Централна хронографна ос на Сейко 6138 и 6139

Отговори
ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Централна хронографна ос на Сейко 6138 и 6139

Мнение от ivan_p_uzunov » 16 сеп 2023 17:59

https://wristsushi.proboards.com/thread ... hronograph--Намерих тази слажна тема в нета и ще я кача защото и мен ме чака същия ремонт . -Наскоро се обзаведох с една страхотна антика на марката Сейко .-Сейко 6138-0040 BULLHEAD.-И при мен има това откопчаване на месинговото колело -централното хронографско колело- от стоманените зъби . -Та ремонта го направих като навих около два сантиметра тънък конец над месинговото зъбно колело и така го закрепих здраво към зъбите .Но немога да го оставя така ,това и на вас ви е ясно .- И за да не прецакам нещата тръгнах да търся начин за разглобяване на зглобката .Това което намерих в нета е доста смислено и разбираемо ,та затова го качам а и темата ще е с продължение . Чудно ми бе и защо и каква е разликата между модела на 6138 и 6139 ? :b

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Централна хронографна ос на Сейко 6138 и 6139

Мнение от mulniq » 12 дек 2023 23:32

Привет, Ванка!
Пиша за пръв път от няколко години насам. Аз доста развих моите интереси в посока на часовникарското изкуство. Вече имам ателие в Нова Загора, доста клиенти и тн. От известно време правя доста скъпи неща и може би в някакъв момент ще направя разни интересни снимки. Огромни благодарности на моят учител НЕВЕН ! Мога само да съм благодарен на Господ, че го познавам! Той ме направи часовникар! Невенски, обичам те!
Та....по темата!
Първо и основно. Това колело като цяло не е предвидено да бъде многократно разглобявано и именно заради това, ТО НЕ СЕ МИЕ В МИЯЛНА МАШИНА! Причината е проста. При измиването в химикали, даже и в бензин, часта в която лагеруват оста и пиньона се лишава от масло. Същото колело се използва и съвременните механизми на Жеже, които пък се използват от Аудемар в 39мм им модели.
Второ: ако колелото вече веднъж е измито, често не работи правилно много дълго време. Аз съм намерил лек за това и до момента ми е спасявал задника, а именно....
Разтваряме в 10 капки медицински бензин, 1 капка 9010. Накисваме колелото за няколко часа и след това с много чисто родико, почистваме пиньона и зъбния венец. Ако и това не помогне, преминаваме към разглобяване!
Успех, Ванка!

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Централна хронографна ос на Сейко 6138 и 6139

Мнение от ivan_p_uzunov » 16 дек 2023 10:31

Ооо Даниеле ,тя работата става май като за -За много години- да сме живи и здрави! :b -Много се радвам че си захапал здраво този интересен занаят. - Интересен е защото всеки следващ ремонт е различен от предния .И аз да кажа че ако Невен не ми беше обръщал внимание ,не знам как щях да се оправям със тия стругове .- Да е жив и здрав още дълго време !- Та по темата ми -имам проблем с централната секундна ос . Голямото месингово колело излиза от леглото си-където е занитено и преплъзва -за това ми е необходимо да го разглобя и занитя на ново. а и за тия пари -то е ясно че ще има и липси из механиката ... . Трябва да намеря снимки за да покажа ако ли не -ще направя нови .- Когато човек купи ефтино един такъв неработещ часовников механизъм -неимоверно започва да се чуди дали частите са му на място и има ли липси вътре в него ? - Ето и една препратка към четящите този пост - Хора, ако не се занимавате професионално с ремонти и поправка на часовници . Не копувайте толкова сложни механизми, макар и да са евтини- вече имам два такива работещи но непълни и с липси - механики. Взети са за на половин цена и трябва да се опитам от двата да направя един цял и то работещ правилно 6138-0040 механизъм.- Тука не става дума за оплетена спира или счупена ос на баланса -това ще е най малкия ви проблем! :b

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Централна хронографна ос на Сейко 6138 и 6139

Мнение от mulniq » 16 дек 2023 16:01

На този механизъм слабото място е хронографното колело и автоматното колело!

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Централна хронографна ос на Сейко 6138 и 6139

Мнение от ivan_p_uzunov » 16 дек 2023 20:22

Все пак нека да сложа малко снимки -
Изображение

Изображение

Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Централна хронографна ос на Сейко 6138 и 6139

Мнение от ivan_p_uzunov » 16 дек 2023 20:33

Е този механизъм е в по добро състояние от първия ми . Поне хроногрофските лостове са идеални -чисти и полирани .-но все пак има доста -неизвестни .-Оста -централната -ще се умува и ще се разглоби .Но не съм сигурен как и колко се смазва -а дали изобщо трябва да се смазва- зъбното колело, което е прикрепено за оста на пружинния барабан. Посредством една пружина ,то се зацепва допирайки се на плоска повърхност към оста на барабана. А това зъбно колело задвижва стрелката която показва часовете в хронометъра на часовника .
Изображение

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Централна хронографна ос на Сейко 6138 и 6139

Мнение от mulniq » 16 дек 2023 22:25

В това колело са най-важните точки за смазване! Аз ти казах какво да направиш, вече ти прецени дали ще го приложиш.

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Централна хронографна ос на Сейко 6138 и 6139

Мнение от ivan_p_uzunov » 17 дек 2023 23:07

Привет , да продължа .-Разкомплектовах и двете налични оси . -Добрата новина в случая е че съединителите останаха здрави. Но трябва да направя нова ос . Достатъчно е голяма за да се справя -поне така мисля! :redface
Изображение
Едната от зъбчатките която е прикрепена към долния фланец на съединителя я ппозатегнах -тоест принабих я и стана -поне така си мисле .Завъртайки я на едната от осите -мисля че се движи добре и е в права хоризонтална равнина .
Изображение

Изображение

Изображение :b

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Централна хронографна ос на Сейко 6138 и 6139

Мнение от ivan_p_uzunov » 17 дек 2023 23:19

За такива ремонти трябва да се знае доста какво може и какво не можете да направите със замбалъка .За да се затегне такова зъбно колело е достатъчно да се използва замба със елепсовиден връх . Причуква се и от двете страни по периферията на отвора - за да се постигне набиване -тоест стесняване по периферията -като се внимава много със силата на ударите на чука по опашката на зъмбата .но много внимателно .Видях също че се е образувала лека писта по периферията на долния диск от притискането на съединителя -почистих го леко със финна шкурка - в последствие ще се види да ли е било необходимо.
Изображение- това е горния съединител

Изображение
а тук се вижда пистата образувала се от триенето

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Централна хронографна ос на Сейко 6138 и 6139

Мнение от ivan_p_uzunov » 17 дек 2023 23:25

И нещо много важно за ремонтите на такива хронографи -използвайте видея където хора с многократно повече опит от вас са разглобявали и зглобявали такъв тип механизми . Пожелавам Успех ! - и ще се включа като направя такава ос -за да сглобя изцяло този прекрасен Сейко . :b

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Централна хронографна ос на Сейко 6138 и 6139

Мнение от mulniq » 18 дек 2023 10:27

Ванка, сигурен съм, че ще се справиш. Оста е доста голяма и няма да има проблем с изработката. На мен миналата седмица ми се наложи да изработя почти микроскопична ос. Сега ще потърся снимки...

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Централна хронографна ос на Сейко 6138 и 6139

Мнение от mulniq » 19 дек 2023 11:02

Ето я...
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6216
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Централна хронографна ос на Сейко 6138 и 6139

Мнение от atanweb » 19 дек 2023 14:24

Много чиста работа! изглежда супер. И наистина е много малка тая ос.
Не знам колко стотици трябва да си направил за да се справяш по този начин.
Браво! Много се радвам за твоите постижения.
Изображение

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Централна хронографна ос на Сейко 6138 и 6139

Мнение от mulniq » 19 дек 2023 16:54

Благодаря!

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”