Френски каминен часовник. Окачване на махало с конец.

Отговори
Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Френски каминен часовник. Окачване на махало с конец.

Мнение от atanweb » 13 окт 2020 18:31

По случайност и аз вече имам от тези шаиби, а и инструмент.
Но сега ме вълнува забавянето на часовник с махало.
Нека използвам темата и да питам тук.
Каминен часовник мисля, френски между 1850г. и 1900г. Работи, почистен, смазан.
Обаче избързваше доста. с 2мин на час т.е. около 50 минути на 24ч.
Отпуснах максимално дължината на махалото, но не е достатъчно.
Сега избързва с около 15мин на 24ч.
махалото е с дължина около 20см. поиграх си доста да наглася окачването му което е на конец, чиято дължина се ругулира и така махалото се може да се повдига и сваля.
от този тип но изработката му е по евтина от показаното на снимката.
Изображение
Главната пружина нещо да не е проблем. Нужно ли е да се разтегне или да се смени? това е само предположение, може да давате други идеи.
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Как да се забави часовник?

Мнение от ivan_p_uzunov » 13 окт 2020 19:50

Първото което ми идва на ум е да те питам дали някой друг си е играл с него преди теб или това избързване е възникнало от само себе си при работа на механизма във времето ? Трябва да почистиш пружина -барабан и да се пробваш да утежниш махалото . -Твърде възможно е да са сменили и пружината с друга по мека .Провери и дълбочината на палетите , да не би хода им да е плитък? :b

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Как да се забави часовник?

Мнение от atanweb » 13 окт 2020 20:03

Нямам информация за досегашно състояние на часовника. Дадоха ми го с изкривена кука на махалото вероятно по време на съхранение или транспорт. Куката е обикновенна тънка тел. Там всеки градус и различна форма играе роля. Много е капризно. Ако не е подходяща форма часовника заклинва във вилацата на анкерната котва. Играх си много часове за да го накарам да работи без да спира. Сега това не е проблем, но избързването е в повече както споменах.
Механизмът не предлага регулировка на дълбочината на палеите. Те са цяла част с анкера, пък той не се регулира по височина. Ще пробвам да сложа малка допълнителна тежест на махалото.
Имам и едно притеснение, за връщането след това на часовника към собственика. Дори и да го наглася, след това собственикът не знам колко е кадърен да си закачи махалото. Само малко ако допре някъде куката *тел и ще я изкриви, от там пък и часовникът няма въобще да тръгне.
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Как да се забави часовник?

Мнение от ivan_p_uzunov » 13 окт 2020 20:11

Това с конеца не го разбирам ! :o

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Как да се забави часовник?

Мнение от atanweb » 18 окт 2020 15:47

Повечето френски механизми с махало и гонг не са с конец, ама тоя е от малкото които са с такъв конец. Идеята е собственикът сам да може да спуска и качва махалото и така да регулира точността.
Изображение
Аз импровизирах и направих едно "топче" което помогна и забави хода, но механизмът е на предела на силите си да бута махалото и за два дни ненадайно спря два пъти. Може би трябва още малко да си поиграя с вилицата и нейната равнина. Струва ми се, че махалото прави леко елипсовидно движение, което изначава, че вилицата не е в идеална равнина с махалото и там губи енергия.

Изображение

Изображение
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Как да се забави часовник?

Мнение от ivan_p_uzunov » 18 окт 2020 19:41

Я вземи и махни тоя конец . Имаш ли от тези пластини с които се окачват махалата?- Вземи и сложи една пластина на мястото на конеца и скъси дължината на махалото като същевременно го утежниш малко . -Пробвай как ще върви.И не забравяй че и двата такта на преминаването на анкерната вилка в ляво и в дясно трябва да са с еднакво времетраене поне на слух .

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Как да се забави часовник?

Мнение от atanweb » 18 окт 2020 19:58

Точно както каза, по равномерният такт се ориентирах до сега. Когато нещо не е както трябва съвсем отчетливо се усеща дисбаланс с звука и доближаването на две кликания и раздалечаване спрямо следващите две. Така човек гледайки и слушайки може да се ориентира в коя зона е проблемът. Ляво или дясно. Спирам с експериментите и го оставям така.
Пооправих отвора на водача бутащ махалото и сега часовникът работи по добре. Точността за сега върви под 10 мин на ден. Така и ще го оставя. За съжаление нямам отпуснато повече време за ремонт. Часовникът трябва да бъде върнат на собственика. Не съм съвсем доволен, но поне успях да поработя малко и по външният вид на часовника.През последните 40 години часовникът е бил вещ за украса. За в бъдеще вероятно пак ще е така. А дали върви точно или не собственикът изтъкна, че не го интересува.
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Как да се забави часовник?

Мнение от nevenbekriev » 18 окт 2020 21:01

Сашо, конецът въобще не трябва да е както на твоята снимка. Куката на махалото трябва да е права, а не изкривена както при теб. Окачването (конецът) трябва да е точно над оста на анкера. Тоест, ако гледаш от задната страна, трябва да виждаш двата края на конеца един върху друг. На първата снимка, която явно е от друг часовник, всичко е както трябва. На щифта на който виси махалото трябва да има 2 отвора. конецът влиза през единия, минава надолу, връща се нагоре и влиза във втория. Регулирането на дължината е чак след това. Тежестта на махалото не е много важна. Дължината му определя честотата. При теб има много загуби, защото точката на окачване е грешна и от това се предизивикват странични колебания.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Как да се забави часовник?

Мнение от atanweb » 18 окт 2020 21:49

Ей, жив и здрав да си Невене!
Туй вярно говориш и глупостта излиза наяве.
През цялото време вярвах, че конецът е поставен така оригинално и се мъчих да го докарам така.
Логиката конецът да се спуска през дупката и да се връща нагоре е 100% вярна. В началото се опитах да намеря снимки на подобен механизъм ,но излезе само тази която съм постнал горе. А там не съм обърнал внимание на това ,че конецът е по различен начин.
За пореден път преклон пред опита и логическото мислене които споделяш с нас!
Ще пиша веднага след като имам резултат.
Поздрави!
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Как да се забави часовник?

Мнение от atanweb » 20 окт 2020 19:48

Поправих "плетката" на конеца.
Благодаря на Иван и Невен за подкрепата и дадените напътствия.
След кратка корекция с неравномерно тиктакане и връщане към вертикално положение на анкерната опашка сега тикатака мисля равномерно и стабилно.
video заснето при махнат гонг.
https://streamable.com/icosvf
https://imgur.com/YYW8NT2

Изображение

Изображение
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Как да се забави часовник?

Мнение от ivan_p_uzunov » 20 окт 2020 20:50

Ееее , Браво ! Отново показваш много добре свършена работа . :clap:

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Как да се забави часовник?

Мнение от atanweb » 21 окт 2020 05:30

Тя ако беше добре свършена тая работа нямаше да има продължение.
Но се радвам, че идват и такива часовници и така постепенно ще ги опозная и тях. А до тогава разчитам на вас!
Изображение

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”