Опит за реставрация на цилиндър

Отговори
mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Опит за реставрация на цилиндър

Мнение от mulniq » 03 дек 2017 16:02

Здравейте колеги! Не знам дали това може да се нарече реставрация, но според мен всеки един опит за поправка на нещо което не работи и е произведено преди 200 години, би следвало да бъде наречено така.
Първо...много съжалявам че не снимах часовника преди да е разглобен, понеже напоследък съм малко разсеян /любов явно...хаахах/ и....започнах да снимам чак след като открих проблемната част. Яд ме е че няма да мога да се включа в конкурса, но до края му има още време.
Ето и малко снимков материал.....
това е разглобения часовник


Изображение

Изображение

след това забелязах, че има счупена част...ето я и нея


Изображение

Изображение

след кратко съветване с ivan_p_uzunov изрових една стара пружина от будилник Слава и изрязах и оформих от нея съответната част....

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Проблема е дупката...как ще я направя, понеже нямам бормашина и може би ще се наложи да пробивам с дрелка, но...понеделник ще е понеже двес всички магазини са затворени, а аз нямам точния размер свредло.....дано утре намеря такова из магазините за да не чакам тези които си поръчал от ибей...надявам се в най-скоро време да ви покажа готови и работещ часовник!
Поздрави, Даниел Иванов!

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Опит за реставрация на цилиндър

Мнение от ivan_p_uzunov » 03 дек 2017 17:00

Ааааа, тая ръчна стяга е направо трепач -Браво за намирането на тоя изключително полезен инструмент! icon_clap . Чесно за пръв път виждам такава пружина, просто не разбрах функцията и !-Явно е за контрата на барабана - според мен . Добре си се сетил че от пружина става пружина .

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Опит за реставрация на цилиндър

Мнение от nevenbekriev » 03 дек 2017 20:21

Да, контрата на надбарабанното колело. Такава е в евтините многобройни фабрични механизми на FHF или AS. Най-много - 100 години... Няма по магазините такива свредла.
Ако е отпусната добре пружината, може да се пробие примерно със свредло, направено от заточена ивичка от ножче за бръснене 'Нева', или парченце от трионче за златарско лъкче за твърди метали. С твърдосплавно може без да се отпуска. То може и да не се пробива, а да се прореже откъм единия край със зъболекарски сепаратор.
Аз бях обещал нещо и забравих...

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Опит за реставрация на цилиндър

Мнение от ivan_p_uzunov » 03 дек 2017 20:58

Ето това са скромните ми резултати в пружините-
Изображение

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Опит за реставрация на цилиндър

Мнение от mulniq » 03 дек 2017 21:59

Тези са друг вид, но са също толкова трудни за изработка!

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Опит за реставрация на цилиндър

Мнение от ivan_p_uzunov » 03 дек 2017 22:09

Принципно чрез нагряване можеш да ги огънеш във всички посоки и после им трябва внимателно и леко охлаждане защото макар от еластична стомана -когато се загреят до червено за да се огънат в нужното положение -много лесно могат да станат трошливи при прекомерно охраждане. :b

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Опит за реставрация на цилиндър

Мнение от mulniq » 03 дек 2017 22:24

ivan_p_uzunov написа:Принципно чрез нагряване можеш да ги огънеш във всички посоки и после им трябва внимателно и леко охлаждане защото макар от еластична стомана -когато се загреят до червено за да се огънат в нужното положение -много лесно могат да станат трошливи при прекомерно охраждане. :b
Как трябва да се охлаждат в такъв случай? Да разбирам ли, че не трябва да се "изплющи"във вода?

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Опит за реставрация на цилиндър

Мнение от nevenbekriev » 04 дек 2017 09:44

Дребните детайли понякога се закаляват след загряване до яркочервено само с помахване във въздуха. А пружината от Слава е от такава стомана, че даже няма нужда да се помахва. Ако се нагре до червено и се извади от пламъка, изстива достатъчно бързо за да се закали много твърдо, и става супер трошлива. За да отмекне, трябва да се изважда от пламъка бавно и постепенно...

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Опит за реставрация на цилиндър

Мнение от mulniq » 04 дек 2017 11:47

Не мисля че ще има нужда от закаляване, понеже аз я рязах внимателно без да я прегрявам и мисля, че няма да има смисъл от термична обработка!

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Опит за реставрация на цилиндър

Мнение от atanweb » 04 дек 2017 16:41

Ами как ще я пробиеш - закалена? До колкото разбрах, ще бъде по лесно да я разкалиш за да я пробиеш. Иначе си трябва специално свредло както беше описано по горе в темата.
Изображение

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Опит за реставрация на цилиндър

Мнение от mulniq » 04 дек 2017 17:39

Ще и направя разрез...по-лесно ще е!

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Опит за реставрация на цилиндър

Мнение от mulniq » 11 дек 2017 21:56

Малко се забавих със снимките и работата като цяло, но мисля че ми е простено!
Ето снимки на готовата НОВА пружинка/понеже изгубих из пространството старата направих нова/.

Изображение

Изображение
ето и снимки на готовия механизъм


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
По-късно или утре ще кача снимки и на готовия часовник!

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Опит за реставрация на цилиндър

Мнение от mulniq » 11 дек 2017 22:12

Ето го и готовия часовник... не е кой знае какво, но получих някакво душевно удоволствие когато затиктака..
Изображение

Изображение

Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Опит за реставрация на цилиндър

Мнение от ivan_p_uzunov » 11 дек 2017 22:50

Браво ! Сам виждаш как крайния резултат -че си постигнал успешен ремонт-те изпълва с увереност за по нататъшни ремонти. Само мога да ти пожелая да си намериш и една такава готина огъвачка за огъване на халки .-
Изображение
а после може и револверна фреза за краищата на халките .
Изображение

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Опит за реставрация на цилиндър

Мнение от mulniq » 12 дек 2017 00:23

Готин инструмент, но може би скъп....с тези пари бих купил хубав стрелкови микрометър или още цанги за стругчето което така и не е проработило още!

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”