Проблем с ремонтоар на Восток

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6220
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Проблем с ремонтоар на Восток

Мнение от atanweb » 19 мар 2021 18:12

Добре написано и подкрепям Иван и неговите съвети.
Ако ми позволи някой да добавя една идея.
На мен ми се е случвало дори и след дълго киснене в бензин и дори след дълъг престов във ултразвукова ваничка лагерите така и не искат да се разделят.
Един наин който съм виждал, но не харесвам особено е, когато баланса е още монтиран в механизма при откопчаване на противоударното да се използват цапфите (пояснявам, че това са най-тънките части на оста в крайщата) за да се избутат накладните камъни *плоските.
Така обаче може да изхвръкне някъде и да се изгуби някой рубин.
Аз ползвам една хитрост.
В празно сухо малко бурканче слагам тези лагери които все още не са се разделели и затварям капачката. Започвам енергично да ги раздрусвам и след 5 секунди през стъклото вече се вижда, че са разделени. След това вече ги къпя за да са чисти и винаги прилагам почистването бърху бял чист лист както описан Иван по-горе.

Много ми харесва, че си се постарал и си разделил и подредил частите.
С такъв мерак, ще стане.. само търпение трябва.
Успех!
Изображение

Потребителски аватар
malandro
Напреднал
Reactions:
Мнения: 126
Регистриран: 21 фев 2021 21:26
Местоположение: Варна

Re: Проблем с ремонтоар на Восток

Мнение от malandro » 24 мар 2021 14:05

Сглобих и смазах механизма!

Изображение

Работи! Не мога да засека някаква точност, тъй като механизмът е "донор" и се оказа със счупена водеща втулка на стрелките (не знам как се казва) и липсваща пружинка на контричката на барабанното колело...

Изображение

Я кажете как ги смазвате часовниците, имам предвид с какво? Пробвах с косъм от четка - не става. Направих си "масльонка" от телчетата на меден проводник: 0.1 и 0.2mm, но са меки... Знам, че има някакви специални игли, но межете ли да ми кажете диаметрите им? Да измисля нещо...

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6220
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Проблем с ремонтоар на Восток

Мнение от atanweb » 24 мар 2021 20:14

Поздравления за добре свършената работа. :clap:
В началото и аз бях с мустак от моя котарак. Бива. Сравнително твърд и е подходящ за целта.
Иначе в китайските не са скъпи, само ,че трябва да чакаш.
4 броя с различни върхове плус масльонка т.е. място в което да капваш капка масло и от което да вземаш с иглите. -8лв.
https://de.aliexpress.com/item/32978441 ... hweb201603_
или само единична бройка - 3лв.
https://de.aliexpress.com/item/10050016 ... hweb201603_
На първо време оскуби един котарак. и закрепи 3 см от дебелата му част към клечка която можеш да разцепиш по средата където да пъхнеш мустака.
Изображение

Потребителски аватар
malandro
Напреднал
Reactions:
Мнения: 126
Регистриран: 21 фев 2021 21:26
Местоположение: Варна

Re: Проблем с ремонтоар на Восток

Мнение от malandro » 06 апр 2021 14:19

Така... Натъкнах се на следното странно нещо...
На това колелце, минутното зъбно колело (горното) е фиксирано към общата ос чрез стисване на втулката му, така ли?
Все едно с керпеден стисвате две тръбички, които са една в друга, за да не се движат една спрямо друга...
Направи ми впечатление, че не се движи минутната стрелка, а механизмът работи. Разглобих пак и видях, че са въртят независимо зъбните колела на това колело.

Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6220
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Проблем с ремонтоар на Восток

Мнение от atanweb » 06 апр 2021 19:22

Това което показваш играе ролята на "карамфила" (cannot pinion) както е по-разпространено да го наричаме и конструкцията му тук в 2209/2214 е малко по-различна от на останалите например 90% часовници.
Да както предполагаш така е.
Чрез триенето механизмът може да бъде сверяван т.е. принудително движение на системата тогава се плъзга.
Когато часовникът работи нормално с прибрана към корпуса коронка, то тогава силата на механизма движи стрелките и не е добре да се приплъзва лесно.
Т.е. ако е прекалено хлабаво, часовникът може да тиктака и секундите да вървят, но няма да може да движи стрелките. *часовата и минутната
Ако пък е прекалено стиснато и триенето е голямо тогава ще се усеща затруднение при сверяване и може да се счупи някой зъб на часовото колело например.
Търси във форума теми за карамфила и как е добре той да се затяга и смазва.
В повечето теми се дава за пример масово срещаният карамфил който се намира от горната страна на механизма т.е. под циферблата. Но принципът се същият.

http://chasove.com/viewtopic.php?p=67275#p67275
http://chasove.com/viewtopic.php?p=48690#p48690
http://chasove.com/viewtopic.php?p=48902#p48902

Ако искаш можеш да си направиш отделна тема или дап родължиш да пишеш в някоя която намериш за подходяща.
Така информацията ще се категоризира и за вбъдеще и на нас и на бъдещите посетители ще бъде по лесно и прегледно.

Успех!
Питай смело следващите си въпроси.
https://www.oldswisswatches.com/watch-p ... stok-2214/
Изображение
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Проблем с ремонтоар на Восток

Мнение от nevenbekriev » 06 апр 2021 21:16

Да допълня...
Неправилно предполагаш, че са две тръбички, които са стиснати заедно с керпедена. Така нареченият 'карамфил' вярно се стиска със секачки, нокторезачка или друг подобен инструмент, но никога докато е на оста на колелото. Трябва да се извади от нея и тогава да се стисне. Добре е вътре да се сложи малко по-тънко по диаметър тяло, което да ограничи степента на смачкването, и да се стисне на старото място, където е бил стиснат първоначално.

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1162
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Проблем с ремонтоар на Восток

Мнение от ivan_p_uzunov » 07 апр 2021 08:57

В общи линии -как можеш да си направиш проверка на правилно стегнат карамфил:-При отворен заден капак и виждайки свободното движение на баланса и неговата амплитуда -издърпваш коронката и бавно и плавно започваш да я въртиш на обратно . -Внимаваш ,движението на стрелките трябва да е в обратна посока на часовника .Тогава трябва да наблюдаваш затихване и леки наченки на спиране на баланса .-Тогава може да се каже че имаш правилно стегнат карамфил . В противен случай ако е хлабав е не получава нужното триене ,часовника може да показва точно време поставен на виброграв но в действителност може показващото от стрелките време да е в разрез -изоставане -от него! :b - И естествено , ако си стегнал прекалено много карамфила -тогава при сверяване може да спреш баланса !

Потребителски аватар
malandro
Напреднал
Reactions:
Мнения: 126
Регистриран: 21 фев 2021 21:26
Местоположение: Варна

Re: Проблем с ремонтоар на Восток

Мнение от malandro » 07 апр 2021 22:01

Да, благодаря за насоките. Пообразовах се и от книжки... Остана да избистря как да разделя пиньона от зъбното колело и смазването как се прави..
Че съм приготвил една Бочка за реанимация с калибър 2209, който е еднакъв... Ама сега се занимавам с касата, търся ремонтоар с коронка, безел, циферблат (евентуално) ... Не смея да бутна механизма...

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”