Часовникарски струг

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Часовникарски струг

Мнение от nevenbekriev » 21 фев 2017 16:46

ivan_p_uzunov написа: Изображение
Някой може ли да изкаже мнение за датировката ? Да ли има около 200-250 години ?Пристигна от Франция.
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Часовникарски струг

Мнение от ivan_p_uzunov » 21 фев 2017 20:29

Ееее,надявах се с тоя малтийски кръст на него да е по-стар .Ама аз пак си го харесвам .

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Часовникарски струг. Въпрос към Невен Бекриев

Мнение от atanweb » 24 фев 2018 12:58

Няма смисъл да правя нова тема и ще ползвам тази в която бих могъл да задавам въпроси.
Благодарение на... приготвям листчетата на които съм си написал благодарствената реч, слагам ръка на чело така, че да пресека лъчението на прожекторите огряващи сцената .тата-даааа...
Това е един забележителен момент в моят живот и благодаря на всички ви, че ме подкрепихте.
хахаха.
Та благодарение на форума като цяло и на майсторите в него които винаги са откликвали на въпроси и показват интересни умения от които да се учим, то аз се вдъхнових да последвам примерът им и пожелах "да се науча"
Това е един процес с необозначен край, но в зависимост от желанието и времето може да се усвои съответно повече от желаното.
След няколко метаморфози в интересите към нашето хоби, аз опънах платната в посока към по дълбокото.
Тук искам да вметна, че голям кураж ми даде и нашият нов колега-майстор Дани :lol: (molniq) който ни показа, че нещата се случват.
След като прекалих многократно с отзивчивостта на Иван и му задавах какви ли не безумни въпроси той ми даде някаква начална представа за часовникарските стругове. Ето, че днес пристигна и моят.
Класическа история. Собственост на възрастен часовникар, който е починал преди 3 години, а много преди това не е могъл да работи с инструментите си поради напредналата си възраст.
Стига съм разтягал... ето снимките на BOLEY 8mm

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение


За да има някакъв ориентир за евентуално желаещите в бъдеще, ще спомена и цената - 325 евро.
Още от сега започвам да мисля какво по-първо да започвам да търся и да го дооборудвам.
Благодарение на Иван който ми разказа за някой интересни допълнения бих желал да инвестирам още и да увелича възможностите на струга. Със сухи тренировки ще започна колкото се може по-бързо след закрепване, ремък, ножове.... и най-важното е да попрочета кое как. Гледане на клипчета и препрочитане на някой от тукашните хубави теми.
Ще съм благодарен, ако споделяте за интересни припособления, предложения, обяви и въобще всичко което е свързано със струговете и инструментите към тях.
Пожелания за хубави почивни дни!
:b хайде по още една...
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Часовникарски струг

Мнение от ivan_p_uzunov » 24 фев 2018 14:10

Браво, ама къде е каченото видео с въртящо се вретено ?

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Часовникарски струг

Мнение от atanweb » 24 фев 2018 14:20

Видео по-натам...
Та значи разгадах, че мога да монтирам струга на вретеното подобно на тази снимка
Изображение
но нещо не ми достига. На моя "чекръг" нямам накрая стяга за да го хвана направо към масата.
При мен има лапа с плосък накрайник и логиката ме води натам, че може да се монтира към външна стяга, или е имало такава в комплекта, но не е при мен.
Аз имам стяга, но е малка и трудно ще носи тежестта на всичко това.
По скоро се получава нещо такова:
Изображение
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Часовникарски струг

Мнение от ivan_p_uzunov » 24 фев 2018 14:30

Да ,сега го забелязах! Има само въртяща се правоъгълна пластина за стягане в челюстите на менгеме ! Как са му паралелите пробва ли ги на гладка равна повърхност за кривина и пробва ли вретеното и задното седло да ли са на една ос?

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Часовникарски струг

Мнение от mulniq » 24 фев 2018 14:31

Поздравления! Ако има нещо с което мога да помогна....винаги бих го направил! Ако питаш мен с този "чекръг" ще ти е неудобно. Можеш да си намериш едно електродвигателче от шевна машина или да изчакаш малко и ще получиш моето, понеже ще го сменям!

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Часовникарски струг

Мнение от atanweb » 24 фев 2018 14:48

Ей все сърцати хора тук помагат.
Иван - да изпробвах геометрията. Сложих най-малките накрайници и се срещат точно в централните си оси. Поне на първо време всичко изглежда да е добре.
Вероятно ще си взема средно по големина менгеме за да ползвам вретеното. Коляното което позволява отместване на цялата система в страни е удобно и ще ми позволява достъп до масата когато свършвам със струга. Т.е. няма да е нужно да го махам и поставям всеки път. Вече пробвах системата с моето малко менгеме, но цялата система тежи доста и е на кантар да рухне, ако се приложи случаен по-силен натиск.
Дани, благодаря и на теб за готовността да помогнеш. Ще имам на в предвид следващият път по битаците да поразгледам за някое моторче, но до тогава бих желал да пробвам ръчно завъртане. Имам тук един 7 годишен помощник на който мога гласово да съобщавам с колко да променя оборотите. От това по модерно накъде? А и така ще го държа до мен и заедно ще напредваме в занаята.
Изображение

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Часовникарски струг

Мнение от mulniq » 24 фев 2018 14:54

Да се хваща и той...хубаво е да се запали от малък!

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Часовникарски струг

Мнение от nevenbekriev » 24 фев 2018 23:26

Браво и поздравления! С това, което имаш, може да се правят много неща. На първо време опитай да освоиш наличното, за допълнения мисли по-нататък, когато сам усетиш нужда. Имаш ли ножове? Трябва да свикнеш да ги държиш правилнои да се научиш да ги заточваш. Запаси се с твърд месинг на пръти 2 - 3 мм и с търпение...Като усериш че започва да се получава, пробвай и със синя стомана.
При тези стругчета почти никога не се наблюдава пълно ствпадение на центрите на задното и предното седло. Това няма особено значение. Със сигурност ти трябва електромотор, нищо че си имаш помощник. Такъв за шевна машина става, но с педал не е много удобно да се работи, а и поддържането на постоянни обороти е трудно. С обикновен симисторен регулатор също е трудно да се поддържат оборотите. Добре е да се преработи моторът от последователен в паралелен тип и да се напраяви регулируемо постояннотоково захранване, дори отделно за ротора и статора. Има и схеми, които се стремят да поддържат постоянни обороти независимо от товара...

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Часовникарски струг

Мнение от atanweb » 24 фев 2018 23:55

Да започна с това, че нямам ножове. Вече почнах да се оглеждам.
http://www.ebay.de/itm/162582383408" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.ebay.de/itm/122549007408" onclick="window.open(this.href);return false;
правоъгълният или квадратният профил мисля, че е по добър заради усета при захват. Има по голям контрол с който да завъртам, спазвам или да променям ъгъла.
Вече изгледах целият филм който си публикувал по рано и от там видях как бих могъл да си заточа сам нож, но за съжаление шмиргелът ми остана далеч, а тук все още нямам. Така, че за момента ще се оглеждам за готови ножове.
ОК ще търся и мотор, а преди това дали да пробвам задвижване с дремела той е с 10 степени на регулация на оборотите? Проблем ще бъде неговото закрепване. Всичко ще бъде един компромис докато намеря двигателче.
Ще се радвам и на линк към месингови пръти.
Изображение

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Часовникарски струг

Мнение от mulniq » 25 фев 2018 00:37

Аз мога да ти пратя ножове!

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Часовникарски струг

Мнение от mulniq » 25 фев 2018 00:38

Пробвай на първо време с обикновен двигател от шевна машина, по-нататък ще те оборудваме и с по-добър!

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Часовникарски струг

Мнение от atanweb » 25 фев 2018 11:26

Благодаря Дани, ще бъде по разумно да взема от тук някакви. Задължително ще потърся и моторче. Събирането на инструменти е част от цялата магия и има усещане за удовлетвореност.
Идеи за ремък. Сега правя един дълъг с който да оборудвам ръчното задвижване, но когато намеря моторче, ще трябва да търся и ремък. Силикон, каучук. предложения някакви? Какво и къде да търся? Или да си спретна пак нещо кожено?
Изображение

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Часовникарски струг

Мнение от mulniq » 25 фев 2018 11:48

https://www.ebay.com/itm/2-5mm-Transmis ... cutlWK7PnQ" onclick="window.open(this.href);return false;

Eто ти го ремъка! Купуваш, лепиш и действаш!

Отговори

Върни се в “Часовникарски инструменти. Приложение.”