Новото хоби - часовници

Има какво да се види
Faca
Reactions:
Мнения: 23
Регистриран: 15 окт 2018 09:55
Местоположение: Vienna/Austria

Новото хоби - часовници

Мнение от Faca » 15 окт 2018 10:41

Здравейте!
Казвам се Мартин и от няколко месеца започнах да се интересувам от часовници.
От 15 години все нося часовник на ръката си, но до момента нищо конкретно.

Започнах с ORIENT SK Crystal , който баща ми носеше едно време.
Проблема е , че този часовник не беше за буен 15 годишен младеж и след няколко падания го оставих да си почива ... почти 17 години.

Изображение

През 2004г получих Swatch Irony за подарък, който носех около 2 години и после замина да си почива (даже и оригиналната опаковка му бях запазил) :redface

Изображение

След това си намерих Pulsar Chronometer (нямам снимка в момента), който носех почти 6 месеца, но понеже верижката ми беше тясна в един момент просто се скъса. n_sad
И той замина да си почива над 10г. на рафта при другите 2.

От там минах на 2-3 вида Fossil, които сменях през ден ей така за разнообразие.

2007г. много добър приятел ми подари G-Shock на Casio , който беше неразделен спътник докато дойде момента да му се смени батерията и след това да се хвърля в морето с него. icon_crazy
Понеже е със сантиментална стойност, го занесох на часовникар и беше поправен на цена колкото нов такъв.
Вече обаче му изгубих "вяра" и беше пенсиониран.

Времето започна да лети и започнах да се оглеждам към нещо което изглежда нормално.
Открих марката Nixon (скейтърски неща, но този ми допадна с изчистенита му линия, без много глупости по него и тнт.)
Изображение

Докато го носех намерих още един часовник ... Swatch
Изображение

И него го носих някакво време, но в един момент му изгубих капачето за батерията и беше пенсиониран при другите.

Преди 2 години започнах нова работа и след първата заплата реших , че трябва да си купя нещо което да мога да нося както с риза , така и по тениска в парка. Открил вече линията която ми харесва (изчистено, светъл циферблат, дата и най-много секунди) си купих този Barbour International.
Изображение

Както обаче се вижда на снимката, му изгубих кроната преди 4 месеца n_sad и до ден днешен немога да събера смелост да го занеса на часовникар.

Дойде момента в който всеки себеоважащ се мъж си намира половинката в живота.
Реших , че е дошъл моментът да си купя часовник който да нося на сватбата ни, започнах да гледам различните стилове и след почти месец гледане в нета го реших, ще е класически златен часовник от 50-60 години. Марките който гледам са Doxa и Омега.
Гледайки тези ръчни часовници по цял ден, ми се прииска да купя един два (не златни) , за да пробвам как биха ми стояли.

В петък дойде момента и купих този (дори още не са ми го доставили) Ancre:
Изображение

Разглеждайки обявите в сайтовете, в събота попаднах на Doxa, Antimagnetic и отидох да го взема и него с идеята да започна да събирам този тип.

Изображение

Проблема с Doxa е , че стъклото е спукано от едната страна и не се държи добре в "кутията" icon_crazy
Но за поправката му ще пиша в друга тема.
:b
Спортна Стрелба с лък - Етър 78 - В. Търново

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Новото хоби - часовници

Мнение от mulniq » 15 окт 2018 12:58

Това, че стъклото е спукано не би следвало да влияе на местоположението на механизма в касата! Аз имам някакви стъкла, можеш да го пратиш и да оправим проблема!

Faca
Reactions:
Мнения: 23
Регистриран: 15 окт 2018 09:55
Местоположение: Vienna/Austria

Re: Новото хоби - часовници

Мнение от Faca » 15 окт 2018 13:16

Аз мислих да си купя от Aliexpress инструмента за слагане на плексигласови стъкла.
Проблема е в размера на стъклото. Вчера го мерих и е 31.5мм, но старото се върти и вади на ръка. n_sad
Отделно въпроса е дали се слага О пръстен между стъклото и касата?
Тепърва започвам с часовниците и всичко ми е инстересно :redface
В кой град се намираш ?
Спортна Стрелба с лък - Етър 78 - В. Търново

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Новото хоби - часовници

Мнение от mulniq » 15 окт 2018 22:06

В Нова Загора съм, но можеш да го изпратиш по Еконт. Няма смисъл от О-пръстен! Имам доста стъкла! Мога да ти сложа плексигласово или акрилно /от стария материал/!

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Новото хоби - часовници

Мнение от atanweb » 15 окт 2018 22:17

Свеж ентусиаст. Определено ни зарадва с твоето представяне.
Добре дошъл! Тук е точното място за теб. В различноте раздели на форума ще намериш почти всичко от което се интересуваш та чак до теми свързани със сложни методи, ремонти и реставрации.
Като за начало можеш да погледнеш следните.
viewtopic.php?p=6690#p6690" onclick="window.open(this.href);return false;
целият раздел за ремонти и реставрации е интересен
viewforum.php?f=104" onclick="window.open(this.href);return false;

видове механизми
viewforum.php?f=106" onclick="window.open(this.href);return false;

и инструменти.
viewforum.php?f=105" onclick="window.open(this.href);return false;

по отношение на инструмент за поставяне на стъкло.... ами да призная, че аз още нямам такъв.
Плексигласовите стъкла (каквито са 90 процента от всички стари часовници) слагам само с джобно ножче. Стъклото обикновено е една идея по голямо от канала където трябва да влезе. поставяш ръба на стъклото в канала колкото влезе, а останалият ръб който стърчи отвън го 'подгонваш' с ножчето като го буташ в посока канала. Така постепенно затваряш кръга и в последният момент стъклото хлопва вътре и остава стегнато от напрежението което си вкарал в него в този момент.
Изображение

Faca
Reactions:
Мнения: 23
Регистриран: 15 окт 2018 09:55
Местоположение: Vienna/Austria

Re: Новото хоби - часовници

Мнение от Faca » 16 окт 2018 11:46

Благодаря за посрещането!
Темата за начинаещи е доста полезна и поучителна.
Мухата ми е влязла яко в главата и още повече след като посетих музея на часовниците във Виена преди 2 седмици (тук жената да му мисли, че ме заведе:) ).
Ще имам доста въпроси за механичните часовници.
Никога не съм притежавал такъв и доста предпазливо подхождам с Doxa-та която купих миналата седмица.
За смяна на стъклото ако можете да ме опътите към човек от района на В. Търново, ще съм много благодарен.
Спортна Стрелба с лък - Етър 78 - В. Търново

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Новото хоби - часовници

Мнение от atanweb » 16 окт 2018 19:36

Повечето часовникари разполагат с такива плексигласови "стъкла" те са по размери през около една-две десети от милиметъра. Най-често ползваните за часовници произведени в средата на миналият век са размерите около 300
т.е. това е 30.0 мм
По прицип не са скъпи. Варират от лев до 3-4 лв. и с поставянето би трябвало да излезе максимум 10лв. но стъклото трябва да изглежда перфектно, да блести като стъкло и да няма никакви петна, деформации или драскотини. Когато погледнеш през него то не трябва да пречупва избображението на циферблата. т.е. ако то не е качествено, на някой места ще изглежда все едно циферблата или стрелките са криви. Лупа ефект.
С времето ако продължаваш в това увлекателно хоби ще разполагаш със собствени стъкла и ще си ги сменяш сам.
Изображение

Faca
Reactions:
Мнения: 23
Регистриран: 15 окт 2018 09:55
Местоположение: Vienna/Austria

Re: Новото хоби - часовници

Мнение от Faca » 17 окт 2018 09:07

Днес още от сутринта ме зарадваха.
Пакета Ancre (котвата) дойде :clap:
Интересното е , че може да се навива ръчно, но има и автоматичен механизъм :o (не съм прочел още темите за механизмите!)
Корпуса без кронката е 32мм (с 3 по-малко от този на Doxa).
Явно обаче има някакъв проблем с пиньона, защото има луфт и до момента немога да разбера как да сменя датата n_sad
Изображение

Тези дни чакам малко менгеме и лупа от Китай, та ще мога да пусна повече детайлни снимки. :redface

Хвалейки се днес за новото Ancre на брат ми, той каза:
"И аз имам един часовник , бяха ми го подарили от работа, идо го виж дали ти харесва"
В обедната почивка скокнах до тях и какво да видя.... чисто нов Rado Centrix , бяха му го подарили от фирмата в която работи малко над 10г.
Сватбения часовник май сам ме откри :yahoo :banana
Изображение
Изображение
Изображение
Спортна Стрелба с лък - Етър 78 - В. Търново

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Новото хоби - часовници

Мнение от atanweb » 17 окт 2018 18:09

В тези механизми (за Анкре-то иде реч) надали има функция бърза смяна на датата. Тази функция се появява в по късни модернизирани механизми. Т.е. датата си се сменя като мине два пъти часовата стрелка през 12 часа и после пак за следващата дата. Ако часовникът е ежедневен за какъвто е бил създаден и този модел, един път като нагласиш датата, ще ти се налага само един път на два месеца да превърташ по един ден от 30ти на първи.
Пиньона за който говориш предполагам не е пиньон, а ремонтуар. Той ще има само две позиции. Една в прибрано положение най-близко до корпуса от където можеш само да навиваш и другото положение е издърпана коронка от която можеш да сверяваш часа. А от там както казах с много превъртане напред ще сверяваш и датата. Много часовници са така. Като пример ще дам една от любимите ни марки тук Восток. Амфибия, командирски, много модели на Слава и Полет.
Поздравления за находката на сватбен часовник!
Но тръпката по старите механики ще остане и ще сезасилва. Няма да усетиш кога ще започнеш да ги разглобяваш. Тук има достатъчно за да се научиш, а пък ние ще отговаряме с удоволствие.
Успех!
Изображение

Faca
Reactions:
Мнения: 23
Регистриран: 15 окт 2018 09:55
Местоположение: Vienna/Austria

Re: Новото хоби - часовници

Мнение от Faca » 31 окт 2018 13:00

Гледайки всеки ден в различни сайтове за обяви, ми попадна този Orient Titan.
Изображение
Изображение
Изображение

Размера е 40мм без кронката.
Както се вижда на снимките има драскотини и следи от носене.
Обявената цена е 100€ и много му се чудя.
Проблема е , че не мога да намеря от коя година е точно.
Някой да е имал допир до такъв?
Спортна Стрелба с лък - Етър 78 - В. Търново

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Новото хоби - часовници

Мнение от stepona555 » 31 окт 2018 14:58

https://www.orient-watch.com/Collection ... p/ER2F001B" onclick="window.open(this.href);return false;

Има го в сайта на Ориент сигурно е актуален модел .

Kaто нов с каишка е 200 евро , ама има подобни стоманени за доста по малко
https://www.creationwatches.com/product ... ts_id=3887" onclick="window.open(this.href);return false;

И те се полират без проблем , а титана съм чувал че трудно се възстановява.
Аз имам няколко титаниеви ама не са толкова одрани , единственото предимство е теглото , не се усеща в сравнение с железен.
А ако е от титаниев карбид е лек и почти не се драска .
Поздрави на Търново.
Изображение

Faca
Reactions:
Мнения: 23
Регистриран: 15 окт 2018 09:55
Местоположение: Vienna/Austria

Re: Новото хоби - часовници

Мнение от Faca » 06 ное 2018 12:00

В Търново намерих компетентен часовникар, който ми смени стъклото на часовника Doxa-та.
Отказах се от Orient-а , но купих един Junghans Man edition , с големина без кронката 35мм.
Верижката ще я сменя с кожена (тъмен цвят, за да има по-голям контраст)
Стъклото има пукнатина, но зимата като се прибера в България, ще го сменя :lol:

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Спортна Стрелба с лък - Етър 78 - В. Търново

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Новото хоби - часовници

Мнение от atanweb » 06 ное 2018 17:00

Мдааа, определено се придържаш към класически красивите модели. Чудесно ново попълнение към колекцията ти.
Когато човек купува нов модел часовник винаги е крачка назад, цената му ще пада още поне 20-30 години и чак след това ще започне да се възвръща ако състоянието му е добро. Много е приятно да знаеш, че когато си купиш винтидж можеш да му се радваш, да го носиш, а стойността и като пари и като история все нагоре ходи.
Поздравления!
Изображение

Faca
Reactions:
Мнения: 23
Регистриран: 15 окт 2018 09:55
Местоположение: Vienna/Austria

Re: Новото хоби - часовници

Мнение от Faca » 07 ное 2018 12:33

Junghans са ми любими като дизайн, много изчистени, без излишни глупости по тях.
Junkers (Bauhaus) също ми е в списъка на часовници които искам да притежавам (един ден).
Точно този модел (даже съм си заплюл повод за който ще си го купя):
Изображение

Сега започвам търсенето на нещо по-квадратно от 60/70/80те години.

Edit:
отивам в обедната почивка и хвърлям едно око на пощата във фирмата.
Пакетче за мен.

Снимка за сравнение с 14 годишният ми Swatch Irony.
Интересен факт за Swatch е , че ти сменят безплатно батерията във фирмените им магазини,
което при цена от 12 до 20€ за смяна на батерията във Виена си е направо СКАНДАЛНО добра офертичка :clap:

Малко информация за Swatch-а. Подариха ми го през 2004г. , купен нов от Варна. Носих го няколко години и после само го прехвърлях. Като цяло от самото начало ме дразнеше лупичката която е над датата. Отделно през първите му дни на ръката ми беше надрано стъклото.
Вчера хванах на жената пилата и гъбата за полиране на нокти и успях да премахна почти всички дълбоки драскотини. После с малко паста за зъби успях да го полирам до положение което ми харесва :lol:
Знам, че тук има много професионалисти, за които това е варварски начин, но аз се радвам на "успеха" си.

Да се върнем към Junghans-a.
На снимките в обявата не се виждаше, но обърнете внимание на стрелките.
Големите имат бледо син отенък. Точките на часовете и самите стрелки все още "светят" :yahoo
Изображение
Изображение
Спортна Стрелба с лък - Етър 78 - В. Търново

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Новото хоби - часовници

Мнение от stepona555 » 07 ное 2018 16:22

Честито за малкия Ханс , пластмасовия и той изглежда супер , може би защото съм фен и на двете марки.

Знам че за да харесаш един часовник основно е визията и най вече циферблата .Този ми харесва заради опита за претрупан минимализъм , резерва е супер екстра , ама това 24 дето очакваш да са секунди и загатването отдалеч за хронометър малко са преиграли , но не там е проблема.
ИМа друг дребен проблем с Юнкерс ! Започва със същата буква като Юнгханс и до там свършват добрите новини.
По случай сериозен повод аз бих си купил истински часовник който да си го имам завинаги , а не дизайнерски .
Изображение

Немското в него е доста малко и съмнително , механизма е Миота , стъклото не е сапфир .


Не го пиша за да те разубеждавам , а само да можеш да направиш информиран избор .
Отделно в австрийския продавалник е пълно с наистина немски часовници на доста добри цени сравнено с останалата Европа.
Успех и късмет
Изображение

Отговори

Върни се в “Форумни колекции ----- User collections”