Питане за радиоактивност на часовник

Линкове към сайтове с полезна информация за марки,
производители, механизми.
rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Питане за радиоактивност

Мнение от rosen_er » 15 мар 2017 21:53

Аналогични резултати на показаните в по-стар пост за други часовници.За съжаление не бях подготвен зза снимки.
rosen_er написа:Нещо важно според мен.Вчера занесох няколко часовника на колегата ,който отговаря за радиационната безопасност в работата.
Изображение
При замерване на този часовник показанията бяха:
От 20см - около4,5 микро силверта/час гама лъчение ! Много високо лъчение според колегата нормалният фон е 150-200 нано силверта /час (в интернет намерих ,че за България безопасният естествен фон до 300 нано силверта/ч)
От около 1метър разстояние - около220 нано силверта /час
Затворих го в метална касетка (нещо като каса за пистолети ,но от ламарина с дебелина 2мм) и пак замерихме върху касетата-отново високото ниво без промяна!
Съвета му беше да се "отърва" от този часовник.
Вторият замерен часовник беше този Янтар:
Изображение
При него нещата бяха в нормата ,въпреки че имаше излъчване 120-150 нано силверта /ч
Третият Спортивен (ще сложа една снимка на DHM ,че нямам подръка на замервания,но е този модел)

Изображение
Показания близки на тези на на Янтар-а при замерване от непосредсвена близост.
Замерванията са с калиблриран професионален уред и не подлежат на съмнение.
Очаквах,че авиационния ще излъчва,но и толкова силно.Интересно в случая е ,че часовникът не "светеше" дори след известно осветяване.Въобще не светеше.Което според мен отхвърля версията ,че часовници които не светят,не излъчват.
Както съм написал тогава метална кутия 2 мм ламарина не променя резултатите по никакъв начин.
В по-късен момент съм направил снимка на уреда с който бяха извършени замерванията и показанието на "танков" часовник в цивилно изпълнение:
rosen_er написа:Митака (omegaqq) ме запита на ЛС как е като радиоактивност танковият часовник.Разменихме мисли и "страхове".Обещах,да го занеса в работата за да го замери колегата отговорник по радиационна защита.
Днес първо замерихме фона на раб. площадка – около 140 nsv/h .Напълно нормален.В моята стая първоначално замерихме 117-120nsv/h.А ето и снимка с часовника върху бюрото ми:
Изображение
С нищо не промени фона.И тук стана малко интересно.Започнах да меря из стаята и в един от шкафовете "достигнах" стойности от 170-175 nsv/h . Отново в нормата ,но какво ли имам в шкафа???При тези ниски стойност обаче и една запалена цигара започва да променя показанието за рад. фон .
Правя едно уточнение: танковият е само с маркировка ЧЧЗ на машината .Няма квартал и година ,което мисля е доказателство ,че е произведен след 1960г ,когато вече се използва безопасна светомаса.
За да направя това мерене ме провокира един такъв опит с "каютен" часовник от руския форум:
http://forum.watch.ru/showpost.php?p=29 ... tcount=476" onclick="window.open(this.href);return false;
Това върху "голият" циферблат е 80 пъти над фона :o
п.п.Не обръщайте внимание на грешното изписване на мерната единица(написал съм силверт вместо сиверт) :redface
Последна промяна 1 на rosen_er, променена общо 15 пъти

Bravo six
Напреднал
Reactions:
Мнения: 253
Регистриран: 05 май 2012 16:57

Re: Питане за радиоактивност на часовник

Мнение от Bravo six » 15 мар 2017 21:54

Направих го първо защото не видях никъде някаква конкретика по въпроса и исках да внеса /до колкото мога/ яснота в интерес на всички /око да види, ръка да пипне/ и второ - защото имам възможността до го направя.
ivan_p_uzunov написа:Лично се ангажирам да ти пратя 5-10 лв за да ги почерпиш тия момчета където са ти обръщали внимание . icon_clap n_thumbsup
Момчетата са три момчета и едно момиче и с тях сме в приятелски и служебни взаимоотношение. Другото ще го приема като някаква шега.
Поздрави!
п.п. амбицирал съм се да направя "оловен саркофаг" за часовника, но дори и да не успея ще пробвам с някаква метална кутия или каса пък да видим. Ще пиша за резултата.

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Питане за радиоактивност на часовник

Мнение от stepona555 » 16 мар 2017 10:09

Както сте отбелязали излъчването е с голямо затихване във функция на разстоянието , според мен е достатъчно да се съхранява на място отдалечено на половин метър от всекидневно преминаване на хора , металната кутия може да подобри нещата , а може и да ги влоши като натрупа самата тя радиацията от съхранявания обект , без да отслаби значително излъчването.
Изображение

darmadan
Напреднал
Reactions:
Мнения: 371
Регистриран: 17 фев 2016 21:41
Местоположение: Варна

Re: Питане за радиоактивност на часовник

Мнение от darmadan » 16 мар 2017 13:30

След като шашнахте хората,моля кажете не на шега :) ,имали някакъв вариант да се извърши подобно замерване в домашни условия,или с не много скъп уред,който може да се закупи в България.

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Питане за радиоактивност на часовник

Мнение от stepona555 » 16 мар 2017 23:47

darmadan написа:След като шашнахте хората,моля кажете не на шега :) ,имали някакъв вариант да се извърши подобно замерване в домашни условия,или с не много скъп уред,който може да се закупи в България.
https://bazar.bg/%D0%BE%D0%B1%D1%8F%D0% ... BF-5%D0%B2" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Питане за радиоактивност на часовник

Мнение от ivan_p_uzunov » 17 мар 2017 17:39

Както обещах: Единият от летците ми каза че е бил на ясно със радио активността на уредите но от такова разстояние/каквото е в кабината на самолета/ не били чак толкова опасни .И друго което ми каза ,че повечето от механиците които се занимавали в завода с ремонт на тия измервателни уреди спазвали доста стриктно определени норми за безопасност при ремонта им .Тоест, за тях самите са смятали че са в реална опасност от облъчване .Разборката е ставала н а хартиени подложки, който са се изхвърляли след това и не е трябвало да се хранят пият и пушат на работните си места. Иначе в самолетното училище никой не им е казвал за това .

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Питане за радиоактивност на часовник

Мнение от atanweb » 23 юни 2017 13:44

Попаднах на интересна стотия по темата.

http://german242.com/articles/radiation/radiation.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

И интересното е, че дори "СПОРТИВНЫЕ" има данни ( в дъното на страницата която съм посочил)
Часы "СПОРТИВНЫЕ". Безобидные с виду, но стрелки и почерневшие точки на циферблате фонят 400 мкр.
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Питане за радиоактивност на часовник

Мнение от ivan_p_uzunov » 24 авг 2017 21:49

Може да е интересно на някой . натази страница е опоменато за така наречените радиеви момичета -жените които са изписвали циферите на часовниците с ломинофорната - радиева светомаса .Направо плачевна работа -много жалко за самите тях .Разбрали са в последствие. https://forum.onliner.by/viewtopic.php? ... 4&start=20" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение

Andrian
Reactions:
Мнения: 3
Регистриран: 06 окт 2020 11:28

Re: Питане за радиоактивност на часовник

Мнение от Andrian » 06 окт 2020 16:00

Здравейте,
Темата е сериозна и имам питане...
Реших да взема часовник за колекцията си Идеята ми беше да изглежда класически и т н.
Спрях се на Poljot de luxe
След дълго търсене по различни сайтове в eBay видях че продават нови Проблема е, че същия човек има обяви и за дозиметри Чудя часовниците не са ли радиоактивни Поради причината, че са от Украйна! Лично аз няма как да разбера а моделите de luxe ми харесват още повече автоматик а им
Дайте ми някакъв съвет

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Питане за радиоактивност на часовник

Мнение от atanweb » 06 окт 2020 17:14

Привет, добре дошъл във форума.
Можеш да бъдеш съвсем спокоен, че няма връзка между Украйна, Полет ДеЛукс и радиоактивност.
Както няма връзка между твоя личен смартфон и Бил Гейтс.
Няма произведени Полет Делукс с радиоактивност, също така радиоктивните часовници не се заразяват с радиоактивност по местообитание - например дори и да са от Припят или дори циферблатите да са печатани някъде в Украйна. За нови ДеЛукси произведени от Полет не съм чел.
Ако се дори ималко се съмняваш би трябвало границите на Украйна да бъдат затворени вече 30 години.
Дозиметрите са случайност в асортимента на продавача.
Бихме се радвали да покажеш до къде си стигнал с колекциата си, щом е време за Делукс, вероятно не е малка.
Изображение

Andrian
Reactions:
Мнения: 3
Регистриран: 06 окт 2020 11:28

Re: Питане за радиоактивност на часовник

Мнение от Andrian » 06 окт 2020 18:13

“Нови” имах предвид че не са носени и т.н
Иначе благодаря. Малко се пооспокоих В форума има много полезна информация

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Питане за радиоактивност на часовник

Мнение от atanweb » 11 юни 2021 10:23

tzetz написа:
10 юни 2021 14:09
stepona555 написа:
29 май 2020 19:21
Тази Москва , ако е всичко в нея московско , възможно ли е да има радий?
Един еспанец ме посъветва , като я видя да не съм я пипал , че била много радиоактивна за граждански часовник.
На което аз контрирах а ти на 1 май 86 след манифестацията марули яде ли , че да ме плашиш с облъчване.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Не знам какво има предвид на мен само жълтия пояс на маркерите ми изглежда странен , но ако е радий значи стрелките също трябва да имат пълнеж , може да са сменени докато са месили каймата.
МИшо е показал подобна със светещи стрелки .

Изображение

Та въпроса е да я подарявам ли на жената да ми свети нощем или да си спи в кутията с другите.
Часовниците с радий са характерна особеност на 50те години и в зависимост от модела и количеството светомаса използвано "светят" в една или друга степен. Кои по-малко, кои повече.
Таз специално Москва като и гледам цифера и потъмнелите маркери 99% е радиоактивна. Макар че някой е сменил стрелките, които принципно са запълнени плътно с радий, и цифера си сериозен източник. В Москва моделите радият изобщо не е щаден и "светят" на контакт със стълкотона чсовника и на общо измерване бета+ гама някои и до 60 микросиверта в час, при норма от 0,08-0,22 естествен фон. Това е в много пъти повече. Но това не означва, че трябва да ги копем в задния двор.
Просто трябва да се отнасяме с внимание. Особено при счупване н стъкло и падане.
Радият е основно бета лъчител и дори стъклото задържа част от лъчението, а отзад механизма и задният капак намаляват две трети от мощността, измерена отпред. На 40-50 см от часовника тази мощност на дозата едва се засича от дозиметъра. т.е. тя не предствлява дирекнта опасност за носещия (освен ако не се взираме в него дълго и отблизо или го държим до главата си дълги периоди от време). Единият проблем с радия е, че той остава активен за 1200 години, преди да намалее силата му наполовина. Вторият проблем с него е, че един от продуктите на разпад е благородният газ Радон, който е сред основните причинители на рак на белия дроб в световен мащаб, той е алфа лъчител с голяма енергия. Това на обикновен език онзачава, че ако ателето или стаичката ни е малка, с лошо проветрение, и там държим постоянно 30на + радиеви часовници, наистина съществува риск от поглъщани дози радон. Радонът много бързо излита при проветряване и като цяло един-два часовника в колекцията в голяма стая не би предствлявал проблем.
Но от друга страна, при профилактика на такъв часовник, разглабяне, счупване на стъкло, съществува опасност микропрашинки светомаса да бъдат вдишани, което вече е по-сериозен проблем защото вкарваме бета частициа, която ще облъчва постоянно зоната в която е попаднала. Когато радиевата светомаса се сменя с нерадиоактивна процедурата се прави под вода, за да се предотвратява разпрашаване. В руски форум бях чел за часовникар, който се разболял поради факта, че в тясното ателие държал на стената зад гърба си военни часовници, с много радий и голяма мощност на дозата и така с часове на ден бил в пряк контакт с източниците.
При пращане зад граница на такива часоници, те трябва да се увият в няколко пласта фолио, за да не активират радиационните детектори по границите, което ще доведе до конфискуване на пратката.
Това е на теория, на практика много хора си живеят по света в контакт с различни видовете радиация и на много от тях изобщо това не се е отразило. Човешкият организъм е приспособим чрез изграждането на резистентност и е способен да оцелява в много и различни опасни или вредни среди :)
Но винаги е хубаво да имаме едно наум. Камо ли пък да ги ближем :) :banana
Конкретно на въпроса - не го давай на жената - дръж си го в кутията и го носи по икиндия уикендите за следобед-два на седмица :)
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Питане за радиоактивност на часовник

Мнение от atanweb » 11 юни 2021 10:23

stepona555 написа:
10 юни 2021 15:47
Благодаря за подробната информация .
Естествено че не го нося , даже не знам в коя кутия е , в тоя ред на мисли , той доколко може да облъчи часовниците в които се опира в кутията , а те дали биха натрупали някаква радиация .
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Питане за радиоактивност на часовник

Мнение от atanweb » 11 юни 2021 10:24

tzetz написа:
10 юни 2021 21:35
Мисля, че няма опасност от подобно нещо. Щом е запечатан от стъклото, касата и механизма, нищо не може да се случи на кутията или съседни часовници, освен че ще бъдат подложени на йонизиращо лъчение, за времето в което са наблизо. Но това няма да им навреди физически тъй като то увжрежда живите тъкани, а не предмети. В този ход на мисли не може да ги замърси, защото бета частиците са повърхностни замърсители, те са си затворени в часовника, трябва той да се отвори и да се тръсне светомаса из кутията - тогава можем да говорим за замърсяване и натрупване на радиация. Така че близостта до такъв часовник не би трябвало един вид да радиоактивизира съседни часовници или предмети. Все пак е хубаво да бъдат отделно някъде (по-скоро за да не се неглижират при боравене на общо основание), някой даже най-предпазливи ги държат в гаража. Но според мен чак толкова свръхпредпазливост не е необходима. Може би за някой корабен с много голям цифер и големи мощности на дозата. Кутийка с фолио е достатъчен екран за по-предпазливите.Аз моята Кама, която свети с 45 микросиверта, просто я държа в отделна кутия и в по-отдалечено място в хола.
Изображение

Потребителски аватар
tzetz
Reactions:
Мнения: 67
Регистриран: 25 юни 2020 22:40

Re: Питане за радиоактивност на часовник

Мнение от tzetz » 14 юни 2021 08:38

Да добавя към темата още малко информация, след като изчетох темата.
Радият е основно бета лъчител, но при разпада си отделя разбира се и гама лъчи 3%. Алфа лъчители са също продукти при разпада (97% са алфа), един от които е радона, но за тях трябва да има отделен детектор за имерване и можем по-скоро да ги пренебрегнем в ежедневието с радиев часовници, тъй като се спират дори от лак върху светомасата или от самото стъкло. Те основно са карали цинковия сулфид да свети през нощта.
Но основният ни герой (виновника за тез неща) е радият. Както е писано по-нагоре в постовете на Росен, доза от 4.5 или 4.7 микросиверта/час която колегата му е замерил, по гама е съвсем нормална за часовник с радий който показва 45 - 50 микросиверта/час, когато се свали капачето на бета сензора и мощността на дозата се мери сумарно бета + гама.
Разбира се, гама лъчите са дълги и всепроникващи и не се спират от стъклото, но не трябва да забравяме, че това са данни за замерване при контакт със стъклото и силата намалява пропорционално на разстоянието.
Както са казали летците, на половин метър+ вече няма опасност за пилота. Един много чувствителен и качествен дозиметър като Тера П+, на 60-70 сантиметра засича само леко повишение на стадартния гама фон, т.е. от тези 4.5 са останали някъде 0.35 мсв/ч, (естественият фон е в границите 0.07-0.22 мсв/ч), а силата на бетата изобщо я няма на такова разстояние.
Виж при разглабяне работата е друга. Старите светомаси, са склонни към разпрашаване. И винаги има риска да се вдишат прашинки. Хубаво е да се работи с маска и ръкавици, които след това да се извхърлят.
При сваляне на такава светомаса, гледах един клип, човекът първо кисна стрелките и цифера в някакъв разтвор, след това смени контейнерчето с по-широко пълно с вода и под вода, и с ръкавици изстърга светмасата. След това проми стрелките отново в разтвор (премахване на остатъците от повърностните замърсители т.е. радиевата маса), и чак тогава нанесе новата светомаса. Ако го намеря отново, ще го споделя тук. Но там се казва също, че е хубаво е човек да има предварителен опит в тези дейности, за да се избегнат каквито и да било рискове.
А часовникът вече не свети поради изчерпване на молекулите от кристалната решетка на цинковия сулфид. Зареждан постоянно от разпада на радия и светещ през цялата нощ, с годините те се изчерпват, но радият си остава да излъчва за през следващите 1600 години.
С две думи носете си старите часовници и им се радвайте, но някой просто не всеки ден.
Последна промяна 1 на tzetz, променена общо 15 пъти
Жал ми става, като си помисля, как един ден, когато ме няма, жена ми ще продава часовниците ми, на цените на които съм й казал, че съм ги купил...

Отговори

Върни се в “Информационен раздел ----- Information Section”