Отвертки и инструменти за отваряне на часовници

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Отвертки и инструменти за отваряне на часовници

Мнение от omegaqq » 17 яну 2013 13:03

Много пъти в различни теми е ставало въпрос как да се отвори часовник, чиито заден капак е на винт. Целия номер е в това, освен да се отвори часовника и капака да остане ненадран. На пазара може да се намери голямо разнообразие от 2 и 3 точкови инструменти за тази цел. Може също да се използва шублер или тънки клещи. Написаното до тук го знаем всички, но ... Когато започнах да се занимавам с това хоби на пазара такива 2 и 3 точкови инструменти нямаше, а при използването на шублер или клещи винаги има риска нещата да се о...рат. Поради тази причина аз съм си изработил инструменти и искам да споделя направеното с Вас. Ето и снимки на така наречените инструменти.

Изображение

Изображение

Е не са професионални, но на мен ми вършат работа. Сигурно си мислите, че бахтисвам да правя нови и нови такива пластинки, защото видовете капаци са безброй. Да, ама не - беше казал някой (Петко Бочаров). Оказва се, че въпреки голямото разнообразие от капаци, тия дето съм ги изработил ми стигат и от години не се е налагало да правя нов, а както виждате на някои пластинки има възможност да се нарежат нови отвори. Сетете се сами ззащо не съм го правил (тук и факторите "мързел" и "свободно време" могат да се вземат под внимание, но в случая не е така).


П.П. Ако някой реши да се възползва от идеите ми да знае, че трябва да плати за патента - една бира на сбора на наше село :lol: .

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Инструменти за отваряне на часовници

Мнение от Pavlin » 17 яну 2013 13:08

Става! Ама ти трябват към 1ххх различни пластини за всички модели капаци и гривни :)

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Инструменти за отваряне на часовници

Мнение от DHM » 17 яну 2013 13:57

А може ли някой да сподели как се снабдява с часовникарски отверки, особено с най-малките размери.
.

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Инструменти за отваряне на часовници

Мнение от omegaqq » 17 яну 2013 14:06

Това с отвертките е трудна работа. Аз използвам един комплект от 10 броя, производство на завод "Импулс" - Габрово. Купил съм го преди повече от 15 години, а за съжаление от тогава не съм виждал повече такива комплекти. Из ибея има хубави комплекти отвертки, но и цената им е "хубава".

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Инструменти за отваряне на часовници

Мнение от plamenhar » 17 яну 2013 14:28

http://www.ebay.co.uk/itm/Professional- ... 5d391bc446" onclick="window.open(this.href);return false;

Тези подходящи ли са?

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: Инструменти за отваряне на часовници

Мнение от kapkan » 17 яну 2013 14:50

Аз си взех от ментетата,промених им заточването,закалих ги,стават.

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Инструменти за отваряне на часовници

Мнение от plamenhar » 17 яну 2013 15:10

За ментетата ясно.
Без да се преработят не стават.

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Инструменти за отваряне на часовници

Мнение от DHM » 17 яну 2013 15:33

omegaqq написа:Това с отвертките е трудна работа. Аз използвам един комплект от 10 броя, производство на завод "Импулс" - Габрово. Купил съм го преди повече от 15 години, а за съжаление от тогава не съм виждал повече такива комплекти. Из ибея има хубави комплекти отвертки, но и цената им е "хубава".
Знам колега! От Габрово съм, дори се познавам със собствениците, но са произвеждани преди 15г. и вече няма такива :( А и не знам в комплекта да ли има 1мм и 0,..... на мен лично ми трябват такива под 1мм.
.

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Инструменти за отваряне на часовници

Мнение от omegaqq » 17 яну 2013 16:16

DHM написа: ...
А и не знам в комплекта да ли има 1мм и 0,..... на мен лично ми трябват такива под 1мм.
Има, започват от 0,3mm. Чак четвъртата мисля е 1,0mm. Последната е 3,0mm.

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Инструменти за отваряне на часовници

Мнение от DHM » 17 яну 2013 16:27

omegaqq написа:
DHM написа: ...
А и не знам в комплекта да ли има 1мм и 0,..... на мен лично ми трябват такива под 1мм.
Има, започват от 0,3mm. Чак четвъртата мисля е 1,0mm. Последната е 3,0mm.
Ще взема да потърся по-сериозно тогава :wink:
Много ти благодаря!!!
.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Инструменти за отваряне на часовници

Мнение от Pavlin » 17 яну 2013 17:48

Потърси и за мен :)
Друг вариант е отверки със сменяем връх, вместо който може да се ползват изпилени шевни игли. Това по идея на nevenbekriev.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Инструменти за отваряне на часовници

Мнение от nevenbekriev » 17 яну 2013 18:27

Проблемът с отвертките е отдавна. През 80те се продаваха едни полски, но не бяха по-добри от сегашните китайски.
Винаги съм си правил отвертки от игли за шиене. Заточването на отвертки е въпрос на навик, както заточването на свредла.
Китайските отвертки могат да се закаляват и вършат работа. Освен това остриетата им могат да се извадят (най-лесно когато се удари няколко пъти от различни страни с чукче върху наковалня мястото където е набито острието) и на тяхно място може да се сложи такова от игла. Понеже са железни (полските бяха алуминиеви) може остриетата да се запояват към дръжката с тинол, разбира се с хубав флюс.
Най-хубавите пинсети стават от тънки китайски кухненски ножове. 2 ножа се занитват един за друг с 2 нита от неръждаем електрод и след това пинсетата се оформя на шмиргел и с пила.
Ако не искаме частите да лепнат по отвертките и пинсетите, трабва да имаме с какво да ги размагнитваме (и частите, и инструментите). Прекрасна работа за тази цел върши обикновен индукционен поялник.
То темата май беше за инструменти за отваряне, ама...
Никога не съм имал проблеми точно с отварянето. Обикновено съм използвал шублер.

cerasimi
Специалист
Reactions:
Мнения: 1164
Регистриран: 05 апр 2012 15:23

Re: Инструменти за отваряне на часовници

Мнение от cerasimi » 17 яну 2013 18:40

Преди около 2 години си купих японски отвертки.Те са с пластмасови дръжки и дебелина от 0,8 до 3,0 мм.- 6 броя и съм доволен от тях . Е може да има и малко по-тънка, но за целта използвам евтина заточена.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Инструменти за отваряне на часовници

Мнение от rosen_er » 17 яну 2013 19:06

Ползвам една дръжка Bergeon(от битака) и сменям остриета.Купих си върхове от Калоян,продават се на броѝка ,но са закалени и се "цепят".При него имаше и имитация на този комплект:
Изображение
Не беше пълен, но останалите ги продаваше заедно и нещо не ми допаднаха.Инфото е от преди година.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Отвертки и инструменти за отваряне на часовници

Мнение от atanweb » 16 фев 2013 20:49

Позволих си да променя заглавието на тази хубава тема понеже се изтормозих да търся в коя тема обсъждахме отвертките. Та искам да благодаря на Невен за съвета с иглата. Стана чудесно!
Аз, използвам стар руски помплект отвертки с 6 отвертки от които само първите 2-3 са в действие. Също така още една руска отвертка с 3 сменяеми накрайника. Много съм доволен от качеството.
Въпросът за закаляването как стои. Аз първо закалих после оформих "острието" и докото оформях охлаждах в спирт. Така ли трябва да е или първо се оформя и после се закалява?
Изображение

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”