Смяна на рубин.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Смяна на рубин.

Мнение от nevenbekriev » 11 яну 2020 14:55

atanweb написа:
10 яну 2020 20:39
Ето това имах в предвид с моят въпрос. Уцели от първия път.
Сега още един въпрос.
Възможна ли е замяна на камък който е бил в комбинация с накладен (тип2 от картинката по горе), като на негово място да се постави обикновен камък (тип1). Предполагам, че осите са с различен профил и това няма да е много подходящо, но например анкерно колело би ли се въртяло безпроблемно с камък с цилиндричен отвор от едната страна и камък в комбинация с накладен такъв?
Това звучи непрофесионално, но за мен е интересно да знам до къде се простират комбинациите при този тип ремонти.
Особено за анкерно колело - няма проблем. Истината е, че и за баланс става, особено ако няма алтернатива. Но новият камък, разбира се, трябва да се сложи с плоската страна към накладния. Обаче, има и подробност... Камъкът с изпъкнала заоблена повърхност, заедно с плоската страна на накладния, удържат маслото в центъра, където двете повърхности са най-близко една до друга. Може да си забелязал, в старите часовници със завалцовани камъни, обикновено камъните на баланса не са с изпъкнала повърхност, а са си плоски. При тях удържането на маслото става с помощта на улея, който е около камъка и образува ръба на гнездото за завалцоването. Ако в съвременен часовник със запресовани камъни сменим заобления камък с плосък, за да се удържа маслото, трябва около камъка да направим такъв улей и да го завалцоваме старателно около камъка, за да се получи един цялостен заоблен и гладък преход от метала към камъка. И камъкът трябва да е на една идея по-ниско от околната повърхност, за да има минимално отстояние от накладния камък.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Смяна на рубин.

Мнение от atanweb » 11 яну 2020 19:30

Около 2,2-2,3мм външен диаметър.
Отвор с 0,25мм
Изображение

Потребителски аватар
malandro
Напреднал
Reactions:
Мнения: 126
Регистриран: 21 фев 2021 21:26
Местоположение: Варна

Re: Смяна на рубин.

Мнение от malandro » 15 окт 2021 08:35

И аз да се разпиша в тази тема...
Реших да си събера еднин механизъм Молния от посъбрани чарколаци. Започнах с плочата. След измиване и оглед се видя счупен камък на баланса:

Изображение

Изображение

От мост за баланс си разпресовах един с помощта на дорник от дървена клечка (твърда) като я подострих да е с диаметър малко по-малък от външния на камъка.
Запресоването го извърших с дорник, чийто диаметър е по голям (за да не вкара камъка много навътре) и челото е перпендикулятно на оста, равно, твърдо и полирано (част от някакъв вътромер :lol: ). За да не нараня камъчето подложих парченце хартия.

Изображение

Сега ще си търся баланс и часово колело, само тези части ми липсват за този механизъм.

Извинете ме за снимките, но с телефон - толкова. Не ми се вади фотоапарат, обектив, макропъстени, статив, че и осветление (туй е друго мое хоби... :D )...

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”