Микростела - Microstella HOROTEC MSA 03.670 , 03.670

Отговори
Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6214
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Микростела - Microstella HOROTEC MSA 03.670 , 03.670

Мнение от atanweb » 04 дек 2022 18:32

Здравейте,
Налага ми се да регулирам винтовете на баланса на калибър 3135, но за съжаление все още не съм се оборудвал с микростела микро ключ.
Някой виждал ли е аналогичен метод с нещо по универсално *евтино което разбира се да е и безопасно за баланса.
https://www.ebay.de/itm/403584979505

Изображение

В краен случай май ще го поръчам.
Отклонението е +15 секунди. амплитуда 250. След профилактиката.
Преди профилактиката беше на +400 сек.
Поздрави!
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Микростела - Microstella HOROTEC MSA 03.670 , 03.670

Мнение от ivan_p_uzunov » 04 дек 2022 21:05

Привет ! На въпроса -. мисля че да регулираш ролекси ти трябват 3 или 4 такива ключа .Всичко е направено с цел да не се отварят от ниско тарифни часовникарски работилници . Но спокойно можеш и да си направиш . -Първото -което не е за препоръчване -Истъняваш една кука за плетене ,като след подостряне на върха и -взимаш едни резачки и на Ф-1мм-1,2 мм.-го срязваш -махаш го .- Пилиш го, да заприлича на върха на обикновенна отвертка. после с една малка триъгълна пила го оформяш на лястовича опашка .-Така тя се вклинва с двете си пера във винта който прилича на миниятюрна зъбчатка .- Другото -пробиваш един малък отвор в една пластина . -За целта съм ползвал едно парче от бронзов припой ,достатъчно е твърдо и податливо на пробиване и рязане със златарско лъкче .- После виждаш колко лъча е болчето и ги пречертаваш и оформяш с прости прорези излизащи от отвора -който предварително си пробил .- Тряба да внимаваш много когато се прави тази процедура - увеличаване или намаляне на утежнение на баланса по периферията му ! При леко трепване на ръката можеш да счупиш цапфа . А ако ти трябва ключ ,само за да регулираш забързване или изоставане- то посочения втори начин от мен може да ти свърши работа . Това май е само за дамските варианти ,мъшките имат винтове само на балансовото колело . -механизма им е направен много кадърно и дори можеш да преместиш и спиралата .Хваната -законтрена -е с изострен плосък щифт.-вадиш го преместваш и пак го поставяш като трябва да внимаваш за линията на оста ,импулсната ролка и оста на анкерната котва .Е в микростелата има едно разграфяване и една падаща котва чрез която виждаш по колко си завъртял винтовете . -Проблема идва в това че ще ти се наложи да извадиш спиралата от баланса и да го поставиш на балансна везна .-Все пак не се знае кой го е ремонтирал преди теб и колко са въртяни винтовете . -Видя ли някакви надирания по болтовете при профилактиката ? :b

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6214
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Микростела - Microstella HOROTEC MSA 03.670 , 03.670

Мнение от atanweb » 06 дек 2022 20:59

Привет Иване,
Благодаря за идеите! Аз също обмислях да си направя някакво ключе и моят план беше заключе с дупка в която да вкарам *запресовам гума в която има дупка с големина достатъчна да обхваща плътно звездната гайка на микростелата, но ми пратиха линк, че в алиекспрес има Микростела ключ за 37 евро.... и взех, че направо го поръчах. Някак по безопасно ми се струва с това, тъй като настройката се прави странично и така мога да имам по-голям контрол върху треперещите ръце.
https://www.aliexpress.com/item/1005004635500135
for Rolex 2130 3035 3055 3135 3155
клипче как се ползва
https://youtu.be/DMCKzoW2RhM?t=244
http://www.watchwallpapers.com/ms.htm
Старият модел.
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6214
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Микростела - Microstella HOROTEC MSA 03.670 , 03.670

Мнение от atanweb » 06 яну 2023 19:48

Инструмента пристигна бързо.
Малко между коледа и Силвестър * тук така и казват на новата година.
Понеже получих достатъчно време и можах да отложа настройката на механизма 3135.. та това направих завчера.
Ами първите завъртания на болтовете по периферията на баланса си бяха тръпка и страх.. разбира се и ръцете ми трепереха, но .. след няколко пъти вкарване на ключа в звездообразните глави на болтовете, му свикнах. Инструмента е чудесен. След като се успокоих, установих, че човек има отличен контрол върху този инструмент и всичко минава гладко. Въртях само двата големи срещуположни болта за грубото нагласяване. Така стана, че бързо го докарах до 0сек. на ден и не се наложи да въртя малките тежести за фина настройка. Настройвах баланса така както си е монтиран. Единствено ползвам хак функциата която спира баланса да не се върти и да не изгубя кой винт съм въртял преди това.

Изображение
тук се виждат големите и малките микростела винтове.

Предишните показания бяха.
Отклонение извън изчисленията т.е.повече от +-1000 секунди на ден.
Амплитуда150гр.
BeatError-а 9,4

Оказа се трудно да намеря информация в нета как се коригира бийт еръра на тези баланси с "фиксирано начало на спиралата.
Изображение

Е сума ти форуми изчетох. Клипчета не намерих.
Имаше много мнения, че трябва да се демонтира спиралата от винта и да се завърти в нужната посока докато не се уцели точното положение, но се оказаха пълни глупости... заедно с мненията, че няма такава настройка.
Е почти се бях отказал да търся и открих решението в някакъв форум .. даже не беше часовникарски.
Има малка плочица върху моста на баланса на която има винт.
Нужно е само да се охлаби винта който отпуска плочката която пък има за цел да стопира въртенето на лоста за настройка. След като охлабите леко винта с един оборот може да се завърти-премести "уж фиксираната" част където е закрепена спиралата.
След стандартна настройка успях да оправя грешката.

Въпреки, че се постарах с този механизъм, вероятно му е нужна нова главна пружина *препоръчителна за смяна при всяка профилактика от Ролекс.. или докато собственикът го е пекъл във фурната си за да го суши... нещо се е попрецакало.
Мисля, че нова пружина ще увеличи амплитудата *така беше в предишен мой случай

След профилактиката и преди настройката
Амплитуда 225
отклонение +18 секунди.
След като придвижих винтовете навън към периферията на баланса се увеличи и леко амплитудата.
Сегашните стойности.
Амплитуда 235гр.
отклонение 0 - 1 секунда на ден. * с циферблата надолу -5 секунди
Beat Error 0 или понякога 0,1

Собственика на часовника е на 85 години.... дано да има късмета да му прави още планови профилактики на часовника.

Та да се върна към въпроса за ключа Микростела ... от али експрес за около 37 евро и доставка от 12-13 дена.
Пасна отлично. Доволен съм .. на фона на няколко пъти по-скъпите оригинални инструменти.
Поздрави!
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Микростела - Microstella HOROTEC MSA 03.670 , 03.670

Мнение от ivan_p_uzunov » 07 яну 2023 14:11

Браво , за първи път виждам такъв болт за регулиране на пружината .-Явно си имал добър късмет . :b

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6214
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Микростела - Microstella HOROTEC MSA 03.670 , 03.670

Мнение от atanweb » 07 яну 2023 20:45

Неее, не се регулира с болта.
Горният болт отхлабва пластината която притиска регулатора. След отхлабване на болта отгоре, става както при обикновена ЕТА или Полет, Восток. Просто се бута в двете посоки до регулиране на позиционната грешка.
Страничният болт е само при демонтаж, монтаж на пружина. Там не съм пипал.
Настройката на точността... Само с периферните тежести-болтове.
Под моста на баланса пък има други настройки за ексцентричност и промяна на положение - радиално т.е хоризонталата на баланса. Там също не съм пипал.
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Микростела - Microstella HOROTEC MSA 03.670 , 03.670

Мнение от ivan_p_uzunov » 07 яну 2023 21:20

Да , сега разбрах за какво иде реч ! -Е позволено ми е за днеска ...- говориш за тази претискателна пластина отгоре на моста ,чрез която след разхлабване се върти и се намества позиционната грешка . Отбелязал съм я в жълто.
Изображение
-А аз си мислех че говориш за притискащата пластина на спиралата .-която съм оцветил в червено ! :redface

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6214
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Микростела - Microstella HOROTEC MSA 03.670 , 03.670

Мнение от atanweb » 07 яну 2023 23:26

Да, точно така!
Ииии наздраве!
Изображение

Отговори

Върни се в “Часовникарски инструменти. Приложение.”