Часовникарски струг

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Часовникарски струг

Мнение от atanweb » 25 фев 2018 13:11

Чудесно предложение. Въобще не са скъпи. :yahoo
След умуване и гледане все още не съм сигурен дали 3 или 4мм е по-добре, но аз вече поръчах 4мм, пък ще видим.
Ето едно клипче в което е показано накратко как да се залепи ремъка чрез нагряване.
Също от клипа правя извод, че това е 4мм ремък.

https://youtu.be/uTBaUcVBqqc" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Часовникарски струг

Мнение от nevenbekriev » 25 фев 2018 13:44

atanweb написа:Да започна с това, че нямам ножове. Вече почнах да се оглеждам.
http://www.ebay.de/itm/162582383408" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.ebay.de/itm/122549007408" onclick="window.open(this.href);return false;
правоъгълният или квадратният профил мисля, че е по добър заради усета при захват. Има по голям контрол с който да завъртам, спазвам или да променям ъгъла.
Вече изгледах целият филм който си публикувал по рано и от там видях как бих могъл да си заточа сам нож, но за съжаление шмиргелът ми остана далеч, а тук все още нямам. Така, че за момента ще се оглеждам за готови ножове.
ОК ще търся и мотор, а преди това дали да пробвам задвижване с дремела той е с 10 степени на регулация на оборотите? Проблем ще бъде неговото закрепване. Всичко ще бъде един компромис докато намеря двигателче.
Ще се радвам и на линк към месингови пръти.
Чакай сега, от първия линк ножовете са за супорт. Не видях в нещата на струга да има супорт. Принципно ти трябват ножове за ръчна работа, от Диран съм чувал названието "калем". Имат дръжка като пила или обикновена отвертка, имат квадратно сечение - примерно -3х3мм и дължина на стоманената част 10тина см. Върхът се точи под ъгъл, за да се получи ромбовиден

Изображение

И друго, ножовете се точат и полират честичко, примерно при ос за баланс - преди работа и даже 2-3 пъти по време на работа.
Имаш дремел, значи ти трябват дискове за него, с които да си точиш ножовете.

Аз използвам като ножове едни твърдосплавни фрезери за CNC фреза. Виж какво съм писал на mulniq ....
Да, ама не мога сега да го намеря - имаше линкове към тях и към диамантени дискове с които могат да се точат... Ще го помоля, ако се сеща, да ги покаже...

Месингови пръти - използвам едни телове за заваряване, които продават в магазините за материали - месинг, бронз, стомани.

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Часовникарски струг

Мнение от mulniq » 25 фев 2018 14:14

https://www.ebay.co.uk/itm/10x-3-175mm- ... 2749.l2648" onclick="window.open(this.href);return false;
ето ги!

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Часовникарски струг

Мнение от nevenbekriev » 25 фев 2018 16:45

Да, това, но имаше и диамантени дискове.

Ето
https://www.ebay.co.uk/itm/4pcs-6-600-8 ... 2749.l2649" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Часовникарски струг

Мнение от atanweb » 25 фев 2018 19:19

Диамантения диск го мернах вече някъде точно от твоята препоръка, ще мога да намеря не е проблем.
Само големината на централният отвор ме притеснява. Ако сложа болт с две шайби от двете страни и след това в дремела или бормашината? Ще бъде ли стабилно или да търся необходимата приставка?
За нож в бъдеще мога ли да ползвам нещо подобно:
https://www.ebay.com/itm/381839342253" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.ebay.com/itm/222677742390" onclick="window.open(this.href);return false;З
Показаните от Дани ножове са добра оферта. Виждам, че има и варианти с други ъгли т.е. градуси.
30гр. ли е най-добре да взема?
Ще се търси и камък за полиране при режещата част.
Може би от този тип:
https://www.ebay.com/itm/152907747960" onclick="window.open(this.href);return false;
Каква номерация ми трябва? Мисля да поръчам 800/1000/1500/2000/3000
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Часовникарски струг

Мнение от nevenbekriev » 25 фев 2018 20:44

То май аз не обяснявам достатъчно...
Фрезерите не са готови за ползване като ножове, те са като заготовки, които ще си заточиш както решиш. Не е важно какъв им е началният ъгъл.
Дисковете са по-скоро като за шмиргел, но аз съм въртял такъв на шмиргел само като съм оформял стъкло. Иначе си изрязвам от тях кръгчета 3 см диаметър и ги въртя с дремела, само така си точа ножовете. Грит 800 е добър и напълно достатъчен за твърдосплавните фрезери. Няма нужда от някякво полиране, или за много отговорно точене за супер гладка повърхност на струговането - полиране с грит 1500. С никакъв камък не може да се пипат, много са твърди...
ПП
Тези линкове, дето си дал, са точно за това, за което става въпорос. Проблемът е обаче дали са достатъчно твърди, защото HSS, особено в днешно време, не е гаранция за нищо. Нож от истинска HSS върши чудесна работа, реже добре синя стомаана, но дали са такива...

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Часовникарски струг

Мнение от atanweb » 01 мар 2018 18:31

Привет, * преместих темата в раздела за инструменти
Поръчах всичко до тук по горните съвети.
Сега ще чакам да доставката.
Докато чакам, искам да направя питане за
Лупи, увеличителни очила. Понеже вече няколко пъти беше написан съветът да се работи с такива.
Имаме тема за микроскопи, но искам да попитам и за лупи или очила от онези които им се сменят стъклата според желанието за оптично увеличение. Евентуално ако има линкове някакви ще съм благодарен.
Също така се интересувам от спиртна, бензинова или друга лампа с която да мога да нагрявам детайли.
Също някакви линкове или съвети ще са ми много полезни.
До тук добре, ремъчето от кожа е готово и ръчното задвижване вече върти добре.
Предварителни съвети за профилактика на стругчето, разглобяване, почистване смазване?
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Часовникарски струг

Мнение от atanweb » 21 мар 2018 20:45

Привет след като пристигнаха горепосочените консумативи и помощни средства първите стружки захвърчаха.
За начало си правя своеволни опити и форми.
Има ли някъде схеми, чертежи на оси или други елементи които да се опитвам да следвам за да усъвършенствам уменията си? Т.е. дори и да не ми трябва дадена ос, аз бих се опитал да направя колкото се може по близко до оригинала. Знам, че е добре оригинала да е при мен, но понякога се случва да се работи и без оригинал. А в моя случай е просто обучение, тренировка на срение, снемане на размери, държане на ножа, обороти и т.н.
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Часовникарски струг

Мнение от ivan_p_uzunov » 21 мар 2018 20:54

Ама така без снимки - n_sad ,покажи нещо не се стеснявай.
Изображение

Изображение
ето това са едни от първите ми оси -големи и не дотам идеални! :b

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Часовникарски струг

Мнение от atanweb » 21 мар 2018 22:37

моето по скоро прилича на детска рисунка в пясъка... търся параметри по които да тръгна.
Ако това е от първите ти оси... значи вече се плаша.... колко съм далеч.
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Часовникарски струг

Мнение от stepona555 » 21 мар 2018 23:46

Да ти пратя няколко будилника да им направиш копия на осите или направо почвай да произвеждаш оси за Мълния джобен или друг по твой избор без противоударно.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Часовникарски струг

Мнение от atanweb » 22 мар 2018 08:19

Да не е лоша идеята? Да започна с по-големите механизми за да привикна първо с по големите размери. Жалко но в момента нямам нито една Молния при мен. Ще се огледам да купя някоя, а до тогава искам да усъвършенствам нулевите си умения с някой чертеж....
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Часовникарски струг

Мнение от Seikosha » 22 мар 2018 11:12

Сашо, ето в този сайт ще ти свърши работа и за напред,огромен е. Можеш да търсиш с търсачката,или долу в списъка, аз тъй правя. Като отвориш страницата на желаната марка, в ляво се изброяват калибрите, в дясно от избраният калибър има едно "more info" когато щракнеш на него се отваря чертеж с размерите на оста. При някои много редки механизми,може и да има непълни данни, но е рядко.
http://www.balancestaffs.com/balancestaffs.php" onclick="window.open(this.href);return false;
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Часовникарски струг

Мнение от atanweb » 22 мар 2018 19:43

А този сайт търсех, Чууудо! Чудо!
Може някога да съм го мяркал, ама тогава ми е бил непотребен.
Спасибо большое!!!
След ровене установих, че дори на механизми на които не са посочени данните може в комбинация със сайта на ранфт или друг да се види от кое семейство е даденият механизъм и кой е основният" му баланс.
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Часовникарски струг

Мнение от nevenbekriev » 24 мар 2018 18:25

Спокойно, няма нищо сложно в тая работа. Ама не мисли, че осите на Молнията са големи. Молния е малък механизъм, в сравнение с нормалните джобни часовници, по-близък е до ръчните. Виж, за будилник Слава е идеална за първи опити.
Размерите от разните сайтове и книги са добро помагало, но в реалния живот са само нещо като ориентир. В повечето случаи се прави ос за часовник, в който оста е била вече сменяна и не веднъж, отворът в колелото на баланса или ролката е разширяван, балансът е деформиран, мостът е кривен, камъните са сменяни с каквото дойде... Та оста се прави по съответните детайли и техните отвори!
Иначе - да, за обучение е добре. Също е добре да имаш и някоя и друга незанитвана заводска ос - така, за наягледно пособие - към какво да се стремиш...

Отговори

Върни се в “Часовникарски инструменти. Приложение.”