Кварцов тестер WAGU Q TEST 4000

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Кварцов тестер WAGU Q TEST 4000

Мнение от ivan_p_uzunov » 23 мар 2021 18:10

Привет на всички ! Най -накрая дългоочаквоната пратка пристигна . Машината тежи около 1,5 кг.Габаритни размери 35 см. на 23 .Височина 8 см На пръв поглед изглежда стабилно направена Външен обков от дърво -лакирано .Пода и горния плот са от дебел алуминий.
Изображение

Изображение
Последна промяна 2 на ivan_p_uzunov, променена общо 23 пъти

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Кварцов тестер WAGU Q TEST 4000

Мнение от ivan_p_uzunov » 23 мар 2021 18:20

Уреда пристигна като не работещ . -Проблема се оказа в окислен и дефектирал ц-ка ключ за включване и изключване .
Изображение

Изображение
Това е дъното на което е залепено огледало за модулния отсег при който се проверява гол механизъм .Гледайки под него в огледалото можеш да видиш дали механизма се движи или на аналогов- дали се показват цифри по дисплея.-Красиво и доста добре измислено .за сега мога да меря капацитета на батерия и май мога да видя точноста на кварцов часовник като го сложа в средния отсег.-Задавайки 6 секунди от бутоните ,на шестата секунда измерването излиза на екрана.
Изображение



Изображение
Изображение
Последна промяна 1 на ivan_p_uzunov, променена общо 23 пъти

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Кварцов тестер WAGU Q TEST 4000

Мнение от ivan_p_uzunov » 23 мар 2021 18:24

Следващите снимки показват каво има вътре в него .
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Кварцов тестер WAGU Q TEST 4000

Мнение от ivan_p_uzunov » 23 мар 2021 18:36

Проблема ми идва от първия модул за измерване .когато го преглеждах видях нещо отчайващо . В центъра на модула се мъдри нещо което много ми прилича на микрофон .-Който се бе отлепил -разкачил .
Изображение
Тази дълга черна плоска пръчица ,трябва да е залепена за една малка -на пръв поглед метална игла .Която завършва като глава на кърфица излизаща по средата на кожения кръг.Целия микрофон е така направен -Под основата от кожа- която още не съм отлепил за видя какво точно е под нея - Е залепена една обикновенна гумена мебрана .Служеща да придаде еластичност на този микрофон- на тази кърфица. Ако случайно хвърлите върху него по -дебел и масивен часовник, да не би да го издъните и той да пропадне надолу.-Така че Сашо много внимавай с твоя как ги поставяш върху тази кърфица. :b
ИзображениеА някой забеляза ли как са изстрити номерата на интегралните схеми .-Това явно е направено с цел от завода на Witschi -,да не би на някой да му хрумне сам да си ги подменя . -А сега сядам да узучавам каво е микрофон и има ли той почва при мен. :b
Последна промяна 2 на ivan_p_uzunov, променена общо 23 пъти

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Кварцов тестер WAGU Q TEST 4000

Мнение от atanweb » 23 мар 2021 19:10

Сърдечни поздравления!
Страхотен уред. Това е цял космос по темата за кварцове и ремонти.
Хубаво е, че си го подкарал.
Благодаря за предупреждениете. Ще внимавам много, а по отношение на другото гнездо *дясно.. там какъв е микрофона?Сега остава да разберем как да разпознаваме механизма на каква честота работи.
Забелязах, че 95 % са в съвременната категория 32.768kHz
Но на някой снимки в нета видях, че старите тумбести кварцове на Сейко са 16,384 Hz и много от техните висококачествени модели Лорд, Кинг и т.н.
Някой виждал ли е събрана информация за това кои модели на каква честота работят.?
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Кварцов тестер WAGU Q TEST 4000

Мнение от ivan_p_uzunov » 23 мар 2021 19:48

При следващото отваряне ще направя по -подробни снимки .
Изображение

Изображение
Отдолу имаше залепени две феритови бобини .Но бобините не се виждаха а само обкова от ферит. Явно двете магнитни полета се препокриват и когато навлезе нов магнитен инпулс върху тях нещо го чете и го тества на основата на кварцов резонатор и така се отчита точноста .При мен има две времена за точност, едното е за прочитане на точноста след 6 секунди и другото е за прочитане на точноста след 60 сек. И дефакто времето се появява на червените дисплеи точно на 61 секунда -ако е настроено за 60 сек. :b

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Кварцов тестер WAGU Q TEST 4000

Мнение от ivan_p_uzunov » 23 мар 2021 22:57

Изображение

Изображение
Само това намирам в нета .Ако някой има или е виждал техническата спесификация на този уред -Нека да помага!

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Кварцов тестер WAGU Q TEST 4000

Мнение от stepona555 » 24 мар 2021 00:27

aко това с нещо може да ти помогне аз съм го сложил на масата да ме подсеща че е за преглед и ремонт
засега отлежава
Това на което викаш микрофон ми прилича на две плочи на кондензатор или на антена , поне на моя уред .
А другото е точно бобина с ферит в която се допира една игла.
http://chasove.com/viewtopic.php?f=104&t=8862#p67327
Изображение

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1376
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Кварцов тестер WAGU Q TEST 4000

Мнение от omegaqq » 24 мар 2021 08:41

Момичета, всичко до тук е много гот, ама тестера е и за механични дръгеле, да знаете. Май може да проверява само точността и не може да измести изцяло вибрографа, но все е нещо.

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Кварцов тестер WAGU Q TEST 4000

Мнение от ivan_p_uzunov » 24 мар 2021 10:16

Ето какво постигнах още снощи -https://www.youtube.com/watch?v=ZyJ0Afp0Hr4- Много е удобно да имаш нещо за тестване на батерията .А и ще кача видео за подаване на волтаж към механизъм . Доста често ми се случва да си блъскам главата защото съм забравил да си купя батерийки за проверка на механизми . :b https://www.youtube.com/watch?v=gdYWy88t8Wg това обаче нещо не ми харесва защото много се вдига напрежението ,Би трябвало да е мах- 1,55 волта . :redface
Изображение

Изображение
И аз достигнах още снощи до твойте разсъждения . Гнездото в ляво е явно за измерване на точноста при механични часовници .-Но това го прави още по готин ,защото първоначално си мислех че е само за електронни .Явно и при Сашо ,това гнездо с металната пъпка отгоре е за измерване на механични механизма . -Но това той трябва да го потвърди .
Последна промяна 3 на ivan_p_uzunov, променена общо 24 пъти

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Кварцов тестер WAGU Q TEST 4000

Мнение от Liani » 24 мар 2021 10:17

Ванка, клипа не се отваря!

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1376
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Кварцов тестер WAGU Q TEST 4000

Мнение от omegaqq » 24 мар 2021 11:09

Абе 3 волта си е добре! Още от 80-те има Касио с 3 волтови батерии.

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Кварцов тестер WAGU Q TEST 4000

Мнение от ivan_p_uzunov » 24 мар 2021 11:30

Може би си прав, но гледах на клип един такъв уред -само че бе Q 4100 -При който наистина има и един бутон за двойно евеличаване на напрежението .Или по- точно казано уреда си вади 1,55 волта но има и бутон за удвояване на волтажа . А това при мен го няма . И като нямам и точната списификация на моя -мога само да гадая .Но най много ме е яд не на прекъснатия микрофон а на изтритите натписи по интегралните схеми . n_sad

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Кварцов тестер WAGU Q TEST 4000

Мнение от stepona555 » 24 мар 2021 18:34

А какво има под второто кожено гнездо , може ли още снимки на цялата работна плоча.
Сигурен ли си че нещо е прекъснало , на тая феритна пръчка се вижда някаква намотка , която много лесно може да се пренавие ако е прекъснала , но хубаво виж и снимай къде е бил запоен другия край , сигурно на иглата , за механичен контакт според мен .
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Кварцов тестер WAGU Q TEST 4000

Мнение от stepona555 » 24 мар 2021 18:49

Напрежението ти си го регулираш според механизма , старите ледки и първите руски бяха с 2 батерии , преди това камертони с 1.35 май беше , после литиевите са 3 волта .
Имаш екстра да си регулираш напрежението , а се оплакваш , не разбирам проблема.
Ако се притесняваш че ще го оставиш на 3 волта и ще изпържиш някой дето е на 1.5 , залепи с тиксо потенциометъра и готово . А и много се съмнявам че ще изгори нещо , ще пробвам тия дни с някой пластмасов еднократен .
В момента можеш да пробваш някой как ще върви на 1.6 и после на 1.1 при паднала батерия.
По скоро е за притеснение че ми се видя разлика между това което показва мултицета и тестера , провери го с някой хубав уред и после търсене на коя платка е тримера за финно регулиране. при цифрови уреди може да оставиш 1 2 стотни разлика , ама май бяха повече на клипа.

ПП сега го пуснах пак , на мултицета ти свети че батерията е за смяна , повечето в тоя случай показват каквото си искат и е безсмислено да мериш и сравняваш.Опитай пак с нова батерия.
Изображение

Отговори

Върни се в “Часовникарски инструменти. Приложение.”