Променено име - "Нови попадения"

Има какво да се види
Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от atanweb » 30 юли 2020 18:24

Не знаех за съществуването на този модел. Беше ми интересно да прочета за него.
Поздравления!
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 30 юли 2020 18:59

Ето и снимки. Прегръдка с Фидел:

Изображение

В музея:

Изображение

и същият отблизо:

Изображение

Поздрави.
atanweb написа:
30 юли 2020 18:24
Не знаех за съществуването на този модел. Беше ми интересно да прочета за него.
Поздравления!
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 24 авг 2020 21:30

Здравейте,

Ето, че Ракетата, която бях показал, че чакам, дойде:

Изображение

Това е изключително рядък модел. Знаете, че 2209-ките на Ракета са ми слабост, и доста следя предложенията за продажба, точно за да попадам на модели, които ги нямам. Соленичко ми излезе, но всеки, който е търсил нещо определено, ще ме разбере :). Беше с "браслетен" корпус, на който за съжаление му нямаше закопчалката. Това им е слабото място, и други един-два са минавали през мен, никакъв шанс да се намери такава закопчалка. Аз имам достатъчно такива часовници, за да сменя циферблата, обаче имам някакъв спомен, че съм го виждал в обикновен. Търсих по каталозите, не можах да го намеря. И реших да се доверя на спомена си :)

Изображение Изображение Изображение

Иначе си е със стандартен 2209. Дойде неработещ - нито се навиваше, нито сверяваше. Ами нормално, точно затова го наричат "разсипуха" - липсваше "буренцето". Когато го разглобява невнимателен часовникар, често при махането на ремонтуара и буренцето изскача. Има си обаче чалъм да се сложи, като се налага само сваляне на баланса. Така и направих, сложих си му частта, и се оказа, че механизмът си работи, и то доста добре :)

Изображение

Да използвам, че има нов екземпляр, и да покажа докъде съм докарал колекцията от квадратни Ракети с 2209 в обикновени корпуси (без браслети):

Изображение

На групи - с циферблат от червен яспис, със зелен яспис, с бял камък (не знам какъв точно), с метален, и последната придобивка. Интересен е моделът с метален циферблат - друг такъв не съм виждал дори на снимка, моят е единственият (е, на мен де :) ).

Изображение

Ето и по-широкоразпространените модели - решетка 2х2 с бял циферблат, със златист, с кафяв, решетка 3х2 с бял и със златист. Тък много редкият екземпляр е този с кафявия циферблат.

Изображение

И моделите с римски цифри - с квадратна подредба (тип "Картие") с бял циферблат, с кафяв, единствената "SEKONDA" в колекцията, с кръгла подредба и надпис на кирилица и надпис на латиница. За цвят едната съм я сложил в хромиран корпус, но коя точно трябва да е - не зная :). По принцип тези с римските цифри с кръгла подредба са малко по-редки, с квадратната подредба - малко повече редки, а отново много редкия екземпляр е с кафявия циферблат.

Изображение

В каталози съм виждал още два модела:

Изображение Изображение

но никога не съм ги виждал за продаване, даже и на снимка от някоя колекция. Никога обаче не трябва да се губи надежда, че ще се появят :)

Надявам се, че ви харесват.

Поздрави, Миро.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от atanweb » 24 авг 2020 21:47

От твоята колекция нататък всеки ще се стреми и към тези образи.
Хубаво е, че се стараеш да бъдат в оригинал, а не просто да събираш бройки.
Миро знаеш ли дали има подобна колекция на твоята в толкова много бройки и в толкова запазено състояние?
С твоите познания можеш да напишеш ретроспективно и интерено за историята на този модел.
Поздравления!
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 24 авг 2020 21:55

Сигурен съм, че в Русия има десетки, защо не и стотици колекции, значително по-пълни и подробни от моите. Съвсем естествено е да е така, все пак основният пазар е там. Там са се и произвеждали :)
За България - не знам. Чувал съм, че има колекционери, които изобщо не посещават форумите. Дали обаче се задълбават в точно определени механизми и модели - не знам.
А за историята на модела - като се пенсионирам :)

Поздрави.
Изображение

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 831
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от Lyubo_sr » 25 авг 2020 15:55

Б@си, Миро...
Шапка свалям и я удрям в земята!
Поздравления! :b
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 12 окт 2020 22:36

Здравейте,

Ето пак нещо непоказвано:

Изображение

Е, ОКЕАН съм показвал, ама с тоя съм горд, че дойде неработещ. Сглобявах го от три механизма, за да сложа точно всички необходими оригинални части. После му настройвах хронографната част поне половин час (е, доста по-лесно става от 3017, пооправено е). Позачистих корпуса, само капакът е в момента за премахване на надпис (аз не мога да го направя, дано часовникарят да може, че имаше по-дълбочко на места). Временно е с гладък капак:

Изображение Изображение

Обаче такава Польот Амфибия не съм показвал. Моделът е "Сделано в России", т.е. пост-съветски. Но е доста по-рядък от стандартните:

Изображение Изображение

И накрая - лекторска Ракета от яспис, само че Sekonda:

Изображение Изображение Изображение

Поздрави, Миро.
Последна промяна 1 на miroman, променена общо 15 пъти
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от atanweb » 13 окт 2020 11:16

Миро, лакто винаги невероятни изненади! Страхотни са!
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от rosen_er » 13 окт 2020 18:54

miroman написа:
12 окт 2020 22:36


И накрая - лекторска Ракета от янтар, само че Sekonda:

Изображение Изображение Изображение

Поздрави, Миро.
Как завиждам за този.......

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 13 окт 2020 19:03

Вчера пропуснах, ето с какво се занимавах три дни!

Изображение Изображение Изображение

Прилично калпав механизъм Landeron 48:

Изображение

Явно на места се износва по-лесно и стават луфтове. Още повече ако от два непълни механизма сглобяваш един :)
А нулирането на стрелките си е цяло предизвикателство. Наложи се да изпилявам чукчето, за да докарам що-годе прилично центриране.
Както и да е, докарах го до отлично вървене като часовник, дори с включен хронограф. Само централната стрелка се движи неравномерно, но там помня, че беше нещо свързано с несъвпадение на зъбите на зъбните колела. Това със сигурност не мога да го оправя.

Другият ми пропуск - механизма на ОКЕАН-а:

Изображение

А ето как стана и капакът:

Изображение

Всъщност на живо е много-много по-добре, просто това уголемяване при снимките изкарва такива детайли, които всъщност едва се виждат.

Поздрави, Миро.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от atanweb » 15 окт 2020 19:02

Венуса, може да е с калпав според теб механизъм, но пък изглежда страхотно! И много похвално, че си докарал до добър ход и настройки.
За Океана само ще завиждаме.
Поздравления Миро, давай все така!
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 19 ное 2020 17:07

Здравейте,

Да покажа един интересен модел. Внимание на него ми обърна един французин, живеещ в Англия, и свързал се с мен през американски форум :). За WUS става въпрос. Той преди това беше купил от мен една Стрела, един Полюс, и няколко други. Та си търсеше точно този модел, беше го намерил в Мешок за доста висока цена, и след като се уверих, че наистина е готов да го купи на тази цена, му помогнах да го вземе (даже му го профилактирах безплатно, че като дойде "идеално вървящ" от Русия, ама с амплитуде 150 градуса, не можех да си позволя да излезе така от мен, макар и транзитно преминаващ). Оказа се, че наистина е рядък модел от 67-ма, въпреки че е най-обикновен Зим. И преди месец и половина, като се появи за продажба в руския форум, реших да се преборя. И се преборих, макар и доста скъпо, но доста по-евтино от французина :). Беше в отвратителен корпус, със счупено стъкло и изядена коронка, неработещ. За радост искаше само профилактика. Направи ми впечатление, че стрелките му са уникални, не съм ги виждал в никой друг модел:

Изображение Изображение Изображение Изображение

И малко оф-топик. Напоследък си преравям кутиите с части и механизми, и сглобявам кюфтета на поразия за еБей. И без това стоят, къде ще им чакам да ги окомплектовам. Та ми попадна един механизъм от златен часовник, от време на време излизат за продажба, очевидно корпусите отиват за претопяване. Сетих се, че имам и отличен корпус, за съжаление хромиран. Обаче стана много сладко кюфте:

Изображение Изображение Изображение Изображение

И още едно, не чак толкова сладко :)

Изображение Изображение Изображение Изображение

Днес получих и една пратка, която седя месец и половина на митница. Представям си как са умували митничарите за какво може да са му аджеба на някой 40 развалени руски часовника, половината без задни капаци, коронки и циферблати :D :D :D
Започвам ги, да видим колко читави ще успея да съживя.

Поздрави, Миро.
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 19 мар 2021 10:39

Здравейте,

бях обещал първо тук да се похваля:

Изображение

Механизмът е от един бял Poljot, надявам се, че е правилен (от по-ранните е, като на Стрела). За съжаление нямах читава коронка, а и малката стрелка на минутния регистър, която имах, се оказа по-късичка. Засега ще остане така :)
Иначе като изключим редкия циферблат, нищо друго особено:

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Изображение

Поздрави, Миро.
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 27 апр 2021 09:50

Здравейте,

От темата "Какво очаквате да получите", та тук:

Изображение

Оказа се в по-добро състояние, отколкото очаквах :yahoo

Изображение Изображение Изображение

Ето и една обща снимка на "лекторските" ми часовничета:

Изображение

Поздрави, Миро.
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от rosen_er » 27 апр 2021 17:36

Идеален! Много красиво часовниче.

Отговори

Върни се в “Форумни колекции ----- User collections”