Ремонт на приставен ход

Отговори
ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Ремонт на приставен ход

Мнение от ivan_p_uzunov » 09 яну 2020 21:16

Здравейте на всички . Отдавна се канех да поправя този стар руски корабен часовник и добре че днеска ми се отвори време за ремонти !-Та заснех малко видея !https://www.youtube.com/watch?v=6YN9ifGQNt8 :b
Изображение
Последна промяна 1 на ivan_p_uzunov, променена общо 9 пъти

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Ремонт на приставен ход

Мнение от ivan_p_uzunov » 09 яну 2020 21:30

За да се почне един ремонт , трябва наистина да знаете какво и как и със какво да го направите ..https://www.youtube.com/watch?v=VJPGcRMg4xI много лесно става махането на една спирала с две малки отверки като се подпъхнат под ролката и с леки движения тя да се повдигне . - Става лесно защото тя е процепена и не е толкова стегнато набита . но ако под втулката няма място за отверки и ви е страх да не прецакате спиралата също така можете да си направите и подходящ разширител за процепения и отвор. Вмъквате го в процепа и с леко завъртане отваряте прореза и втулката на спиралата се освобождава . :)
https://www.youtube.com/watch?v=6sVznrsCsWU
За да се направи нова ос ,трябва да се махнат спиралата ,импулсната ролка и накрая да се разнити и самата ос от баланса .- С повече тренировки и с подходящи умения и това е възможно ! След като дълго и продължително сте си играли и евентуално сте постигнали някакви успехи в направа на балансова ос то следва да наместите и занитите оста към бронзовия ринг и разбира се да проверите дали при въртене с осморка баланса ще се държи задоволително- като се развърти в нея с помоща на въздушна круша

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Ремонт на приставен ход

Мнение от ivan_p_uzunov » 09 яну 2020 21:40

.https://www.youtube.com/watch?v=U6uXUw1RMqo https://www.youtube.com/watch?v=7tb1gG1Xe4U- Ейй ,така и не се научих да ги качам тия клипове със една снимка :redface

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Ремонт на приставен ход

Мнение от ivan_p_uzunov » 09 яну 2020 21:48

https://www.youtube.com/watch?v=xqngQqadzw8-- Проверка на занитения баланс в лагерите може да ви повдигне духа или пък да ви накара бързо- бързо да се облечете и да излезете да пиете по едно кафе на вън ! :lol: След като се монтира и импулсната ролка-на оста и след занитването е добре да се постави баланса на рубинена , ахатова или просто метална везна, за да се провери дали не е нужно да се работи и по нейната периферията .Отнемайки от метала или завиване -отвиване на балансните винтове ще допринесе за - правилно и безпирно развъртане по челюстите на везната .- Тогава и само тогава се казва че баланса вече е проверен и балансиран! :b https://www.youtube.com/watch?v=4veOUhcS_HY Накрая като се постави и спиралата ,тогава става ясно дали ремонта е към края си . На всички начинаещи като мен пожелавам да не се предават а да навлизат все по надълбоко в ремонтите !- И накрая трябва да си призная нещо ,което е вече ясно за малцина от вас . В началото бях запален по събирането на часовници но в последствие просто се започна едно събиране на стари антикварни инструменти . Съжалявам единствено че не можах да покажа на един човек до каква степен съм се развил в ремонтирането на часовници . Точно със такъв приставен ход -но от настолен янтар се започна ! - Мога единствено да гарантирам на такива начинаещи майстори -като мен - че това е доста интересно и завладяващо хоби и да не се плашат от ремонтите !

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Ремонт на приставен ход

Мнение от atanweb » 10 яну 2020 20:30

Изображение

Страхотно! Прочетох го няколко пъти вече. Гледах клипчетата и попивах колкото мога. Особено от мерака.
Поздравления!
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Ремонт на приставен ход

Мнение от nevenbekriev » 13 яну 2020 12:41

Здрасти,
Ще вляза в ролята на този, който трябва да посочи грешките...
За свалянето на старата ос направих отделна тема.
Струва ми се, че постави нова завосдка ос, така ли е или греша? Ако да, предполагам се сещаш защо се наложи така упорито да я занитваш... Още, докато занитваш, трябва да въртиш баланса спрямо замбалъка и пробоя. Почукваш-завърташ-почукваш... После, на везната, балансът не ми изглеждаше никак уравновесен. Остави го да застане на място с тежката част надолу, не го засилвай...

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Ремонт на приставен ход

Мнение от ivan_p_uzunov » 13 яну 2020 14:44

Здравей, Благодаря че отново се включваш в темите за ремонти !- първо да кажа че не съм сърдит на никой и няма никакво място за притеснение от моя страна . -И аз гарантирам че най -добре е махането на оста от баланса да се прави както ти си показал на струг -при условие че разполагаш със струг !Имах една останала ос -готова и правена на времето от мен . Другата бе заминала за колега в Силистра . Ремонтирах точно такъв часовник-корабен. -Да кажа и за занитването - така и не ми остана време да завъртя тази замба на по -голям струг . Ето показвам как и е отчекнат и го няма половината връх.- Точно поради тая причина правих това завъртане на самата замба когато затягах оста в ринга .
Изображение

Изображение
Ремонта така и така го правих та реших да раздвижа малко темите за ремонти! Вижда се че и качеството на заснемането си е направо плачевно но това излезе в крайна сметка . За балансната везна всичко си мина както е по книга -това мога да го гарантирам . В последствие сложих само една балансна шайба на противоположен винт. Идеята ми бе просто да направя малко видео и да го покажа като стъпки в ремонтите на баланса .- Това е ! Лично аз трудно мога да се включа в разсъждения от рода -Кой часовник е по хубав или на кой, коронката му е за смяна .- Показвам просто че все още не ми е минал мерака за ремонтиране и събиране на готини стари инструменти .Както всички си спомняте аз започнах така да се каже направо от дълбокото -с ремонтирането на самолетния хронограф .Такива часовници ми допадат !- Сега мога да си призная грешката че щом съм започнал да показвам е трябвало наистина да покажа всичко точно и без недомлъвки .- да ,грешката е моя ! - :b

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Ремонт на приставен ход

Мнение от ivan_p_uzunov » 02 фев 2020 00:00

Изображение

Изображение
Изображение
Днес ми остана свободно време та се захванах с довършването на профилактиката на този часовник .Трябва да подчертая за тези които сега започват че винаги се вади пружината и се почиства от старата смазка .Когато на барабана е поставен малтийски кръст, трябва внимателно с помоща на ключа да доразвиете пружината като внимавате колко обората ще се развие палеца . После при сглобяването натягате първо пружината и поставяте наново стопиращия палец- при мен излезе оборот и 3/4 .Когато работя такива големи барабани смазката си я правя сам от смесването на хубава литиева грес и машинно масло .

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Ремонт на приставен ход

Мнение от ivan_p_uzunov » 02 фев 2020 00:04

Механизма е доста опростен и лесно може да се проследи кое и как деиства като цялостен механизъм .
Изображение
Това е според мен най важния възел с който трябва да се внимава .
Изображение

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”