Старо Сейко за проект

Отговори
s31k0
Reactions:
Мнения: 5
Регистриран: 27 окт 2022 10:16

Старо Сейко за проект

Мнение от s31k0 » 27 окт 2022 11:12

Здравейте, от доста време следя форума, но днес със регистрация и въпрос/и.

Спечелих това старо Сейко на търг. :)

Изображение

Когато започнах да го чистя, стъклото започна да се върти свободно. Предполагам липсва уплътнението на самото стъкло?

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6223
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Старо Сейко за проект

Мнение от atanweb » 27 окт 2022 17:41

Привет и добре дошъл!
В момента може би стъклото се държи да не изпадне единствено от безела. Т.е. пръстена който е около стъклото го държи.
Той безела е разглобяем. Изважда се.
Стъклото не би трябвало да се върти.
По правило е, че минералните стъкла винаги са с уплътнение.
Плексигласовите *акрилните се самоуплътняват. Поради непрекъснатото напрежение на което са подложени когато са били монтирани. Минералните и всякакви кристални стъкла не са гъвкави и за това им трябва уплътнение.
Опитай да извадиш безела на твоя часовник. Странично с ножче тип макетен нож.. може би има някъде отвор където да подпъхнеш острието. След това с леко разклащане ще започне да се вади безела.
Когато стигнеш и успееш да видиш ръбът на стъклото ще разбереш дали има плътнение *то е много тънко.
Когато е махнат механизма можеш да избуташ стъклото с пръст навън и да огледаш уплътнението. Понякога се случва някой "часовникари" поради липса на нови уплътнение да прибягват към залепване на стъклото което не трае дълго.
Успех!
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6223
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Старо Сейко за проект

Мнение от atanweb » 27 окт 2022 17:44

Ако правилно разчитам номера на капака 6309 - 8060 то стъклото е с размер 310
https://boley.de/en/case-parts/seiko/22 ... &s=50&l=18
Но външният ръб е скосен и не може да се ползва обикновенно универсално стъкло 310, защото няма да можеш да върнеш безела.
трябва да е оригинално стъклото както от линка или да се експериментира с друго скосено стъкло тип Y
Изображение

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 833
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Старо Сейко за проект

Мнение от Lyubo_sr » 27 окт 2022 20:10

Ако избирам часовник за реставрация първо гледам циферблата... :redface
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Старо Сейко за проект

Мнение от Seikosha » 27 окт 2022 22:24

В заглавието се говори за проект. Интересно какъв. Защото за реставрация не може да се говори, освен на касата.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

s31k0
Reactions:
Мнения: 5
Регистриран: 27 окт 2022 10:16

Re: Старо Сейко за проект

Мнение от s31k0 » 28 окт 2022 15:58

Благодаря, на отзовалите се. Взех въпросната каса и сложих друг по-интересен механизъм, като се получи това:

Изображение

Механизма е за профилактика понеже тръгва/спира, но си го нося така от вчера, за да усетя дали тази каса ми е удобна. :)

Идеята ми е да изчистя цифера и да го боядисам в черно. Дискът с луната, отнво в черно, а самата луна да е гравирана и евентуално запълнена с фосфор. Започнах да кореспондирам с фирми за лазерно гравиране и рекламни агенции. Ако съм късметлия датата ще е черна с бели светещи цифри.

А може да измисля нещо друго докато събирам информация от нета.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6223
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Старо Сейко за проект

Мнение от atanweb » 28 окт 2022 19:16

Привет, има безкрайни възможности да си "сготвиш" часовник по твой вкус.
Колко много комбинаций съм правил и аз... мдааа, дори е забавно. И винаги остава горчив вкус от неоригиналността.
Но идват следващите часовници и така все напред.
Успех!
Изображение

s31k0
Reactions:
Мнения: 5
Регистриран: 27 окт 2022 10:16

Re: Старо Сейко за проект

Мнение от s31k0 » 29 окт 2022 08:51

Въпросният ще го пусна по пистата, понеже беше "събран" от няколко часовника. Купих го като проект...

Това ще е за реставрация. :)

Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3037
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Старо Сейко за проект

Мнение от stepona555 » 29 окт 2022 09:56

А това дали е Сейко наистина?
Изображение

s31k0
Reactions:
Мнения: 5
Регистриран: 27 окт 2022 10:16

Re: Старо Сейко за проект

Мнение от s31k0 » 29 окт 2022 11:46

Истинско Сейко си е. От много години колекционирам сековци, но за това движение разбрах случайно. Преди две години се замислих, че нямам лунна фаза в колекцията си и играх за кварцово сейко с лунна фаза, но се оказа малка за моите очи. :)

Изображение

Започнах да търся часовници с голяма лунна фаза, и така попаднах на това движение. С търпение и много емоция покрай залозите се добих с моите.

Механизма: http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db. ... eiko_6347A

Червената стрелка показва "усложнението", което движи диска с луната:

Изображение

Механизма в детайли: https://watchguy.co.uk/tmp/6347A.pdf

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6223
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Старо Сейко за проект

Мнение от atanweb » 29 окт 2022 16:08

Тук май не се беше появявал подобен модел. И за мен е непознат. Дизайна на Сува или Дайни е? Всъщност наподобява дизайните на моделите които са търсени в страните с много петрол т.е. богатства и злато, камили и фурми.
Изображение

s31k0
Reactions:
Мнения: 5
Регистриран: 27 окт 2022 10:16

Re: Старо Сейко за проект

Мнение от s31k0 » 29 окт 2022 18:08

Има такъв модел, колегата omegaqq, го е показал предид време:

Изображение

...това и някак си ме накара, да се регистрирам и отворя тема за този рядък и непознат механизъм.

Колкото до дзайна, информацията е доста оскъдна (нямам идея защо), може би е бил за определени пазари. Англоезичните форуми (много потребители смятат, че е доста нелеп дизайн, дори и сред сейко-феновете), дават оскъдна информация за него. Като го чукна обаче в гугъл, ми излиза за Сува дизайн:

Изображение

Днес не ми е рожденният ден, но англичанинът, от който спечелих "новото" Сейко е решил да ми го прати седмица по-рано (имам предвид уговорките с него, понеже тези дни се налага да напусна БГ), та веднага реших да пробвам:

Изображение

И това е за размисли и страсти, като опция за моя модификация. :) Обаче, пластмасовото уплътнение на механиката идва по-високо и няма как да завинтя капака. Има ли вариант да сложа друго уплътнение на механизма, за да няма грижи после? Питам, понеже каса 3110 за моята ръка/китка е мега удобна. :)

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6223
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Старо Сейко за проект

Мнение от atanweb » 30 окт 2022 12:16

Въпреки, че бих те посъветвал да оставиш чудесно изглеждащият оригинален циферблат в неговата си каса (за сребристият дето се вижда в дясно на снимката) , но не може ли да вземеш неговият ринг уплътнител и да го ползваш за лунната фаза? Смятам, че този уплътнител (високият) си е правилно пресметнат заради, височината на ротора и въобще целият механизъм.
Касата която искаш да вземеш е за механизъм висок 5,00мм, а този с лунната фаза е висок 5,8мм ..
то там следва, че няма да можеш да завинтиш оригиналният капак... и няма да можеш да използваш тази каса. Или ако имаш късмет да намериш по висок капак от друга каса, че и резбите да съвпаднат. Остава да провериш и дали ремонтуарът ще има правилната височина и ще пасва перфектно в дупката бз да се криви... иии дали няма да опира секундната срелка в стъклото.
Изображение

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”