Seiko

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Seiko

Мнение от atanweb » 21 мар 2017 22:00

Червено, активна аларма, златнисто показва изключена функция на алармата. Става с дърпане на коронката която има 3 позиции. Първа неактивна, втора - активна, трета настроика на часа за звънене.
Изображение

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Seiko

Мнение от omegaqq » 29 мар 2017 17:55

Нещо се изколцатих и аз - почвам да се заглеждам (освен по жени) по кварцета. Представям Seiko 7559. Часовникът естествено дойде неработещ и без батерия. След поставяне на батерия, часовникът заработи, но за една нощ изостана с час време. Оказа се, че и смяната на датата и деня също е проблемна.
Пълно разглобяване, почистване и установяване на повредата. Повредата - изронени зъби на пластмасовите колелета от механизма за смяна на датата (ами сега - механизма не е от най-често срещащите се). Причината е повече от прозаична - изтекла батерия.
За мой късмет минутерията на това кварце е взаимствана напълно от 6309 - доста разпространен механизъм на Seiko.
7559 изглежда така:

Изображение

Изображение
6309 - иначе казано донора

Изображение
Е малко е ръждав ама пластмасата е бетон lol2 :banana

Сглобеният часовник

Изображение
Тоя е '79 набор. Много ми е интересно по онова време имало ли е друг с такава екстра (осветление):

Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Seiko

Мнение от atanweb » 29 мар 2017 19:03

За осветлението не се фукай. Обаче часовникът е готин.
Много хубаво си направил с замяната на проблемната част.
Аз имам същият проблем с 7546 ще се окаже, че повече от 1 година търся точно това колело, а то вероятно ще стане от 6309. Ей друго си е опитът. Ама и части имаш, аз дори и части нямам.
Тази тема ми дава надежда.
Поздравления за кварцето! Редкаж отвсякъде, а сега с чужди черва.
Изображение

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Seiko

Мнение от omegaqq » 06 апр 2017 19:33

Отдавна не бях се разписвал в темата и си рекох, че вече е време. Относно горния пост на колегата atanweb трябва да кажа, че осветлението на 7559 наистина е повече от символично и трябва човек да е с много добро зрение (а може би и фантазия lol2 ) за да познае колко е часът по тъмна доба.
Днешния часовник, който искам да представя пак е свързан с до болка познатия 6309. Модела е 6349. Разликата между 6309 и 6349 са някакви си 6 камъка в полза на втория.
Ето го и самия часовник:

Изображение

Машината е 82 набор има леки забележки по цифера, но нямам подходящата "5"-ца. За часовник почти излязъл във пенсия държи отлично време и много ме радва последната седмица.

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Seiko

Мнение от omegaqq » 18 апр 2017 20:00

То се е видяло, че пак аз трябва да повдигна темата.
Днешната сага се казва Seiko 7121. Естествено часовникът дойде неработещ (що ли го пиша вече). След бърза проверка се установи, че електрониката не бачка. Тръгвайки по най-малкото съпротивление пуснах тази тема:
viewtopic.php?f=14&t=6550" onclick="window.open(this.href);return false;
За съжаление никой не се отзова, а покупка от чужбина въобще не ме блазнеше, защото цената на резервната част надвишаваше неколкократно сумата, която бях броил за часовника.
Разглеждайки за пореден път снимките на продавача на въпросната резервна част забелязах нещо:

Изображение

Може би и Вие ще го забележите. Кварцовия кристал е презапояван или подменен с нов (второто е по-вероятно). Личи по калая останал върху пистата в края на платката. Това ме наведе на мисълта, че кварцовия кристал е подменян, та реших и аз да сменя споменатия елемент от платката. За донор използвах едно Q&Q, което се търкаляше из резервните части.
За съжаление не съм снимал подмяната на кварца, но за сметка на това имам снимка на повредения:

Изображение

Естествено нямаше как да съм 100% сигурен, че ремонта е успешен, но след поставянето на платката, часовникът заработи нормално и вече половин ден държи точно време. Ето го и него:

Изображение

Изображение

Изображение

На последната снимка се вижда как изглежда и отвътре. Интересното при този екземпляр е че коронката е на винт, както и че на гърба има гравирана вълната цунами, но е маркиран само като WR. За капак стрелките и маркерите нямат светомаса. Демек дайвър ама не баш. За къв чеп им е трябвало на Seiko да пускат такъв часовник на пазара (освен за печалба) май и те не могат да кажат.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Seiko

Мнение от atanweb » 18 апр 2017 21:23

Бравоо Митко, Подкарал си едно Seiqo q-то от Q&Q-то ;)
Ама не го търпи това стъкло, сменяй да видим хубавия циферблат отдолу!
Дори се усъмних, че цифера или касата не е от него, ама търсих и излезе баш този Silver Wave.
Скоро ще подкрепя темата с два нови.
Чакам стъкла, трябва да дойдат тази седмица и с малко време за поставянето и снимането след това.
Поздравления за подкрепата в конкурса. Още не съм качил снимки на наградите. Скоро!
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Seiko

Мнение от atanweb » 21 апр 2017 22:29

Аз да се похваля, днес успешно събрах един хубавец.
Пристигна в лот при мен като неработещ. След поставяне на нова батерия нищо не се случи.
Бях го отписал, щото кой ли ще сложи такъв часовник в лот за няколко евро.
Гнездото на батерията е голямо и от там се вижда едно от зъбните колела. Позавъртях го с една клечка и забелязах, че секундната стrелка се върти доста бързо. Направих 20-30 превъртания и сложих батерията. Отново нищо, но точно преди да го хвърля за части забелязах, че секундната стрелка трепка през 2-3 секунди.
Свалих батерията и отново човърках колелото. Направих още 20-30 превъртания и поставих батерията.
Воала... тръгна. Ех голям кеф. На дневен ред беше външният вид. Перфектен циферблат който се криеше зад надраскано стъкло. Свалих го и предприех смяна, пристигна ново стъкло 295, но понеже профилът му не е точно Y- образен и не стана да се поддаде с части от милиметъра над безела си.
Отново чакане за ново стъкло. Този път оригиналното от Seiko както е по каталог.
с 300 зора го затворих щото нямам ни преса ни друго подобно.
Разбира се преди това се погрижих да пооправя касата.
Е утре ако остане време ще го наснимам да го покажа. Чуден е а и с тази температурна компенсация е примамлив. Дават го до 5 секунди отклонение на година.
Ето вижте точния модел който сега е на ръката ми.
http://www.hknebel.org/Uhren/html/twin_quartz.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Сега имам да поставям едно стъкло на един прекрасен зелен SS Actus.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Seiko

Мнение от atanweb » 22 апр 2017 17:08

Ето го хубавеца.
Снимките са със свалена батерия.
Работи отлично.
:redface

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

http://imgur.com/a/5Ns5K" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Seiko

Мнение от omegaqq » 22 апр 2017 17:13

Чакай да те изпреваря и да покажа моя двукварцов дръгел.

Изображение

Изображение

Машината е Seiko 9923A. Тия машини (имам предвид двукварцовите) май са първите в който някой се е опитал да стабилизира температурно честотата на кварцовия кристал. Моя екземпляр за около 2 години е дал 2 минути отклонение. Доста по-зле от заводските допуски, но поради липса на уред за настройка на кварцови часовници по-добре май няма и да стане.

П.П. Язък, не можах да те изпреваря

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Seiko

Мнение от atanweb » 22 апр 2017 22:36

Ауу, много хубав, твоя даже е с 5 камъка, ама пък батерията му по-малка.
Ето днес какъв плекс сложих на това хубаво зелено Seiko SS Actus дето тебе не те вълнува.
Значи оригиналното стъкло върви барабар с солидна метална основа. т.е. заводкси излиза монолитно с металната вложка която е като безел под основния безел. Абе много рядко, намерих го по каталожен номер и оригинал само от Сейко.. струва минимум 25 евро и къде 10 доставка. Реших, че ще го правя да изглежда винтидж. Сега дори е модерно на някой часовници да слагат плексигласи. Има една интересна игра на светлината. Оригиналното стъкло също беше хубаво ама го пукнах от прегряване при полиране.
Та днес ползвах металната основа от оригиналното стъкло което едва отделих от метала който се оказа месинг.
Сложих плексиглас в канала който се освободи, но се наложи леееекичко да сложа от чисто новото ми часовникарско лепило CEMENT - https://youtu.be/v5YjxbGO-ak" onclick="window.open(this.href);return false; - само, че този на клипа леко го омърля...
, не че при мен се получи перфектно, но основата на старото стъкло е много широка, а плексигласа стъпва на половината от този пръстен.
Ей стига съм говорил, никой не гледа стъклото... вижте какъв циферблат има този смарагд.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

http://imgur.com/a/HJeJC" onclick="window.open(this.href);return false;

Поздрави на всички фенове!
Изображение

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Seiko

Мнение от omegaqq » 23 апр 2017 10:02

atanweb написа: ...
Ето днес какъв плекс сложих на това хубаво зелено Seiko SS Actus дето тебе не те вълнува.
Баш тоя ме вълнува и то много!

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Seiko

Мнение от atanweb » 23 апр 2017 10:40

E що така, то се е видяло, че няма да ти го дам :lol:
Ама поне кажи защо е толкова вълнуващ!?
Изображение

Потребителски аватар
sharky1973
Напреднал
Reactions:
Мнения: 446
Регистриран: 14 яну 2014 20:33

Re: Seiko

Мнение от sharky1973 » 23 апр 2017 18:14

atanweb написа: чисто новото ми часовникарско лепило CEMENT
Еха, откога търся такова! Има ли откъде да се купи тук, в България?

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Seiko

Мнение от atanweb » 23 апр 2017 21:07

Привет, аз го купих от тук:
https://www.cousinsuk.com/product/gs-hypo-cement" onclick="window.open(this.href);return false;
Количеството е много голямо. С тази тубичка мисля, поне на 150 часовника може да се подлепи плексигласа.
G&S Hypo Cement
Acrylic Watch Glass Adhesive - G&S Hypo Cement

Acrylic Watch Glass Adhesive - G&S Hypo Cement

With a unique precision "mess free" applicator which allows precise amounts of cement to be applied to intricate parts for exact placement.

G&S Hypo Cement was invented in 1939 for use in the watch making and jewellery repair industries. It is a combination of a fine precision tool and a clear drying, medium-strength cement that will not damage surfaces. The cement is ideal for jewellery, beads, plastic, glass, metal, ceramics, painted or sealed woods and other non-porous surfaces.

This is a no-waste product that is ideal for many applications. Full use of the precision applicator tip is maintained by inserting the cap wire into the tube when not in use and by cleaning excess drops from the outside of the applicator with rubbing alcohol or nail polish remover.

This is not" instant glue." It becomes tacky in 10 - 15 seconds, allows parts to be adjusted and dries in 10 to 15 minutes. The cement will not bond fingers, and has a slight odour that dissipates quickly. Great for model making, miniatures, fine screw locking, sealing knots, precision waterproof sealing, precision repairs, optical and technical applications, crafts and hobbies.

Surface Preparation: It is recommended that the two surfaces being joined are clean and free from dirt. The cement is not recommended for porous surfaces
Storage: Cap wire must be inserted when not using cement
Tube Size: 4" x 5/8" (101.6 x 15.9mm), 1/3 fl. oz. (9ml)
Complete instructions: Included inside box
Solubility: G&S Hypo Cement can be dissolved by Isopropyl Alcohol
Suitable for both sapphire & mineral watch glasses

Cousins has a computerised “multi location stock rotation system” which ensures our products are sold on a first in, first out basis, ensuring items with a shelf life are always supplied fresh
Изображение

Потребителски аватар
sharky1973
Напреднал
Reactions:
Мнения: 446
Регистриран: 14 яну 2014 20:33

Re: Seiko

Мнение от sharky1973 » 24 апр 2017 08:50

Благодаря за инфото n_thumbsup

Отговори

Върни се в “Японски, китайски, немски, френски, английски и други”