Стенен античен часовник. Информация, ремонти.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Стенен античен часовник. Информация, ремонти.

Мнение от atanweb » 28 юни 2020 16:30

Днес върнах часовника на собственичката.
https://www.youtube.com/watch?v=0c-NFkJbKW0
https://www.youtube.com/watch?v=Zn7bq9SEfNg
Часовникът работи много добре според мен. Според мен няма да бъде използван редовно, а желанието да работи както някога е старамечта на собственичката. Възможността да се засечем беше щастлива случайност и за двама ни.

Последва отваряне на следваща врата. Запознах се с човек желаещ профилактика на иначе работещият му регулатор с бирмингамски гонг. Разгледах часовника. Определено не е от моя калибър и като цена и като сложност, но как ли се научава човек ако не пробва. Това може да се окаже също добра възможност, но ме притеснява факта, че часовникът е много скъп, рядък и работещ. Някак по спокойно ми е когато не работи и да се опитам да го поправя. Тогава дори и да не успея не е толкова голям проблем. Но в случая има супер усложнен механизъм вероятно и за ради мелодията.
Не намерих до сега такъв в гугъл, но 90% прилича на това
HERMLE

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

https://timelyandtimeless.com/products/ ... 2542-82-01

е да се захващам ли? Има ли кой да помага при въпроси?
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Стенен античен часовник. Информация, ремонти.

Мнение от stepona555 » 28 юни 2020 18:41

Какво се чудиш , не пробваш ли цял живот ще се ядосваш .
Щом работи имаш рядката възможност , първо да разбереш как и защо дрънчи и после снимане и разглобяване .
Цената която показваш е мечта на продавача , тук подобни излизат на съвсем други цени , основно с проблем в дървенията и много мръсни механизми.
Но тази цена ще бъде основание и за един много добър хонорар .

ОФФ
Тук имаше един германец който правеше само поршета и само електрически проблеми . По две седмици дремеше заврян отзад в колата и накрая яко пачка , понеже колата скъпа и той дълго се занимавал.
Отделно пиеше по 10 мастики на ден през това време и след 19 часа обръщаше на джин за изтрезняване и после се прибираше с колата , е това е майстор.
ОН

ИМам подобни , даже мисля че имам механизъм без барабаните с пружини , ще ти пратя снимки.
Нищо сложно няма в механизма . В смисъл че е съставен от няколко прости вериги които заедно изглеждат трудни за разбиране.
Тия тежести за красота ли са , виждам три квадрата за навиване.

Поздрави
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3684
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Стенен античен часовник. Информация, ремонти.

Мнение от Seikosha » 28 юни 2020 19:30

Аз не бих пипнал такова нещо,ако не ми е минало поне нещо подобно през ръцете nono Може да изглежда просто, ма те малките камъчета обръщат колата. Има синхронизации при него с гонговете, а и това не е нещо 3см. да го въртиш из ръцете си и веднага да се види резултата, една грешка и почва разглбяване отново, може да си сложиш такъв таракеж в гащите ,че вместо да направиш 10 други ремонта или профилактики, да му затънеш в блатото. Все пак ,ако решиш, го разгледай хубаво, направимо една схема и снимай както казва Тошко всичко, ма това го знаеш. :)
Аз ,ако съм, ще му направя една арменска профилактика, ще почистя и излъскам всички метални части, ще огледам за разхлабени гайки и винтове,,ще пръскам със спрей смазка с тънък накрайник и пак ще има същият ефект, или почти.
Успех,каквото и да решиш n_thumbsup

П.П. Тука опита на Невен е незаменим за съвети, а и Ванчо няма начин и той да не познайва нещо по въпроса. Така ,че си вържи първо гащите :wink:
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Стенен античен часовник. Информация, ремонти.

Мнение от nevenbekriev » 29 юни 2020 07:55

Не съм виждал точно такъв, но прилича на обикновен механизъм с бой 4/ 4. Това, каква е мелодията, не е никак важно, принципът е еднакъв. Просто за всеки механизъм си има специфика при сглобяването и зацепването на колелата на боя за да работи правилно, ще трябва сам да се ориентираш кое как работи, от какво се пуска и какво задейства когато приключи. Не е толкова сложно, колкото ти изглежда. Механизмът има 3 източника - 2 пружини и една тежест. Пружините са за боя, а тежестта - за хода (нали е 'регулатор').

ПП Видях, че не си настроил много добре боя на холандския часовник. Явно е, че има получасов бой и диференциално задвижване на хода и боя с една и съща тежест. При теб боят приключва малко по-рано от колкото трябва и чукчето не успява винаги да падне в края на боя. Когато не падне, удърът му не се чува когато трябва, а веднага в началото на следващия бой. Настройката е въпрос на правилно зацепване на колелата на боя.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Стенен античен часовник. Информация, ремонти.

Мнение от atanweb » 29 юни 2020 17:09

Точно така... Имам в предвид за боя.
Това клипче беше междинно докато още настройвах. По това време се ориентирах и, как работи сигнала на половин час и този на един час. Как колелото на боя определя това. След няколко проби и превъртания на циферблата успях да фиксирам правилно часовете към броя на ударите. В едно от клипчетата по горе е показано как. Настройка с тежес и без тежест. Не е нужно разглабяне.
По въпроса за регулатора. Не съм сигурен колко сериозно приема профилактиката собственикът, защото един от първите му въпрос беше дали мога да направя процедурата у тях на кухненската маса. Обясних му с подробности какво представлява една профилактика, а той май остана изненадан. Часовникът е във видимо ново бих казъл отлично състояние. Вероятно купен преди 15тина години и собственикът иска да му направи първа профилактика.
Не се притеснявам от сложността на механизма, а по скоро от отношенията и притесненията които може да се развият от това. Вероятно ще откажа да се захвана по чисто интуитивна момента оценка която успях да си направя за собственика през 10те минути в които си поговорихме. Той заяви, че часовникът работи много точно, а след профилактика е възможно да направи някакво минимално отклонение за което той да се захване. Тук съм бил свидетел на толкова принципно настроени хора които не са готови на никакви копромиси или обяснения.

извън темата - нищо интересно!
Ще си позволя да дам кратък пример който ме шокира когато постъпих е една фирма.
Табло - предпазители и автоматика.
Полагане на кабел 50км/мм в кабелиня канал по предписание от схемата и отговарящо на товара.
Всичко точно таблото почти завършено и идва промяна със нова по ниска мощност и 35км/мм кабел.
Замяна на шалтера във веригата с по нисък модел, а настоящият отива в кофата без дори да е ползван *Siemens.
Кабелите 50кв/мм се изтеглят и изхвърлят в кофата *около 10кг. чиста мед и се полагат по тънки 35кв.мм
Сега за мен това вече е ежедневие, непрекъснато идват промени, а прахосването на време и материали е убийствено.
При разговор с опитните колеги във фирмата ми разказаха следната ситуация с която да си изясня защо правят така.
Пример.
Пожар в някое помещение в голям хранителен супермаркет.
Прави се експертиза от застрахователите за да се намерят каквито и да било неточности, дори такива които не са свързани пряко с пожара.
При оглед на таблото ако по схема са заложени проводници различни от предписаното в схемата *въпреки, че са по издръжливи то застрахователите ще прехвърлят вината на фирмата която е направила някаква неточност. Т.е. щетите ще трябва да бъдат платени от фирмата която е оставила по дебелите кабели или по мощния главен шалтер.
От тогава и не питам повече.
Една от първите препоръки от собственика на фирмата към мен беше....
"Когато изпуснеш нещо на земята, не се навеждай да го вземеш. Било ново свредло, болт, гайка или друг материал.
Времето което ще изгубиш ми струпа по скъпо отколкото материала. Просто си вземаш нов от кутийката или плика..
А и не забравяй, че може да си секнеш кръста когато се навеждаш!!!"

Вече се понаучих и аз като тях. Последно днес бутнах и разсипах кутия с над 3000 накрайника за кримпване на кабели. Съвсем нормално беше в този момент един от чираците да включи голямата промишлена прахосмукачка и да ги изсмуче в небитието.

Това което се измита на края на работния ден в иначе малкият ни цех, може да захрани българско областно енергоснабдяване поне за 2 седмици време. - всичко в боклюка.
Големи принципи имат - пфу!

п.п. извинявам се за отклонението на темата.
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Стенен античен часовник. Информация, ремонти.

Мнение от ivan_p_uzunov » 29 юни 2020 18:35

Да...ааа! В никакъв случай не показвай този сайт на шефа си ! lol2

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Стенен античен часовник. Информация, ремонти.

Мнение от atanweb » 29 юни 2020 22:14

Ами да ти кажа, те се гордеят с тези си глупости!
Всичко има резумни граници.
Човек може да разграничи техните положителни и отрицателни черти.
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Стенен античен часовник. Информация, ремонти.

Мнение от stepona555 » 30 юни 2020 00:17

И в ниската земя метяха и хвърляха , докато шефа видя фактура колко струва една федерка Норд Лок за резба 22 и тръгнахме да ги търсим и събираме по двора , оказа се че ако намеря 20 30 , няма нужда да работя друго през деня.
А друг вид осигуряване срещу самоотвиване не се признава по антените за 4 Г или 5 Г не помня.
Слага се и от двете страни на съединението и съвсем те присвива стомаха от цената на една проста метална конструкция.

Изображение

А за кабели да не говоря какви камари станаха от китайския 4 х 6 мм , който директно се изхвърляше в далечния ъгъл на склада и се заменя с друг купен в холандия който бил одобрен от оператора.

Изображение
Дали ще доживея да видя в България да се изхвърлят топчета нов кабел nono

Цените на някои услуги и стоки компенсират безумията при производството им .
Отделно за всеки контейнер с метални отпадъци си плащаш за да го откарат , защото ако го изхвърлиш на поляната , като те хванат на другия ден спокойно можеш да затваряш бизнеса.

Темата придоби ОФФ характер .

Внимавай при това положение , ако почваш , да не се вкараш в приключение заради едното миене на части.
Да ти подпише че е съгласен на негова отговорност да започнеш профилактика и че не може да се гарантира нищо предвид възраста на часовника . Гаранции до 2 год , на 15 това е реставрация и каквото стане.
Най важното да са много часовете , германеца като плаща на час е спокоен че не са го излъгали.
:b
Изображение

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”