Посиняване на болчета

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Посиняване на болчета

Мнение от ivan_p_uzunov » 31 яну 2017 18:54

Здравейте , търсих такава тема но не открих нищо конкретно. Затова ще покажа моя опит с тоя така интересен материал .-дано да съм полезен на някого .
Изображение
След като направих два излишни болта -реших да се пробвам да ги направя сини .
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Посиняване на болчета

Мнение от ivan_p_uzunov » 31 яну 2017 19:02

Посиняването го направих с помоща на нагряване.За целта първо трябва да успеете да пришлайфате главите на болчетата, ако са надраскани от отверка или да ги полирате по някакъв начин.-За целта ползвам едно дървено трупче на което пробивам с игла отвори в които пъхам болчетата.най-точно и безотказно се полират четири на веднъж.Полирам ги с водна шкурка върху стъкло -използвайки глатката му повърхност.

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Посиняване на болчета

Мнение от ivan_p_uzunov » 31 яну 2017 19:06

Взимам бронзови стружки и ги слагам върху медна плочка .После поставям и болта върху тях и поднасям ламарината върху огъня /газов котлон/
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Посиняване на болчета

Мнение от ivan_p_uzunov » 31 яну 2017 19:11

Принципно ,трябва да се изчака да се загрее бавно болта -той сменя бавно цвета си достигайки от светло син до тъмно син цвят.Точно когато достигне желания цвят -ламаринката се маха от огъня и болта трябва да се извади от стружките .Ако се забавите цветът може да стане и жълт .
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Посиняване на болчета

Мнение от ivan_p_uzunov » 31 яну 2017 19:14

В крайна сметка се пробвах и върху болчетата на една механика -За мен поне резултата бе много задоволителен .-
Изображение
Ако някой има по богат опит от мен моля да сподели.

Потребителски аватар
the collector
Специалист
Reactions:
Мнения: 1279
Регистриран: 05 фев 2015 02:42
Местоположение: София

Re: Посиняване на болчета

Мнение от the collector » 31 яну 2017 19:42

Тази тема идва точно на време! :clap:
Скоро ще правя сини винтове на една машина и зяпах клипове в "тубата".
Направих опит с директно нагряване , но не получих желаният ефект, защото винта не се нагрява равномерно.
Някъде гледах направена медна плочка с малки дупчици за поставяне на винтовете, която има изолирано удължение в единият край, удобно за хващане. Това е клипчето:
https://www.youtube.com/watch?v=rEey-EDOLM4" onclick="window.open(this.href);return false;
"Бог може да ни изпраща терористи, но мой дълг е да му ги върна обратно."
В. В. Путин

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Посиняване на болчета

Мнение от ivan_p_uzunov » 31 яну 2017 19:57

Да това и аз го гледах но със бронзова , и повечето го правят точно така с бронзови стружки сложени на медна ламарина . Опитай го нямя да сгрешиш -може би пламъка трябва да е слаб -повечето го правят със спиртна лампа .Тоя със бронзовата плочка след като достигна нужния цвят ги мазна с масло отгоре по главата .

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Посиняване на болчета

Мнение от stepona555 » 31 яну 2017 20:03

Благодаря за споделената информация ,бронзовите стружки само като топлопроводник ли имат функция ? ако се сложат винтчетата директно върху медна плоча или друг метал ( някой стар радиатор от електроника) в пробити дупки дали ще се получи цвета.
Пиша винтчета , понеже болт обикновенно се ползва в комбинация с гайка каквито май не съм виждал в часовник
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Посиняване на болчета

Мнение от ivan_p_uzunov » 31 яну 2017 20:29

Винчета -болчета кой как му харесва .Да си кажа право - в магазина когато искам винтове -това значи винтове за дърво .А когато кажа болтове -то значи болтове с резба за навиване в гайка или в каквото и да било .Мисля че и двата начина са правилни .

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Посиняване на болчета

Мнение от Liani » 31 яну 2017 21:08

Писано е за посиняването на болтове.
viewtopic.php?f=104&t=827" onclick="window.open(this.href);return false;

И в друга тема го разисквахме още 2016г., но не го намирам.


А, ето темата...
viewtopic.php?f=104&t=5572" onclick="window.open(this.href);return false;

darmadan
Напреднал
Reactions:
Мнения: 371
Регистриран: 17 фев 2016 21:41
Местоположение: Варна

Re: Посиняване на болчета

Мнение от darmadan » 31 яну 2017 22:01

Тъп въпрос,ама като не знам.От къде се купуват бронзови или месингови стърготини :b

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Посиняване на болчета

Мнение от ivan_p_uzunov » 31 яну 2017 22:18

Бронзовите стружки си ги събирам като обстъргвам бронзови работи .Според мен ,колкото са по финни -толкова е по добре .Пробвай с бронзова плочка , може да пробваш и с медна -би трябвало да става и с нея .Идеята е бавно но -сигурно загряване на метала до достигане на тъмно син цвят

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Посиняване на болчета

Мнение от ivan_p_uzunov » 31 яну 2017 22:22

Ей от тук се вдъхнових за стружките .http://watchesbysjx.com/2015/02/explain ... ience.html" onclick="window.open(this.href);return false;

darmadan
Напреднал
Reactions:
Мнения: 371
Регистриран: 17 фев 2016 21:41
Местоположение: Варна

Re: Посиняване на болчета

Мнение от darmadan » 15 фев 2017 01:00

Да обясня как не става,че да няма други като мен.Снощи като си легнах към един и нещо,главата ми заработи в грешната насока.Към два часа имах избистрена идея как да посиня винтче.С индукционен поялник.Станах,измъкнах поялника и десет-двадесет минути пробвах и псувах.
Та да кажа за който не е пробвал,НЕ СТАВА.Поялника е 85 вата,с по-мощен може да има друг резултат,но при мен не се получи.Ама идеята бива. icon_clap

h.painkov
Напреднал
Reactions:
Мнения: 115
Регистриран: 01 май 2014 19:52
Местоположение: Пловдив

Re: Посиняване на болчета

Мнение от h.painkov » 11 фев 2019 23:35

Интересна и забравена тема..Преди и аз съм пробвал да оксидирам болтчета.Тогава различни резултати съм постигал,едни сини,едни кафяви ама красиво лъскаво кафяво и някои черни,като...направо за изхвърляне.Всичко това чрез нагряване индиректно на пламък.Сега на работното ми място имам един много удобен и безопасен уред заместващ всякакъв вид горелки,лампи и др.Принципът на действие е с индукционен ток.Само когато му се подаде метален предмет и скоростно нагрява.Моделажен нож максимум две секунди се задържа.Полирах ножчето,обезмаслих и за две секунди се оксидира.
Въпросът ми е дали е от значиние и желязото за получаване на крайния цвят?Сега оксидиранато острие е откалено и много меко.При болтчетата не трябва ли да са закалени?Как да постъпя в тази ситуация?Имам часовници и с красиви кафяви болтчета но масово съм виждал сини.
Изображение

Изображение

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”