Радиосинхрон управляващ модул

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Радиосинхрон управляващ модул

Мнение от atanweb » 17 дек 2020 11:03

Добре презентирано със снимки и клипче!
Благодарности за информацията.
Ако някога има възможност за една снимка на механизма на големия часовник ще бъде чудесно. Имам подобен някъде в някое мазе и си спомням, че преди годими се опитвах да го подкарам, но без правилно управление като показаното е било невъзможно. Интересно ми е дали механизмът е същият.
ето още малко по темата -
http://chasove.com/viewtopic.php?p=63025#p63025
http://chasove.com/viewtopic.php?p=52183#p52183
http://chasove.com/viewtopic.php?p=11936#p11936 - този е моят, но дали е радиосинхрон или самостоятелен така и не разбрах.
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Радиосинхрон управляващ модул

Мнение от stepona555 » 17 дек 2020 15:41

Сашо , ако си прочетеш пак темата , Невен ти е обяснил за твоя часовник . Имаш електрически мотор който върти ангренаж и накрая стрелки , мотора е със постоянни обороти зависещи само от 50херца на мрежата , ангренажа е така сметнат че стрелките да се въртят със скороста на часовник.Такива моторчета се ползваха навремето в програматорите на пералните , ниска консумация и постоянни обороти без никаква допълнителна електроника , но понеже изкарваха по 20 30 год сега ги замениха с платка с кварц процесор и так далее , които сменяш на 3 4 година.
Имаш часовник който ще работи вечено ако го поддържаш.
Единственото което не е механично е бобината и щом е здрава , си трябва чистене и масълце , спокойно го включвай в контакта .
Та твоя е синхрон но с честотата на напрежението в контакта , радио няма ,трябва да търсиш някой стар Блаупункт на пазара.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Радиосинхрон управляващ модул

Мнение от atanweb » 17 дек 2020 17:05

Мдаа така е. Темата е от преди 7 години и вече съм я забраивил както и часовника. Пък няма къде да го ползвам.
извън темата.. днес си взех отделно радио с DAB+ тук сега са около 20 станции, а след 3 дни ще станат около 60.
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Радиосинхрон управляващ модул

Мнение от stepona555 » 21 дек 2020 00:13

Колега сигурен съм че вашата платка работи , всяко нещо налепено на универсална платка работи вечно , освен ако не му ецваш негова собствена и го сложиш в кутия.

Ще бъде полезно за колегите които сега навлизат в електрониката да споделите схемата на управляващата платка.
Руските кондензатори явно не са с критични стойности за нейната работа щом още работи .

Захранването също изглежда интересно , не е ли прекалено сложно за едни 24 волта , 7824 мисля че вече беше достъпен в тия времена .

Поздрави
Изображение

dido73
Reactions:
Мнения: 5
Регистриран: 12 дек 2020 12:29

Re: Радиосинхрон управляващ модул

Мнение от dido73 » 29 дек 2020 03:16

Системата я заварих така, без никаква документация или описание. Не заварих и хората, които са я поддържали. Отдавна са се пенсионирали. Не съм свалял платката за да разбера схемата, но мога да опиша всички елементи по нея. Платката явно работи на 12V, защото има мощен ценеров диод Д815Д за 12V.
Има кварцов резонатор 32768kHz. Най-близко е да първия чип К176ИЕ12 (брояч). Вероятно е свързан към него.
Втория чип е К561ТМ2 (D-тригер). Два транзистора 2T3604 и два транзистора BD139. Логиката според мен е брояча да управлява тригера. Тригера да управлява малките транзистори, а те големите. Кабелите свързани към колекторите на големите транзистори идват от бобините на релетата. Това е всичко, което мога да кажа за платката поне за сега. Захранването също е голяма мистерия. Има сложени две автомобилни крушки с малка мощност - от осветление на табло или плафон. Те са включени преди часовника майка. Т.е. последователно на него. При работа на платката без задействане на реле не светят. При задействане на реле(релета) и по-голяма консумация светват и ограничават тока, като захранването към майката става 13V. Нямам никаква идея защо е направено така. Интересното е, че часовниците работят и при 13V, защото толкова се получава при ограничаването от крушките. Батериите също говорят за това, че 13V е нормално за работата. 3 батерии по 4,5V са предвидени при липса на мрежово захранване.
Ако имам възможност да сваля платката и да проследя връзките от долната страна, ще се опитам да направя някаква схема. До тогава това е наличната информация.

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Радиосинхрон управляващ модул

Мнение от stepona555 » 29 дек 2020 20:29

НЯма смисъл да си губите времето , щом я нямате начертана.
Първата схема не е брояч , а специализирана схема за електронен часовник , само с още една от тази серия Ие13 , може да си направите кварцов часовник , е и малко външни елементи.
Най важното за вашата схема е че тя има изход с минутен импулс на 10 крак.
В следващото видео 1.12 се вижда схемата .
https://youtu.be/rdMJ4mtmu-I
Тук има мъдрости защо и как се ползва и линк към една книга за кварцови часовници.
https://forum.cxem.net/index.php?/topic ... 8%D0%B513/
А другата е както казвате два тригера .
Накрая ще се окаже че всичко работи на 12 и 24 волта е само за релетата.
А крушките са добра защита срещу късо съединение.
Изображение

dido73
Reactions:
Мнения: 5
Регистриран: 12 дек 2020 12:29

Re: Радиосинхрон управляващ модул

Мнение от dido73 » 04 яну 2021 23:59

Много благодаря за линковете. Много интересна тема за К176ИЕ12 и останалите. Чудесна книга. В моя случай К176ИЕ12 работи като минутник, ако мога така да се изразя.
Относно крушките и захранването, те захранват всичко - релета, платка, бобини на часовниците. Когато тече минутата и няма задействано реле (т.е. няма и задействани бобини на часовниците) работи само платката и захранването си е 24V. На самата платка ценера и дава 12V. В момента на задействане на реле (съответно едновременно задействане на бобините на изпълнителните часовници) консумацията нараства, крушките светват и на всички консуматори реле+бобини+платка захранването се ограничава на 13V, поради пада в крушките. На видеото в предишния ми пост се вижда как светват в момента на задействане на реле+бобини. Има голяма логика в това да са защита, въпреки че има два предпазителя на часовника майка. Много е вероятно да са сменяли предпазители постоянно. Писнало им е и са сложили крушките. Двете крушки са в паралел. По това, че крушките са разнородни си мисля, че са подбирали точния пад който ще дадат, защото ако дадат по-голям пад (ограничат тока на часовниците повече), то няма да достига захранване за часовниците. Общо 2бр. изпълнителни часовника са в системата. Един на фасадата на сградата и един във фоайето. Изначално не работеха, защото при вътрешни ремонти майсторите са прекъснали / премахнали кабелите, вградени в мазилката. Сега предстои ново окабеляване и възстановяване на системата. Затова и се наложи да я пускам в стационарни условия за да проверя дали изобщо работи. Корубата на външния изпълнителен часовник беше напукана и в окаяно състояние. Наложи се лепене, боядисване и пудрене. Ще работи.
Нещо много интересно. Бобинния механизъм на часовника майка е малко по-различен от тези на изпълнителните часовници. Часовника майка може да работи в хоризонтално положение, но не и изпълнителните часовници. В хоризонтално положение големите часовници запецват. За малко да ги бракувам погрешка. Добре че се усетих та ги поставях във вертикално положение. Не съм часовникар и предполагам, че самите механизми са си такива.

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”