400 дневен часовник

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1156
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: 400 дневен часовник

Мнение от ivan_p_uzunov » 21 фев 2018 18:39

Много се радвам че томахавката е заровена ! Сутринта просто закъснявах за работа, иначе и аз щях да се включа като поткрепя мнението на Seikosha ! -Причината е елементарна ,ако Невен си бе стоял спокойно и не ми бе обръщал толкова внимание с опит и напътствия -то и до сега щях да дълбая на едно място .Наистина е хубаво човек да се раздава, виждам че и колегата lockey го прави !- Това е дарба на хора на които спокойно можеш да кажеш че са учители ! Поне за мен думата учител е нарицателно на добър човек ,опитващ се по всякакъв начин да ти подобри знанията и мирогледа като цяло-давайки познанията от себе си ! Та като цяло трябва да се прекрати това -става въпрос за дразгите и изпъкванията! - Във всеки случай форума ще изгуби .- Да, и аз почнах най вече с руски часовници по простата причина че все още се намират и то на достъпна цена . Но рано или късно в живота на всеки един идва момент в който човек трябва да си вдигне малко летвата -та моята е вдигната точно заради Невен ! Това е ! -Не смятам че съм казал нещо лошо и за двама ви! :b Дори се радвам че хвърлихте на тезгяха тези готини часовници ! :b

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3009
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: 400 дневен часовник

Мнение от stepona555 » 21 фев 2018 19:20

Aз пък днес стачкувах , не отидох на работа , като не дочаках отговор за усуканата нишка , взех и я изправих с клешите , закачих топузите , ама пак дойде малко къса , тогава отвих винта с който горе се центрира вилицата , махнах му шайбата и го завих обратно само на 2 оборота така цялата система нишка вилица топчета слезе с половин милиметър и спря да опира в корпуса .
В това състояние тръгна и работи по 6 7 минути със затихваща амплитуда , значи има хляб в него и може да се мие ,смазва и да му търся нова нишка , осите имат малко радиален луфт ще видим.

Поздрави на всички и :b
Изображение

Потребителски аватар
mechanist
Reactions:
Мнения: 17
Регистриран: 01 сеп 2017 13:46
Местоположение: София

Re: 400 дневен часовник

Мнение от mechanist » 21 фев 2018 21:08

Въпреки ескалиращото напрежение в последните постове, цялата тема я изчетох от край до край и ми беше много интересно.
За протокола трябва да кажа, че вероятно в развилия се спор проблема е в ползването на терминология с думи, в които се влага различен смисъл... а това не е инженерно или часовникарско-механично.
Аз подкрепям колегата, който твърди че масата не е от значение, важен е въртящия момент. Доказателства за това има още в най-простия пример за математично махало (изучава се в матеряла за 9-ти и 10-ти клас), където ясно е обяснено, че силата от масата на махалото се уравновесява от сила с обратна посока, това е силата на удържане от нишката в обратна посока. Двете сили взаимно се неутрализират...( В този смисъл Невен абсолютно греши. Вероятно е най-добрия часовникар, но не и механик физк.. нищо човек понякога греши дори да е самия Дарий..Прсия срещу А.Македонски).
Подобно е положението при торсионното махало, но при него имаме и допълнителната съставка на Въртящия момент.
Измислянето на 400 дневния часовник е гениално съчетание на механични явления, това ме вдъхновява за експерименти.
Прочетох и най-използваната книга за такива часовници от братята американци..239 страници.
Иска ми се да направя експеримент, но по обратната задача - първо да направя торсионно махало, да получа стабилно колебание от него и на база от измерване отклонението на fork-a да намеря подходящ размер за пелетното рамо и ходово колело.. после пресмятането на останалите колела е лесно, както при класическите часовници до сега.
Благодаря за мненията в темата, те ме накараха да мечтая!
edox hydromatic series

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: 400 дневен часовник

Мнение от Seikosha » 22 фев 2018 05:38

И аз имам вина,приех като лична обида някои неща ,може би нещо в тона на места към Невен,който всички обичаме и уважаваме ,ме раздразни малко. Хубавото е,че имаме окончателен резултат и всички научихме по нещо ново, макар ,че от тази сложна материя, кой разбрал - разбрал :D
Добре дошъл и от мене на новият колега и да ме извини за малко острият тон. Аз съм си такъв,малко зъл, ма винаги съм се стремил да бъда честен и обективен :b
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3009
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: 400 дневен часовник

Мнение от stepona555 » 22 фев 2018 10:46

https://www.youtube.com/watch?v=L0DsGqy38QA" onclick="window.open(this.href);return false;
За разпускане
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3009
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: 400 дневен часовник

Мнение от stepona555 » 24 мар 2018 20:06

Днес си купих още един със стъклен похлупак .
Има дребни липси , нишка вилица и окачване на топките , без да правя експерименти мисля да му купя готов кит и да кацва на камината.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1156
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: 400 дневен часовник

Мнение от ivan_p_uzunov » 24 мар 2018 20:33

Браво ,страхотен е ! Е , в такъв случай и аз ще се запиша -
Изображение
Чакам тази красота да пристигне , за жалост часовника е ремонтиран и работи ! :b

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3009
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: 400 дневен часовник

Мнение от stepona555 » 24 мар 2018 22:34

А не се притеснявай те винаги работят ама ако искаш да е точно , ще си намериш занимавка.
На снимката се вижда че е много лошо нивелиран в това положение едва ли ще работи , поне така ми се струва .
Като дойде ще се похвалиш със снимки пък и може по настройките нещо ново да измислиш.
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1156
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: 400 дневен часовник

Мнение от ivan_p_uzunov » 02 апр 2018 13:59

Здравейте ,днеска ми пристигна и моят часовник
Изображение
Доста е респектиращ със размерите си . Похлупака му е от пластмаса -което си е минус -тъкмо няма да го мисля !
Изображение
Цифера е от пластмаса с бронзова периферия .Основата е също от пласмаса с латунено покритие -според мен .Като цяло някой доста го е смазвал -ще се почиства и трябва да застопоря анкерната котва -тя също е от пластмаса, която е набита на оста но се е разцепила и се върти на мястото си .


Изображение
Дори не съм сигурен за нишката -оригинална ли е или не , но на фона за тези пари за който го взех смятам че си заслужава .Със сигурност ще ми обогати знанията и практическите умения ! :b
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3009
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: 400 дневен часовник

Мнение от stepona555 » 02 апр 2018 18:19

Честито ,
За похлупака ме се ядосвай , моя стъкления вече има вратичка , жена ми си хвърлила чантата близо до него и сега има няколко парчета повече , та плексито си е незаменимо понякога , питай руснаците.
Фабриката ти е ясна , модела ще го намериш като напишеш размерите на задната плоча в мм.
На моя който изглежда еднакъв по размери които си дал , плочата е 42 х 86 мм , не съм търсил модела , тук при нас един колега еспанец ти го намира в една книга за 30 мин ако питаш във форума. А и снимка на плочата за да види местата и броя на отворите.От модела се виждат размерите на нишката и разстоянията за закрепване на вилицата и долната опора.
Котвата ако можеш да си е направиш от метал и палетите подвижни застопорени с винтче , така ще имаш още за регулиране.
Пластмасата какво те притеснява , гледай топките да са жеуезни .
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3009
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: 400 дневен часовник

Мнение от stepona555 » 02 апр 2018 18:53

Ето малко снимки на котвата , дано се вижда че палетите са подвижни закрепени с винт.
И на плочата за да я пратя за идентификация.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Цифера сега като го гледам може и да е пластмаса , но основата е желязна , все пак трябва да удържа механизма само на 2 колонки , без да се клати или вибрира много.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6193
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: 400 дневен часовник

Мнение от atanweb » 02 апр 2018 20:21

Стъклени похлупаци видях последно в ИКЕЯ имаше 3 или 4 размера горе долу около тези за часовниците по=горе.
Цена по 10 евро мисля бяха с пластмасово дъно. Подходящи за разни декорации с сухи цветя, шишарки, дървени фигурки и т.н. Малка приказка под похлупак.
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1156
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: 400 дневен часовник

Мнение от ivan_p_uzunov » 03 апр 2018 00:03

Часовника вече си тиктака ! за затягането на анкерната котва се наложи да направя малка фтулка и след набиването и оста със анкера се затегна достатъчно здраво . Предварително механиката бе разглобена и почистена . Когато се прави такъв механизъм, винаги проверявайте пружинния барабан . Правилното почистване и намазване на пружинита ще ви гарантира добрия и натяг върху механизма! - мисля че амплитудата на махалото е леко голяма но това ще се види може би на сутринта -280 -290 градуса .
Изображение
:b

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6193
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: 400 дневен часовник

Мнение от atanweb » 24 юни 2018 15:41

От днес съм в този клуб.
Голям битак - голямо нещо. 4км от вкъщи провежда се един път месечно. Мероприятието се провежда на паркингите на Метро и Икея - заедно. това за ориентир. Нужни са часове за да се обиколят всички алеи на битака. 400 дневен часовник излезе почти на 10-тата минута от както пристигнах там. За щастие продавача не се съобрази с нивеляцията на масата си (и то една маса.... нещо като походно легло) та, уверяваше ме че часовникът бил автоматичен, кимах възхитено докато не го накарах да ми покаже за какво става дума, че не схващам. Даде една хубава засилка на тежестите и в този момент си рекох..... свърши се ... няма смисъл" но видиш ли, след 10 секунди ротацията на тежестите спря. С това и липсата на ключ успях да сваля цената от 50 на 35 евро. Пробвах категорично на по малко, но не стана.
И така, вкъщи вече имам 400 дневен.На масата вкъщи часовникът поработи няколко минути, като прехвърляже успешно зъб по зъб връзката анкер-анкерно колело. Но спря. Нямам ключе с този размер, но и от снимките сами виждате, че се нуждае от почистване. Интересен кубичен купол. Харесва ми. Много даже.
Поздравления от мен!
Ето и снимки
https://imgur.com/a/X8WTAub" onclick="window.open(this.href);return false;

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение

kostabo
Напреднал
Reactions:
Мнения: 361
Регистриран: 29 дек 2016 17:50
Местоположение: Кюстендил

Re: 400 дневен часовник

Мнение от kostabo » 24 юни 2018 19:43

Лелеее, хич не завиждам...
Тука е така...

Отговори

Върни се в “Стенни, настолни, будилници”