Електромеханичен часовник Слава проблем

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Електромеханичен часовник Слава проблем

Мнение от nevenbekriev » 02 сеп 2021 20:38

moreg написа:
28 авг 2021 16:16
... Естествено, че разклащам часовника и механизма се задейства но работи за 3 секунди и спира сам...
moreg написа:
01 сеп 2021 14:24
...Като разклатя часовника с ръка всичко по механиката се движи без проблеми.
Тези две твърдения си противоречат. Противоречието е в това, че ако всичко в механиката е наред, при хубаво разклащане, балансът ще движи трансмисията напред примерно 10 сек.
Това значи, че все пак има механичен проблем, но не изключва неизправност в електронния модул.
На кондензатора най-вероятно нищо му няма, но няма да можеш да го измериш с мултицет, освен ако мултицетът не мери кондензатори. Начинът за проверка на кондензатор с оммер докато трае презареждането му работи, но за кондензатори с доста по-голяма стойност.
Ако нещо в схемата е неизправно, то ще е бобината или транзисторът. Не виждам на снимките дали изобщо има базов резистор в модула. Има ли? Резисторът в схемата служи за да протече някакъв малък ток през базата на транзистора и това да предизвика протичане на колекторен ток. Ако модулът е направен така, следва при свързването на батерията, през транзистора да протече ток и от това балансът в момента на свързването ще се отклони, както се е отклонил при проверката на съпротивлението на бобината. Отклонява ли се?
Като говорим за бобината, то тя е навита с два отделни проводника и всъщност има две отделни намотки. И двете ли не са прекъснати?
Накрая, и аз ще попитам какви са напреженията на изводите на транзистора (спрямо плюса на батерията)? Ако модулът е изправен, следва напрежението на колектора да се променя за кратко, когато завърташ баланса от равновесното му положение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Електромеханичен часовник Слава проблем

Мнение от stepona555 » 02 сеп 2021 21:51

Благодаря ти Невен че поемаш щафетата , дано тръгне тоя будилник .
Начинът за проверка на кондензатор с оммер докато трае презареждането му работи, но за кондензатори с доста по-голяма стойност.
Не знам какво съм писал но съм имал предвид проверка с волтметър с достатъчно вътрешно съпротивление.

Аз лично ако нямах опция на мултицета за измерване на кондензатори (аз ги меря с ЕСР ама това е друга бира) щях да го заредя с 24 волта абе направо с 60 и на волтметъра се вижда как бавно спада.

Няма резистор и електролитен кондензатор (пускова верига) те са добавени в по късния вариант на будилника.
Трябва си ръчно разклащане във вертикалната ос.

В предните постове колегата написа че като мери бобината баланса трепва , след това обаче написа че е прекъсната и той я е възстановил и вече не знам дали нещо трепка . Остава неясно кое е мерил когато баланса е мърдал .

Утре ако успея ще ида до офиса дето имам поне две такива Слави , те са с новата схема с електролитния кондензатор ама си е същото и ще меря и ще снимам , ако тръгнат де , ако не отварям и аз тема защо не работи тъз Слава дето тъй добре си цъкаше преди няколко години .
Поздрави и късмет :b :b
Изображение

moreg
Reactions:
Мнения: 35
Регистриран: 24 фев 2018 22:20
Местоположение: София

Re: Електромеханичен часовник Слава проблем

Мнение от moreg » 03 сеп 2021 17:24

nevenbekriev написа:
02 сеп 2021 20:38
moreg написа:
28 авг 2021 16:16
... Естествено, че разклащам часовника и механизма се задейства но работи за 3 секунди и спира сам...
moreg написа:
01 сеп 2021 14:24
...Като разклатя часовника с ръка всичко по механиката се движи без проблеми.
Тези две твърдения си противоречат. Противоречието е в това, че ако всичко в механиката е наред, при хубаво разклащане, балансът ще движи трансмисията напред примерно 10 сек.
Това значи, че все пак има механичен проблем, но не изключва неизправност в електронния модул.
На кондензатора най-вероятно нищо му няма, но няма да можеш да го измериш с мултицет, освен ако мултицетът не мери кондензатори. Начинът за проверка на кондензатор с оммер докато трае презареждането му работи, но за кондензатори с доста по-голяма стойност.
Ако нещо в схемата е неизправно, то ще е бобината или транзисторът. Не виждам на снимките дали изобщо има базов резистор в модула. Има ли? Резисторът в схемата служи за да протече някакъв малък ток през базата на транзистора и това да предизвика протичане на колекторен ток. Ако модулът е направен така, следва при свързването на батерията, през транзистора да протече ток и от това балансът в момента на свързването ще се отклони, както се е отклонил при проверката на съпротивлението на бобината. Отклонява ли се?
Като говорим за бобината, то тя е навита с два отделни проводника и всъщност има две отделни намотки. И двете ли не са прекъснати?
Накрая, и аз ще попитам какви са напреженията на изводите на транзистора (спрямо плюса на батерията)? Ако модулът е изправен, следва напрежението на колектора да се променя за кратко, когато завърташ баланса от равновесното му положение
Здравейте, базов резистор в модула няма. Схемата е от старите без електролитен кондензатор. Отчаях се не мога да го подкарам. Ако искате нещо да снимам ще снимам. Единственото, което забелязвам е че когато подам ток от батерията към едното краче на кондензатора баланса леко трепва. По мехениката всичко се движи гладко. В нея не се съмнявам, сигурен се че проблема е в нещо от електронните компоненти. За съжаление нямам е така за проба читава цяла електронна платка от друга подобна слава е така само за проба да видя дали ще заработи. Като писах, че часовника заработва приблизително за 3 до 4 секунди имах предвид, че толкова заработва не от батерията а от това че при разклащането с ръка толкова е енерцията на баланса. Часовника е мега странен. отвътре изглежда всичко да е наред но незаработва. Почти бях сигурен, че ще тръгне, когато наставих жичката от бубината към пъпката на минуса от платката обаче отново незароботи. А тая жичка колкото и да е странно е толкова тънка, че от годините сама се беше прекъснала просто се беше изпарила.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Електромеханичен часовник Слава проблем

Мнение от atanweb » 03 сеп 2021 17:50

Жичката не е ичезнала сама, а е била подложена на киселинни изпарения от изтекла батерия.
Понеже жичката ПЕЛ накрая където е запоена е с премахнат лак за да стане спойката, то там тя е останала незащитена и изтеглата батерия я е "налазила". т.е. изяла и в преносен смисъл .. да изпарила се е.
Същото се получава и при ръчните часовници с изтекла батерия. Ако бобините и по скоро спойките в края им не са облети със смола или някаква друга изолация, то освен голи тънки писти си заминават първо тънките "жички" ПЕЛ.
След спояване на жичката, какви са измерванията?
Няколко снимки и няколко цифри може да съживят часовника иначе в противен случай Тодор и Невен са безсилни.
Изображение

moreg
Reactions:
Мнения: 35
Регистриран: 24 фев 2018 22:20
Местоположение: София

Re: Електромеханичен часовник Слава проблем

Мнение от moreg » 03 сеп 2021 18:00

Там където е жичката нямаше изтекла батерия. Батерията е далеч от бубинката и там няма как да изтече киселина от нея. Конкретно в този часовник батерии не са текли. Отвътре всичко е чисто. Кажете ми какво точно да меря и да снимам и къде точно да сложа сондите на мултицета? Не съм електротехник по професия и електрониката не ми е силна страна. Имам само някакви базови основни познания.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Електромеханичен часовник Слава проблем

Мнение от atanweb » 03 сеп 2021 18:10

Не е страшно... ще се справите.
Нарисувайте схемата на лист така както я виждате. Всъщност ще се явят не повече от 7-8 възлови точки.
Премере съпротивлението между всички точки.
Премерете напрежението при поставена батерия между всички точки.
Написвайте на листа какво сте премерили.
Снимайте листа.
Преполагам, ще ви отнеме около 10-15 минути.
Киселината от изтекла батерия не е нужно да докосне за да създеде щета.
Изпаренията от киселината са също толкова коварни. Затова на много часовници стрелките са с натрупан бял прах като тебешир.. а стъклото им е мъгляво от вътрешната страна.
Изображение

moreg
Reactions:
Мнения: 35
Регистриран: 24 фев 2018 22:20
Местоположение: София

Re: Електромеханичен часовник Слава проблем

Мнение от moreg » 03 сеп 2021 18:23

Като писах, че часовника заработва приблизително за 3 до 4 секунди имах предвид, че толкова заработва не от батерията а от това че при разклащането с ръка толкова е инерцията на баланса но не съм бил точен, повече от 3 секунди работи по инерция около 7 до 8 секунди са.
Последна промяна 1 на moreg, променена общо 3 пъти

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Електромеханичен часовник Слава проблем

Мнение от stepona555 » 03 сеп 2021 19:07

Тръпна в очакване , някой да прочете отначало темата , ама всичките букви не през абзац .
Ето схемата от руския сайт Р2 и Ц1 се правите че ги няма .
Изображение
Местата на свързване са обозначени с точки , ако са студени спойките , тия точки стават запетайки
Аз бих проверил и спойките , най добре ги презапойте като внимавате с изводите на бобинките.
Оказа се че не съм писал глупости , зареждаш мериш , спада ,значи е кондензатор
Кондензатора се мери най лесно ако мултицета има опция измерване на кондензатори .Ако няма , прекъсваме със клещи секачки единия извод този от към баланса ми се вижда удобен на 1 мм над спойката.
С омметъра трябва да показва безкрайност. След това както е откачен от останалата схема го зареждаме с някаква батерия , без значение каква и веднага след това мерим на двата му изхода с волтметър или амперметър трябва да покаже за момент нещо най добре напрежението на батерията с която сме го заредили и да спадне до нула.
Ако изпълняява тези условия е перфектен.И с една капка припой го запояваме обратно
От тук нататък ще помоля за данни от измерване и конкретни въпроси .
червения и черния кабел на мултицета са различни и има значение кой къде се включва
Ако има неясноти една снимка на мултицета ще помогне много.
Весел край на седмицата.Представих си изражението на началника от Козлодуй като чете тая тема lol2

Изображение
Последна промяна 1 на stepona555, променена общо 3 пъти
Изображение

moreg
Reactions:
Мнения: 35
Регистриран: 24 фев 2018 22:20
Местоположение: София

Re: Електромеханичен часовник Слава проблем

Мнение от moreg » 03 сеп 2021 19:14

Ето това измерих дано да е ясно и всички спойки съм ги презапоил.
Изображение
Другото, което сега измерих, е че когато сложа батерията и тока се губи тоест не отива до минуса на платката и съответно на бобината. Като сложа двете сонди едната на плюса на батерията а другата на минуса на бобината и показва някакви 0.20V а батерията е 1.50V тоест тока някъде се губи и затова и не може да заработи най-вероятно.

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Електромеханичен часовник Слава проблем

Мнение от stepona555 » 03 сеп 2021 19:55

Много ще улесните себе си и всички останали ако ползвате общоприетата символика за транзистор.


Изображение

На вашата картинка има само транзистор и кондензатор , сложете и двете бобини (тънките жички) на картинката .

От последния ви пост оставам с впечатлението че бобината Л3 е проблемна , понеже в схемата минуса е закачен само на нея и ако е прекъснала няма какво да работи .Или кабела от пластината на батерията до платката (според вас там изчезват 1.4 волта , ако не е така , нарисувайте или най добре снимайте къде мерите и какво показва.
успех
Изображение

moreg
Reactions:
Мнения: 35
Регистриран: 24 фев 2018 22:20
Местоположение: София

Re: Електромеханичен часовник Слава проблем

Мнение от moreg » 03 сеп 2021 20:20

Оказа се, че запоената жичка е била разпоена, защото е намазана с лак и не може хубаво да хване калая за нея, както и да е презапоих я и вече бобината има минус тоест отива си тока от батерията до бобината. Вече има ток до минуса и е 1.5V
Откачих това пластмасовото колело и го премахнах от механизма за да се върти баланса свободно без да има какво да го спира и въпреки това не работи. Повдредата е в електронната платка.

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Електромеханичен часовник Слава проблем

Мнение от stepona555 » 03 сеп 2021 23:36

Изображение
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Електромеханичен часовник Слава проблем

Мнение от nevenbekriev » 04 сеп 2021 14:54

moreg написа:
03 сеп 2021 17:24

...Единственото, което забелязвам е че когато подам ток от батерията към едното краче на кондензатора баланса леко трепва. По мехениката всичко се движи гладко. В нея не се съмнявам, сигурен се че проблема е в нещо от електронните компоненти.
Щом балансът осцилира поне 7-8 секунди 'по инерция', тогава приемаме, че наистина механиката не е причина за да не работи часовникът.

Обаче, как ти хрумна да 'подадеш ток от батерията към едното краче на кондензатора' ??? Да разбирам ли, че си свързал минуса на батерията директно към базата на транзистора? Май е точно така и в този случай и аз съм вече сигурен, че е нещо от електронните компоненти - електронният компонент с трите крака едва ли вече работи.

Виж, единственото проблемно нещо в този часовник е бобината. Транзисторът - майната му, той е лесна работа. Кондензаторът - още по-лесна. Виж, ако бобината е прекъсната, се съмнявам, че някой ще може да ти помогне. До тук разбрахме, че май-май колекторната намотка е все още здрава. За да запоиш лакирания проводник, ти трябва флюс, който може да премахне лака от проводника, и същевременно не е твърде агресивен, за да не разяде след време самия проводник. Това, дето казваш, че проводникът 'се е изпарил' е точно в резултат от флюса, който са ползвали при производството. Е, издържал е доста години, преди да се изпари... Може да използваш аспирин в качеството на флюс. Мирише гадно, гледай да не вдишваш изпаренията. Знай, че имаш много малко право на грешки, защото проводникът е наистина тънък и скъсаш ли го много близо до бобината, нищо няма да може да се направи.
Това до тук - за колекторната намотка. Обаче, до сега не сме чули нищо за базовата намотка. Как е тя? Тя е свързана между емитера и базата на транзистора. На снимките се виждат само два от проводниците на бобината, това е веротно защото другите два излизат от другата страна на бобината. Премери какво съпротивление има намотката, като имай пред вид, че и преходът база-емитер на транзистора е свързан към нея и той може да е пробил или прекъснал заради експеримента ти с батерията. Затова откачи базата на транзистора при измерването

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Електромеханичен часовник Слава проблем

Мнение от stepona555 » 04 сеп 2021 20:24

Добър вечер , добрата новина е че намерих един подобен будилник в мазето , лошата е , че е от 83 по новия модел с пускова верига и освен това си тръгна все едно никога не е спирал .
Понеже даже тук стана ракиено време само няколко снимки , утре ще меря къде какво ще покаже.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Всички 4 извода на двете бобини са запоени отдолу на платката , която явно е малко различна заради допълнителния кондензатор и резистор.
Поздрави
Изображение

moreg
Reactions:
Мнения: 35
Регистриран: 24 фев 2018 22:20
Местоположение: София

Re: Електромеханичен часовник Слава проблем

Мнение от moreg » 05 сеп 2021 13:40

Здравейте. Благодаря на всички за помощта. Няма да се занимавам повече с часовника. Ако от някъде ми изпадне някоя читава Ел. платка ще я сложа и ще тествам като нaй - вероятно часовника ще тръгне. Тая платка е с повредена бобина. Иначе часовника щеше да си работи. Поздрави на всички и най-вече на Невен и да му кажа, че Весната на, която възстанови баланса работи супер точно.

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”