Ремонт на Танков часовник

Отговори
ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Ремонт на Танков часовник

Мнение от ivan_p_uzunov » 02 авг 2017 21:03

Здравейте , някой дали е ремонтирал такъв танков часовник ?
Изображение
Пристигна при мен за нова ос на баланса .старата е изпилена ,подбита и със крива цапфа.
Изображение

Изображение

Изображение
Винаги е добре да снимате механизма преди да го разглобите -за да можете на сто процента после да го сглобите.

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Ремонт на Танков часовник

Мнение от ivan_p_uzunov » 02 авг 2017 21:14

Първата ви работа е да освободите оста от ролката с импулсния камък ,месинговия обръч и спиралата .
Изображение
В моя начин бе добре че разполагам с точно този инструмент.Свалянето на нещата от оста стана много лесно.
Изображение
Следва намиране на заготовката .-загрята и отвърната до синЬо ролка от иглен лагер . Оста на тоя часовник е много малко по -голяма от оста на джобна Молния .

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Ремонт на Танков часовник

Мнение от ivan_p_uzunov » 02 авг 2017 21:18

Следва дълго струговане и замерване на оста със заготовката.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Ремонт на Танков часовник

Мнение от ivan_p_uzunov » 02 авг 2017 21:23

След като направите и последните замервания и сметнете че сте готови -сваляте детайла от струга -
Изображение
Най -важното е да достигнете до нужната дебелина на повърхнините където се набиват ролката с импулсния камък и втулката на спиралата .Те трябва да са с много лек конус за да се набият .Следва ......

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Ремонт на Танков часовник

Мнение от atanweb » 03 авг 2017 09:05

Не мога да подмина темата без да поздравя майстора.
:muslim:
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Ремонт на Танков часовник

Мнение от ivan_p_uzunov » 04 авг 2017 19:08

Няма да ви занимавам със занитването на оста към ринга -само ще добавя че нищо ,ама нищо във един ремонт на часовник не е лесна работа .-Особено когато трябваше да изтъня цапфите ,полирах ги на Пивотера около два часа и нещо от страх да не ги прецакам.
Изображение
Самото сглобяване се оказа доста трудно ,в помощ ми бяха направените снимки преди разглабянето.
Изображение

Изображение
Голямата радост на майстора е когато навиеш пружината ,провериш как отскача анкера и след това поставиш баланса на място и той вземе че зацъква без дори да му завиеш болчето на моста му!
Изображение

Изображение
Часовника е доста добър и си пожелавам и аз някой ден да се сдобия със такава антика

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Ремонт на Танков часовник

Мнение от stepona555 » 05 авг 2017 03:37

icon_clap
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Ремонт на Танков часовник

Мнение от atanweb » 05 авг 2017 08:35

icon_clap n_thumbsup
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Ремонт на Танков часовник

Мнение от nevenbekriev » 11 авг 2017 05:57

Извинявам се, пропуснал съм темата :redface
И от мен браво!
Оста, самият баланс и даже заедно с моста - всичко е като за 3602. Може директно да вземеш баланса с моста и да го монтираш на джобния или обратно. Е, разбира се, че може да се наложи нещо да се "побутне", все пак е съветски...
В някакъв момент правенето на ос става рутинна работа - и качеството на самта изработка, пък и времето за работата, и вложените нерви... За съжаление обаче и кефът от момента, когато механизмът заработи, също намалява :o

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Ремонт на Танков часовник

Мнение от ivan_p_uzunov » 11 авг 2017 07:20

nevenbekriev написа:Извинявам се, пропуснал съм темата :redface
И от мен браво!
Оста, самият баланс и даже заедно с моста - всичко е като за 3602. Може директно да вземеш баланса с моста и да го монтираш на джобния или обратно. Е, разбира се, че може да се наложи нещо да се "побутне", все пак е съветски...
В някакъв момент правенето на ос става рутинна работа - и качеството на самта изработка, пък и времето за работата, и вложените нерви... За съжаление обаче и кефът от момента, когато механизмът заработи, също намалява :o
Привет, абе да си кажа право -пробвах ос на молния .Но тя стоеше ниско и ме достраша, пък и часовника не бе мой - за да кривя надолу моста на баланса .Следващото което ме озадачи бе че и анкерната котва на тоя танков стоеше с изкривена опашка нагоре .И така я гледах и иначе в крайна сметка, оста се получи много малко по висока от оригиналната .Така че подложих допълнително- изтънена подложка от латун под моста Най важното бе да съомея да центровам с набиване ролката с импулсния камък .за да не се допира излишно на опашката на котвата .Е ,всичко мина гладко -крайната цел бе достигната!И тука трябва да добавя разбира се и немалката заслуга на колегата Невен .-Хубаво е знаещите и можещите от време на време да побутват начинаещи те ! :b

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”