Стенен часовник от дърво Foliot

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3009
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Стенен часовник от дърво Foliot

Мнение от stepona555 » 20 авг 2017 10:16

Анкера виси на конец и само минава през двата "лагера" доста свободно , долния е една халка завита в предната плоча , като тия дето се слагат на картините отзад
Изображение
Ето тук е малко тъмно но се вижда как оста премнава през халката , вертикалното и положение се наглася с дължината на конеца на който виси.
Долу има голяма хлабина , аз сложих доста грес .Но пак казвам установих че механизма спира и анкера остава в средно положение не докосва щифтовете.ЗА пробата без анкер няма голям смисъл защото триене при покой е много по голямо от триене при движение , при нормална работа колелото е в състояние на покой и опит за започване на движение , анкера постоянно го спира за момент , даже леко го връща назад и то наново опитва да тръгне от силата на тежеста.

Като си прочетох писанието и нищо не разбрах дано вие да сте късметлии
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6193
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Стенен часовник от дърво Foliot

Мнение от atanweb » 20 авг 2017 11:40

stepona555 написа:...ЗА пробата без анкер няма голям смисъл защото триене при покой е много по голямо от триене при движение , ....
Като си прочетох писанието и нищо не разбрах дано вие да сте късметлии
Да тази част е интересна и съм съгласен.
Има ли начин на полиране на дървените повърхности там където има триене? и после без смазване.
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1156
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Стенен часовник от дърво Foliot

Мнение от ivan_p_uzunov » 20 авг 2017 12:12

Според мен ,трябва да го почистиш целия от греси и други масла и восъци .Закачаш го но стена или на шкаф така че тежестите да са свободни .Махаш анкера -почистваш го и не го смазваш изобщо .Тогава проверяваш дали и трите оси имат лек луфт във всички посоки за които се сетиш .И после закачаш и тежеста ,тя трябва да развие механизма сама .Невиждам минутерия ,значи няма какво да го спре .Възможно е така да е проектиран ,че да не се маже въобще. Когато тръгне това чудо чак тогава му слагай и анкира -не го мажи изобщо а провери дали няма ръжди в лагеруванията му. И още в самото начало, тоя канап трябва да е конопен за да има сцепление -виж дали прави добро сцепление . :b

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1156
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Стенен часовник от дърво Foliot

Мнение от ivan_p_uzunov » 20 авг 2017 12:37

Явно тоя механизъм работи с големи луфтове ,провери пот лупа и със малко шабърче, дали някой не е подбил предварително втулките за да ги стегне и ако няма достатъчна хлабина -малко водна шкурка и може да полираш леко осите -разбира се чак след проверка на основните им втулки.няма да се плашиш -най-много да го поправиш и да вземе да заработи . :b

lockey
Reactions:
Мнения: 43
Регистриран: 29 дек 2017 14:09

Re: Стенен часовник от дърво Foliot

Мнение от lockey » 04 яну 2018 13:04

Гледайки профилите на зъбите на зъбните колела, а и на пиньоните, ми се струват далеч от еволвента или от часовников профил на зъбите. Ако е така, това е една от причините за много голямо триене в зацепването. Ако е работил дълго, то профилът на зъбите е силно износен и триенето е увеличено.

хвърли едно око на :

https://www.youtube.com/watch?v=TQXNYJnWBJo" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.woodentimes.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Поздрави,

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3009
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Стенен часовник от дърво Foliot

Мнение от stepona555 » 31 яну 2018 18:33

След преместването в новата квартира , дървеното чудо най после си има почетно място на стена.
Може би и поради факта че повечето руски и други стенни които си купих и ми подариха си останаха в България поради транспортни ограничения (вечна слава на националния превозвач и на маркетинговия му отдел , ....................................) точките аз си ги сложих , не трябва да се псува
Изображение
Изображение
Още преди да го монтирам с нивелир вертикално направих една рационализация която според мен му реши проблема с малко недостигащ въртящ момент.
На първата снимка се вижда нещо черно под въжето , това е един о пръстен който нахлузих в канала на колелото.
По този начин първо увеличих момента понеже въжето контактува на по голям диаметър , и второ не маловажно според мен избягнах възможното заклинване на въжето в канала на шайбата което би намалило въртящия момент прилаган на механизма.
Последно остана да изравня тежеста на двете трупчета с които се настройва хода , в момента по тежкото съм го сложил по близо до оста на въртене .
Ако някой ден ги изравня и намеря точното положение ще мога и да градуирам резките на колко мин дневно отговаря едно деление
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6193
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Стенен часовник от дърво Foliot

Мнение от atanweb » 31 яну 2018 19:32

Харесва ми! Поздравления за идеята с О-пръстена!
Изображение

Отговори

Върни се в “Стенни, настолни, будилници”