GUB Glasshütte Spezimatic 26 rubis

Видове, профилактика, устройство, разглобяване и сглобяване
Отговори
Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

GUB Glasshütte Spezimatic 26 rubis

Мнение от atanweb » 03 окт 2020 12:22

Здравейте вчера завърших профилактиката на един много интересен и хубав часовник.
GUB Glasshütte Spezimatic 26 jewels
Впечатлен съм и определено станах фен на този калибър и може би марката се издигна в очите ми.
Много интересна система при самонавиващият се модул. icon_crazy
Съвсем неподготвен започнах да разглобявам като си мислех, че е нещо стандартно, но когато проклинайки човека който е оставил косъм в механизма и подръпвайки го с пинцетата установих, че това е част от механизма и всъщност е пружинка и се наложи да се стегна и да се съсредоточа в ситуацията и да разбера, че аз съм глупавият в случая. n_sad
Добре, че не скъсах пружинакта с дебелина на косъм. Оказа се усточива и здрава въпреки тънкото сечение.
Накратко тези две тънки като косъм пружинки дават отпор на зъбчета които контрират едно зъбно колело във формата на буренце и така енергията остава в механизма в посока към главната пружина. Не че имам голям опит, но не бях виждал подобна система и ми беше интересно и приятно да я профилактирам. После ме притесни факта, че след сваляна на моста. покриващ 11 оси, ще ми бъде трудно да го събера после, но след ваната за няколко минути всичко влезе в съосие и всяка ос в рубина си. Направи ми впечатление, че осите са по добели и здрави от обичайните в други механизми. :thumbup:
Главната пружина също е с интересна конструкция от две части който не се щракват една в друга, а остават свободни.
Оста на барабана също е свободна. И тук допусна една грешка която ми съсдаде малко притеснения, но в крайна сметка се разминах. Ситуацията беше, че при разглабяне не трябва да разчитете, че барабана е заторен и щраканат. Може просто да се разхвърчи и да отнесе много от частите на пода.
Е в случая аз успях да задържа пружината, но споделям за предупреждение. Снимайки колко много старо масло имаше вътре и как капки се стичаха по целия механизъм съм изпуснал от поглед оста която мислях, че е стабилно хваната и я изгубих. Е после прекарах няколко часа в търсене на донор механизми. Оказа се ,че цените на калибър 74 и 75 са доста високи и почти ги няма. В крайна сметка реших, че ще изработя нова ос ако се наложи защото трябва ше да отреагирам бързо, а не да чакам доставки и да губя пари.
За щастие на другият ден заех триъгълна поза на пода в стаята и си дадох последен шанс да намеря оста.
Намерих я :yahoo
Заниманията със струга се разминаха и около 2 часа по късно часовникът започна да работи добре с амплитуда малко над 200гр., а след около 1 час вече тиктакаше с около, а понакога и над 250гр.
Почистих позлатения с 20 микр. корпус, леко полирах плексито е готов да радва още надявам се дълго възрастният господин който е собственик и използва по предназначение този чудесен часовник от над 40 години като ежедневен.
Ето това е по голяма награда отколкото часовникът да стой в някоя колекция.
Няколко снимки тук и няколко линка.
Всъщност дори е трудно да се намери нещо като профилактика на този механизъм в интернет, така, че се надявам да обогатя малко с тази тема.
https://uhrforum.de/threads/glashuette- ... ck.146715/
https://uhrforum.de/threads/revi-gub-sp ... 75.126555/
https://uhrforum.de/threads/glashuette- ... ll.104963/
https://17jewels.info/movements/g/gub/gub-75/
И тук както прецизния 2809 не може да се регулира грешката с регулатор. Трябва да се върти ролката с импулсния камък. Аз не съм я връткал. Вярно, че грешка между 2 и 3 мс. не е профи, но не е и чак пък толкова зле :redface . Следващият път когато ще имам собствен такъв калибър и ако се наложи ще въртя ролката.
ааа да снимките...

Изображение
Старо масло капещо от пружината.

Изображение
Малко ръжда по зъбите на това колело.

ИзображениеИзображение

Изображение

ИзображениеИзображение

Изображение

ИзображениеИзображение

Изображение

ИзображениеИзображение

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: GUB Glasshütte Spezimatic 26 rubis

Мнение от ivan_p_uzunov » 03 окт 2020 18:58

Браво , часовника е супер ! И аз намерих из моите антики един механизъм- но е с липси .
Изображение



Изображение

Изображение
Това 74 при твоя и 75 при моя -дали е година на производство? И нещо което прави силно впечатление -тези три рубина които са монтирани на таблата над барабана с пружината .Дали наистне барабана се опира в тях . Питам защото при мен липсва целия барабан! :b

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: GUB Glasshütte Spezimatic 26 rubis

Мнение от atanweb » 03 окт 2020 21:30

Да опира се. Горната част на барабана е фиксирна за вътрешният край на пружината. Оста пък е свободно въртяща независима от двете половини. Нетипично и различно от повечето.
74 мисля, че отговаря на калибъра без дата, а 75 със дата.
Ето какво ти трябва за да подкараш твоя калибър.
https://www.ebay.de/itm/Gub-75-Federhau ... 4076998391
виждам, че двете тънки пружинки са там под таблата на анкера. т.е. яко ти излезе някой неработещ, вземай го. Мисля, ще останеш доволен.
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: GUB Glasshütte Spezimatic 26 rubis

Мнение от stepona555 » 13 ное 2020 17:07

Да ти пратя един биташки , на който проблема е изтрито покритие , ама така прилича на бронзов и е по хубав.
Да си го връткаш спокойно без да мислиш за хер Мюлер.
Този го взех от една фрау която твърдеше че е швейцарски и трябваше да се съглася за да стане сделка.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Поздрави и :b
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: GUB Glasshütte Spezimatic 26 rubis

Мнение от atanweb » 13 ное 2020 17:15

Защо да не остане при теб? Часовникът е хубав и определено се различава с инстересна конструкция спрямо всички останали които си приличат много. Поздравления за него! Аз съм затрупан в последно време от нови придобивки, инструменти, материали, пък и такива дето са интересни, пък не са мои от поредицата просто преминаващи. Сега дори не мога истински да се порадвам на нещо... както беше преди в началото когато хобито ме грабна. Сега всичко става бързо и всеки следващ идва още по бързо. Вероятно и при теб е така.
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: GUB Glasshütte Spezimatic 26 rubis

Мнение от stepona555 » 13 ное 2020 18:24

Ами покажи нещо ново да оплакнем окото без значение дали часовник или някой интересен инструмент.
Аз като видях преди малко тая тема и веднага отворих моя , и вярно два косъма стърчат изпод ротора като мустаци на скарида.
Помръднах ротора движат се с него , пипнах ги леко с клечка и те изскочиха :o .
Викам си край прецаках автомата icon_crazy , ама с по голямата лупа гледам усукали се и съвсем на бабешки приличат , от дойче гросмутаар.
Отделих ги в едно от стотиците отделения за винтчета на новата ми работна подложка :D .
Завъртях ротора и гледам навива , в другата посока също , бързи снимки и щрак капака докато Мърфи не се е намесил на 13 петък и да остане един по малко работещ часовник.
За отбелязване че навива много леко , не се усеща почти

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db. ... swk&GUB_75

Модела е 75 .
Като гледам другото трицифрено число ми прилича на година и месец на производство - март 76 на моя
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: GUB Glasshütte Spezimatic 26 rubis

Мнение от atanweb » 13 ное 2020 22:52

Браво за снимките. Изглежда в добро състояние. Слагай го в сейфа при другите ценности.
А аз ще опитам утре да покажа някой неща.
Изображение

Отговори

Върни се в “Механизми”