Нови придобивки част 2

Oбсъждане на часовници и всичко свързано с тях. Ако имате въпроси относно идентификация, тук е мястото да ги зададете
ТЕН
Специалист
Reactions:
Мнения: 1271
Регистриран: 22 яну 2013 14:04
Местоположение: Бургас

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от ТЕН » 22 окт 2017 17:53

Напънах се и го спечелих дано не съм се пожълтил някъде, но въпреки всичко не е лош Давайте акъл имали такова чедо или е уккраински салам алейкюм :b
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Всю пшеницу за границу а Вам Дорогие колхозники приятное КИНО За въпроси на Л.С. или тел.0885334219

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от rosen_er » 22 окт 2017 20:42

Имах запитване за тази Волна.Не бях виждал подобна и поразгледах.Открих още един с подобен циферблат,но с друг по-късен шрифт и друг комплект стрелки в стара обява в украински аукцион.За тази от темата мисля,че има несъответствие в типа стрелки и шрифта на надписа -времево.Понеже разгледах по-рано днес снимки на телефона,не бях сигурен,но сега мисля,че това по-скоро е работа на "украинците".Ето единствената друга ,която успях да намеря:
https://www.google.bg/search?q=%D0%B2%D ... 89MyZoOaeM" onclick="window.open(this.href);return false;:

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

ЧО

Мнение от atanweb » 18 мар 2018 19:09

Следният часовник не е баш за темата Омикрон въпреки, че е с такъв механизъм 21 камъка, но циферблатът е брандиран с Exactus 17 jewels
Ех любима класическа подредба. Слим корпус, суб секунди, сини стрелки, много удобен.

След като почти две години седеше в кутията с чакащи внимание днес с огромно желание пристъпих към разглеждане на проблемът при този часовник. Да си призная за тая стъпка ме вдъхнови Сейкоша, че той разказа в един преден пост, че не е достойно да трупаме само часовници ако не можем да се погрижим за тях както трябва. n_thumbsup
Та часовникът беше с счупено междино колело което взех от друг механизъм на Омикрон. След сериозна профилактика часовникът работи за сега много точно.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Следващият които искам да покажа в тема отново съживен днес е с аналогичен механизъм. Чиста случайност е, че се паднаха заедно на масата.
Силно запечен механизъм AS6325, та дори и баланса не помръдваше и го водех за мъртвец. Така го водеше и продавачът в Кюстендил миналото лято и го взех за 5лв. по скоро заради циферблатът.
О чудо, имаше парче фосфор отделило се от индекса на един часа, попаднал в механизма и запекъл яко между колелата. Трябваше да го остъргвам с дървена клечка от зъбите на колелата.
Хубава профилактика и часовникът запя чудесно. Силно замърсеният корпус почистен и плексигласът полиран. Отново чудесен синхрон в дизайна. Циферблатът, стрелките и субсекундите.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от stepona555 » 18 мар 2018 20:01

Браво на майстора , като каза фосфор та да споделя и аз какво намерих в една кутия , от тия на чаршафа дето са на кило
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Отдавна му се ядосвам че не мога да го отворя , ама днес изскочи от някъде парче гума , натиснах я на капака и завъртях и по едно време се отви , иначе има следи от опити за отваряне с чук и шило.
Преди това обаче като му написах името в търсачката взеха да излизат някакви интересни истории , някакви цени на счупени като моя като за здрави Омеги .
Та с една дума запекъл механизъм АS 1701 с липсващ автоматичен модул , датата не сменя , по стрелките изобщо не е останала светомаса .
Аз механизъм или части ще намеря това ясно , но може ли да се оправи този цифер , под определен ъгъл се виждат всички надписи , а на места липсва черния фон .
Трябва да изглежда така
Изображение
Утре ще пробвам да махна ремонтуара и да снимам без стъкло .
Очаквам включване от Дойчланд и Варна
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от atanweb » 18 мар 2018 21:04

Цифера е уникален. Ще направиш голяма грешка ако го пипаш. Това е от онези ефекти/дефекти които са като джакпот да се получи точно е такива форми и цветове. Истинска картина на времето. Оправи му само стрелките със също състарен цвят на фосфорен пълнеж. Това ще го накара да се чете ясно и да се вижда цялата му стара красота. Поздравления!
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от atanweb » 12 юни 2018 20:07

Днес пристигна пакета с няколко джобни които взех с цел обучение и трупане на опит.
Повечето са с проблемни циферблати, стрелки и капаци. Но това за момента не ме вълнува толкова.
Бяха обявени за неработещи с дефекти и липси. Да така е.
Обаче 5 минути след отваряне на пратката 4 от тях работят самостоятелно с доста завидна амплитуда.
още 3 с проблем в пружините но цъкащи и със здрави баланси.
И няколко други със смесени проблеми.
Понеже нямам афинитет към колекционирането на подобни джобни часовници ще се опитам да си направя експеримент. Ще се опитвам да поправям, реставрирам до колкото мога и да ги продавам. Тъй като не съм запознат с това кои са ценни и кои не ме очаква ровене в нета и запознаване със ситуацията. Това е интересно за мен. Ако успея макар и в началото с малки крачки ще вземем други развалени часовници и така постепенно бих искал да събера средства за още инструменти. От друга страна по ценното за мен е, че ще натрупвам опит в ремонтите и знания в тази област. Още едно предимство е, че за момента нямам намерения да запазвам нищо в колекцията си. Надявам се чрез форума да успея да ви показвам тези часовници и да заформяме интересни дискусии около ремонтите, историята и т.н.
Изображение
Изображение

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от mulniq » 12 юни 2018 22:46

С тези цилиндри......голямо чудо е да им направиш ос... аз да ти кажа доста се бях стреснал в началото, ама да ти кажа....стига се до успех ако си упорит!

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от ivan_p_uzunov » 13 юни 2018 05:54

За да сме точни в преценката -дали да си ги запазиш -може да покажеш и лицата на часовниците ! И съм сигурен че вече си размислил за продажбата им! Така като ги гледам ,всички са с по -доста рубинени лагери .От което следва- че механиките са доста сносни! -Е вярно, не са с биметални -разцепени баланси но ти винаги можеш да си монтираш такъв ! :b

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от atanweb » 13 юни 2018 22:25

Нищо интересно според мен.
Но от вчера на масата ми се чува симфония от няколко работещи механизма. Звукът на работилничка...
Тази вечер подкарах малкият ръчен цилиндър. Приятно изненадан съм от направата. Въпреки старата технология и цилиндров ход някой детайли са доста малки и с наслада си представям магията ... как са ги правили. Това е било наистина впечатляващо за времето си.
Както се вижда от следващите снимки много от часовниците ще останат чакащи за стрелки, циферблати и т.н.
Не знам дали смесването на подобни части при неизвестни часовници се гледа с не добро око от любителите.
Въобще в тази епоха има ли каталожен изглед. Как да подходя към събирането на подобни часовници. Трябва ли да съм стриктен и спрямо какво?
Изображение

Изображение

Изображение
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от ivan_p_uzunov » 14 юни 2018 08:40

Ами да ,поне имаш два в страхотна визия . Друго си е да извадиш часовник от вътрешния джоб на сакото -дърпайки го за кюстека . Отваряш му капачето и виждаш колко е часа . -Е да , трябва ти и сако или поне елек с джобче за тия красавци . Лично аз аз не ползвам тая екстра . :lol: Та тръгнеш ли по тоя дълъг път е възможно да минеш и покрай тия инструменти -
Изображение
Единствения съвет който мога да ти дам е да си събираш неща с които можеш да работиш ! Ти вече си разбрал ролята на замбълъка . Но след него идват и частите за ремота . Още не мога да си правя лагерите сам ,затова се наложи да си набавям такива неща .-
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение- А ето с това готино уредче се прави замерването на височината на цилиндъра в дадения механизъм - Така че пожелавам ти Успех в бъдещите ремонти ! И дано да има повече хора като Невен,че без тях работата не става ! :b

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от mulniq » 14 юни 2018 10:42

Ванка, той задължително ще мине през тези инструменти.
Саше, имаш ли райбери?

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от atanweb » 14 юни 2018 17:32

Много хубави инструменти, консумативи и въобще лъха на позитивизъм от снимките и думите ви.
Това което ме окуражава е, че преди година въобще не си представях, че толкова скоро ще тръгна по мечтания път. Ето че вече имам някои от желаните инструменти. Вече съм поел по пъти и съм минал... колко да съм минал.... края не се вижда, ама бързам да стигна. Постепенно ще се оборудвам.
Райбери?!? ми де да знам. Мисля, че имам няколко размера, но все още не съм ги ползвал и не знам всъшност какво имам (нямам)
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от stepona555 » 11 юли 2018 19:50

Купих си пинсети номер 5 , и не им виждам върха , каква е тая номерация , имам и няколко по големи , то по финни от тия не са за мен.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Поздрави
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от ivan_p_uzunov » 11 юли 2018 20:27

На пръв поглед е много добра . Идеята при пинсетите е да са меки -тоест да не упражняваш много усилие с пръстите . Златарите например ползват много меки за да не им хвърчатдиамантите из работилниците им . Това че е остра е също положително за работата и с нея внимателно можеш да хванеш странично малък рубинов камък и да го пренесеш на 20 -50 сантиметра от мястото му . Трябва да я пазиш много . -тоест не да отваряш и да човъркаш ръжди с нея а само да хващаш малки нещица . Аз си ги остря на шкурка номер 2000. Слагаш между тях парченце дърво толкова дебело че при затворено положение върховете да са в леко напрежение при допир, -стягаш ги леко с сластик или др. и търкаш върха им от всякъде !- Много са добри - А ма и аз ти разправям неща където ти са пределно ясни ! :redface :b

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от stepona555 » 11 юли 2018 22:40

Взех ги с благотворителна цел , имам един познат еспанец на единия битак дето носи часовници и тоя път нищо не си харесах и само да му направя оборот , пък и толкова тънки нямах , а това номер 5 има ли някакъв смисъл , защото той гордо каза номер 5 са и аз кимах все едно че разбирам.
Ама след като го открехнах за една Секонда че е руска и струва повече от 20 евро , поне на тукашния пазар , ми викат майстора дето знае всичко. е малко го боли че спечелих на бас един Лъч с аларма за който твърдеше че е механичен , ама аз имам такъв и го разбих като махнах задния капак.
Изображение

Отговори

Върни се в “Дискусии ----- Watch Discussions”