DOXA (Докса)

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: DOXA (Докса)

Мнение от omegaqq » 11 ное 2015 00:19

Pavlin написа:За това исках да видя и механизма. Дано не съм прав, но според мен това е препечатка и не е оригинална Докса. Нека и други се изкажат.
Според мен е истинска. Машината ко щете вервайте е тая:
http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db. ... wk&AS_1790" onclick="window.open(this.href);return false;

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: DOXA (Докса)

Мнение от Seikosha » 11 ное 2015 06:29

Ха здравейте и от мен. :) Пътувайки към форума по БАМ от далечен Магадан,попаднах на тази тема и чрезвичайно ми се прииска да изкажа некои съображения по нея.Имам предвид последната "Докса" на новият колега Михаил (добре дошъл и от мене адаш!) и ако мога с нещо да допрiнеса за това, да допуска по-малко грешки , каквито почти всички от нас сме правили в зората на малката ни лудост,дето ни ходи по главите и душите ката ден. Лично аз,преди няколко години, изкупих почти всички компилации що имаше в БГ. :mrgreen:
Та и този часовник е такъв прекрасен пример за това и сигур е от най-малко 4 различни части. Както се полага на един вожд,нашият админ,като едно старо куче,веднага надуши "мършата" Донякъде същото беше и с мен,само дето аз си имам друг индикатор, като видя нещо и получа гъдел м/у 4-5 ребро, значи,че ще се дават кинти и нещото си заслужава. В обратният случай, гъделът се появява в долната част на гръбначният стълб,което ми сигнализира,че ще има голямо пре...цакване,ако го взема.
Още общият вид леко обърква и намига. Не съм сигурен дали има Докса в подобна каса,но като погледнем всички детайли, едва ли е оригинална, но все пак ,ако е такава, почти задължително на задният капак от вътрешната страна(а може и по външната) трябва да има маркировка на Doxa.SA
Циферблата е определено "правен" както се съмнява Павлин. Вижда се веднага разликата между цвета на логото и надписа под стрелките. Логото е по- бледо, защото просто е правено като арелеф, изрязано по някакъв начин в основният материал на цифера и дори не е запълнен с цвят. При увеличение си личи доста добре, нескопосаната работа, а и вдлъбнат надпис при тази марка е абсурдна,още повече ,че "antimagnetic" не е такъв. Липсва и долу под 18ч. и надписа "Swiss made" или най-малкото "Swiss" който също е характерен. Стрелките едва ли са за такива часови маркери (тук Росен има думата)

Изображение

Изображение

Като отидем към механизма,нещата съвсем загрубяват и излизат от рамките на добрият тон.
Също като при касата, Докса винаги маркират с логото си механизмите на своите модели,друг е въпросът,ако се използва в друда марка. Имах например един Ебел и беше с машина на Докса,май кал.91 или нещо такова. От друга страна (ще извинява колегата Омега,че ще му противореча) ,но за мене механизмът е доста неподходящ за този часовник и не е AS макар ,че на първи взгляд прилича на такъв, а е чист франко - безансонски "Jeambrun" най - вероятно кал. PS32 Още логото в кръг под баланса ми подсказа, а и мяза доста на FE , а то е почти същото.

Изображение

Изображение

и при доктора - http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db. ... mbrun_PS31" onclick="window.open(this.href);return false;

Като цяло ,достатъчно е човек да се вгледа в детайлите на часовника като цяло и ще си направи извод. А най - ми харесва как механизма е хванат за касата с единият закрепващ болт,не само ,че не си е в дупката,ами някой е използвал сила да го използва като самонарязващ винт и да го хакне м/у моста и корпуса. Направо кеф да гледаш. :lol:
Искам тука да уточня пред новият колега,че нито аз, а и сигурен съм, нито някой от колегите, не искат да му се присмеят примерно за придобивката,но е по - добре да набира опит, а и винаги да може преди да купи нещо, да поиска помощ във форума,докато се "опече" Тука "сборная" няма начин да не помогне. :b

П.П. Междувременно се сетих, че и аз преди няколко месеца се набутах с едно менте Докса, имам предвид циферблат. Наш Теню (нъл е швейцарец) в стремежа си да ми помогне, че търсех цифер, тъй мъ омагьоса с неговите "перфектни" снимки, че като ми се привидя ,че на цифера пише Докса, тутакси джоба ми олекна.
На светло истината блесна,обаче си беше витаминозен и понеже всичко друго си му бях приготвил като свят, компромисът беше поносим за да замине в Ебей и един португалец веднага го отнесе като куцо пиле домат (както би казал моят много възрастен приятел и убиец на риби Ачо Шеретудис) Така ,че отървах работата и сега си пия мадейрата, а португезето студена вода,ма той може да не се взира чак толкова колкото нас и да му се радва човека,зная ли?


Изображение

Изображение

Изображение
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

ТЕН
Специалист
Reactions:
Мнения: 1271
Регистриран: 22 яну 2013 14:04
Местоположение: Бургас

Re: DOXA (Докса)

Мнение от ТЕН » 11 ное 2015 09:32

И според мен си е истинска ето снимка от нета а по късно ще кача още защото имам една някъде в кутиите със същия механизъм и каса и малко по-различен цифер. Въобще това си е цяла индустрия и има много да се каже за което по-късно........
Изображение

Изображение
И още нещо тук става въпрос за Дарвил, но е спомената и Арета със която тази Докса е идентична........... Иначе от 20те години нагоре са произвеждали часовници с хубав и иновативен дизайн за времето си, даже и хронографи които сега вървят по над 400 долара. Определят ги като много разпространени (заедно с Омикрон или Арета) и 'средна работа' в ценовия и качествен клас за Източния блок през комунизма. А за Западна Европа в средния качествен и ниския ценови клас, използвали са техни механизми, на Арета, както и Valjoux 7734. Като изключим комерсиалните обяви в нета, общо взето май само сърби и хървати още притежават и се радват на такива часовници, който може да чете техния език :)) http://www.svetsatova.com/forum/f77/dar" onclick="window.open(this.href);return false; ... -4839.html .
"Success. It's got enemies."
Всю пшеницу за границу а Вам Дорогие колхозники приятное КИНО За въпроси на Л.С. или тел.0885334219

Михаил
Reactions:
Мнения: 13
Регистриран: 06 ное 2015 21:22

Re: DOXA (Докса)

Мнение от Михаил » 11 ное 2015 10:26

Много бих се радвал, да не съм прецакан, но и според мен не е истинска, никаде освен на циферблата не пише DOXA. Надявам се вие като мн запознати, да го определи те

Михаил
Reactions:
Мнения: 13
Регистриран: 06 ное 2015 21:22

Re: DOXA (Докса)

Мнение от Михаил » 11 ное 2015 10:32

:b

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: DOXA (Докса)

Мнение от Pavlin » 11 ное 2015 12:04

Аз говоря за препечатка на някакъв часовник, а не производство на ментета. В такъв случай механизма може да е всякакъв, и швейцарски и подобие на такъв. И друго- нали никой не мисли че този, който е правил това, е правил само един часовник и след това е хвърлил печата?! Нормално е да се срещнат и други екземпляри.

Добре дошъл отново Мишо!

ТЕН
Специалист
Reactions:
Мнения: 1271
Регистриран: 22 яну 2013 14:04
Местоположение: Бургас

Re: DOXA (Докса)

Мнение от ТЕН » 11 ное 2015 12:11

То верно, че надписа Докса на твоя е сапунисан, но на снимката която качих и на този който имам не е. Това са съвсем реални часовници като съм срещал още няколко такива и когато и на мен ми попадна и преди това си задавах същите въпроси. Въобще мъглата във Алпите е много гъста и стават всякакви съешвания. Има много за писане по тази тема, но не ми се занимава, защото водата е дълбока, затова включвай се по-често в форума и след известно време прекарано в това приятно занимание ще почне да ти светва което не става за ден два. Вече 3 години се светвам и тепърва излизам от мъглата. :b
Всю пшеницу за границу а Вам Дорогие колхозники приятное КИНО За въпроси на Л.С. или тел.0885334219

ТЕН
Специалист
Reactions:
Мнения: 1271
Регистриран: 22 яну 2013 14:04
Местоположение: Бургас

Re: DOXA (Докса)

Мнение от ТЕН » 11 ное 2015 13:03

Още малко светлина....тука няма препечатка или кюфтета, има съвместно производство Като намеря и кръглата ще я снимам и нея....
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Всю пшеницу за границу а Вам Дорогие колхозники приятное КИНО За въпроси на Л.С. или тел.0885334219

ТЕН
Специалист
Reactions:
Мнения: 1271
Регистриран: 22 яну 2013 14:04
Местоположение: Бургас

Re: DOXA (Докса)

Мнение от ТЕН » 11 ное 2015 13:08

И още една каквато не съм виждал http://olx.bg/ad/doxa-17j-rare-cal-eta- ... 3ZQS0.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение

Изображение
Всю пшеницу за границу а Вам Дорогие колхозники приятное КИНО За въпроси на Л.С. или тел.0885334219

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: DOXA (Докса)

Мнение от Pavlin » 11 ное 2015 13:41

ТЕН написа:...тука няма препечатка или кюфтета, има съвместно производство ...[/url]
Как ще докажеш това твое твърдение? Не бих се изказвал толкова категорично, само въз основа на няколко притежавани екземпляра.

ТЕН
Специалист
Reactions:
Мнения: 1271
Регистриран: 22 яну 2013 14:04
Местоположение: Бургас

Re: DOXA (Докса)

Мнение от ТЕН » 11 ное 2015 14:14

Нищо не желая да доказвам, а само показвам, а изводите да си ги прави всеки сам. Ако не е било някакво съвместно производство, е било пазаруване на части и механизми от едно място. Това продължава и днес,но вече под шапката на Ета-суоч. Пък и гледам криминални филми понякога....
Всю пшеницу за границу а Вам Дорогие колхозники приятное КИНО За въпроси на Л.С. или тел.0885334219

Михаил
Reactions:
Мнения: 13
Регистриран: 06 ное 2015 21:22

Re: DOXA (Докса)

Мнение от Михаил » 11 ное 2015 16:36

Добре заварили.
Мн бих искал да е истински. Но нека се похваля с нешто дето, дори и аз съм сигорен, че са истински.
Изображение




Изображение

Изображение

Изображение

Ivo
Reactions:
Мнения: 13
Регистриран: 10 апр 2017 13:35

Re: DOXA (Докса)

Мнение от Ivo » 24 май 2017 19:00

Добър вечер.Моля за повече инфо за тази Докса.Само знам че е много рядка.Благодаря предварително.Поздрави на всички.
Изображение

Изображение

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 831
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: DOXA (Докса)

Мнение от Lyubo_sr » 24 май 2017 19:57

И на мен ще ми бъде интересно да разбера какво я прави толкова рядка.
http://forums.watchuseek.com/f467/doxa- ... 42194.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

Ivo
Reactions:
Мнения: 13
Регистриран: 10 апр 2017 13:35

Re: DOXA (Докса)

Мнение от Ivo » 24 май 2017 20:35

Просто така прочетох.Още не е при мен.но ще направя снимки и ще ги кача.Благодаря за мнениата.

Отговори

Върни се в “Швейцарски часовници”