Ремонт/реставрация на стар кварцов часовник Orient GS 549607A-42CS

Отговори
Потребителски аватар
vbi
Reactions:
Мнения: 1
Регистриран: 27 юни 2022 14:22

Ремонт/реставрация на стар кварцов часовник Orient GS 549607A-42CS

Мнение от vbi » 28 юни 2022 11:52

Здравейте,

Имам нужда от помощ за възстановяване на стар кварцов часовник Orient. Беше подарък от родителите ми, когато бях ученик (преди повече от 35 години). По спомен като ученик го носих около 2 години и почна да му пада батерията за няколко месеца. В онези времена (80-те години) читавите часовникари, които бяха наясно с кварцовите часовници бяха малко. Имаше часовникар на Борово, близо до нас на който занесох часовника за преглед и ремонт, който тогава каза, че вероятно е замърсен и затова по-бързо му пада батерията. Разбрахме се да го почисти и да му смени батерията. Когато отидох няколко дена по-късно да видя до къде е стигнал видях, че беше извадил целия механизъм от касата и заедно със стрелките и циферблата го беше натопил в чаша с някакъв разтвор, който щял да го почисти. Съответно, когато ми го върна циферблата беше почнал да се бели и няколко дена по-късно часовника спря съвсем. Няма да ви занимавам с рекламациите, но в крайна сметка не го прие втори път да си оправи нещата и съответно часовника остана в това състояние. Единственото, което тогава успях да направя е да сваля предното стъкло и внимателно да почистя циферблата от падналите люспи боя за да има поне някакъв вид – това се случва преди повече от 35 години. От тогава часовника не работи и беше прибран, докато не го открих случайно преди няколко месеца и реших да опитам да го възстановя.

Модела на часовника (това, което пише на задния капак) е:

Изображение

ORIENT QUARTZ
WATER RESISTANT
TGP STAINLESS STEEL
GS 549607A-42CS


Така изглеждаше оригинално по спомен (снимката е произволна от нет-а)

Изображение

Така изглежда в момента (след почистването на боята на циферблата):

Изображение

Това е снимка на механизма вътре с надпис ORIENT 54910 2J. :

Изображение

Много бих се радвал ако ми препоръчате човек от София (може и от друг град), който да намери необходимите части (или цял механизъм) и да върне часовника към живот. Външното му състояние е сравнително добро (ще се наложи полиране), има драскотини и малка шупла на стъклото, точно под датника. Проблем ще оправянето на самия механизъм - не знам как стои въпроса с частите (със сигурност е повредена бобинката) и дали не се продава някъде цял механизъм (ако е универсален и се слага и в други модели часовници). Аз лично не бих могъл да се справя с подмяната на механизма, особено ако трябва да се преместват стрелки и циферблат и предпочитам да го направи можещ човек. Наясно съм, че няма как да стане като нов, особено циферблата, но силно се надявам да може да се отремонтира механизма. Успях да намеря и купя за части друг модел ORIENT с почти същия механизъм, но за съжаление и неговата бобина е повредена, въпреки че става точно в моя механизъм 54910 2J. Всичко останало от механизма може да се ползва, включително електрониката стига да са в добра кондиция. Все пак бобинка ще е необходима.

Изображение

В случай че някой успее да го оправи би могло да се сложи фосфорна боя на стрелките и часовете - оригинално нямаше, но ех мечти ... :))

Изображение

Това са данните, които намирам за часовника:

Reference Number: GS 549607A-40 CS
Water Resistance Rating: Splash Proof
Gender: Men
Case Material: Stainless Steel
Movement: ORIENT Quartz 54910 2J
Type: Wristwatch
With Papers: No
Year Manufactured: 1980's
Indices: Stick Indexes
Display: Analog
Band/Strap: Bracelet/Link Band
Lug Width: 18 mm
Brand: Orient
Case Size: 34mm x 34.5mm x 8mm Excl Crown and Lugs
Watch Shape: Octagonal
Strap Material: Metal
Country/Region of Manufacture: Japan
Style: Sport
Features: Day/Date
Dial Colour: Champagne
Case Finish: Polished
Strap Colour: Gold, Silver
Case Colour: Silver

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”