Направа на ос за баланс.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Направа на ос за баланс.

Мнение от atanweb » 03 фев 2019 00:05

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Направа на ос за баланс.

Мнение от ivan_p_uzunov » 03 фев 2019 11:03

Браво , като за начало ! -А бе от къде извади този би-метален баланс? :b - А за да поизгладиш стругованата повърхнина ,просто прекарваш не върхът на ножа а неговата равна страна по - протежение на обработваемата повърхност.- Това е -Продължавай да показваш! :b

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Направа на ос за баланс.

Мнение от atanweb » 04 фев 2019 19:03

Първият опит провалих накрая при оформяне на втората цапфа. Баланса беше готов, трябваше му още съвсем малко, но ръката ми още не е толкова опитна и пречупих връхчето.
Последва стори опит, Сега предстой отново финализиране и оформяне на втората цапфа. Значително по бързо се справих, но неделята беше към края са, а новата седмица предстоеше. Така, че за момента чакам малко свободно време. Имам въпроси.
Нямам пивотер, когато съм готов с какво да полирам? Имам китайски плоски каменни пилички с номера 1000,1500,2000 и 3000. С тях може ли да полирам директно на струга?
В този клип се вижда, че финалното намаляване на диаметъра на цапфите става директно с камък.
https://youtu.be/UMJEN34b0tw?t=4769" onclick="window.open(this.href);return false;
това правилно ли е?
За да не прецакам цапфата в последният момент бих опитал.
Изображение

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Направа на ос за баланс.

Мнение от mulniq » 04 фев 2019 19:35

Саше, аз не ползвам пивотер от доста време. Използвам полиращи пили и полирам оста още преди да я обърна от другата страна! Правя цапфата така, че да влиза плътно в камъка и след това я полирам, като търкам с пилата от долната страна, за да виждам какво правя! Може би много рядко ще ти се налага да ползваш пивотер, ако свикнеш да работиш така. Иначе, към оборудването на струга принципно има и комплект части, които се закрепят на задното седло, точно за полиране на цапфите!

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Направа на ос за баланс.

Мнение от ivan_p_uzunov » 04 фев 2019 20:11

Според мен ето това трябва да се получи след правилно полиране на цапфите .- Това е ефекта!- механизма трябва да работи и без поставена спирала https://youtu.be/MTTTSYcfGeo

:b
Изображение
А това са приставки за задното седло на струга , има и за полиране . Също можеш и да си направиш ако няма . Просто трябва да приспособиш някой разпробит заден център -такъв в който има отвор. Прерязваш го през средата и готово . Полираща пила се прави а и има клиповие за направата и .
Изображение
:b

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Направа на ос за баланс.

Мнение от nevenbekriev » 04 фев 2019 21:33

atanweb написа:Първият опит провалих накрая при оформяне на втората цапфа. Баланса беше готов, трябваше му още съвсем малко, но ръката ми още не е толкова опитна и пречупих връхчето.
Последва стори опит, Сега предстой отново финализиране и оформяне на втората цапфа. Значително по бързо се справих, но неделята беше към края са, а новата седмица предстоеше. Така, че за момента чакам малко свободно време. Имам въпроси.
Нямам пивотер, когато съм готов с какво да полирам? Имам китайски плоски каменни пилички с номера 1000,1500,2000 и 3000. С тях може ли да полирам директно на струга?
В този клип се вижда, че финалното намаляване на диаметъра на цапфите става директно с камък.
https://youtu.be/UMJEN34b0tw?t=4769" onclick="window.open(this.href);return false;
това правилно ли е?
За да не прецакам цапфата в последният момент бих опитал.
В нета е пълно с клипове от хора, които нямат никаква представа кое как се прави. Този е от тях. Цапфата се стругова докато влезе плътно или поне леко да почне да влиза. Тогава вече се докарва на размер с полиране. Някои използват камък, но той само отнема материал, без да повишава твърдостта. Накрая трябва да се ползва пивот файл или burnisher. Това е твърда стоманена пластина с фини напречни следи от шлифоване. Може просто да изпилиш на шмиргела стара плоска пила...При полирането не се отнема много материал, а преди всичко се размазва и наклепва повърхността - така се постига твърдост, гладкост и износоустойчивост. Ако цапфата се остави дебела и се изтънява с пилене, това ще доведе до некръгло сечение и до нецентричност...

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Направа на ос за баланс.

Мнение от nevenbekriev » 04 фев 2019 21:56

ivan_p_uzunov написа: Изображение
:b
Защо подпираш със заден център при тази операция? Толкова силно ли вярваш в съосността на задния център?
Приспособленията за полиране на цапфите , както и за пробиване на отвори с кондуктор, по принцип се ползват с преден център. Детайлът не стои в цанга в шпиндела, на шпиндела се слага преден център и детайлът е между два центъра. Така несъосността на предното и задното седло не усуква детайла.
Мисълта, че механизмът трябва да работи без спирала и че така проверяваш нещо е невярна. При най-добре направените механизми, удърът в обратната страна на анкера е като в буфер и балансът почти не отскача обратно, енергията се губи почти напълно. Така при 'галопиране' почти няма избързване... Колкото по-добре е направено това, толкова по-малко вероятно е да може такъв механизъм да работи без спирала.

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Направа на ос за баланс.

Мнение от ivan_p_uzunov » 04 фев 2019 22:22

Извадих тази стара снимка заради този разпробит център . Сашо може да се пробва да опита нещо и така да стигна до извода че му е време да се снабди с Пивотер за полиране . А що се отнася до снимката тя е от опитите ми да струговам нещо дълго ,тънко с кофти цанга и кофти стругарски нож . :redface

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Направа на ос за баланс.

Мнение от atanweb » 10 мар 2019 17:07

Привет,
темата все още е актуална, и нещата се случват, макар бавно.
Днес приключвам с третият опит. Вторият окалпазаних при нитоването на оста към баланса. Не бях направил конуса на гърба на леглото добре, даже хич, да си призная в този момент не знаех защо е с точно такава форма. Та, така хубаво се заклещи в отвора на замбалъка, че докато го извадя и развалих цялата ос. Днес се занимавах с третият опит. Оста готова, успешно занитена и започнах да полирам на джакот-а. Тъкмо приключвах с едната страна и прекърших цапфата. Предполагам съм натиснал оста с пилата. Все още съм с усмивка на лице. Да бавно е при мен, две стъпки напред- една назад. Отделно ,че не всеки уикенд съм в моят оазис. Голямо удоволствие е това с което се занимавам. Благодаря, че ми помагате и подсказвате.
Поздрави!
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Направа на ос за баланс.

Мнение от stepona555 » 10 мар 2019 20:08

Eх жалко , сигурен съм че е било с усмивка , въпреки че си изразходвал усилия и време което отделяш на семейството , давай нощите са твои докато си по млад.
Аз като усетя че нещо или някой ден тръгват наопаки , след съответните заклинания за мамата , го оставям за утре или за по късно , а при теб няма тая възможност .
Но пък си изкачил още едно стъпало към званието експерт , това е човек който вече е допуснал всички грешки в своята област , или почти всички , а някои по много пъти.
Поздрави на Вестфалия и наздраве .
:b :b

ПП
Абе няма ли да видим снимки от един лесен но притеснителен ремонт който явно отдавна е завършен.
Изображение

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”