това няма голямо значение.
Илийка,поздравления за този рядък часовник.Много красива Победа.

Потребителски аватар
мераклия
Напреднал
Reactions:
Мнения: 484
Регистриран: 21 юли 2012 14:18

Re: Победа- Зим / Pobeda- Zim

Мнение от мераклия » 07 авг 2016 20:59

Благодаря.

darmadan
Напреднал
Reactions:
Мнения: 371
Регистриран: 17 фев 2016 21:41
Местоположение: Варна

Re: Победа- Зим / Pobeda- Zim

Мнение от darmadan » 22 яну 2017 15:01

Малко подвиг,искам да кажа повдиг :lol:


ИзображениеИзображениеИзображение
Изображение


На този цифер,след вглеждане се чете победа



ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

На този видимо същия,но черен,не се чете нищо.Белия 16к ПЧЗ,черния 15к ЗИМ.Изчетох темата,порових малко,но не видях такъв черен цифер.Какво е черното нещо?

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Победа- Зим / Pobeda- Zim

Мнение от roca » 22 яну 2017 17:38

Мисля че съм виждал подобен черен Маяк и черна Ракета, но ми се струва че тук просто цифера е бил боядисан. Механизма определено си е ЗИМ, но не е към циферблата, стрелките също са различни: може би една на Победа/Зим (часовата) и може би минутна Ракета. Касата не съм сигурен каква е, може би Зим.
Повечето обаче от периода които аз имам са също така....свободни компилации. Предполагам заради липса на части

darmadan
Напреднал
Reactions:
Мнения: 371
Регистриран: 17 фев 2016 21:41
Местоположение: Варна

Re: Победа- Зим / Pobeda- Zim

Мнение от darmadan » 22 яну 2017 17:56

Значи правен в час по трудово.Освен всичко изброено от колегата,и стъклото не е наред,май.Едно такова полу-плоско,ниско,сякаш е някое кварце.

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Победа- Зим / Pobeda- Zim

Мнение от roca » 22 яну 2017 18:08

Да ти кажа в началото и аз малко се ядосвах, но пък като събереш 15-20 бр, може и да успееш да окомплектоваш 1-2. Всъщност последното е въпрос на късмет май :)
Не зная, но повечето от периода 55-60 и малко след 60-та при мен са все като твоя. Тук май е компилация само на 2 часовника. Аз имам пръснат из кутиите вече, но съм срещал компилация от 4, така че съвсем нормално. Най-често разменени машини на ЗИМ с Ракета, понякога и разменени баланси, и другото най-често е компилацията от стрелки...но пък като ги отделиш и събираш в отделни найлончета, се събират комплектите :)

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Победа- Зим / Pobeda- Zim

Мнение от rosen_er » 22 яну 2017 18:57

мераклия написа:Изображение
Дали е правилна касата и каква трябва да е машината.
Да разровя в отговор на този стар пост.Днес видях в руският форум ,каква може да се очаква ,че е била касата на подобен часовник(за експорт).Такава "пищна" каса на Ракета до сега не бях виждал:
http://forum.watch.ru/showpost.php?p=41 ... ount=22572" onclick="window.open(this.href);return false;

Изображение
Стрелките (и собственика се съмнява в тях) според мен би трябвало да са, като тези в часовника на Мераклия.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Победа- Зим / Pobeda- Zim

Мнение от Seikosha » 22 яну 2017 19:32

Те и руснаците толкова са нагъсто със собствените си часовници,понякога такива наивитети съм чел по техните сайтове...като изнамерят от някъде кюфте и веднага го обявяват за "експортен" модел, та и показаната "Ракета" няма нищо общо с оригинална такава според мен. Нито касата е като на тези като на ПЧЗ от Маяк, Россия, защото е доста по голяма и архитектурата не е същата и само прорезите на безела напомнят на руските. Нямате си представа колко(особено немски ) часовници са минали през ръцете ми с подобен дизайн, това си е било мода през тези години,а и практиката на "взимане на заем нещо" Циферблата е също широко използван в такова оформление, а и стрелките едва ли са патент на ПЧЗ. Не го знам какво са му наврели вътре, но това не е Ракета, а по- скоро така именувана от някой си творец-родолюбец.

Изображение
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Победа- Зим / Pobeda- Zim

Мнение от rosen_er » 22 яну 2017 20:12

Щом казваш.....
Какво не ти допадна от надписа?Че изглежда кривичък ли.Толкова са им били силите на руснаците по онова време ,да наложат надпис върху релефен циферблат.Не е първи пример за нещо подобно и много колекционери намират чар точно в подобни несъвършенства(аз също).
Ето един пост по-долу друг незнаещ руснак е показал своите "оголели" машини с циферблат:
http://forum.watch.ru/showpost.php?p=41 ... ount=22573" onclick="window.open(this.href);return false;
Касата прилича много на ето такава според мен:
Изображение
+ харектерният за ПЧЗ безел (като на Маяк и не само).
Капакът е като на едни стоманени за английският пазар( Сейкоша не придоби ли преди 2-3 месеца едни Полети в стоманена каса с аналогични надписи на капака?Но не съм забелязал да кажеш,че касата като форма няма нищо общо с тези хромираните на 1МЧЗ :wink: )Полет-и.
Изображение
Има Ракети с такива (или подобни ) коронки.

П.П.Часовникът е на един от "тарторите" (Vilos) и притежател на една от най-обширните колекции в watch.ru. и освен това е и ленинградчанин.Дето се вика ПЧЗ му е на една ръка.....
Сейкоша как мислиш - дали е познал каква е машина вътре?
Както и да е .Часовникът е интересен и бях длъжен да ви го покажа.
А! Още нещо ми идва на ум.Мишо,що повечето с подобни циферблати часовници са без каси?
Кой и за какво ще свали от часовник такава каса,за която си се изказал ,че е правилната:
Изображение
Сигурно да си сложи някоя друга запазена Победа,Ракета .......нещо на ПЧЗ или каквото там има под ръка.
Няма нужда да ми отговаряш на този въпрос.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Победа- Зим / Pobeda- Zim

Мнение от Seikosha » 23 яну 2017 00:34

Защо не ми харесва надписа ще трябва надълго и нашироко да ти обяснявам,иначе няма да разбереш Доколкото до другите словоблъсканици,няма как да ти отговоря, защото почти нищо не разбрах, освен ,че някакъв тартор са го взели за баят кифла,или той взема другите за такива.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Победа- Зим / Pobeda- Zim

Мнение от rosen_er » 23 яну 2017 08:48

По - "популярно" от това не мога да ти го обясня.А и няма нужда.Не съм и очаквал да ми отговаряш .То какво можеш да ми кажеш.
Бях позабравих,че си по-по-най и щом си казал ,няма как да не е така.Какво разбират някакви "руски кифли" от съветски часовници?!Нищо ,че имат колекции от хиляди часовници(някои от които не си ,а и няма да видиш дори на "картинка")!

П.П. Не съм против диспути по оригиналността на даден часовник,но на по-високо ниво.С аргументи и разсъждения.Хубаво е когато има и снимков материал в подкрепа на думите..Така се научава много.Но не и хей така :този казал и показал нещо - аз ще кажа ........ами няма какво да кажа,но ще "плюна".

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Победа- Зим / Pobeda- Zim

Мнение от atanweb » 23 яну 2017 14:40

Изображение
Форума е ето тази малка зала. Една шепа сме и продължаваме да се учим и интересувам.
Моля, без забележки и лични впечатления към личности във форума!
Това ни прави слаби, а ние не сме на това ниво. Нали!
Изображение

Потребителски аватар
мераклия
Напреднал
Reactions:
Мнения: 484
Регистриран: 21 юли 2012 14:18

Re: Победа- Зим / Pobeda- Zim

Мнение от мераклия » 23 яну 2017 14:44

Благодаря за инфото....

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Победа- Зим / Pobeda- Zim

Мнение от rosen_er » 23 яну 2017 16:04

n_thumbsup .
Помолих собственика на показаната Ракета да снима маркировката на касата.Ето отговорът му:
http://forum.watch.ru/showpost.php?p=41 ... ount=22580" onclick="window.open(this.href);return false;
Ако може някой ,да се включи какво точно могат да означават символите.
И нека да не прибързваме с това ,че маркировката не е руска.Аз самият имам ранен Полет за експорт във "френска" каса, със съответните за страната производител маркировки:
Изображение Изображение Изображение
Изображение Изображение
Струва ми се ,че първият символ от маркировката е един и същ(на Полета и на Ракетата).Капакът и той е същия,коронката е подобна.Много вероятно е тези две каси да са правени на едно и също място.

Отговори

Върни се в “Съветски и руски часовници”