Fourth Wheel секундна ос. Ремонт?

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Fourth Wheel секундна ос. Ремонт?

Мнение от stepona555 » 07 юли 2018 22:24

mulniq написа:Всичко става с опити!
Навремето казваха че може да се използва метода на пробите и грешките icon_clap , даже създадоха цяло едно поколение :mrgreen: по тоя метод (моето) е аз съм от грешките :redface , имаше доста добри попадения в моя набор :b
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Fourth Wheel секундна ос. Ремонт?

Мнение от ivan_p_uzunov » 08 юли 2018 06:22

Надявам се и аз малко от малко да помогна !- Та явно отдолу здравата ти цапва е нещо такова с размери -0,2 -тоест 2 десети .
Изображение
това което си дал за диаметър 0,75 е вала в който ще се пробива -да -
Изображение
Както казва и Невен наистина има разлика -почти винаги в двата лагера -горния е по голям -
Изображение
А ето и разликата в стотни от основата до върха а секундната ос -там където става набиването на стрелката -
Изображение Имаш няколко проблема за решаване -единия е как ще постъпиш :и как ще захванеш датайла в цанга за да пробиваш отвор в другия му край ? Както ти казаха ,трябва ти струна -за да я ползваш направо за заготовка .Тя е с диаметър 3 десети или 0,3 мм . трябва ти свредло с диаметър 3 десети -Имаш ли ? Китайските са добри . А и в Ибей около теб има и Германски и то доста по добри от китайските . :b

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Fourth Wheel секундна ос. Ремонт?

Мнение от ivan_p_uzunov » 08 юли 2018 07:29

Следва подбиране на цангата .Измерваш диаметъра на зъбния гребен
Изображение
Ако е между 1,4- 1,5мм взимаш цанга с номер 15 и стягаш върху зъбния гребен.
Изображение
До тук добре идва и по -трудното ,намираш заготовка -
Изображение
и намираш и подходящо свредло -китайско
Изображение
То винаги е по малко от размера -още по добре ! А най -добре е да имаш и кондуктор както е показвал Невен .Има го като набор за такива стругчета -покажи дали го имаш в твоя струг.
ИзображениеИзбираш най малкия отвор през който минава свредлото -той оригинално от другата страна е на конус там ще ти лагерува оста която ще се пробива

Изображение
и тука идва проблема . С тия китайските не можеш да пробиваш през такива оригинални кондуктори - Е можеш а,ма ти трябва специално направен дорник за да ги задържиш и да пробиваш съосно с дадената заготовка . -Трябват ти такива като показаните от мен
Изображение
Те са точно за такива кондуктори
Изображение Няма да се плашиш -покажи до къде си стигнал пък ще помагаме ! :b

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Fourth Wheel секундна ос. Ремонт?

Мнение от atanweb » 08 юли 2018 08:01

Имам от китайските свредла комплект от 0,1-1мм през една десета като от снимката по горе, както и няколко немски, но не с този размер.
И да ... сложил съм една нула в повече в изписването на размера. Въобще не съм забелязал това.
От показаните подробни снимки и пояснения все едно вее часовника си тиктака със секундна стрелка, Всичко е супер. Благодаря...
Нямам кондуктор за съжаление. Ще пробвам на ръка както описа Невен по горе.
Имам гадният навик да троша свредла, най често 3-4мм, а съм чупил и 12мм. Сега имам само един шанс. Едно свредло и едно колело в което не трябва да остава парче. Днес предполагам, ще го правя и ще щракна няколко снимки. То цялата процедура ще отнеме по малко време от качването на снимки.... ама сега ме чакат за семеен велопоход...
Изображение

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Fourth Wheel секундна ос. Ремонт?

Мнение от mulniq » 08 юли 2018 08:48

Са знаеш, че е ужасно да счупиш свредло в отвора на някоя ос...аз в момента се боря с изваждането на едно счупено свредло....все едно да се блъскаш в стената!

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Fourth Wheel секундна ос. Ремонт?

Мнение от nevenbekriev » 08 юли 2018 11:21

Пак ще кажа, 0.2мм е тънко. Толкова е в ръчните часовници, даже 0.25. Трябва да пробиеш с 0.3 поне. Освен това се чупи по-трудно от 0.2

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Fourth Wheel секундна ос. Ремонт?

Мнение от mulniq » 08 юли 2018 16:28

Днес седнах и направих един подобен ремонт. Ще покажа малко снимки на хронометъра, който незнайно защо не иска да занулява, но това ще го гледаме после. Ето всичко от началото на процеса.
Понеже някои от цангите ми бият съм си изработил нещо като шеллачен патрон и хващам колелото с него. Забравих да го снимам....
Първо пробивам колелото..и там забравих да снимам, за това показвам директно пробития пиньон..
Изображение

След това отпускам парче стоманена тел до синьо-лилаво...
Изображение

Изображение

След това изпилявам с пила върха на телта до подходящия размер...
Изображение

След това набивам в пиньона като на върха на новата ос /откъм пиньона/ слагам малко фиксатор за резби....
Изображение

Сашо, ето ти още нещо за което пита преди известно време. Инструмента за фаските. Показвам отвор за винт на часовника преди и след....
Изображение

И ето след правенето на фаска как изглежда отвора...
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Fourth Wheel секундна ос. Ремонт?

Мнение от ivan_p_uzunov » 08 юли 2018 17:07

Ми да ,така погледнато от хлътнал вече до ушите в ремонтите е наистина много лесно . -Та след като не разполагаш с кондуктор за пробиване -трябва да си направиш център с ножа .Тоест слагаш колелото в цангата и подаваш отпред центрово ножа за да задълбае и да направиш точно в центъра хлътнал навътре връх който ще ти води свредлото . -По мое мнение ще ти е по лесно ако се опиташ да откалиш леко края на оста -показвал съм как -така по лесно ще ти се получат нещата . Ако нямаш такъв инструмент като моя, можеш просто да пробиеш в нещо медно една дупка и там да навреш края на пиньона като бавно го загрееш и отвърнеш до синьо .-После вече можеш да се пробваш да си помагаш за самото пробиване и със задното седло - Подаването ще го правиш с ръка то е ясно ! :b

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Fourth Wheel секундна ос. Ремонт?

Мнение от mulniq » 08 юли 2018 17:46

Според мен ако нямаш бързо задно седло е по-удобно с инструмента който Иван показа, но ако нямаш и него става и с ръка. Аз нямам оста в която се хваща свредлото, иначе имам хубави немски свредла и останалата част от този комплект!

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Fourth Wheel секундна ос. Ремонт?

Мнение от atanweb » 08 юли 2018 17:53

Ех, че хубава тема стана. Благодаря за поясненията, снимките и въобще участието.
....
Накротко УСПЯХ! да пробия дупката.
Сега надълго,,,,,
Действам по вашите инструкции и прилагам снимки, докато не падна батерията на фото-то, но аз вече бях направил достатъчно дълбока дупка.
Свредлото е още здраво, което много ме радва.
Възхитен съм от цялата процедура. Всичко е както го описвате. Добре, че имам добра оптика, че да гледам спокойно и да се възхищавам на това как толкова малко свредло пробива и вади стружки. Разбира се подходих много предпазливо и често вадих свредлото за да премахна стружките. Ниски обороти и често мазане с масло.
Убедих се колко е удобно ръчното задвижване на струга в такива случай. Май свиквам и не знам дали ще слагам скоро електромотор.
Дупката е дълбока около 1,1мм - поувлякох се, но това надали е проблем.
Ето и снимките
Изравняване на челото
Изображение

Център с китайски нож 45 градусов.
Изображение

Изображение

Изображение

с ножа
Изображение

свредлата
Изображение

Героя... :yahoo
Изображение

и стружка
Изображение

За сега толкова. Струната която имам не ми харесва. Някакво менте е. Явно от детска китайска китара метала не е като на истинките или поне това което помня от преди много време. Ще трябва да търся друго.
Или ще си купя един комплект - те не са скъпи. Но ще ми отнеме време.
Има ли начин да си направя тази ост 0,3мм от игла, тел или друго както е показал Дани? Т.е. то има начин но дали е грешен подход?
Поздрави...
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Fourth Wheel секундна ос. Ремонт?

Мнение от ivan_p_uzunov » 08 юли 2018 18:24

Еее -Браво ! icon_clap То при тези ръчно подавани обороти си е направо кеф да се работи -вярвам ти ! Хващай една игла -по възможност по старичка че нещо новите игли не са това което трябва да са .- По принцип със струната става по бързо самият процес . Похвално е и отношението ти спрямо самото снимане на детайлите -отлична работа ! Направо професионално ! :yahoo ще чакаме с нетърпение крайната развръзка ! :b

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Fourth Wheel секундна ос. Ремонт?

Мнение от nevenbekriev » 08 юли 2018 20:01

Браво!!!
Разбира се, че можеш да струговаш от по-дебело парче новата цапфа. Това със струната е за улеснение, но като няма... Съвременните китайски игли също стават, но без нужда от отпускане. Тя новата цапфа не трябва да е много закалена, за да не се счупи.
А за снимките - направо са перфектни! Ти с какво снимаш?

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Fourth Wheel секундна ос. Ремонт?

Мнение от atanweb » 08 юли 2018 21:43

Значи игла ще бъде или кърфица някаква. Ще гледам да е близка до 0,3 или до това което съм продупчил... вероятно малко повече от 0,3мм. Скоро ще пробвам и следващите стъпки и се надявам да имам възможнсот да снимам.
Фотоапарата е 9 годишно Fуджи турбо сапунерка -
Изображение

Взех му душицата за тези години. Има примери за ДСЛР-и които издържат наполовина на това което съм снимал с този. Вярно, вече не е толкова чувствителен там където няма светлина. Често ме предава когато не е осветено добре. Тогава пада под качеството на телефонна камера. Но когато му грейне светлинката се пробужда и понякога стават сполучливи снимки,... но все по рядко за съжаление. Време е да го пенсионирам, даже отдавна трябваше да направя това.
А тези снимки, чак пък да са толкова.... мнее може и по-добре.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Fourth Wheel секундна ос. Ремонт?

Мнение от atanweb » 21 юли 2018 22:46

Да, започнах с най-тънката игла която намерих 0,6мм, направих няколко опита разбира се, докато уцеля размера. За да не губя време използвах малко допълнителна помощ от дремела. Стругчето върти оста, а пък с дремела намалявам от материала. Опитах да струговам, но въобще не можах да го направя равно. Отскача от иглата иии ако успея да захвана нещо то само каналчета правя. Така с дремела поне успях да го направя по равномерно.
https://photos.app.goo.gl/f8AshWQ3JWQ4pEVZ7" onclick="window.open(this.href);return false;
Скед като набих изпилената игла в отвора започнах да намалявам отново от диаметъра с много проби докато не премине през камъка, а пък после се получи така, че си помислих, че съм го препилил и цялото колело потъва много към основата. т.е. горната част не достига с малко до моста. Но това го мерих без да затягам с винтовете. Накрая реших просто да събера нещата и след затягане колелото беше с допустима хлабина и механизмът заработи добре. Това разбира се много ме зарадва, но изпуснах момента в който трябваше да разбера къде и как да направя границата на преминаване от 0,3мм към 0,2 което преминава през камъка и излиза за секундната стрела. Просто на късмет се получи, но следващият път ще трябва нещо да меря, чертая и така да копирам всяка извивка. Иначе сега си беше на сляпо,
Има ли начин да разбера какъв размер е отворът на даден камък. Има ли инструмент за това?
Ако отворът е по голям, бих вкарал игла или шило до където влиза и след това да премеря там до където е влезло, но такъва камъни с какво да ги промушвам? или меря?
Изображение
Изображение
Изображение
след заработване на механизма идва ред на мерене и скъсяване на оста до нужните размери.
Тук се вижда колко дълга съм я направил
Изображение
Изображение

Изображение
https://imgur.com/a/M9iUCWP" onclick="window.open(this.href);return false;

сега се чудя какъв циферблат би подхождал на този механизъм и каса.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

само тези успях да намеря в залива с необходимите размери около 42мм и 11мм междуосно р/е. за около 10-12 евро
Повече пари не бих инвестирал, щото няма да се изплати. Правя го по скоро за удоволствие и за това, че искам да довърша нещата и да продам часовника... да идва следващият.
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Fourth Wheel секундна ос. Ремонт?

Мнение от ivan_p_uzunov » 22 юли 2018 06:56

Браво , сигурно си усетил удовлетворението от приключилия ремонт ! :b -Уреда за който питаш е този -за мерене на вътрешните отвори на лагерите .
Изображение
но не бързай да го взимаш .-Можеш много лесно да си направиш такава игла .Не е добре да ползваш вече готов мини райбер -особенно ако той е квадрат или шестостен . Може ако е е кръгъл , с другите при лек напън се чупи лагера и си отваряш още работа . Та аз си направих такава игла -лесно е ,само ти трябва стара кука за плетене , винтоверт и шмиргел. Пускаш шмиргела и подаваш въртейки иглата с винтовер към него . После задължително я въртиш между две водни шкурки за да я полираш . Има и такъв набор специално подготвени парчета с цапфи -но и той струва доста пари .
Изображение

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”