Почистване на части в ултразвукова ваничка

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Почистване на части в ултразвукова ваничка

Мнение от mulniq » 17 ное 2017 19:23

Някой от вас пробвал ли е да почиства механизмите и частите им в ултразвукова ваничка?

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Почистване на части в ултразвукова ваничка

Мнение от stepona555 » 18 ное 2017 16:40

Да сипваш бензин в едно бурканче , малко от горчица или подобно частите вътре , ако имаш няква малка кошничка частите в нея , можеш да я пораздрусваш няколко пъти , да падат боклуците.
Бурканчето слагаш във ваната пълна с вода до макс.
Ако мислиш да я прежалваш само за механизми всичко това отпада , но е по удобно ако имаш само една , докато в безнина се чисти механизма , отстрани слагаш верижката , касата и ...
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Почистване на части в ултразвукова ваничка

Мнение от atanweb » 18 ное 2017 16:56

Да! и така пестиш от бензина.
Изображение

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Почистване на части в ултразвукова ваничка

Мнение от mulniq » 18 ное 2017 17:16

stepona555 написа:Да сипваш бензин в едно бурканче , малко от горчица или подобно частите вътре , ако имаш няква малка кошничка частите в нея , можеш да я пораздрусваш няколко пъти , да падат боклуците.
Бурканчето слагаш във ваната пълна с вода до макс.
Ако мислиш да я прежалваш само за механизми всичко това отпада , но е по удобно ако имаш само една , докато в безнина се чисти механизма , отстрани слагаш верижката , касата и ...
Не знам защо, но не успях да схвана технологията! Кое точно отпада ако съм я прежалил само за механизми?

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Почистване на части в ултразвукова ваничка

Мнение от Liani » 18 ное 2017 18:11

Става въпрос за това, че като използваш бурканче, самата вана няма да се цапа, в случая от бензина и мърсотията която ще падне от механизма.
Отделно, както написа Сашо, ще пестиш бензин или друг препарат за почистване.
Аз не пълня ваната с вода до макс, а изравнявам водата с препарата в бурканчето.

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Почистване на части в ултразвукова ваничка

Мнение от stepona555 » 18 ное 2017 20:12


Тоя май говори за изопропилов алкохол , ама с бензин става също .
по важното е да измислиш някаква решетка вътре в бурканчето за да падат под нея откъртените от ултразвука мръсотии или малка кошничка , например има такива за чай
Изображение
А нивото сигурно е по добре да е минимално възможно за да достига повече енергия до детайлите както казва Лиани , не знам не съм пробвал .
Изображение

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Почистване на части в ултразвукова ваничка

Мнение от mulniq » 18 ное 2017 21:49

А според вас по-добре ли се почистват частите с ултразвук или да разчитаме на бензина повече? Смисъл....как се справя ваничката с този метод за който вие говорите?

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Почистване на части в ултразвукова ваничка

Мнение от Liani » 18 ное 2017 22:26

Само с бензин и без търкане, няма да изчистиш силно замърсен елемент. Ултразвуковата вана е много добър вариант, но съчетана с препарат за чистене.

Аз съм си харесал тези почистващи препарати на Elma:

Изображение

Elma WF Pro е за чистене на механизмите
Elma Suprol Pro е за изплакване след WF Pro.
Слагат се две бурканчета с Elma WF Pro, като всичко се измива в първото с ултразвуковата вана, после се местят частите в по-чистото бурканче.
Същата процедура се прилага и с изплакващия препарат Elma Suprol Pro, отново през две бурканчета.
Точно този препарат се препоръчва за ултразвукови вани и професионални машини за почистване.
Разбира се има и други марки.
L&R е много ползвана химия за чистене на часовници.

Тези препарати са доста скъпи! Но това е професионалното почистване.

Ако използваш нещо подобно на тази капсула
Изображение
нещата стават много бързо и без да се търка на ръка. Само местиш частите от съд в друг съд и пускаш ултразвуковата ваничка. На финала всичко излиза супер чисто и сухо, готово за сглобяване.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Почистване на части в ултразвукова ваничка

Мнение от Seikosha » 19 ное 2017 00:40

Вариантите са безкрайно много и важното е да има краен ефект. Какво значи бавно почистване за един любител? или ,ако промиваш един механизъм епизодично? Трябва да вземеш от скъпите препарати ли? Че те какво толкова повече могат от другите, освен да спестят време,не забравяйте ,че всичко после плаща клиента :D Аз си ползвам чаената мрежичка ,както е нарекоха по-горе
Изображение
с обезмаслител в във ваната за многократна употреба,после плакна с вода,оставям да се изцеди и разбърквам накрая в бурканче с дестилиран аптекарски бензин,нищо не остава накрая,дори и части. :mrgreen:
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Почистване на части в ултразвукова ваничка

Мнение от Liani » 19 ное 2017 01:18

Така е, вариантите са доста, но ако водата след обезмасляването не се премахне на 100%, бензина не я премахва. Мои наблюдения!
Иначе за любителско почистване е излишно да се дават много пари, въпреки, че разликата е двойна, което пак не е малко.
Всеки сам си преценява.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Почистване на части в ултразвукова ваничка

Мнение от Seikosha » 19 ное 2017 02:06

Аз като казвам "изцеди" значи да изсъхнат, тя и ваната ми е току под климатика,само подпирам цедката, а има и сешуари , духалки (особенно една от третият етаж,майко мила :D ) Бензина ми е по-скоро за застраховка ,че водата във Варна си е кенеф, а след плакнене в хептан и илюзиите дори изчезват. lol2
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

проблемен Восток

Мнение от roca » 16 ное 2020 22:04

В такъв случай и аз трябва да пробвам във ваничката...засега я ползвам само за каси, верижки и т.н.
А във ваничката със препарат ли си и кой препоръчваш?
П.С. Сори за спама по темата :)

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: проблемен Восток

Мнение от atanweb » 16 ное 2020 22:06

https://www.ebay.de/itm/253972510135
Елма...
или
Мед. бензин...в краен случай бензин за запалки ако механизмът е по голям.
Гладай да разделяш едрите части от дребните, че при вибрация се търкат една в друга и може да се повреди някой анкер например.
Изображение

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: проблемен Восток

Мнение от roca » 16 ное 2020 22:17

Да, да разглобяването е ясно. "Арменска" профилактика правя единствено на чайки 1301, 1600,1601 и т.н. и то при положение, че са дали добро движение, т.е. изостават с минута примерно, тъй като след сглобяването те просто отиват в кутията, не се носят.
Въпроса беше в това, че медицинският бензин е супер летлив и ваничките не са супер херметични (аз ползвам една от LIDL за касите върши някаква работа) и си мисля че там като сипя бензина и пусна програмата, до 1:30 минути, бензина ще се е изпарил :) За Елма-та, зная, ще трябва да я пробвам. Бензин от запалки, не ми се струва добра идея

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: проблемен Восток

Мнение от atanweb » 16 ное 2020 22:34

Слагам частите в бурканчета с почистващият препарат или бензин, а бурканчетата в един пръст вода във ваната.
Така бензина си остава в бурканчетата. Не наливай много вода във ваната, че вибрацията отива на кино.
Изображение

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”