Опит за изработка на балансова ос

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Опит за изработка на балансова ос

Мнение от mulniq » 07 яну 2018 13:49

Първо искам да поздравя Ивановците, които вероятно ще прочетат това! По същество....започнах да правя тази ос и мисля, че я докарах долу-горе, понеже липсата на стрелкови микрометър ми прави работата доста по-трудна, понеже меря с шублера. Тук идват и първите въпроси.
Как да изработя втората цапфа? Струга със заготовката е оставен в положението в което го виждате на снимките. Чудя се, да отрежа ли до там до където ми е нужно за да стане цапфата и да сложа вече готовата част на оста в друга цанга и да престържа и другата страна на оста или да стържа така, да направя стеблото на оста по размер и направя до колкото мога втората цапфа и после да обърна оста наобратно в подходящия размер цанга?! Има ли нужда от лека закалка преди да обърна оста понеже ми се струва, че докато я обстъргвам може да се счупи?
Забравих да спомена, че оста е от стар руски часовник от радиостанция!
Благодаря предварително!

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1156
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Опит за изработка на балансова ос

Мнение от ivan_p_uzunov » 07 яну 2018 14:03

Абе защо нищо не виждаме ?

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Опит за изработка на балансова ос

Мнение от mulniq » 07 яну 2018 14:22

ivan_p_uzunov написа:Абе защо нищо не виждаме ?
Малееее....голяма съм шматка ето ги снимките

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Опит за изработка на балансова ос

Мнение от mulniq » 07 яну 2018 14:24

Ето и снимки от вече готовата ос..Закалих я, но сега след загаклата трябва да се почисти по някакъв начин синия цвят на метала..как става?

Изображение

Изображение

Изображение

Тук е още преди закалката!

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1156
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Опит за изработка на балансова ос

Мнение от ivan_p_uzunov » 07 яну 2018 15:09

Според мен , трябва хубаво да прочетеш как правя оста на самолетния часовник -Невен доста добре обяснява нещата -за да се случат както трябва да бъдат! не мисля че трябва да се закалява цялата ос .И то преди да си занитил ринга . - просто сега след закалката няма да можеш да го занитиш - А що се отнася до цапфите ми и аз нямах в началото микрометър и пробваш . Даже можеш да си направиш една готова цапфа от върха на една игла и чрез съпоставяна -налагане една до друга -да правиш и оста . също така е добре леко да ги правиш малко по дълги -има и приказка за такива майстори като нас -Три пъти режа -се късо и късо! lol2 :b

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Опит за изработка на балансова ос

Мнение от mulniq » 07 яну 2018 15:12

За кой ринг става въпрос?

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1156
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Опит за изработка на балансова ос

Мнение от ivan_p_uzunov » 07 яну 2018 15:19

За бронзовия ,нали след като го занитиш за оста трябва да го провериш за осморкови движения на осморка -уреда за балансиране на баланси
Изображение

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Опит за изработка на балансова ос

Мнение от mulniq » 07 яну 2018 15:50

Говорим за балансовото колело или за някаква втулка?

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1156
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Опит за изработка на балансова ос

Мнение от ivan_p_uzunov » 07 яну 2018 16:08

Да ,за балансовото колело или обръча или ринга -както и да го наречем . според моите скромни опити ,ако се закали оста предварително -много вероятно е да си прецакаш замбата за занитване . след занитването на балансовото колело идва и пробата -дали си направил оста точна по височина .- Проверката е проста слагаш я на мястото и и пробваш да сложиш и таблата със горния лагер -за да видиш има ли лек аксиалин луфт.-Според мен е добре да няма ,дори е добре да затяга от монтажа на горната табла .тогава вече можеш внимателно да отнемаш от цапфите като ги заобляш -Върховете им !Поставяйки оста на струга и леко с една финна пиличка ги заобляш .

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1156
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Опит за изработка на балансова ос

Мнение от ivan_p_uzunov » 07 яну 2018 16:14

А и в момента говорим за оста с монтиран на нея само балансов обръч . Не говорим за ролката с импулсния камък нито за спиралата !
Изображение

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Опит за изработка на балансова ос

Мнение от mulniq » 07 яну 2018 16:16

Тези неща ги направих. Сега въпроса е как да уравновеся баланса понеже е....ужас. Трябват ми винтове. Нямам месингови заготовки за да изработя винтчета за балансиране на баланса. Дали има някой руски часовник на който винтовете да паснат на този?

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1156
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Опит за изработка на балансова ос

Мнение от ivan_p_uzunov » 07 яну 2018 16:21

viewtopic.php?f=104&t=6609-ето и така става със отнемане от периферния ринг с малка бургийка. -ама ти защо не показваш и самия ринг да го видим ?

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Опит за изработка на балансова ос

Мнение от mulniq » 07 яну 2018 16:29

Мисълта ми е, че липсват два винта. Единия падна и не мога да го намеря, а другия насилствено го извадих и....изчезна гада!

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Опит за изработка на балансова ос

Мнение от mulniq » 07 яну 2018 16:30

Ще направя снимка на ринга!

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Опит за изработка на балансова ос

Мнение от nevenbekriev » 07 яну 2018 17:57

Глледай сега, има много грешки.
Първата основна грешка е това, че просто си избил старата ос от колелото на баланса без никаква подготовка. Така не само се разширява отвора, но и се разтегля между двете спици и колелото на баланса се превръща в елипса. За да се извади старата ос без повреждане на колелото, трябва да се престърже оста от долната страна, като се захване в цангата за мястото, на което стои втулката на спиралата.
Няма да казвам много за самото струговане - там има още много да се упражняваш. Но не можеш да закаляваш оста след струговането. То може, ама никак не е просто, а и не е нужно. Ако използваш ролки от ролков лагер, то те са твърдо закалени и трябва само да се отвърнат до виолетов или тъмносин цвят. Няма нищо общо между синия цвят при отвръщането и цвета, който се получава след закаляване (сиво-черен, може да се отлющи на участъци като кора) Отвръщането до тъмносин цвят отговаря на остатъчна твърдост и жилавост, които са точно като за закалка за ос на баланс. Това е цялата термообработка - нищо повече не се прави - ролката се нагрява докато посинее (но не да посивее). Това е всичко!!! Следва струговане, занитване на оста на колелото на баланса, обработка на цапфите на Jakot tool, поставяне на платото, уравновесяване, поставяне на спиралата и това е - няма друга термообработка освен в началото, преди струговането.
Ако струговането е правилно и качествено, няма да се получи значително разбалансиране. Не ти трябват други винтове. Не е лошо да имаш, но може и без това. Може да се пробие отвор във винта на тежкото място за да олекне. Може да се направят малки шайбички и да се сложат под винтовете на лекото място. Какви заготовки за винтове? Може да се направят на струга примерно от месингова тел, но ще ти трябва подходяща плашка или винторезна дъска.
Не е задължително да имаш други измервателни инструменти, един шублер е достатъчен на първо време.

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”