Поправка на счупена ос от стенен часовник

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Поправка на счупена ос от стенен часовник

Мнение от ivan_p_uzunov » 09 апр 2017 16:57

Здравейте ,ще ви покажа как си поправих счупеният връх на оста на едно зъбно колело .Търсих но явно в бързината съм забравил да направя снимка на детайла преди да почна да го оправям .
Изображение
За целта- оста съм я хванал в стругче и като за начало тя се челосва там където е счупената оста.След което се пробива отвор в нея -направих го дълбок около 8 мм.
Изображение

Изображение тук се вижда че съм изработил и новата ос която чрез набиване се поставя във отвора и от нея вече се стругова новата

Изображение До това си положение тя се набива на ръка а останалата час се набива с подходящи за тая цел инструменти-чукче и наковалня.

Изображение вижда се че самата ос е доста дълга и за да мога да я обстъргвам трябваше да я хвана със задния център на седлото на струга

Изображение

Изображение

Изображение Това вече е крайният резултат след няколко проверки на размера -работата е свършена!

Изображение

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Поправка на счупена ос от стенен часовник

Мнение от omegaqq » 09 апр 2017 18:44

icon_clap :muslim: icon_clap

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Поправка на счупена ос от стенен часовник

Мнение от Liani » 09 апр 2017 18:48

Страхотна работа!!!

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Поправка на счупена ос от стенен часовник

Мнение от atanweb » 09 апр 2017 19:22

Изображение
Решили Германците да покажат - що е то, нация техническа. Направили болтче, тънко като косъм и го пратили на Японците.
След има-няма седмица ония им го върнали пробито през средата.
Германците се засуетили, събрали екип инженери и нарязали вътрешна резба на отвора. Пратили го пак на Японците.
За да се отсрамят, Самураите направили винт по вътрешната резба, навили го и го върнали на Швабите.
Зачесали се швабите по главите и рекли:
- Японците явно ни се подиграват - я дайте да го пратим на Българите да ги видим - те и връзки за обувки не могат да направят.
След една седмица получили пратка с голяма бележка, която гласяла:
- Установихме, че между болта и резбата има хлабина - навили сме калчища...
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Поправка на счупена ос от стенен часовник

Мнение от ivan_p_uzunov » 09 апр 2017 19:49

Като за първи опит от такава величина -мисля че съм се справил .Това съм го видял от колегата Невен -той беше показал как като се разпробие оста , да се направи нова .Така че според мен е хубаво знаещите да показват от време на време на такива като мен това -онова стига разбира се да го искат .

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Поправка на счупена ос от стенен часовник

Мнение от nevenbekriev » 09 апр 2017 20:26

Принципно изглежда добре направено и нямам забележки, но това е една от рутинните операции в занаята и се прави мъничко по-просто. Ако цапфата е била примерно 0.5, оста просто се пробива със свредло 0.5 на дълбочина 1.3 - 1.5 (или не повече от три пъти диаметъра на свредлото). От стоманена тел (пружинна тел от 65Г или струна за китара/цигулка/пиано) - примерно 0.6 или 0.55 се прави клин с мноого лек конус докато влезе свободно в отвора, тогава върхът на конуса постепенно се скъсява докато влезе на ръка до половината на отвора, хваща се в клуб и се набива до края. Получената цапфа се обработва по стандартен начин на струг или Jakot tool.
Тънкостта тук е само в умението да се пробие правилно (по центъра) отвора в оста или пиньона... За целта е нужно примерно ако оста е хваната в цанга на струга, да се направи "център " за свредлото на правилното място, с помощта на островърх резец (нож). После пробиването е проста работа - свредлото се държи на ръка, в клуб - така е най-лесно и се избягва прекалено силно подаване при пробиване и счупване на свредлото в отвора... Опасности има - например стената на тръбичката, която се получава след пробиването на отвора, да не стане много тънка и при набиването на новия връх да се сцепи.

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Поправка на счупена ос от стенен часовник

Мнение от ivan_p_uzunov » 09 апр 2017 21:04

Да ,явно си се досетил защо съм го направил по тоя начин .Причината е че трябва да си направя някакво подобие на люнет с който тази дълга ос да не ми играе като се обработва .при пробиването на малкия отвор просто имаше изместване от центъра -заради това го уголемих с презумцпията да престържа после цапфата .Мисля, че все пак се е получило - да .И настина трябва да се внимава в моя случай да не би при набиването на цапфата, оста да поддаде и да се спука . Дори се наложи малко да загрея с малка горелка обработваната ос за да я пробия още в началото.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Поправка на счупена ос от стенен часовник

Мнение от nevenbekriev » 09 апр 2017 21:43

Когато оста е дълга, както при теб, единият начин е да разглобиш колелото, да остане само оста - и тогава е ясно...
Другият начин е пробиване през "кондуктор". Той представлява пластина с отвори, които от едната страна имат конусно разширение, като за глава на фрезенгов винт. Кондукторът се закрепва на мястото на опората за ножа, оста лагерува в конусното разширение както на заден център, а свредлото се подава към оста през отвора. Така свредлото се центрова точно, без нужда от предварително поставяне на център.
Третият начин е с машинка за пробиване (виж в темата на Росен за инструментите), която работи на същия принцип.
Ако използваш хубави свредла, не е нужно нишо да отпускаш и разкаляваш. Само в много старите (200 - 300 годишни) часовници пиньоните са твърди като стъкло, но и те се пробиват с твърдосплавни свредла без отпускане.

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Поправка на счупена ос от стенен часовник

Мнение от ivan_p_uzunov » 09 апр 2017 22:13

Невене ,това нещо за което си говорим го имам .Ама го имам от 4-5 дни и просто още не съм му се нарадвал а и ме достраша да него направя нещо .
Изображение

Изображение
И в интерес на истината само сега го монтирах за да направя снимките . Да ,към него има и още оборудване ама аз го нямам -поне за сега .

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Поправка на счупена ос от стенен часовник

Мнение от nevenbekriev » 10 апр 2017 06:48

Тук с неблагородна завист мога да кажа, че много хора имате доста повече неща от мен. Аз го правя така
http://forum.watch.ru/showpost.php?p=34 ... stcount=23" onclick="window.open(this.href);return false;

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Поправка на счупена ос от стенен часовник

Мнение от ivan_p_uzunov » 10 апр 2017 16:37

Чакай сега, при мен нещата почнаха от около година и половина .При теб ти май беше казал че са от около 25 г. и нагоре . А наистина съм си поставил за цел да си окомплектовам стругчето .Каквото мога, сами виждат хората че го показвам .Благодарен съм че и ти показваш .Защото ако няма кой да ни показва -тя работата отива на .....Тая задната брошка я чаках близо две седмици и до последно не очаквах че момчето ще ги прати -като за без пари .Няма да кажа за колко я взех ,но цената е направо смешна . :b

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Поправка на счупена ос от стенен часовник

Мнение от nevenbekriev » 10 апр 2017 19:23

Ами да, но искам да кажа, че за 30 години не съм събрал и нямам толкова инструменти, колкото ти вече имаш за 1.5г. Просто съм свикнал да импровизирам и да си правя сам каквито приспособления ми трябват, нищо че така нещата стават по-бавно...

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Поправка на счупена ос от стенен часовник

Мнение от ivan_p_uzunov » 10 апр 2017 20:01

Бях тръгнал да си правя такова приспособление -
Изображение
Човека лесно го е измислил -центрова отвора със задния център и поставя в него после обработвания детайл -в случая оста със зъбчатките да ама аз нито имам колонна фреза нито настолна бормашина ,нито мога с винтовер или с дремела да постигна такова шлифоване на брошката му .за сега на струга мога да правя ремъчни ролки на две или три степени . Това е едно малко старо стругче което реставрирах -има още работа по него но до там ми стигат силите
Изображение
дори още не съм поизпилил долната му основа че да заприлича на нещо.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Поправка на счупена ос от стенен часовник

Мнение от nevenbekriev » 11 апр 2017 22:34

Точно това от първата снимка аз го наричам "кондуктор". Само че от месинг издържа 3-4 пробивания и отворът се разширява, вече става за по-дебело свредло... Прави се от стомана и се закалява. А аз имам от месинг, но съм му сложил камъни с отвор 0.2 и 0.3, стана вечен.
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Поправка на счупена ос от стенен часовник

Мнение от ivan_p_uzunov » 10 юни 2022 18:22

Здравейте , така и така тема си е моя и е точно за проблемни оси .-Ето още един ремонт на такава ос .Само ще спомена че някой се е пробвал да я поправи но до там!
Изображение

Изображение
Новото парче е готово . Но първо трябва да се пробие пострадалата ос ,за да се знае колко точно да се направи новото парче
Изображение
В моя случай използвах замбалък за да го набия в леглото му .
Изображение

Изображение-Е да ,някой ще кажат че това е рутинна операция- но до сега в моите ремонти нищо не е било рутинно . Ако не се внимава достатъчно -нещата могат много лесно да се прецакат .- Особенно ако да речем: свредлото се счупи в отвора .Пожелавам успех на останалите занимаващи се с ремонти! :b https://www.youtube.com/shorts/z9BSL0LMCw8

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”