Часовникарски струг

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6193
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Часовникарски струг

Мнение от atanweb » 01 май 2018 20:12

Днес на празника на труда имах възможност да направя малко 'сухи' тренировки.
:yahoo
Тренирам върху стоманизирани пирончета.
След нагряване до син цвят и постепенно отдалечаване.....
Изображение
Днешните резултати са доста по добри от преди....
Все по тънки цапфи мога да направя. Днес успях да стигна до 0,2мм ...
Като за втори ден тренировки е добре.
Много съм доволен от американските очила. Прави бяхте, че не може без оптически инструменти. Така мога да подавам ножа по леко и да наблюдавам дали отнема от материала.
Липсват ми темите на Дани и се надявам скоро пак да има нови.
Имам въпрос.
Понеже иглени лагери не се подмятат често около мен. Какво мога да закупя за да имам истински материал (стомана) за струговане?
Бронз и мед вече имам на пръчки.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6193
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Часовникарски струг

Мнение от atanweb » 02 сеп 2018 14:59

След като от известно време (от самото начало де) имам проблеми със струговането и по скоро материалът за струговане се заех отново да мина по пътя на предварителна обработка на материала от който ще се стругова. Закупих заготовки за струговане които ще видите на първата снимка. След това няколко пъти опитвах да струговам, да отпускам, разкалявам отвръщам и всички тези неща които бях чел в темите, но явно не съм внимавал и не ми се получаваше. Ножовете се плъзгаха по материала без да отнемат стружка. Или се чупеха. Когато струговам месинг с лекота всичко става. Или пък ако взема една повредена ос и струговам върху нея то това е възможно, но с тези заготовки не ставаше.
След като Иван отново се зае да ми обяснява стъпките аз тръгнах стрикно по тях. Ето процесът в няколко снимки.
Преди това да отбележа, че вероятно нагрявам твърде голямо парче и от метала за струговане и от медната пластина. Нагряването от неоцветен изшкурен цвят през жълто до синьо ми отне около 7-8 минути с тази малка горелчица отдолу. Е постигнах синият цвят

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение

основната таблица от която се ръководя.
Изображение
Сега ще предприема опити за струговане и ще докладвам. Ако пак не успея, може би проблемът ще е от следващите два.
Недобри ножове
Калпав стругар.
Изображение

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Часовникарски струг

Мнение от mulniq » 02 сеп 2018 15:13

Сега, като за начало е добре, но имам няколко препоръки. Режи си с ножовката парче, което ще можеш да нагрееш равномерно цялото! Цвета който си постигнал е подходящ за това което ще правиш. Според мен си купи фрезери за СНС фреза /вършат страхотна работа/. Имам обаче един въпрос...защо разкаляваш стоманата? Не виждам смисъл първо да я разкаляваш, после да я темперираш! Аз работя по малко по-различен начин. Нагрявам заготовката директно върху месинговата плочка до синьо-лилаво и оставям да истине заедно с плочката и директно започвам да струговам! Тренирай повече!

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Часовникарски струг

Мнение от nevenbekriev » 02 сеп 2018 15:31

Малко ми е трудно от телефона.
От това, което казваш, следва, че материалът е твърдо закален. значи,че това на втората снимка не трябва да го правиш, то само ще влоши качеството на стоманата. Трябва само да изшкуриш до блясък ида нагрееш до синьо. 7 мин. е много. Или горелката е слаба, или се мъчиш да отвърнеш менгемето. Също може да отрежеш по_малко прче от материала...

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Часовникарски струг

Мнение от nevenbekriev » 02 сеп 2018 15:34

А, Дани ме изпреварил

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6193
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Часовникарски струг

Мнение от atanweb » 02 сеп 2018 15:59

Да с по малкото парче и аз го установих в течение на процеса. Ще режа колкото за една ос например около 15мм.
Работя с тези готовите ножове за CNC фреза, те са отлични.
Следващият път ще пробвам същият процес но без първата стъпка т.е. нагряване до червено.
Доклад след опита за струговане.
Приказно!!!!
Сега мога да вадя стружки по 3-4 см дълги и едни таива симпатично къдрави.
Т.е. да се похваля, че постигнах резултат. Сега започвам смело с опитите, че това боксуване ме беше обезкуражило.
Поздрави!
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1156
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Часовникарски струг

Мнение от ivan_p_uzunov » 02 сеп 2018 16:00

Да , според мен вземи отрежи от медната пластина -1/3 -тоест запази си 2/ 3 а ще работиш само с малко парче от медната пластина . Нагрей я до колкото можеш и после я охлади рязко . това ще доведе до омекване на медта и ще можеш леко да я сплескаш . Удари я с чук върху желязо за да я по -сплескаш малко . и Дани е прав, купи се лист от ножовка и си режи малки парченца от заготовките . И тогава действай с тях по моя метод който ти показах за отвръщането до тъмно синьо както Невен е обяснявал ! :b https://www.youtube.com/watch?v=xePJsD4 ... e=youtu.be Карам те да си отрежеш от медта защото виждам че горелката ти е малка а нагряващата площ ти е огромна и затова става толкова бавно . Невен беше показал някъде какъв е режещия ъгъл на ножа спрямо въртящият се детайл . Възможно е да не си затокъл правилно ножчетата . Може да си ги заострил много ,тогава е твърде вероятно да ти се чупят . :b А идеята ми първоначално да нагряваш заготовката до червено бе да се опиташ първоначално да я закалиш -охлаждаикия във вода . И после да я откалиш до тъмно синьо по моя метод .
Последна промяна 1 на ivan_p_uzunov, променена общо 2 пъти

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3009
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Часовникарски струг

Мнение от stepona555 » 02 сеп 2018 16:03

¡Buen Camino, Peregrino! Como estas ? Donde andas?
Вчера Мишо те споменаваше сигурно си кихал.

Горелката е за карамелизиране на захар , ама става и за запояване . Не съм сигурен но според мен на снимките държиш детайла вътре в пламъка , а не пред него , като се добави и голямата плоча която ползваш може затова да са 7 мин.
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Часовникарски струг

Мнение от nevenbekriev » 02 сеп 2018 16:49

Жив съм, напредваме към Леон...
Плочата трябва така да се закрепи, че да може да се загрява без да се охлажда от менгемето или в каквото е захваната. На единият край на плочата е закрепена тел и телта е хваната в менгемето примерно

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6193
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Часовникарски струг

Мнение от atanweb » 13 сеп 2018 19:47

След няколко пъти по няколко часа в тренировки, съм спокоен и вече няма да се плаша от закалените материали. Всичко минава добре, само трябва да свикна с методиката ,т,е, кое след кое да струговам, че все още по навик го подхващам от една страна и се мъча да направя целият профил едно към едно, Нооо не е баш така.
Да споделя, че си взех една измерителна линийка, тъй като номерацията при струга нещо така и не я разбрах и всеки път пробвам докато уцеля. подходящият размер.

ИзображениеИзображение

По отношение на иснтрументите около и в комплекта на струга имам въпрос за какво се ползват тези медни ли са или месингови елементи?

Изображение
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1156
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Часовникарски струг

Мнение от ivan_p_uzunov » 14 сеп 2018 06:14

Това трябва да са бронзови дорници . Като гледам и самата цанга ,тя е от от обратен струг . Ако твоя струг е с ляво вретено то тая цанга е за струг с дясно вретено . Има хора които работят по добре с лявата си ръка за това има и обратно обърнати стругове . -Виждам-разбирам го - по стопиращия прорез който е направен за задържането на дорниците вътре в цангата .Но винаги можеш да направиш и противоположен прорез и цангата ще стане и за твоя , идеята е когато се върти срещу теб детайла -то дорника да не излиза от цангата . - А какво може да се прави с с тях? - ами можеш да поставиш на върха им детайл ,да го залепиш със шеллак и да го струговаш.
Изображение

Изображение

Изображение
:b -Виждал съм и такива дорници - но повечето от тях са медни , използват ги за да шлайфат неща с тях . Поставя се дорника и се намазва с потходяща диамантена паста . Когато се завърти и се подаде детайла към тях да се шлайфа , финните диаманчета се забиват в по -меката мед и остават по повърхността на дорника . - Така се правят полиращи приспособления . :b

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6193
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Часовникарски струг

Мнение от atanweb » 14 сеп 2018 19:28

О Страхотно! Благодаря за информацията.
Тази цанга на снимката е само пример от една обява. На моята прорезите са наобратно... както ти спомена вероятно за работа с дясна ръка. Значи всичко е точно. До сега не свързвах тази цанга с прореза и тези месингови втулки.
Сега вече ми се изясни.

Още един въпрос. Трябваше да питам заедно и за двете, ама късно се сетих,
Тези за какво се ползват?
Изображение
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1156
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Часовникарски струг

Мнение от ivan_p_uzunov » 14 сеп 2018 20:35

Това май пак са нещо като стягащи фтулки за заготовки . Може би човека е имал различни дебелини готови заготовки и си е направил различни размери поставящи се в една и съща цанга . :b - Да ,сега ги видях в кутията ти .- мисля че трябва да са с различен диаметър за захващане ! :b

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Часовникарски струг

Мнение от mulniq » 15 сеп 2018 12:05

Тези дорници са за шлайфане на надбарабанно колело! Не виждам обаче пробити ли са или бронза е цял. Ванка, снимките на този дорник който си качил...не е за захващане на детайл а за флашки!

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6193
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Часовникарски струг

Мнение от atanweb » 08 окт 2021 16:06

Привет в темата за часовникарски стругове.
Току що пристигна един по масивен часонвикарски струг.
Марка Wolf & Jahn произведен във Франктфурт около 1920.
Доста по масивен *поне два пъти от Boley 8mm който имам.
Този също е 8мм и за късмет и голяма радост всички цанги и допълнителни атрубути които събирах през последните години стават и на този струг.
Взех го заради кръстатия супорт. Отдавна исках да работя с такъв.
Сега предстои скициране и изработване на някаква стойка - масичка за двата струга.

Прилагам снимки от обявата. А след време и заедно с другият на една работна маса с мотор и регулиране на оборотите.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение

Отговори

Върни се в “Часовникарски инструменти. Приложение.”