Секундомери

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Прякори

Мнение от varban » 13 юни 2013 07:26

Изображение

По диагонал:

Shimadzu "Ши" 2010Plus

Това е работен хроматограф, сериен модел, пипнат съвсем малко от мен - направил съм му кабел, щото японския беше къс, и съм го включил към захранването, както аз си знам.
Не се вижда, ама няма автосемплер.

По средата е

Chrom "Хром" 5

А най-далече е...

Прякор... ама аз и на хроматографист ще го кажа, чак ако се запозная с него лично. И то добре. И разбера, че и той си е играл с хроматограф. И чак като си премерим... спринцовките ;)

Аз няма да избирам нищо - отдавна съм го избрал. Малко след 92 година, ама преди края на миналия век.

Skyler
Напреднал
Reactions:
Мнения: 249
Регистриран: 28 мар 2012 12:51
Местоположение: София, кв. "Хаджи Димитър"

Re: Секундомери

Мнение от Skyler » 13 юни 2013 15:09

Много от написаното ми е непонятно, но покрай лабораториите ми дадахте идея за въпрос.
Може ли да се изработи стъкло за тези секундомери /респ. джобен/, като се използува някоя лабораторна стъкленица за материал. Не говоря за акрил, а за някой вид стъкло, напр. йена.
И как може да стане това. Помня, че като бях студент веднъж доста си играхме безцелно да правим разни глупости от стъклени тръбички и др. с бензинови горелки.

Ако някой го е правил ще е полезно да сподели какви са резултатите. Е по ръба без шлайф няма да се мине. нямам представа дали може да се ползуват и услугите на някой магазин за очила.
Относно лепенето: На Илиенци китайци продават лепило за стъкло, сигурно с това лепят стъклата на ментетата. Чувал съм и за цимент. Пробвал съм единствено с безцветен Покси-пол и става добре. Продават и плоски стъкла, който са турски кристални по 2.50 лв и изглаждат доста добре.
Извинявам се за словореда, май не стана добре. Благодаря на отзовалите се!

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Айде по-късно

Мнение от varban » 13 юни 2013 15:24

щото бая ще се пише, а искам да отговоря с линкове.
Ако не ти се чака, впрягай гугъла към форума на рено, с HHO генератора. Линк по-късно, че закъснявам за рейса.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Секундомери

Мнение от varban » 13 юни 2013 15:26

Skyler написа:Много от написаното ми е непонятно
Питай.
По шаблон, ако искаш да ми е удобно да отговоря.

Точен цитат, линк към мястото на темата и въпрос, с различни шрифтове и оформление.
Как - авиабаза. Там Кроныч 13 години се мъчи да го направи така.

Skyler
Напреднал
Reactions:
Мнения: 249
Регистриран: 28 мар 2012 12:51
Местоположение: София, кв. "Хаджи Димитър"

Re: Секундомери

Мнение от Skyler » 13 юни 2013 16:10

varban написа:
Skyler написа:Много от написаното ми е непонятно
Питай.
По шаблон, ако искаш да ми е удобно да отговоря.
Благодаря за вниманието, но се вълнувам от по-прости неща. Пък и не виждам за кога да се развивам още - гоня шейсетака. Разбрал съм, че освен разделение на труда, има и разделение на уменията при хората. Все пак да се издуе парче джам и да се стругова кръгло не ми се вижда недостижимо сложно. Та затова рекох да питам ако някой вече го е правил... Има и фабрични закалени стъкла за Молния по 2 лв., ама за беля ми трябват с милиметър и половина по-големи.
Поздрави!

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Секундомери

Мнение от dreadx » 13 юни 2013 18:50

Провери в някоя оптика, трябва да имат лещи с нулев диоптър - кръгло стъкло, което да ти направят по размер. Обясни на хората какво точно ти трябва и може да свършат работа.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Два въпроса и два отговора

Мнение от varban » 14 юни 2013 00:29

Без шаблон. От планшет ;)

> Пък и не виждам за кога да се развивам още - гоня шейсетака.

И аз го гоня, ама съм малко по-назад. 51.
За развитие ... колкото по, толкова по ;)
Последния месец почнах да си меря спринцовката с мене си.
На 24 май разбрах, че съм по-добър часовникар отпреди 25 кила, ма пак аджамия.
Обаче развитие има. Преди правех кюфтета, aka франкени. А сега - колекционни часовници.
Тая сложна каша не може да я забърка един човек. Двама бяха, да знаете, админи! Двама. На единия му настъпих писалката и аз съм си виновен.

Ма другия ми е под ръка. Габровец щото - една Шипка ни дели. Па аз може да съм поотслабнал тая седмица-две, ма даже и с пет кила да е... абе дебел габровец в криза има ли? Нема!
Само в резерват Северозапад се въдят такива. Щото около Шипка мечки има, а у Бела Слатина нема - ние с брат ми стигаме.
А у Бела Слатина мечки нема, щото Боримечката е от там. А Бела Слатина е град малък и сички сме рода.
Та админи, да знаете, че ако ме забаните, ша изкарам таралясника и...

Митак, а ако случайно съм сбъркал и ти си кат мен пришелец, да знаеш, че брат ми е жичкаджия. И е по-дОбър от мене, щот е по-длъг.
Там, у речника, треба да а има таа мисла. Ако не, (с) не слагам, давам я. да си а турът в интернета.
Габрово близо, хакери много, се ш го набарам ;)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Видя ли сега...

Мнение от varban » 14 юни 2013 00:34

... кво имам предвид?
Аз без шаблон работа не върша.

А как бачкам по шаблон, питайте яндекса. Отдавна беше, ма трябва да е лесно.

Подсказка: трета асоциативна производна от Лаврентий Палыч.

storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: Секундомери

Мнение от storyteller » 14 юни 2013 07:50

Не можах да разбера всичко в тази дискусия, на места ми беше малко необичайна, затова и аз да се включа с два необичайни секундомера. Става дума за Слава 1/100, където стрелката прави пълен оборот на циферблата за 1 секунда.

http://www.youtube.com/watch?v=P0tTvgKA-uU" onclick="window.open(this.href);return false;

Изображение

И двата мои ги намерих на късмет, вторият ми е единствената горе-долу успешна придобивка от софийския битак, където ранобудни колеги опоскват всичко часове преди аз изобщо да съм се отлепил от възглавницата.
Странното при тези секундомери е, че се произвеждат доста време. Вижте разликите.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Балансите са различни, покритието е различно (надявам се да личи на последната снимка), на по-новия има допълнителна маркировка на платината (mainplate) и което не се вижда на снимките - пружините са различни, на по-стария с винтчета на баланса са направо като на онези детски колички с ключета (помните ли тези навиващи се играчки?).
Казвам странно, защото тези секундомери са очевидно нефункционални. Бутонът за включване / изключване е доста тегав и самото физическо усилие по натискането му отнема доста частици от секундата, при това ги отнема по неравномерен начин, човешката ръка не може да осигурява едновременно внезапно, бързо и абсолютно равномерно усилие - и обезсмисля прецизната машина. Балансът бие на 360 херца - най-бързия баланс изобщо, за който съм чувал (Таг Хойер наскоро пуснаха часовник с хронографски модул на 360 Нz, но там технологията е съвсем различна) и предвид сравнително ниското качество на материалите (не мога да си представя метал, който да издържа систематично на такова износване), не могат и да се употребяват дълго.
Единственото обяснение, което ми се струва логично, е военна употреба. Бях сканирал в Народната Библиотека една книга на Шполянски (ще потърся файла на стария ми компютър, ако някому е интересно), където се обясняваше употребата на механични секундомери в ракетите. Доколкото разбрах, ракетата трябвало да се взриви в точно определен момент, а не просто да се бухне в земята, а заради радиацията механичните устройства имали някои предимства. Възможно е тези механизми да са имали предимно военна употреба, това обяснява как са едновременно много прецизни и бързо износващи се, негодни за състезания, но произвеждани дълго време. А цивилните секундомери да са били така, между другото.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6224
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Секундомери

Мнение от atanweb » 14 юни 2013 08:04

Интересна теория, сега вече се запалих и аз, А скоро ми предлагаха един от тези най-големите в стиропорена кутийка с документи за 25лв. ама тогава не бях прочел подобна информация.
Изображение

storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: Секундомери

Мнение от storyteller » 14 юни 2013 08:42

Може би имаш предвид онези, които могат да засичат две времена, с три бутона? Те са съвсем друга работа, циферблатът им е разграфен за 30 или 60 минути, това са добри функционални машини, а една дори е снимана до Георги Иванов в космоса. Секундните стрелки отчитат по една секунда. 25 лева са повече от добра цена за тях.
Докато показаните от мен отчитат стотни от секундата, балансът тиктака несравнимо по-бързо, циферблатът е разграфен за стотни и голямата стрелка прави пълен оборот за една секунда, хвърли поглед на клипчето горе.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Секундомери

Мнение от varban » 14 юни 2013 15:04

За ракетите питайте мене. Не щото знам, ама знам един, дето ги знае по от мен. Доста пъти съм се убеждавал.
Признал съм го много пъти.
А за последно стана като със Сейкоша сан, ама на въпреки - аз го чукнах по носа.

Само че не знае български, а аз не съм преводач ;)

Аз на български пиша и чета най-добре.
Ама на български нищо не съм търсил. Затова и той няма да намери това признание ;)

Щото си има прякор, и втори няма да му давам ;)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Нямах предвид 2623, а

Мнение от varban » 14 юни 2013 15:11

адаша и.

Щото ракета, дето ме е яд на форума и затова отидох на стрелките, става тук на въпреки.
Ракета не е часовник, а прякор.

Който не вярва, да ходи тук;

http://www.anchem.ru/forum/read.asp?id= ... cordnum=70" onclick="window.open(this.href);return false;

Само че аз няма да кръстя нито една ракета "ракeтa".
Щото такъв прякор дават само професионали, не хакери.

Или и те са били хакери?
И едите са си играли с часовници, а другите - с ракeти-носители?

Това по повод, къде да обсъдя една хакерска снимка.
Май тука ще е.
Авиабазата е бая голяма и може човек да се загуби в нея.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Секундомери

Мнение от varban » 15 юни 2013 12:56

Високочестотен секундомер с цена на делението 1/100 съм виждал.
Ама не в pакета.
Полигон. Оръдие. Експериментална балистика.

Последното е и книга. Трябва да проверя, дали е закрыта (в смисъл - ограничен достъп).

Май не е, поне в Русия.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Секундомери

Мнение от varban » 15 юни 2013 14:12

И в България може вече да се закачи ;)

http://www.twirpx.com/file/418326/" onclick="window.open(this.href);return false;

За 360/0.01 щракна първа асоциативна производна. Нямам читалка на планшета. Да видим, дали е така ;)

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”