Аналогови мултиметри.

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 831
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Аналогови мултиметри.

Мнение от Lyubo_sr » 03 мар 2021 07:50

Интересно как този фазомер показва 220V само на фазовия проводник?
Напрежението не се ли мереше между фаза и нула? Или между две фази... icon_crazy
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Аналогови мултиметри.

Мнение от stepona555 » 03 мар 2021 09:57

Той и 12 волта постоянно показва като пипнеш акумулатор което е още по интересно!
А по принцип напрежение има между всеки две точки с различен потенциал , а дали са фази нули земя небе няма значение според мен .
По добре да го обяснят професионалистите жичкаджии аз съм само любител .
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Аналогови мултиметри.

Мнение от atanweb » 03 мар 2021 14:37

Реално през фазомера не протича 220в, а свъщност едва забележим потенциал създаден между двете точки както спомена Тодор, но призводителите на фазомерчето обозначават, че при този малък потенциал между ръката на мерещия и проводника задават да се активира индикацията на 220в. т.е. тези LCD елементи.
С другите напрежения е същото. Разсчета заложен на дисплея всъщност показва измерването на нищожно малки напрежения и ток между мерещия и проводника-батерията или други източници.

При лабораторни условия и правилно мерене, ресането с гребен в косата поражда 10 000в., но токът е нищожно малък.
При Тодор, напрежението ще е малко по-малко. :mrgreen:
Също друго интересно. Да приемем, че вкъщи водопроводът е заземен. Да но ако премерите заземителната пластина в контакта в кухнята ви спрямо чешмата пак ще покаже потенциал. А лично съм измервал в различни домове между 0,5 и 2в. Ако мифката ви не е заземена можете да проверите и нея. В някой случай е като антена и достига няколко волта, но не си мислете, че можете да си зареждате телефона от въздуха. всъщност потенциала е слаб.
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Аналогови мултиметри.

Мнение от stepona555 » 03 мар 2021 15:11

Повече няма да ти пращам снимки от 100 метра височина на които се вижда как ми блести косата на слънцето.
Имам само една малка забележка по термините , 220В (то вече е 230) напрежение никъде не протича , то си стои там където е.
Евентуално би протекъл някакъв ток и то само ако имаме нещо проводящо което свързва тези две точки.
Така стигаме до чичо Ом който беше измислил нещо за тока който го има само ако има напрежение и проводник.

Това всичко обаче не обяснява как успява да измери 12 волта постоянно напрежение , както обикновенно в моите постове има някаква уловка , както казват в Япония (пита неща на които и той сам не може да отговори)
Не казвате и защо има точно такива напрежения на скалата , хайде жокер 110 е било в Америка (сега 120), не съм ходил ама така разправят по филмите.
Обаче съм ходил там където е 55 волта.
Весел празник
Изображение

Отговори

Върни се в “Часовникарски инструменти. Приложение.”