Ruhla

ТЕН
Специалист
Reactions:
Мнения: 1271
Регистриран: 22 яну 2013 14:04
Местоположение: Бургас

Re: Ruhla

Мнение от ТЕН » 04 яну 2016 11:37

Нещо Компа прави номера Моля повторенията да бъдат изстрити аз не успявам...
Всю пшеницу за границу а Вам Дорогие колхозники приятное КИНО За въпроси на Л.С. или тел.0885334219

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Ruhla

Мнение от varban » 04 яну 2016 12:15

ТЕН написа:
Pavlin написа:Според мен просто е трябвало да правят и евтини часовници.
Наскоро ми попадна един УМФ с 15камъкова машина и стоманена каса
[skip]
а също така и един ГУБ и четейки темата ми светна, че Де-де-роните не че не са можели да правят сериозни часовници, ами са били принудени да не правят.
Аз май съм си писал мнението по въпроса, ама не пречи да го повторя :)
Това за злобните другари от ЦК на КПСС, които са давали на един да прави едно, а на друг - друго, не го разглеждам сериозно :)

За UMF - според мен те са опитвали да затворят вноса на часовници от СССР. Ама UMF, ако и е могла да се сравнява с някой от часовниковите заводи на братята, то само с един, а не със всичките :)

Дай да видим колко завода са работели при братята за правене на който и да е часовник. За по-просто да вземем някой Полет.

Почваме със заготовките. Прътов материал, тел, лента и листове от въглеродна стомана, неръждавейка и месинг. Това всеки един от заводите в СССР го е получавал от кооперация, и тази кооперация не винаги е била затворена в Съюза.
Отделно - заготовките за спиралите. Всички спирали в Съюза са правени от заготовки на един завод - в Колчугино (трябва да проверя, щото пиша по памет).
С пружините е било още по-просто - получавали са готови пружини от два-три завода.

Получавали са и други дреболии, без които часовник не става. Стрелки, често корпуси и верижки.

Най-важното: камъни. По-голямата част от камъните за Часпрома на СССР са правени на едно място: Заводът за точни технически камъни в Куса, Челябинска област. Много от заводите са запазили дребносерийно производство на камъни за специални цели, но масовите (всички камъни за всички ръчни) са получавани на кило! И досега е така.

После - машини. Разбира се, използвани са и немски, и швейцарски машини, но голямата част от машинния парк си е съветски - това го видях с очите си в ПЧЗ. Ако не вярвате, може да потърсите снимки от съвременните ЧЧЗ и ПЧЗ.
С инструментите и приспособленията е същото нещо. В ПЧЗ работеха с отвертки на ЗиМ и пинсети на Заря. И потвърдиха, че автоматичните им машини (примерно за поставяне на камъните в платината и в мостовете) са произведени преди 30 лета в Пенза :) А автоматите за сглобяване (които не ползват сега) са били производство на ПЧЗ, и то за всички заводи.

Е, може ли UMF да я свърши цялата тази работа?

Риторичен въпрос.
Ама им се е искало!
И един от начините е бил да се направи максимално прост часовник, който да може да се прави на корем, колкото заповяда Партията, пък нека да е за сметка на ресурса.
А за да не забравят да ловят мишки, са се хванали с кварцета. Които не са лоши, че и с повече камъни от механичните, въпреки че при всички други марки е обратно :)

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Orient

Мнение от Seikosha » 24 сеп 2016 20:40

Спомени от бъдещето :b

Изображение
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Orient

Мнение от atanweb » 24 сеп 2016 21:09

Дори не е пробвана на ръка. Поздравления и работи!
Тема Ориент?
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Orient

Мнение от Seikosha » 24 сеп 2016 21:37

Май вече дори не гледам темите, място бол навсякъде. :redface Премести я Сашо да не вземе някой да ме псува на японски :D
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

kostabo
Напреднал
Reactions:
Мнения: 361
Регистриран: 29 дек 2016 17:50
Местоположение: Кюстендил

Re: Ruhla

Мнение от kostabo » 20 юли 2017 18:10

Нямам друга... засега! Работи, сменя датата, че и точно работи, в някаква степен... Мисля, че е в автентичен вид.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Тука е така...

kostabo
Напреднал
Reactions:
Мнения: 361
Регистриран: 29 дек 2016 17:50
Местоположение: Кюстендил

Re: Ruhla

Мнение от kostabo » 28 юли 2018 06:56

Още една Руула от мен. След "заточване" върховете на балансовата ос и профилактика се държи достойно - не знам до кога !
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Тука е така...

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Ruhla

Мнение от atanweb » 28 юли 2018 13:10

Има ли още хора в Кюстендил дето заточват върховете на баланс?
Ами ако навиваш часовника веднъж на два-три месеца, то с това темпо ще изкара век-два,, ама профилактиката е необходима в този случай.
Изображение

kostabo
Напреднал
Reactions:
Мнения: 361
Регистриран: 29 дек 2016 17:50
Местоположение: Кюстендил

Re: Ruhla

Мнение от kostabo » 28 юли 2018 16:33

atanweb написа:Има ли още хора в Кюстендил дето заточват върховете на баланс?
Ами ако навиваш часовника веднъж на два-три месеца, то с това темпо ще изкара век-два,, ама профилактиката е необходима в този случай.
Всъщност няма... Аз, с моите оскъдни теоритични познания накарах Виолета да го направи, барабар с профилактика. Докъде го докарахме...
Тука е така...

kostabo
Напреднал
Reactions:
Мнения: 361
Регистриран: 29 дек 2016 17:50
Местоположение: Кюстендил

Re: Ruhla

Мнение от kostabo » 21 авг 2018 14:53

Хубава е... Е, няма секундна стрелка, ама нейсе.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Тука е така...

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Ruhla

Мнение от stepona555 » 21 авг 2018 22:24

Хубава е , секунди не ти трябват ако живееш на юг , то и минути не ти трябват , какво означава това отзад електроннно време ли или каквото пише , да няма чип вътре .
Шегувам се аз знам отговора , ама ми е интересно и друга гледна точка.
Изображение

kostabo
Напреднал
Reactions:
Мнения: 361
Регистриран: 29 дек 2016 17:50
Местоположение: Кюстендил

Re: Ruhla

Мнение от kostabo » 22 авг 2018 07:52

То не ти трябва друга гледна точка... Наскоро прочетох, какъв е заводският допуск на отклонението от точната работа на механизма. От -120 +240 секунди !!!
Тука е така...

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Ruhla

Мнение от stepona555 » 22 авг 2018 18:05

Е това сигурно е месечно , моите стенни без проблем влизат под минута , имам няколко безкамъкови тенекиени Тимекса които мръсни с малко масло си вървят перфектно .
А за електронното настройване , в периода когато всички са бълвали еднодневки сред няколкото килограма скрап които имам тези с такъв надпис са със най калпави механизми .
Това естествено не се отнася за Рула , те просто са копирали това което пише на капаците на краварите.
Дано и намериш секундна и прибиране в шкафа.
Изображение

Потребителски аватар
kokosv
Reactions:
Мнения: 79
Регистриран: 21 мар 2015 23:43

Re: Ruhla

Мнение от kokosv » 30 окт 2018 17:48

Да се похваля с днешната придобивка..☺
Изображение

Изображение
Говори си, .. не ми пречиш

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Ruhla

Мнение от stepona555 » 03 окт 2019 17:37

Една баба германка от червените .
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Като нова , жалко че моите жени си мерят крачките с някакви гривни , все едно са затворници.
:b
Изображение

Отговори

Върни се в “Японски, китайски, немски, френски, английски и други”