Електромеханичен часовник Слава проблем

moreg
Reactions:
Мнения: 35
Регистриран: 24 фев 2018 22:20
Местоположение: София

Електромеханичен часовник Слава проблем

Мнение от moreg » 28 авг 2021 08:58

Здравейте. Вчера ми подариха въпросния часовник и при слагане на батерия не заработи. Отворих го и отвътре изглежда изряден няма липси няма нищо нарушено. Механиката работи всичко се движи като побутна леко баланса с ръка. Забелязвам, че на електрическата схемата има един червен керамичен плосък кондензатор 33 nf и един Германиев транзистор с три крачета MП 41A.
Изображение
Е

Изображение

Изображение

Изображение
Според вас какво от тези двата елемента кондензатора и транзистора трябва да подменя за да заработи? Кермичния кондензатор не мога да го разбера на колко волта е. Моля за съвет как да го подкарам да заработи?

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6222
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Електромеханичен часовник Слава проблем

Мнение от atanweb » 28 авг 2021 10:06

Привет. Имаш ли малък компас ?
За да провериш дали има магнитно поле от бобината.
Ако се опиташ да измериш бобината за спротивление.. какво ти показва уредът?
Най честата причина е бобоната.
Когато побутнеш баланса.. той успешно ли преминава през анкерната вилка? задвижва ли колелата тататък по веригата?
Това са само хрувания. Честно. аз не съм ремонтирал такъв, но бих започнал по този начин.
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3035
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Електромеханичен часовник Слава проблем

Мнение от stepona555 » 28 авг 2021 13:28

Не намерих схемата на стария вариант , като вашия , но все пак слагам другата схема.
https://postimg.cc/f3k7HQrX
Ето и схема на механичната част
https://www.chasove.com/viewtopic.php?f ... %BD#p33192

Този будилник не тръгва сам след слагане на батерия , трябва да се разклати баланса!

Ето тук има описани повечето проблеми , обикновенно механични.
Последното което се разваля е кондензатора , ако няма с какво да го измерите не го пипайте , по скоро е мръсен механизма и затова не може да тръгне , и проверете двете бобини , едната дава сигнал който транзистора усилва и задейства другата .
http://forum.watch.ru/showthread.php?t=84703
Аз бих проверил и спойките , най добре ги презапойте като внимавате с изводите на бобинките.
Също окислени пластини за батерията може да не захранват добре платката.
Няма нищо страшно все пак е схема само с 4 елемента
И честито за интересната находка.
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3035
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Електромеханичен часовник Слава проблем

Мнение от stepona555 » 28 авг 2021 13:42

Ето тук има инфо как се ремонтира подобен часовник , само имайте предвид , че керамичните кондензатори за разлика от електролитните не изсъхват и не стареят , и е без значение за какво напрежени са.Обикновенно надживяват всички други елементи в една схема.
https://www.chasove.com/viewtopic.php?f ... 423#p61399
Изображение

moreg
Reactions:
Мнения: 35
Регистриран: 24 фев 2018 22:20
Местоположение: София

Re: Електромеханичен часовник Слава проблем

Мнение от moreg » 28 авг 2021 16:16

Знам, че когато сложа батерия той няма да тръгне сам. Естествено, че разклащам часовника и механизма се задейства но работи за 3 секунди и спира сам. Вътре огледах внимателно и по механиката всичко е изрядно и чисто. Няма мърсотия няма счупени части и всичко изглежда като ново. Компас нямам. На задния капак на часовника има една бобина която също изглежда изрядно. Контактните пластини на батерията също са чисти. Като побутна баланса успешно преминава през анкерната вилка. Бoбината ще я проверя утре с мултицета за съпротивление, че в момента часовника не е при мен. Преди време успешно успях да съживя един електромеханичен Янтар но при него имаше два електролитни кондензатора, които подмених и той заработи. А тук на Славата няма такива кондензатори и съм затруднен.
Последна промяна 2 на moreg, променена общо 28 пъти

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6222
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Електромеханичен часовник Слава проблем

Мнение от atanweb » 28 авг 2021 16:28

Ако махнеш анкера и пробваш дали ще има нестихващи колебания на баланса. Тогава все едно разделяш търсенето на две. Ако баланса се върти, значи проблемът е след това и е в механиката.
Ако балансът спира бързо след разклащане, значи електрониката.
Можеш да опиташ да премериш някакви пулсаций на бобината.. ако идват там.
По хубаво е със стрелкови уред, че някой дигитални действат малко по бавно и не са чувствителни.
Изображение

moreg
Reactions:
Мнения: 35
Регистриран: 24 фев 2018 22:20
Местоположение: София

Re: Електромеханичен часовник Слава проблем

Мнение от moreg » 28 авг 2021 20:00

Утре ще премеря двете бобини с мултицет и ще видя какво е положението. Странно аз смятах, че проблема може би е или в транзистора или в керамичния кондензатор но явно най-често се повреждат бобините. :)

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3035
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Електромеханичен часовник Слава проблем

Мнение от stepona555 » 28 авг 2021 21:13

Не знам на кое викате анкера и вилката , според мен има само нещо като червячен механизъм което движи механизма.
Изображение
Не забравяйте че има 2 бобини когато ги мерите.
Работната е между колектора на транзистора и минус , там също може да сложите мултицет на мили волт и като раздвижите баланса трябва нещо да се промени , тогава значи транзистора и бобината датчик са добре .
Колектора е десния извод гледано отгоре , базата е в средата.
Естествено че е хубаво да премерите и транзистора и кондензатора , това че се поврежда рядко не значи никога.
Успех
Изображение

moreg
Reactions:
Мнения: 35
Регистриран: 24 фев 2018 22:20
Местоположение: София

Re: Електромеханичен часовник Слава проблем

Мнение от moreg » 29 авг 2021 19:05

Проверих работната бобина с мултицета и показва верига. Даже като опирам сондите на мултицета и баланса леко трепва. Проверих и вторичната бобина и тя дава верига. Като подадох ток от батерията към вторичната бобина и тя вибрира. Издава звук, който да те събуди. Проблема вероятно идва или от керамичния кондензатор или от транзистора. Колкото и рядко да се повреждат май точно те мътят водата. Остава да ги намеря и да ги подменя. Гледам че такива керамични кондензатори се продават на 33 nf. Първо мисля да сменя само кондензатора и ще видя дали ще има ефект.

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3035
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Електромеханичен часовник Слава проблем

Мнение от stepona555 » 29 авг 2021 22:44

Защо не му разпоите само единия извод и да го премерите (кондензатора).
На кое казвате вторична бобина , ако е тая на звънеца значи сме се изгубили в превода. тя е третата бобина и няма връзка с хода на часовника.Транзистора се проверява много лесно и с омметър ако нямате режим проверка на диод на мултицета , само трябва да отпоите единия извод на "вторичната бобина " която го шунтира и ще показва едно и също и в двете посоки на прехода емитер база.
Смяната на елементи без диагностика която да докаже че са дефектни е меко казано странен подход за ремонт според мен .
Ама вие си знаете по добре , по ми е интересно откъде ще намерите МП42Б нов и доказано работещ преди да го запоите , понеже след това като сложите батерия всичко може да стане.
Успех и късмет!
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3035
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Електромеханичен часовник Слава проблем

Мнение от stepona555 » 30 авг 2021 20:38

Отговарям на личен въпрос , дано не ми се смеят специалистите , понеже германиев транзистор не съм пипал от 40 години.
https://eandc.ru/catalog/detail.php?ID=12288
https://postimg.cc/f3k7HQrX
Изображение
Почвам с транзистора , на линка се виждат изводите , на снимката отляво надясно са емитер база колектор.
На схемата емитера е със стрелка , колектора е от същата страна на чертата , а базата е перпендикулярно на чертата.
С омметър трябва да показва малко съпротивление ако минуса е на базата , а плюса на някой от другите два , наобратно трябва да показ0ва безкрайност .
Това при положение че мерим само него , ако има свързани други елементи омметъра ще мери и тях .
Кондензатора се мери най лесно ако мултицета има опция измерване на кондензатори .Ако няма , прекъсваме със клещи секачки единия извод този от към баланса ми се вижда удобен на 1 мм над спойката.
С омметъра трябва да показва безкрайност. След това както е откачен от останалата схема го зареждаме с някаква батерия , без значение каква и веднага след това мерим на двата му изхода с волтметър или амперметър трябва да покаже за момент нещо най добре напрежението на батерията с която сме го заредили и да спадне до нула.
Ако изпълняява тези условия е перфектен.И с една капка припой го запояваме обратно
Бобините са закачени както следва Л3 работна между колектор и минус на батерията, трябва да покаже някакво съпротивление , килооми , другата бобина е между + на батерията и базата на транзистора , и тя трябва да покаже някакво съпротивление може би по малко от другата .

Описаните измервания се правят без батерия.

С включена батерия и волтметър между емитер и колектор трябва да показва 1.5 волта и като се разклати баланса да спадне за миг ако изобщо го хване мултицета .

От тук нататък ще помоля за данни от измерване и конкретни въпроси .
червения и черния кабел на мултицета са различни и има значение кой къде се включва
Ако има неясноти една снимка на мултицета ще помогне много.

В меито за толкова мъдрости отдавна щяха да ми пишат тройка и да ме изгонят от изпита .
Успех и пак си мисля че нещо заяжда механичната част
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6222
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Електромеханичен часовник Слава проблем

Мнение от atanweb » 31 авг 2021 17:17

Браво за насоките!
Ако нещо има проблем с транзистора, то може да се намери заместител.
Като бях ученик беше модерно да имаш каталози в които таблично четеш данните на транзистора и са дадени най-близките заместители. После предполагам това е минало някъде в html+sql т.е. уеб вариант.
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3035
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Електромеханичен часовник Слава проблем

Мнение от stepona555 » 31 авг 2021 17:51

atanweb написа:
31 авг 2021 17:17
Браво за насоките!
Ако нещо има проблем с транзистора, то може да се намери заместител.
Като бях ученик беше модерно да имаш каталози в които таблично четеш данните на транзистора и са дадени най-близките заместители. После предполагам това е минало някъде в html+sql т.е. уеб вариант.
В линка който ми попадна и съм сложил към руски сайт освен всички други данни има посочени и заместители.
Импортный аналог: 2N2428, 2SB120, 2SB175, 2SB33 2SB37, 2SB60, 2SB61, 2SB439, 2SB440, OC1072, OC1075.
А на времето четяхме за западни аналози , въздишахме и си вземахме да четем нещо по полезно , за революцията за партизаните и др такива весели неща.
Изображение

moreg
Reactions:
Мнения: 35
Регистриран: 24 фев 2018 22:20
Местоположение: София

Re: Електромеханичен часовник Слава проблем

Мнение от moreg » 01 сеп 2021 14:24

Здравейте днес успях да видя, че едната от тънките жичики, която излиза от бубината и се свързва към минуса на батерията беше прекъсната, пуснах поялника и някак си успях да я наставя и да я споя с пъпката за минус на платката за батерията. Сложих мултицета и ми показа вече връзка каквато преди това липсваше. Мислех си, че точно това е била причината да не работи но като сложих батерията отново не работи.
Свързах се и с човек, който продава такива Слави и той ми каза, че тия часовници неработели, защото се разцентровало колелото, което играело ролята на анкер. Ел частите не правели проблеми нито транзисторите им нито кондензатора.
Огледах внимателно механиката но такова колело което може да се разцентрова не видях. Като разклатя часовника с ръка всичко по механиката се движи без проблеми.

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3035
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Електромеханичен часовник Слава проблем

Мнение от stepona555 » 01 сеп 2021 20:49

Досега не видях в тая тема поне едно число от вашите измервания , колко ома или килоома между кои изводи , или какво напрежение има на всеки крак на транзистора , ако са някаква тайна продължавайте да се борите самостоятелно .
Погоре на снимката "анкерното" колело е с номер 21 и има спирачка с номер 15 , да не би вашия часовник да е на ръчна и затова да тръгва трудно .
Махнете го това колело и ако тръгне значи е механична повреда.
успех
Изображение

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”