Citizen Autodater Auto Jet Super King cal. 1121 - 1120 Service

Видове, профилактика, устройство, разглобяване и сглобяване
Отговори
Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6222
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Citizen Autodater Auto Jet Super King cal. 1121 - 1120 Service

Мнение от atanweb » 10 дек 2020 19:17

Здравейте, Това е вторият ми подобен часовник с такъв ротор.
Единия е без дата. Показвал съм го тук - viewtopic.php?p=58412#p58412
От тогава до сега не пропускам да проверявам дали ще се появи подобен. След две години установих, че са редки модели. Ако продавачът е в час и може да отвори и да снима механизма, тогава ще узнае, че този тип ротор-пръстен е доста скъп и се продава по няколко стотака. Но аз познавам тази серия по стрелките. Те са уникални за този механизъм и винаги ги правят под формата на листо. (можете да видите как излгелждат) Ако видите някъде такива, не се чудете, ами вднага го присвоявайте!
За късмет един такъв неук продавач, който не знае какво има вътре пусна обява миналата седмица, но аз познах механизма по стрелките и въпреки лошият външен вид го взех.
Поради много слаба амплитуда и чести спирания днес го профилактирах и направих няколко снимки.
добре описан сервиз на механизма има тук - https://watchguy.co.uk/service-citizen- ... ibre-1120/
http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db. ... tizen_1120

ИзображениеИзображениеИзображение

ИзображениеИзображениеИзображение

ИзображениеИзображениеИзображение

Сервизирането на този механизъм не е толкова леко. Модулът за автоматично навиване е пипкав. Много оси, една фина пластинчата пружинка която трябва да влезе в един много малък канал на една малка част. Това е зъбчето на Ратчета - т.е. тресчотката. Подобни фини пластини пружини видях в инхаус механизма на Junghans. Останалата част и календара са нормални стандартни както повечето Ситизени с ръчно навиване тип NewMaster

ето така изглеждаше часовника в обявата
ИзображениеИзображение

Сега часовникът е сглобен и почистен с полирано стъкло и е на ръката ми вече, а утре е петък и ще го нося с голямо удоволствие.
Поздрави на всички и късмет!
Изображение

Отговори

Върни се в “Механизми”