Нови придобивки част 2

Oбсъждане на часовници и всичко свързано с тях. Ако имате въпроси относно идентификация, тук е мястото да ги зададете
Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 660
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от agrozev » 20 юли 2020 15:02

Пак си взех позлатен Луч калибър 2209, имам влечение към тях.
Изображение
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
Коронката ми се вижда нещо голяма и неприбрана плътно, май е като за този :
Изображение
Няма да е самотен, ще си има компания :
Изображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от stepona555 » 21 юли 2020 18:29

Това си е направо за раздел технически , съживяване на мъртвец.
Един от най големите и сложни ремонти които съм извършвал.
Не го снимах как дойде , ама имаше само часова стрелка и се виждаше част от минутна изпод циферблата който зееше като отворен сандък.
След кратко умуване отзад откъм механизма стана ясно че трябва да излезе напред , после открих жлеб на ринга който държи джама.
Отваряне , изтръскване като солница падна минутната , след още баене изскочи и секундна стрелка малко изкривена.
Не е за разправяне ама успях да ги поставя , без да опират една в друга , и той взе че тръгна .
Ще кажете смело и безотговорно , да ама не ,защото дойдоха два еднакви и спокойно му забих ножа гледайки донора как трепери отстрани , утре вече на базата на богат опит ще подкарам и него вече със снимки , ще има материал за раздела неуспешни ремонти.
Нали съм кьорав и отнесен , като го купувах за скрап си мислех че е 24 часова ракета , вярно има скала до 24.
АКо някой има идея за какво служат тия маркировки по безела освен за развлечение на туристите.
Щом Росен и Сашо имат такива , значи скоро ще получим пълни разяснения , за Вятъра и Розите.

Изображение

Изображение

Изображение

Поздрави и :b
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от rosen_er » 21 юли 2020 20:03

Компас!Необходим е за визуализиране на "Роза на ветровете" ,което пък е сложна векторна диаграма , отчитаща посока, сила,периодичност,честота и времетраене на ветровете.
https://megavselena.bg/rozata-na-vetrovete/
На циферблата на конкретния часовник е стилизираната "роза" ,която използват руснаците(както става ясно от линка) най-вероятно с комерсиална, маркетингова цел и е по скоро "Роза на компаса".Не знам защо е добил популярност като "Роза на ветровете":
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0 ... 1%81%D0%B0
Симпатичен дизайн на циферблата,който се среща в поне три варианта на основният цвят (ако броим и СССР изданията).

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от stepona555 » 22 юли 2020 00:32

Това което си показал е интересно , но го знам отдавна .
Имах предвид пример за практическо приложение .
Например ако погледнем синята отметка която явно е север според числата на азимутите (из руските сайтове обикновенно червеното е север или спорят по въпроса) 30 60 90 .. е ясно , ама числата от 1 до 5 нещо ми се губят какво означават.
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от rosen_er » 22 юли 2020 07:35

Симетричност за по-лесно отчитане.Ето какво "упътване" дават от завода:
Изображение
Не ,че не може да се определи Юг-Север и обикновен часовник,но с този могат сравнително лесно да се следват и направления различни от тази ос.

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 660
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от agrozev » 22 юли 2020 16:10

Тези дни ми попадна един интересен (поне за мен) часовник. Не може да се каже че кварцовите часовници са голямата ми любов, но винаги попоглеждам и в тази посока. Привлече ме със строгия си класически вид, с това че е екзотичен и не знам нищо за него и не на последно място - има 7 камъка !
Часовникът е Jaz, френски е, с механизъм ESA 9183, кварцов + 7 камъка както вече казах. Масивен е, тежи 75 грама с каишката, 38 мм. ширина без коронката, 41 мм. в другото направление, дебел е - 13,5 мм., междулъгово разстояние 22 мм. Дните от седмицата са на френски, има и дата.
Благодарение на бързата реакция на приятел от форума - Тодор (Stepona555), който ми помогна с информация и мнение за часовника, окончателно се навих да го взема и без да губя време се свързах с продавача. Така часовникът вече е на ръката ми и си го нося.
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
Ако мога да използвам едно клише - на живо се оказа по-хубав, отколкото на снимките в обявата. И все повече ми харесва! Допада ми приятната тежест, която чувствам на ръката си, строгите изчистени форми и усещането за нещо френско! :)
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от stepona555 » 22 юли 2020 17:49

Честито,
Много интересен часовник , Jaz е била известна марка която има някои емблематични часовници.
А и на тая цена си е подарък.
Да си го носиш със здраве .
Само внимавай да не се подхлъзнеш , че и часовниците с батерия са дълбока вода.
Поздрави и весела седмица
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от stepona555 » 23 юли 2020 20:00

Днес дойдоха две пакетчета с граждани вътре.
Имаше и механични селяни ама те хем дърти а и от европа остават за друг път.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

И другия който е невъзможен за снимки

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Ето ги и двата

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 660
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от agrozev » 24 юли 2020 21:50

В последните седмици регистрирах драстичен спад в придобиването на часовници. Може би не си личи по форума, където съм сравнително активен, но за мен е факт. Купувам по-малко часовници, но в по-добро състояние, затова и почти всички са показани тук. А и живота не се състои само от часовници и изисква своето …
Явно навлизам във фаза, в която ентусиазма отстъпва на умереността и по-високите изисквания към придобивките. (Доколкото е възможно ! :lol:) А и идва момент на насищане, вече събрах не малко часовници, някои добри, някои просто от любопитство, някои за донори, с някой определено съм сгрешил. Във всеки случай вече имам представители на почти всички основни производители от СССР и техните модели, най-масовите часовници, това са моите основни интереси. Може и да не са колекционерски, но държах да имам по нещо от тях, да ги държа в ръцете си, да ги разглеждам и дори да правя нещо по тях. Задоволил това любопитство и дори глад, вече съм запълнил тези празнини и смятам да се насоча към по-интересни и по-колекционерски часовници, разбира се пречупени през призмата на моите симпатии, а не по силата на някакви канони в колекционерството.
Въпреки това, понякога виждам нещо което ми е слабост, и макар и да не е в добро състояние, го взимам. (Особено ако цената не е ограничаващ фактор!)
Така се случи и със следните два аукциона. И двата бяха от по два часовника, като исках единия, другия беше баласт, но нямаше как, трябваше да взема и двата. Цените бяха сравнително ниски, така че много не му мислих, а ги поръчах. Изненадата ми беше че подценените втори часовници се оказаха никак не лоши, да не кажа по-добри от титулярите! :)
Първият беше за Спутник (Кировски) и Полет 2609.
Изображение
Много ми се искаше да си имам Спутник, затова го взех този, макар и циферблатът му да не е запазен, картинката в средата е почти неразличима. Ама все пак пише "Спутник"! :) Почистих го доколкото може, полирах стъклото му, с циферблата нищо не постигнах, това е положението, имам си Спутник, па макар и неколекционерски. Иначе работи добре!
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображение
Изненадата беше във втория часовник - Полет 2609. Беше много мръсен и с красив, но съсипан циферблат. Обаче касата му е позлатена и в добро състояние, измих я и излъсках и тя светна прекрасна. За щастие имах за донор механизъм със запазен циферблат и стрелки, явно станал жертва на златотърсачи и след справка с каталозите от 70-те години се оказа че съответства на касата и механизма. Така че резултатът за мен е повече от задоволителен:
Изображение
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
Ето го стария циферблат:
Изображение
Изображение
Вторият лот беше по-скромен. Харесах си Кировски с охрен циферблат, нямах такъв, а са ми слабост. Другият беше Восток 2414А, реших да го взема заради механизма, да го ползвам за някой Командирски, че нямам донори за такива механизми.
Изображение
Кировският има дефекти по циферблата, но ми е от любимите марки.
Изображение
ИзображениеИзображение
Изображение
Востокът се оказа в много добро състояние и без забележки по външния вид. Семпъл часовник, но реших да го оставя такъв, какъвто е, и да не го ползвам за донор.
Изображение
ИзображениеИзображение
Изображение
Ами пак се оказа твърде дълго, какво да правя, не ме бива да пиша кратко! Съжалявам ако съм досадил на някого! :redface
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от atanweb » 25 юли 2020 21:43

Всички се радваме на подробностите. Така като чета все едно са мои тези мемоари. Всичко се припокрива. И да така не се чувстваме сами. Напротив подкрепяме се.
Поздравления за последните придобивки.
Изглеждат супер. С Полета си има голям късмет.
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от stepona555 » 27 юли 2020 18:06

Днешното попълнение на сбирката
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Не съм го отварял за снимки вътре има ЕСА 9154

Поздрави и весела седмица :b :b
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от atanweb » 27 юли 2020 19:01

Днес разопаковах онзи лот за който писах в друга тема с основна цел в него Космотрон и Сейко.
Космотрона се оказа това
http://www.mechanikus.hu/c_Car2.htm
Изображение
Механизма изглежда много чист точно като на снимката. Няма ремонтуар обаче n_sad . Трябва да го разгелдам внимателно през някой почивен ден.
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от stepona555 » 27 юли 2020 19:57

Супер това е втора генерация , аз трябва да отворя последния да видя кой модел беше.

https://sweep-hand.org/the-x8-cosmotron/
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от atanweb » 27 юли 2020 20:52

Мисля, че допусна сериозна грешка като ми показа този линк. Ако до утре не си отиде натрапчивата мисъл, то вероятно ще ти наложа възбрана да купуваш от моя залив неща именувани като Космотрон.
nono
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от stepona555 » 27 юли 2020 22:39

Имам 3 и вече не са ми такъв приоритет.
А освен немския , си наглеждам мрежите и в английския и френския залив.
А ето последния улов от тукашните ¨coto privado de caza¨
Изображение
Сейко щедро е раздавал механизми за производството на всякакви марки часовници
Изображение

Отговори

Върни се в “Дискусии ----- Watch Discussions”