Часовникарски струг

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Часовникарски струг

Мнение от stepona555 » 08 окт 2021 16:14

Честито , колко тежи това нещо , как го качи горе.
какъв мотор ще му слагаш и как мислиш де регулираш оборотите от много ниски до макс.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Часовникарски струг

Мнение от atanweb » 08 окт 2021 18:10

Голям е в сравнение с други часовникарски стругове, но не е пречка за пренасяне.
приблизително 10кг. - 12 кг.
Мотор още търся.. искам да е в ретро вид. т.е. стар дизайн.
Набелязъл съм няколко.
Оборотите мисля да ги регулирам с новите достъпни контролери.
Motor Speed Controller

https://youtu.be/dlHExdHG4ak
400W контролер на скоростта за 20 евро от амазон.
електромотор мисля да взема нещо около 100 вата.
Има и по евтини варианти за регулиране на оборотите.
https://www.ebay.de/itm/323964080459
7 евро
PWM AC Motor Drehzahlregelung 50V-220V 2000W
https://youtu.be/GLwlKd5rapM
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Часовникарски струг

Мнение от atanweb » 23 окт 2021 16:53

Днес позиционирах струговете.
Остава осветлението и монтажа на мотора който ще е в една линия с двата струга и ще мога да ги задвижвам и двата или с мотора или ръчно с манивелата. Мотора ще монтирам над струговете под рафта.
Предния малък струг е на въртяща се лапа на манивелата и мога да го премествам с едно побутване за да имам свободен достъп до по големият струг.
https://imgur.com/a/tThyGwm
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Благодарности на Иван за търпението да продължава да ми дава отговори и съвети по отношение на инструментите и тяхното предназначение. Научих много неща.
Поздрави и хубави почивни дни!
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Часовникарски струг

Мнение от ivan_p_uzunov » 23 окт 2021 16:59

-Браво ! Много се кефя на интериора ! направо е станало супер -добре оборудвана работилничка .но имам един въпрос -Тази шест челюстна глава става ли и на новия струг?-Ако става е направо супер ,ще ползваш и кръстатия супорт там. :b

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 831
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Часовникарски струг

Мнение от Lyubo_sr » 23 окт 2021 17:09

ivan_p_uzunov написа:
23 окт 2021 16:59
направо е станало супер -добре оборудвана работилничка .
Ама каква работилничка- това си изглежда много професионално ателие! :b
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Часовникарски струг

Мнение от atanweb » 23 окт 2021 21:45

Благодаря! Радвам се, че ви харесва.
Още куп други неща са прибрани прилежно в шкафовете на бюрото.
Иии... Да 6 челюстната глава пасва идеално и на двата струга.
Изображение

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 831
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Часовникарски струг

Мнение от Lyubo_sr » 24 окт 2021 09:23

Жалко, че си ми далече- имам работа за теб... :redface
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Часовникарски струг

Мнение от atanweb » 07 ное 2021 16:07

Днес монтирах мотора на стената.
Модел MY6812 12V DC 150W - С регулатор на оборотите.
За съжаление търговеца ми изпрати модел без реверс, та ще си направя ревера отделно с допълнителен ключ и/или релета.
Ще направя и втори комплект ремък за предния струг.
Оборотите са ми малко ниски, така, че за в бъдеще ще мисля да сложа една ролка на мотора.
ето допълнителни технически данни за мотора
Gewicht = ca. 1.350 kg
150W-Varianten (L x B x H) =ca. 100(+10)mm X 68mm X 68mm (Siehe Bild )
Обороти 2750RPM под товар.
Обороти на празен ход 3500RPM
8,75 A под товар.
0,9А на празен ход.
0,56N.m

https://youtu.be/eMDnA02or2Q


Следва още малко доработка по декоративната част, кабели, осветление.
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Часовникарски струг

Мнение от nevenbekriev » 07 ное 2021 21:23

Чакай, че нещо не разбрах...
Това не е регулатор на оборотите, а обикновен регулатор на напрежение и няма обратна връзка по обороти, или греша?
Доколкото виждам, диаметрите на ремъчните шайби са долу-горе еднакви и оборотите, които си написал, се отнасят и за шпиндела на струга, нали така? Е, тогава оборотите никак не са ти малки. От 2000 повече не ти трябват.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Часовникарски струг

Мнение от atanweb » 07 ное 2021 22:35

Привет,
Да, като цяло е устройство което чрез регулиране на напрежението котролира скоростта на мотора. То това е и основната идея. Оборотите не са интересни толкова ако не се спази точно предавателното число на ремъчните шайби.
За съжаление ползвам оригиналната шайба която е за зъбчат ремък и е около 1,5см диаметър.
Най малката степен на шайбата на струга е около 2,5 см.
Така, че приблизително
1,5*3,14 е 4,71
2,5*3,14 е 7,85
Оборотите спадат с над 30%
Това в зависимост от товара ако вярвам на производствените данни.
А ако вземем в предвид, че предавателното число в случая намалява скоростта, но увеличава силата, то тога резултатът на оборотите не е константен при различни натоварвания и степени на потенциометъра.
Всъщност имам идея да направя ремъчна шайба точно колкото е и на струга.
Така ще запазя оборотите.
Ето модел с дисплей - който все още обмислям да взема. Но не съм проверил дали показва напрежение на екрана или обороти. Вероятно е само напрежение.

https://www.ebay.de/itm/363353091514

Изображение


При направен тест за струговане в момента се справя добре. Оборотите не са малки.. мога и така да продължа. Важното е, че силата на мотора е голяма - пък всъщност е компактен и безопасен на 12 В.
Да добавя, че това е най-използваният електромотор за така нашумелите последните години е-скутери и някой е-колела.

п.п. Да, намерих подобен.
Означен е като процентуален от общите обороти.
Т.е. съотношението на изходящото спрямо входящото напрежение.
https://youtu.be/0E9eQTjbHZ4?t=211
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Часовникарски струг

Мнение от nevenbekriev » 08 ное 2021 08:56

Сашо, известно ми е всичко, с изключение на това какво представлява устройството от твоя клип, на което пише SPEED CONTROL. Не съм сигурен и дали на теб ти е ясно... Ясно е, че няма обратна връзка по обороти, но не е ясно дали няма обратна връзка по ток. Такива устройства с обратна връзка по ток могат да компенсират оборотите и да ги поддържат постоянни, независимо от натоварването. Коректното име като електронно устройство е ИЗТОЧНИК НА НАПРЕЖЕНИЕ С ОТРИЦАТЕЛНО ИЗХОДНО СЪПРОТИВЛЕНИЕ. При нормалните източници на напрежение, напрежението пада с нарастване на тока през товара, защото върху изходното съпротивление на източника се получава пад. При източника с отрицателно изходно съпротивление, напрежението върху товара нараства с нарастване на тока през товара. Така, ако захранваш такъв мотор, при някаква конкретна стойност на 'изходното съпротивление', ще се получи пълна компенсация на оборотите в широка граница от натоварвания на мотора. На този принцип работят електронните (не центробежните) регулатори на оборотите в касетофоните. Та, ако твоето устройство е такова, трябва в него да има тример-потенциометър и с него да може да се компенсират оборотите. Като въртиш тримера, ще стигнеш до момент на компенсация, а ако продължиш още, може да получиш и свръхкомпенсация - при натоварване, оборотите да станат по-големи, отколкото без товар...

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Часовникарски струг

Мнение от atanweb » 08 ное 2021 10:12

Привет,
Не съм попадал на схема и до сега не ми е представлявало интерес на какъв принцип работи това устройство. Дали има обратна връзка по ток... Ами може би.
Вероятно може да се намери схемата, но така или иначе аз няма да я надграждам, променям, настройвам или модернизирам. В момента ме устройва. Не е скъпо. А оборотите както споменах не са ми важни за мен заради предавателното число. С потенциометъра ще се ориентирам на колко процента кои детайли да обработвам. Иска ми се да вдигна малко границата на максималните обороти както споменях с шайба на мотора за да мога да имам едни 20-30% резерв и ако ми потрябват по високи обороти за друга дейност.
Всъщност бих се радвал ако някой сподели информация например с колко оборота е подходящо да се струговат различни метали и вероятно съотношението в диаметър също е важно.
Също... Колко да е опънат ремъка ?
Като сменям ремъка на колата се оправям. Тук е интересно да не повредя лагеруването на струга ако ремъкът е прекалено натегнат.
В следващите дни ще направя и ключ за реверс, че при разпробиване си потрябва.
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Часовникарски струг

Мнение от ivan_p_uzunov » 08 ное 2021 20:08

Привет, регулатора на обороти е станал супер . -Наистина трябва да се внимава с натягането на ремъка поради една проста причина -ремъка много лесно се къса от залепналата спойка -ако е натегнат .Когато си смазал първоначално двата лагера на вретеното , то при продължително струговане повишаването на обороти са индикатор че е дошло времето за ново смазване . :b

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Часовникарски струг

Мнение от stepona555 » 10 ное 2021 16:15

Процентите които показва регулатора са най вероятно коефициента на запълване на импулсите с които захранва мотора .
https://tehnoobzor.com/schemes/next-sh/ ... -volt.html
Съмнявам се да има някаква обратна връзка , сигурно ще е по лесно да си вземеш някакъв оборотомер и по неговото показание да регулираш оборотите ако са толкова критични.
Безконтактен лазерен с лепенките имам предвид.
https://es.aliexpress.com/item/40012823 ... 46e4192e7b
Изображение

Отговори

Върни се в “Часовникарски инструменти. Приложение.”