Спортивние

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Спортивние

Мнение от atanweb » 02 фев 2017 09:03

Да и аз не претендирам, че съм сигурен дали Спортивние са само с 17 камъка, но на циферблата му така пише, а аз не си спомням да съм виждал Спортивние без противоударна функция и хак, каквата е идеята на самият модел. Ще се радвам да видя нещо ново.
А да не забравяме още една разлика и тя е при анкерното колело. Там имаме различна система при рубините.
Изображение
Изображение
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Спортивние

Мнение от rosen_er » 02 фев 2017 09:41

Няма 15 камъков Спортивние.За тези часовници може да се каже,че са цивилната версия на Штурманские от 2-ри тип - т.е. тези със 17 камъковата машина.Разликата е само в дизайна на циферблатите . Появяват се малко по-късно,когато вече не се произвеждат 15 камъкови механизми с хак,а идеята е тези часовници да служат за измерване на време при различни спортни надпревари (от там и името) и хакът е, така да се каже ,задължителен.
Това за съжаление понякога се използва от недобросъвестни продавачи,които слагат циферблат "Штурманские" (най-често "новодел") на Спортивние и хоп ....Штурманские.

Разликата в машините на "висока" Победа и 15 камъкова за Штурманские скоро беше показана в темата на Мироман:
miroman написа: Доколкото разбрах за оригиналните Штурмански, е:

- капакът на касата отвътре трябва да е гладък, без гилош (на Победа е с гилош)
- шайбата с камъка-капаче на баланса се закрепва с винтове отгоре (на Победа са отдолу)
- под баланса има гилоширан полукръг (механизмът на Победа там е гладък)
- е, има и хак (Победа няма)

Изображение
Като оставим това,че няма Спортивние с 15 камъка ,може да погледнем машината в часовника на stepona555 и тогава водейки се по разликите ,които Миро ни е показал се вижда,че тук машината е от Победа.


При 17 камъковите мисля,че механизмите са съвсем еднакви....или пък отново има "онзи" полукръг.....Миро да каже,при него са тези часовници.Аз на живо механизъм от Штурманские не съм виждал. Нито от първи,нито от втори тип :mrgreen:

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Спортивние

Мнение от ivan_p_uzunov » 02 фев 2017 11:18

И аз ще съм много благодарен ако някой покаже как трябва да изглежда една оригинална механика на Щурманские. самата извивка на пластината на хак -функцията е много интересна .Ако не е скъсявана от някой часовникар -тя трябва при пускането на баланса да направи нещо като камшичен удар и да го завърти леко по оста ми -придавайки му начален тласък. Поне това наблюдавах последно при самолетния хронограф.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Спортивние

Мнение от rosen_er » 02 фев 2017 12:01

Ето на тези снимки се вижда ,как изглежда:
Изображение Изображение Изображение
Това е цялата тема:
http://watchguy.co.uk/repair-and-servic ... ibre-1-54/" onclick="window.open(this.href);return false;

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Спортивние

Мнение от ivan_p_uzunov » 02 фев 2017 12:50

Някаде четох че при 4 и 5 джи -натоварване окабеляването на самолетите се протривало и окъсявало и почнали едни промени в самолетостроенето .... Та незная как е издържал баланса на тоя механизъм без противоударно устройство на ръката на Гагарин .може би според мен е било и от значение къде се е намирал часовника -на ръката му по време на излитането ?

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Спортивние

Мнение от rosen_er » 02 фев 2017 16:34

Е какво,оста ли да счупи?
Мисля,че едно планинско спускане по пресечен терен и байк с недобро окачване ще донесе по-големи беди.
Или Капкан ако блъска цял ден с чука и подобен часовник на ръката....А,Ники?

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Спортивние

Мнение от stepona555 » 02 фев 2017 16:50

При Гагарин е имало постепенно увеличаване на натоварването , без резки динамични промени, както подсказвз наименованието противоударно , удари той не е изпитвал а само увеличние на теглото си което го е притискало.
Според мен и часовник без инкаблок ще си понесе всеки полет.

А по темата моя хубавец покрива всички критерии дадени по нагоре , да е Победа , капака отвътре е на кръгове под баланса е гладко и винтовете на рубина са отдолу.
Засега остава така , факта че изскочи между 150 чужденци в Гибралтар го прави достатъчно рядък за мен.
Изображение

kostabo
Напреднал
Reactions:
Мнения: 361
Регистриран: 29 дек 2016 17:50
Местоположение: Кюстендил

Re: Спортивние

Мнение от kostabo » 27 юни 2017 19:05

Единственият ми Спортивние. Според мен автентичен. За съжаление хак функцията не работи. Работя по въпроса но... Забелязах интересен "меден" отенък на логото и индексите. Перфектна работа и точност на механизма след профилактиката.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Тука е така...

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Спортивние

Мнение от atanweb » 27 юни 2017 19:19

До колкото виждам, хак-функциата е там. Налична е. Защо ли след профилактика не работи? Надали е голям проблем. Може да е нужна просто една настройка. Какво се случва когато наблюдаваш пластината която стопира баланса - при издърпване на коронката и при прибиране - мести ли се хак-пластината?
Изображение

kostabo
Напреднал
Reactions:
Мнения: 361
Регистриран: 29 дек 2016 17:50
Местоположение: Кюстендил

Re: Спортивние

Мнение от kostabo » 27 юни 2017 19:34

atanweb написа:До колкото виждам, хак-функциата е там. Налична е. Защо ли след профилактика не работи. Надали е голям проблем. Може да е нужна просто една настройка. Какво се случва когато наблюдаваш пластината която стопира баланса - при издърпване на коронката и при прибиране - мести ли се хак-пластината?
Тъй като съм технически неграмотен, това последното не го разбрах icon_crazy . Виолета каза, че нещо си не достига до анкъра и...
Тука е така...

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Спортивние

Мнение от roca » 27 юни 2017 19:43

Най-вероятно пластината за Хак-функцията е изкривена и при издърпване не се опира в спиците.
Тези дни ми предстои един Спортивен, ще се опитам ако не пропусна да снимам. Иначе в повечето случаи, лесно може да се изправи, ако досега не се е счупила, значи ще я бъде :)

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Спортивние

Мнение от atanweb » 27 юни 2017 20:13

Дано скоро да ти попадне донор за да поправиш тази функция. Това е голям чар на този механизъм.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Спортивние

Мнение от atanweb » 02 дек 2020 18:48

Днес ме прихвана силна носталгия.
Изрових една кутия с 20тина тотално разбити 2602,2603,2605 и започнах да напасвам и да се опитвам да събера нещо което да подкарам и да има някакво лице. То ясно, че от скраб като извадиш всички части накрая пак скраб и скръб ще получиш, но пък такъв кеф не съм имал в работилничката от много време.
На показания по долу часовник всички части са събрани от различни. Механизма беше тотал щета. Спиралата я оправях къде час поне.
Само с такива разполагам за съжаление... тук както съм казвал е голяма суша за съветски.
Стрелките са от Маяк, видях една такава в нета и ми хареса. Секунданата не знам от какво е но важното е, че има опашка и е червена. Касата ми е единствана за Спортивние и нямам по хубава. Тази е много зле. Трагична, че чак дори ми допада. Нарочно сложих такава коронка да си кореспондира с цифера и касата.

Изображение

Изображение
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Спортивние

Мнение от rosen_er » 05 дек 2020 09:14

Червената секундна е от "Кировска" Победа и не е лесна за намиране. От ето такава:
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Спортивние

Мнение от atanweb » 05 дек 2020 10:44

Привет Росене,
Радвам се, че се включваш.
Сравнявайки обаче, не са еднаки с показаната от теб снимка.
По тънка структура и опашката е по дълга. т.е. от центъра до капчицата *сърчицето. Но нямам друга подходяща с опашка в момента.
Ако можеш помогни с мнение за часовата и минутната. Има ли такива при Спортивние или са само при Маяк, от какъвто ги взех?
Изображение

Отговори

Върни се в “Съветски и руски часовници”