Профилактика на турбийон

Отговори
Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Профилактика на турбийон

Мнение от miroman » 23 мар 2017 23:13

Здравейте,

Да ви разкажа за перипетиите си около един от моите турбийони.
Преди една година го счупих, падайки от колелото. Тогава изкарах голям късмет, че познавам Диран, които успя да го оправи.
За съжаление преди около седмица започна да изостав с 2-3 минути на ден, което не е нормално. Пробвах го на вибрографа, и показа много големи разлики в различните положения. Съшо така голяма неравномерност на хода във всяко положение - например амплитудата варираше от 230 до 160 градуса. И естествено, при 160 механизмът забавяше и се получаваше изоставането.
Бях отварял другия си турбийон, и реших, че този няма да е нещо по-страшно :)

И така, прескачам ваденето на механизма от касата, и направо показвам свалената турбийонна каретка:

Изображение

Първо се заемам да махна компликациите - "индикатор ден/нощ" и "втора часова зона"

Изображение Изображение Изображение Изображение

От обратната страна махнах само барабанното колело, другите не видях смисъл:

Изображение Изображение

Ето колко зацапани бяха камъните, само за по-малко от година! Май ще трябва всяка година да го правя:

Изображение

И накрая - разглобяване на самата каретка, първо махнах баланса, заедно с полуобръча, който играе ролята на мост:

Изображение

И последно - анкерния мост, колело и анкера:

Изображение

Добре, че направих тези снимки, защото при сглобяването ми потрябваха тук-таме. Е, верно че първо сглобявам, после виждам, че нещо не е наред, после разглобявам и търся причината, и чак накрая гледам снимките lol2
Та накрая, почистен и сглобен, механизмът показа стабилни 250 градуса при грешка 0. А, да, регулирането на ъгъла и грешката са си също екстремно преживяване, ама там нямаше защо да снимам (пък и нямаше как, двете ми ръце бяха заети).
И естествено, в последния възможен момент, при поставянето на минутната стрелка, я изпуснах, и тя изчезна!!! Петнайсет минути лежах по пода да я търся - няма я. Жена ми видя, че силно се изнервих, и представете си, реши да ми помогне! Безценно :yahoo . Но и двамата не можахме да я намерим, още петнайсет минути. Е, примирих се, и реших да се разровя из нета и да си намеря друг комплект стрелки. Още един час загубен, докато разбера, че не мога да намеря. Беше станало вече след 1:00, така че реших да подновя търсенето на другия ден. Накратко, размстих мебелите в цялата стая, изметох всичкия боклук под тях и накрая я намерих :b

Вече два дена го нося, точен е до минута (което ми е необходимо) и съм страшно доволен от себе си :lol: :lol: :lol:

Поздрави, Миро.
Изображение

Потребителски аватар
sharky1973
Напреднал
Reactions:
Мнения: 446
Регистриран: 14 яну 2014 20:33

Re: Профилактика на турбийон

Мнение от sharky1973 » 24 мар 2017 07:51

Поздравления за уменията и за отличната работа. icon_clap
Това със стрелката/а и с други детайли/ ми е до болка познато - впрягам цялото семейство да търси :mrgreen:

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Профилактика на турбийон

Мнение от ivan_p_uzunov » 24 мар 2017 08:44

И от мен поздравления! :b Ако е нещо малко и метално го намирам с магнита ,ама ако е нещо от алуминий или някое рубинче прекарвам цялата стая с прахосмукачката -за радост на жената. :lol:

percusst
Напреднал
Reactions:
Мнения: 213
Регистриран: 29 окт 2013 11:36
Местоположение: София

Re: Профилактика на турбийон

Мнение от percusst » 24 мар 2017 09:43

Поздравление за добре свършената работа! icon_clap icon_clap icon_clap

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Профилактика на турбийон

Мнение от atanweb » 24 мар 2017 13:24

Каква емоция!
Турбийон, вероятен проблем.
После всичко се развива по план и имаш добър резултат и накрая отново проблем със стрелката.
Доста адреналин за хоби като нашето.
Поздравления!
Хубава тема.
Изображение

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”